Rīga, 26. nov., LETA. Rīgas pilsētas tiesa šodien plkst. 14 turpinās skatīt krimināllietu, kurā divas personas apsūdzētas par manipulācijām "Nasdaq Riga" biržā, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.
Publiski pieejamais tiesas kalendārs liecina, ka lietā apsūdzēts Hermanis Juzefovičs un Ineta Krieva. No prokuratūras sniegtās informācijas izriet, ka viņi ir laulātie.
Šī ir pirmā reizi Latvijā, kad izvirzītas apsūdzības par manipulācijām biržā.
"Firmas.lv" informācija liecina, ka Juzefovičs saistīts ar vairākiem uzņēmumiem, piemēram, ir valdes loceklis Krievai piederošajā SIA "Investīciju kompānija L6A", valdes loceklis kooperatīvajā krājaizdevu sabiedrībā "Metsepole". Viņš arī darbojas Latvijas Finanšu instrumentu tirgus dalībnieku asociācija vadībā. Tāpat pirms vairākiem gadiem Juzefovičs bijis valdes loceklis Krievai daļēji piederošajā uzņēmumā "Herc Flora".
Savukārt Krievai pieder 1,72% jeb 33 420 nekustamo īpašumu apsaimniekotājas AS "VEF" kapitāldaļu.
"VEF" akcijas līdz 2023. gada 12. jūlijam tika kotētas biržā "Nasdaq Riga". Latvijas Bankas Uzraudzības komiteja 2023. gada 14. jūnijā atļāva SIA "VEF komunikāciju serviss" izteikt "VEF" akciju atpirkšanas piedāvājumu akciju izslēgšanai no regulētā tirgus.
Vienas akcijas atpirkšanas cena pēc prospektā sniegtās informācijas bija 1,78 eiro.
Birža "Nasdaq Riga" tolaik informēja, ka atpirkšanas cena par vairāk nekā 10% atšķiras no pēdējās fiksētās cenas 2023. gada 24. maijā, tādēļ "Nasdaq Riga" valde pieņēma lēmumu 24. maijā tirdzniecības sesijas beigās dzēst visus aktīvos uzdevumus "VEF" akciju uzdevumu grāmatā.
Lietā noskaidrots, ka Juzefovičs ar sievu, zinot, ka plānota Latvijā reģistrētas akciju sabiedrības izslēgšana no "Nasdaq Riga" biržas un akciju atpirkšana no akcionāriem, nolēma veikt simulatīvus darījumus, lai palielinātu akciju apgrozījumu biržā, norādījusi prokuratūra.
Juzefovičs kā Latvijā reģistrētas sabiedrības ar ierobežotu atbildību, kurai piederēja daļa "VEF" akciju, valdes loceklis izlika "Nasdaq Riga" biržā pārdošanai vairāk nekā 30 000 akciju par cenu, kas vairāk nekā trīs reizes pārsniedza "VEF" akciju bilances vērtību.
Uzreiz pēc tam viņa sieva, kura ir minētās SIA vienīgā dalībniece, kā privātpersona iegādājās šīs akcijas. Tādējādi abi apsūdzētie bija plānojuši palielināt "VEF" akciju apgrozījumu "Nasdaq Riga" biržā virs 1% pēdējo 12 mēnešu laikā no kapitalizācijas, lai to atpirkšanas brīdī viņi saņemtu papildu 130 000 eiro, norādījusi prokuratūra.
Apsūdzētajiem neizdevās gūt materiālu labumu no šīm darbībām, jo tās konstatēja Latvijas Banka un neņēma vērā, apstiprinot "VEF" akciju atpirkšanas prospektu.
Par šāda nozieguma izdarīšanu paredzēta brīvības atņemšana no 15 dienām līdz četriem gadiem, sabiedriskais darbs vai naudas sods.
Abi apsūdzētie savu vainu nozieguma izdarīšanā neatzīst.
Neviens no apsūdzētajiem iepriekš nav sodīts.
2016. gada martā Krimināllikums tika papildināts ar jaunu pantu par iekšējās informācijas nelikumīgu izmantošanu un manipulācijām finanšu tirgos. Šī ir otrā krimināllieta Latvijas vēsturē, kas sākta pēc minētā Krimināllikuma panta, un pirmā krimināllieta Latvijas vēsturē, kurā pēc šī Krimināllikuma panta personai ir celta apsūdzība.
Tiesa skatīs krimināllietu par manipulācijām "Nasdaq Riga" biržā
LETA 26.11.2025
KM vispirms vēlas tikties ar Rēzeknes domi, bet līdz tam nekomentē pašvaldības piedāvājumu pārņemt "Goru"
LETA 30.12.2025
Rīga, 30. dec., LETA. Kultūras ministrija (KM) vispirms vēlas tikties ar Rēzeknes domi, lai pārrunātu koncertzāles "Gors" nākotni, bet līdz tam nekomentēs pašvaldības piedāvājumu pārņemt kultūras iestādi valsts apsaimniekošanā.
Taujāta par KM nostāj
...
"Linas Agro" apgrozījums pagājušajā finanšu gadā pieaudzis par 15,1%
LETA 30.12.2025
Rīga, 30. dec., LETA. Lietuvas lauksaimniecības, pārtikas ražošanas un tirdzniecības koncerna "Akola Group" uzņēmums Latvijā SIA "Linas Agro" pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2024. gada 1. jūlija līdz 2025. gada 30. jūnijam, strādāja ar 142,013 m
...
Biržas alternatīvajā tirgū pirmdien iekļaus "Hestio" papildu obligācijas
LETA 30.12.2025
Rīga, 30. dec., LETA. Biržas "Nasdaq Riga" valde nolēmusi pirmdien, 5. janvārī, biržas alternatīvajā tirgū "First North" iekļaut biroja preču tirgotāja "Hestio" papildu obligācijas, liecina biržas publiskotā informācija.
Biržas alternatīvajā tirgū i
...