VM lūgusi attiecīgajām institūcijām pārbaudīt medicīnas diagnostikas datu arhīvu "Datamed"

Rīga, 20.jūl., LETA. Veselības ministrija (VM) lūgusi Datu valsts inspekcijai (DVI) pārbaudīt medicīnas diagnostikas datu arhīvu "Datamed", aģentūrai LETA pastāstīja VM pārstāvis Oskars Šneiders.

Par datubāzi satraukumu sociālajā tīklā "Facebook" paudis arī lietotājs Oskars Polmanis, kurš norāda, ka tagad informācija par personu medicīniskajiem izmeklējumiem ir pieejama "kādai Jūrmalā reģistrētai firmai, kura brīvi var aplūkot, kādus izmeklējumus esat veicis un vai kaut kas interesants ir atklāts". Tāpat Polmanis norāda, ka šādai savu datu nodošanai SIA "Datamed" nav piekritis, un pauž satraukumu, ka šādu informāciju iespējams izmantot arī ļaunprātīgi.

Kā skaidroja Šneiders, šo un analogu datubāzu darbību reglamentē Fizisko personu datu aizsardzības likums un citi normatīvie akti, kuros noteiktās kārtības uzraudzību veic DVI. Tāpēc VM ir lūgusi inspekcijai sniegt informāciju, vai no tās puses ir veiktas uzraudzības funkcijas attiecībā uz medicīnas diagnostikas datu arhīvu "Datamed" vai ar tā darbību saistītajām datubāzēm.

Gadījumā, ja DVI ir veikusi uzraudzības darbības, ministrija lūdz informēt par pārbaudes rezultātiem attiecībā uz darbības likumību un uzglabājamo datu drošību, savukārt, ja iepriekšminētās pārbaudes nav veiktas, ministrija lūdz DVI veikt "Datamed" darbības pārbaudi. Šneiders arī piebilda, ka datubāzi lūgts pārbaudīt, ņemot vērā temata aktualizāciju interneta vidē.

Šneiders gan sacīja, ka līdz šim VM nav saņemta informācija par iespējamiem pārkāpumiem pacientu datu aizsardzībā kontekstā ar "Datamed" realizēto pakalpojumu.

Kā aģentūru LETA informēja "Datamed" valdes loceklis Normunds Ančupāns, "Datamed" ir medicīnas diagnostikas datu arhīvs, kurā medicīnas iestādes iesūta operatīvā ārstniecības procesa nodrošināšanai, aprakstīšanai, kā arī arhivācijai veiktos izmeklējumus, piemēram, asins analīžu, ultrasonogrāfijas, kardiogrammas un citus rezultātus. Vairāk nekā 50 ārstniecības iestādes Latvijā ikdienā izmanto šo pakalpojumu, kas sniedz iespēju saglabāt jebkuru digitālā veidā izveidotu izmeklējumu vai dokumentu, norāda Ančupāns.

"Vienlaikus pacienti ietaupa laiku un naudu, lai saņemtu un nogādātu izmeklējumu rezultātus citai iestādei, ģimenes ārstam, apdrošinātājam u.c., kad paša pacienta klātbūtne nav nepieciešama. Savukārt ārkārtas situāciju gadījumos, kad jāglābj pacienta veselība un dzīvība, izmeklējumus "Datamed" sistēmā medicīnas iestādes var operatīvi pārsūtīt vajadzīgajiem speciālistiem," skaidroja valdes loceklis.

Tomēr, kā savā "Facebook" ierakstā norāda Polmanis, par vēsturisku izmeklējumu apskatīšanu uzņēmums pacientam pieprasa samaksu 2,99 eiro apmērā. Uzņēmumā gan norāda, ka tad, ja izmeklējumi veikti pēdējā mēneša laikā, to piekļuve portālā ir bez maksas.

Turpinot Ančupāns norāda, ka "Datamed" darbības stūrakmens ir pakalpojumu sniegšana veselības aprūpes iestādēm, kas tiek veikta, pamatojoties uz savstarpēji noslēgtiem līgumiem, nosakot pušu atbildību, sistēmas funkcionalitāti, drošību, piekļuves tiesības un citus nosacījumus. "Mēs esam personu datu operators Fizisko personu datu aizsardzības likuma izpratnē, kurš rīkojas Latvijas veselības aprūpes iestāžu uzdevumā," skaidroja uzņēmumā.

Kā liecina informācija "Datamed" mājaslapā, uzņēmumam ir noslēgti līgumi ar aptuveni 70 slimnīcām un ārstniecības iestādēm visā Latvijā, kā arī, kā apgalvo uzņēmums, ar vairāk nekā 100 laboratorijām Krievijā, Kazahstānā un Ukrainā.

Kā liecina "Firmas.lv" pieejamā informācija, SIA "Datamed" reģistrēta Jūrmalā un tās pamatkapitāls ir 3000 eiro. Pie uzņēmuma nozares norādīta datoru, to perifēro iekārtu un programmatūras mazumtirdzniecība specializētajos veikalos, kā arī citi informācijas tehnoloģiju un datoru pakalpojumi un interneta portālu darbība. Uzņēmums pērn strādājis ar 261 093 eiro apgrozījumu un guvis 1544 eiro peļņu.