Latvijas biznesa gada pārskats

Latvijas biznesa gada pārskats 2021

Raksti

Juris Mendziņš (LETA valdes loceklis)

Sengrieķu domātāja Heraklīta prātulu par to, ka pastāvīgas ir tikai pārmaiņas, mēs pēdējā gada laikā uz savas ādas esam izjutuši vairākkārt. 2021.gads sākās ar faktiski paralizētu ekonomiku un komandantstundas ieviešanu, taču neilgi pēc tam dienas gaismu ieraudzīja pirmās vakcīnas pret Covid-19, kas viesa cerību uz ekonomikas atveseļošanos pasaulē pārskatāmā laika nogrieznī.

Maijā ietekmīgais izdevums “The Economist” publicēja ekonomikas attīstības prognozi, saskaņā ar kuru lielās ekonomikas – ASV, Vācija, Japāna un citas – 2021.gadā iekšzemes kopproduktu audzēs divas reizes straujāk nekā vidējais IKP pieaugums 2016.-2019.gadā. Vienlaikus izdevums norādīja, ka indivīdi dzīvos labāk taču... ne visi. Sagaidāma straujāka ekonomisko subjektu noslāņošanās, jeb, pārfrāzējot kādreiz populāro grupu “ABBA” – “The winner takes it all” jeb uzvarētāji paņems visu, un pārējiem būs jādomā, kā turpināt darbību savā nozarē - vai arī jāmeklē citas jomas, citi risinājumi.

Tas attiecas ne tikai uz biznesa organizācijām, bet arī uz valstīm. “PriceWaterhouseCoopers” savā izdevumā “Global Economy Watch” prognozē, ka tādas ekonomikas, kas orientētas uz ražošanas līdzekļu eksportu, piemēram, Japāna, tik drīz pirmskrīzes līmeni neatgūs, savukārt Ķīnas ekonomika to jau šobrīd ir pārsniegusi.

Latvijas Banka septembra beigās publicēja prognozi, saskaņā ar kuru nākamgad iekšzemes kopprodukts pieaugs par 5,1%, savukārt privātais patēriņš pieaugs pat par 8,9%. Inflācija pēc Latvijas Bankas domām sasniegs 4% atzīmi, taču būtisku daļu no tā veidos pārtikas un energoresursu cenu kāpums. Jāpiebilst, ka tieši energoresursu kāpums šī gada rudenī zināmā mērā pārsteidza ekonomiku, turklāt ne tikai Latvijā, bet visā Eiropas Savienībā, un pēc ekspertu prognozēm ar augstām energoresursu cenām mums būs jārēķinās ilgāku laika posmu.

Ekonomikas turbulences un pastāvīgo mainīgo apstākļu dēļ tieši šobrīd informācija par Latvijas biznesa vides un atsevišķu sektoru dinamiku ir īpaši aktuāla. Izdevums “Latvijas biznesa gada pārskats” ļauj ne tikai iegūt informāciju par lielākajiem uzņēmumiem atsevišķās nozarēs, bet arī iegūt skatījumu uz atsevišķu sektoru attīstību un nākotnes perspektīvām šajos apstākļos.

Tādēļ informācijas aģentūra LETA ir gandarīta par iespēju būt par “Latvijas biznesa gada pārskata” tapšanas sadarbības partneri. Mēs uzskatām, ka uz zināšanām un datiem balstītu lēmumu pieņemšana ir kritiski svarīga šajos mainīgajos apstākļos. Tādēļ LETA galvenais uzdevums ir nodrošināt ar uzticamu informāciju visus, kas ikdienā pieņem lēmumus un kuru rokās ir mūsu nākotne.

Juris Mendziņš,

LETA valdes loceklis