SIA "FAPS" īpašnieks noliedz izskanējušo informāciju par saimnieciskās darbībās pārkāpumu dabas lieguma teritorijā "Virguļicas meži"

Valmiera, 5.febr., LETA. SIA "FAPS" īpašnieks Armands Roze noliedz masu medijos izskanējušo informāciju par saimnieciskās darbībās pārkāpumu dabas lieguma teritorijā "Virguļicas meži", aģentūrai LETA atklāja pats īpašnieks.

Roze informēja, ka par sūdzību vēstuli dzirdējis gan no apkārtējiem cilvēkiem, gan radio, taču pats tādu saņēmis nav, tāpēc vērsies pašvaldībā, lai noskaidrotu, par ko īsti ir runa.

"Pirmkārt, aplami jau ir tas, ka uzņēmuma teritorija atrodas dabas lieguma teritorijā "Virguļicas meži". Mēs ar šo teritoriju pat nerobežojamies un tajā neietilpstam. Uzpludinājums atrodas 1,5 kilometru attālumā no dabas lieguma teritorijas. Uzpludinājums ir 0,5 hektārus liels un tikai nedaudz iziet ārpus upes robežām," atklāja Roze.

Arī Dabas aizsardzības pārvaldē aģentūru LETA informē, ka minētā zivjaudzētava "Silenieku dzirnavas", kur atrodas SIA "FAPS", atrodas pa upi uz leju apmēram 1,5 km attālumā no īpaši aizsargājamās dabas teritorijas - dabas lieguma "Virguļicas meži", līdz ar to atsauce uz no īpaši aizsargājamās dabas teritorijas individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem un norāde par uzpludinājuma ietekmi uz īpaši aizsargājamajiem biotopiem ir nekorekta.

Roze atzīst, ka, jā, teritorijā ir izveidots mākslīgs aizsprosts, taču tas tika izdarīts jau 2001. vai 2002.gadā. Tajā laikā tas ticis izveidots, balstoties gan uz Zivsaimniecības institūta ekspertīzes lēmumu, gan tehniskajiem noteikumiem, ko izdod reģionālā vides pārvalde, gan būvatļauju. Tajā laikā gan nebija "Ietekmes uz vidi novērtējuma", tāpēc šāda aizsprostam nav. Netika aprēķināti arī videi nodarītie zaudējumi, jo netika konstatēts, ka zaudējumi vispār būtu.

Masu medijos izskanējis, ka tas liedz zivju migrāciju, SIA "FAPS" īpašnieks atklāja, ka tas tikai daļēji atbilst patiesībai. Esot izveidota slūža, pa kuru zivis var migrēt pa straumi uz leju. Tāpēc nevar teikt, ka īpašnieki ir pilnībā aizsprostojuši migrāciju.

"Savukārt tad, kad zivis peld pret straumi, mēs ar rokām tās izceļam. Šobrīd tiek runāts par strauta forelēm un mazajām zivtiņām, kas tām seko. Tas tiek darīts, jo pašlaik zivju ceļa nav. Kad aizsprosts tika būvēts, tādas prasības nebija. Toreiz tika izdots Zivsaimniecības pētniecības institūta ekspertīzes slēdziens, ka šādu zivju ceļu nevajag, jo upe ir maza un kaitējums nav tik liels, lai būtu vērts būvēt šādu zivju ceļu," atklāja Roze.

Pagājušajā gadā no makšķernieku biedrības "Fario" Latvijas vides aizsardzības fondā tika iesniegts projekts par zivju ceļa būvniecību. Tas gan netika apstiprināts.

Roze uzskata, ka ir nekorekti viņam pārmest, ka saimnieciskās darbības pārkāpumus. "Mums nav nekādas saistības ar vāverēm, kuras jau 40 gadus neviens nav redzējis, platlapju cinnām, kuru mūsu pusē vispār nav. Tas, manuprāt, tika uzrakstīts, lai radītu lielāku ažiotāžu," spriež Roze.

Viņš nenoliedz, ka audzē palijas. Uzņēmumam ir atļauja paliju introdukcijai - mākslīgai palaišanai - Kāla ezerā, kas ir vienīgā vieta Latvijā, kur tās drīkstēja izlaist. Zivis tiek audzētas citām audzētavām Latvijā.

"Palija ir zivs, kas ir ļoti līdzīga forelei, Latvijā to mazāk pazīst. Bet, ja kāda zivs no audzētavas ir izmukusi, tas ir negadījums, nevar runāt par introdukciju, kam nepieciešams saņemt oficiālu iestāžu atļauju. Protams, ja introdukciju pieļautu, tas varētu negatīvi ietekmēt ekosistēmu, bet tikpat labi varētu ietekmēt arī pozitīvi," uzskata Roze.

Alūksnes novada pašvaldība atzīst, ka tā ir saņēmusi vēstuli par iespējamajiem kaitējumiem videi. Reaģējot uz to, Alūksnes novada pašvaldība ir pieprasījusi informāciju vēstulē minētajai personai - Rozem. Atbilde ir saņemta un tiek izvērtēta.

SIA "FAPS" vienīgais īpašnieks ir Roze, liecina "Firmas.lv" informācija. 2014.gadu firma noslēgusi ar 25 140 eiro lielu apgrozījumu un 3 361 eiro lielu peļņu. Firma nodarbojas ar zivkopību.