Rīga, 11. marts, LETA. Militārā konflikta eskalācija Tuvajos Austrumos, īpaši Irānā, pagaidām nav radījusi būtisku ietekmi uz pārtikas mazumtirdzniecības cenām Latvijā, aģentūrai LETA pauda veikalu "LaTS" pārvaldītājā SIA "Latvijas tirgotāju savienība".
Uzņēmumā norāda, ja karadarbība ieilgs, sekas varētu kļūt jūtamas arī vietējā tirgū, galvenokārt energoresursu un transporta izmaksu pieauguma dēļ.
"LaTS" valdes priekšsēdētājs Raimonds Okmanis atzīmē, ka galvenais faktors šajā situācijā ir konflikta ilgums. Ja spriedze reģionā samazināsies salīdzinoši ātri, tirgus spēs stabilizēties, un patērētāji cenu kāpumu ikdienas precēm, visticamāk, nejutīs. Savukārt gadījumā, ja konflikts ieilgsun turpināsies vairāk nekā mēnesi, iespējama arī plašāka ietekme uz ekonomiku. Energoresursu cenas šādās situācijās mēdz pieaugt, un tas pakāpeniski ietekmē arī transporta un loģistikas izmaksas. Mazumtirdzniecībā šādas izmaiņas parasti parādās ar laika nobīdi.
Okmanis uzsver, ja konflikts ieilgs, ietekme uz cenām Latvijā varētu parādīties ar aptuveni trīs mēnešu nobīdi. Tas nozīmē, ka potenciālo sadārdzinājumu patērētāji varētu izjust rudenī, kad piegādes ķēdēs būtu pilnībā atspoguļojušās pieaugošās izmaksas.
Kompānijā arī min, ka pašlaik inflācija Latvijā joprojām saglabājas relatīvi mērena - aptuveni 2-3% robežās, taču globālās ģeopolitiskās norises var radīt papildu spiedienu uz cenām nākotnē. Energoresursu tirgus ir īpaši jutīgs pret politiskajiem satricinājumiem, un jebkura ilgstoša nestabilitāte var ietekmēt naftas un degvielas cenu dinamiku.
Tāpat uzņēmumā atzīmē, ka mazumtirdzniecības cenu izmaiņas ne vienmēr ir tieši saistītas ar ģeopolitiskajiem procesiem. Bieži tās nosaka arī sezonāli faktori vai situācija konkrētās nozarēs. Kā piemēru uzņēmumā min kafijas cenu kāpumu, kas pēdējā laikā bija saistīts ar sliktāku ražu galvenajās audzēšanas valstīs. Līdzīga situācija pirms dažiem gadiem bija vērojama arī olīveļļas tirgū, kad sausuma dēļ Eiropā būtiski samazinājās olīvu raža, izraisot strauju cenu pieaugumu.
Okmanis norāda, ka patērētāji bieži vien cenu izmaiņas saista ar starptautiskajiem notikumiem, taču realitātē cenu dinamiku ietekmē gan sezonālās svārstības, gan ražas apjoms, gan piegādes izmaksas, tāpēc katru situāciju ir nepieciešams vērtēt plašākā kontekstā.
Šobrīd "LaTS" tīkls apvieno aptuveni 270 uzņēmumus, un tam ir vairāk nekā 700 fizisko tirdzniecības vietu visā Latvijā.
LETA jau vēstīja, ka kopš Izraēlas un ASV uzbrukuma Irānai, kas sākās 28. februārī, un Irānas atbildes triecieniem Persijas līča valstīm un kuģu satiksmes ierobežošanas Hormuza šaurumā naftas un gāzes cenas ir strauji pieaugušas.
"Latvijas tirgotāju savienība" 2024. gadā strādāja ar 12,07 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 1,7% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 4,5% un bija 1,084 miljoni eiro.
Savukārt kopējais gada apgrozījums "LaTS" veikalu tīklam pārsniedz 250 miljonus eiro, teikts kompānijas mājaslapā.
Kompānija reģistrēta 2007. gadā, un tās pamatkapitāls ir 2845 eiro, liecina informācija "Firmas.lv". "Latvijas tirgotāju savienības" īpašnieki ir Okmanis - 42,99%, Inga Tunste - 39,02%, Agita Vanaģele - 10,02%, Ēriks Pīlādzis - 2%, Velga Kalniņa - 2%, Rauls Baumanis - 2%, Arnolds Taukulis - 0,98%, Jeļena Okmane - 0,98%.
"LaTS": Militārā konflikta eskalācija Tuvajos Austrumos pagaidām pārtikas cenas Latvijā neietekmē
LETA 11.03.2026
Ķīmijā un Jaunajā Forštatē Daugavpilī notiks hidrauliskās pārbaudes
LETA 03.08.2026
Rīga, 3. aug., LETA. Šodien un rīt SIA "Daugavpils siltumtīkli" veiks hidrauliskās pārbaudes Ķīmijā un Jaunajā Forštatē Daugavpilī, aģentūru LETA informēja pilsētas pašvaldībā.
Paredzēts, ka līdz otrdienas plkst. 16 šo apkaimju iedzīvotājiem uz laik
...
"Philip Morris Latvia" apgrozījums pērn sarucis par 2,1%
LETA 03.08.2026
Rīga, 3. aug., LETA. Tabakas izstrādājumu vairumtirgotājs SIA "Philip Morris Latvia" pagājušajā gadā strādāja ar 63,813 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 2,1% mazāk nekā 2024. gadā, bet kompānijas peļņa pieauga par 25,7% un bija 1,511 miljoni eiro
...
No septembra varētu būtiski pieaugt "Ķekavas namu" siltumenerģijas tarifs
LETA 03.08.2026
Rīga, 3. aug., LETA. No 1. septembra varētu būtiski pieaugt SIA "Ķekavas nami" siltumenerģijas tarifs, liecina informācija oficiālajā izdevumā "Latvijas vēstnesis".
Plānots, ka siltumenerģijas gala tarifs no pašlaik spēkā esošajiem 84,5 eiro par meg
...