Darbu sācis Nukleārās medicīnas centra ciklotrona komplekss

Rīga, 17.jūn., LETA. Šonedēļ darbu sācis Nukleārās medicīnas centra ciklotrona komplekss, aģentūru LETA informē SIA "Nukleārās medicīnas centrs" pārstāvji.

Kā norāda Nukleārās medicīnas centra valdes priekšsēdētājs Vitālijs Skrīvelis, kompleksa izveide apliecina Latvijas potenciālu un spējas augsto medicīnas tehnoloģiju attīstības un pētniecības jomās.

Ciklotrona komplekss nodrošina radiofarmaceitisko preparātu izstrādi onkoloģisko slimību diagnostikas vajadzībām, kā arī veicinās nukleārās medicīnas, radioķīmijas un radiofarmācijas inovāciju un tehnoloģiju attīstību Baltijas reģionā. NMC ir šobrīd vienīgais uzņēmums Baltijas reģionā, kas nodrošina pilnu ciklu, sākot no diagnostikai nepieciešamo preparātu ražošanas ciklotronā līdz onkoloģisko pacientu izmeklēšanai ar pozitronu emisijas tomogrāfiju (PET) un datortomogrāfiju (CT). Šai metodei onkoloģijā nav konkurentu, kas varētu līdzvērtīgi noteikt audzēju stadiju, novērtēt audzēju dinamikā, laikus diagnosticēt recidīvu, noteikt terapijas efektivitāti, uzsver Skrīvelis.

Līdz ar ciklotrona kompleksa izveidi Latvijā kļuvusi pieejama pacientu izmeklēšana ar pasaulē progresīvākajām attēldiagnostikas metodēm. Nākotnē ciklotronā ražotie preparāti ļaus veikt arī kardiovaskulāro un neirodeģeneratīvo saslimšanu vizuālo diagnostiku. Tāpat Nukleārās medicīnas centrs plāno ciklotronā izstrādāt radiofarmaceitiskos preparātus arī citu Baltijas reģiona diagnostikas centru vajadzībām.

"Ciklotrona uzstādīšana un palaišana ir unikāls notikums visas Baltijas mērogā. Esam izveidojuši Baltijas reģionā vienīgo šībrīža pasaules augstākajiem medicīnas tehnoloģiju standartiem atbilstošu daudzfunkcionālu radioķīmijas un attēlldiagnostikas centru. Mēs izmantojam pasaulē progresīvākās nukleārās medicīnas tehnoloģijas gan medicīnā, nodrošinot vēža diagnostiku Latvijā tādā pašā kvalitātē kā attīstītajās Eiropas valstīs, gan zinātnē, radot iespēju jaunu pretvēža zāļu pētniecībai un klīniskajiem pētījumiem, kā arī veicinām radioķīmijas un kodolfizikas zinātnes virzienu būtisku attīstību mūsu valstī," stāsta Skrīvelis.

Ciklotrona kompleksā plānots veikt jaunu pretvēža zāļu pētniecību un klīniskos pētījumus sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU) un Latvijas Organiskās sintēzes institūtu (OSI). RSU nodrošinās kompetenci medicīnisko zinātņu jomā, tostarp gēnu ekspresijas tehnoloģijās, nukleārās medicīnas speciālistu sagatavošanā, kā arī kompetenci vēža pētniecībā, savukārt OSI kompetence būs medicīniskās ķīmijas un jaunu zāļu modelēšana un sintēze, kā arī farmakoloģiskie pētījumi. Ciklotrona pieejamība radīs iespēju gan Latvijas ārstiem izstrādāt disertācijas par funkcionālās attēldiagnostikas nozīmi precīza un individualizēta ārstniecība plāna izveidē, gan jaunajiem RSU zinātniekiem un studējošajiem piedalīties zinātniskajos pētījumos ar pasaulē modernākajām tehnoloģijām.

Nukleārās medicīnas centra izveidē kopumā ieguldīti deviņi miljoni eiro, no kuriem 4,7 miljoni eiro ir Eiropas struktūrfondu līdzfinansējums, 3,4 miljoni eiro ir AS "Norvik banka" kredīts un 0,96 miljoni eiro ir Nukleārās medicīnas centra akcionāru ieguldījums pašu kapitālā.

Kā ziņots, jauno centru pārvalda SIA "Nukleārās medicīnas centrs", kas dibināta 2011.gada 15.septembrī. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 231 928 eiro. "Nukleārās medicīnas centra" īpašnieki ir SIA "Rīgas Nukleārās medicīnas laboratorija" - 50,61%, RSU - 46,32%, "Norvik (Malta) SICAV PLC" - 2,76% un Latvijas Organiskās sintēzes institūts - 0,31%.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Nukleārās medicīnas centra apgrozījums 2015.gadā bija nulle eiro, uzņēmuma zaudējumi 2015.gadā bija 261 799 eiro.