Rīga, 8.jūn., LETA. "Euroaptieka" visās tīkla aptiekās Latvijā sākusi piedāvtā Covid-19 seroloģiskos jeb antivielu ekspresdiagnostikas testus, ar kuriem iespējams noskaidrot, vai organismā ir IgG un IgM antivielas, kas radušās pēc Covid-19 pārslimošanas, aģentūrai LETA pavēstīja "Euroaptieka" pārstāvji.
Testu var iegādāties ikviens bez ārsta nozīmējuma un to iespējams veikt mājas apstākļos 10 minūšu laikā. Testu ražotājs ir Šveices biotehnoloģiju kompānija "Prima Lab", un tests ir apstiprināts gan Eiropas Savienībā, gan Zāļu valsts aģentūrā.
"Valsts zinātniskais institūts "BIOR" tikko kā ir izpētījis, ka gandrīz 12% Latvijas iedzīvotāju varētu būt pārslimojuši Covid-19, pašiem to nenojaušot. Laikā, kad tiek ieviesti ierobežojumu atvieglojumi cilvēkiem, kuri ir izslimojuši Covid-19, iespēja noskaidrot antivielas pret koronavīrusu ir ļoti aktuāla. Līdz ar to ekspresdiagnostikas testi var būt noderīgi ikvienam, kuram ir aizdomas, ka iepriekš bijusi saslimšana ar koronavīrusu, kas noritējusi bez nozīmīgiem simptomiem vai pat bez tiem. Vai arī, iespējams, iepriekš bijis kontakts ar Covid-19 saslimušo," pauda "Euroaptieka" valdes priekšsēdētāja Nataļja Zaharova.
Viņa skaidroja, ka testa veikšana ir vienkārša - ar testa iepakojumā pievienoto lanceti nepieciešams veikt dūrienu pirkstā, lai no tā ar pipeti noņemtu vienu asins pilienu. Pēc tam to iepilina testa kasetes iedobē, kurā ir iestrādātas antivielu un koloidālā zelta nanodaļiņas, kas ātri noteiks IgG un IgM antivielu klātbūtni asinīs, kas norāda uz vīrusa infekciju un izrietošo imūno atbildes reakciju pret SARS-CoV-2.
Ražotājs iesaka testu veikt 10-20 dienu pēc simptomu parādīšanās vai iespējamā kontakta ar Covid-19 saslimušo. Gadījumā, ja organisms ir pakļauts vīrusa iedarbībai, IgG un/vai IgM antivielas pret SARS-CoV-2 tiek novērotas 19 dienu laikā no simptomu rašanās, tostarp 60% gadījumos pirmās nedēļas laikā un 90% gadījumos otrajā nedēļā. Pirmajās dienās pēc inficēšanās, kad organisma imūnā atbilde joprojām attīstās, antivielas var netikt noteiktas.
Ja pēc ekspresdiagnostikas testa veikšanas organismā diagnosticētas antivielas - tests ir pozitīvs, taču iepriekš saslimšana nav konstatēta, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu, lai vienotos par papildu izmeklējumu veikšanu.
Testa ražotājs "Prima Lab" vērš uzmanību, ka tests neuzrāda antivielas, kas radušās pēc vakcinācijas. Papildus tam, antivielu pret SARS-CoV-2 aizsargājošo iedarbību ilgtermiņā starptautiskās zinātnieku aprindās joprojām pēta, tāpēc šādu antivielu noteikšana neliecina par aizsargimunitātes sasniegšanu un netiek izslēgts, ka saslimšana ar Covid-19 nevar notikt atkārtoti.
Covid-19 antivielu ekspresdiagnostikas testu var iegādāties ikviens bez ārsta receptes visās 56 "Euroaptieka" tīkla aptiekās Latvijā, un tas maksā 10,99 eiro.
"Euroaptieka" pērn strādāja ar 50,79 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 12,4% lielāks nekā 2019.gadā, arī uzņēmuma peļņa auga par 12,4% un sasniedza 3,225 miljonus eiro. Latvijā darbojas 56 "Euroaptieka" aptiekas 18 apdzīvotās vietās visā valstī.
Aptieku tīkla vienīgā īpašniece ir Lietuvas "Euroapotheca", bet tās patiesais labuma guvējs, pēc "Firmas.lv" datiem, ir mazumtirdzniecības tīkla "Maxima" patiesais labuma guvējs Nerijs Numa (līdz 2020.gadam - Numavičs). "Euroapotheca" ir kopumā vairāk nekā 600 aptieku Latvijā, Lietuvā, Igaunijā, Polijā un Zviedrijā. "Euroaptieka" Latvijā darbojas kopš 2001.gada.
"Euroaptieka" sākusi piedāvāt mājās veicamus Covid-19 antivielu testus
LETA 08.06.2021
Arī reģionos uzņēmumi nepiemēros līgumsodus par laikus nesamaksātiem apkures rēķiniem
LETA 02.02.2026
Rīga, 2. febr., LETA. Vairāki pašvaldību uzņēmumi nepiemēros līgumsodus par laikus nesamaksātiem apkures rēķiniem, aģentūra LETA uzzināja vietvarās.
Ludzas novada pašvaldība prognozē, ka auksto laikapstākļu dēļ ievērojami palielināsies apkures rēķin
...
papildināta - Daugavpils slimnīca atlaidusi teju 50 darbinieku ar Krievijas un Baltkrievijas pilsonību
LETA 02.02.2026
(9. rindkopā pievienots VM komentārs.)
Rīga, 2. febr., LETA. SIA "Daugavpils reģionālā slimnīca" janvāra pēdējā darba dienā ir atlaidusi teju 50 darbinieku - Krievijas un Baltkrievijas pilsoņu -, aģentūrai LETA apstiprināja ārstniecības iestādē.
Sl
...
Ogres novada dome vērsīsies policijā saistībā ar "Facebook" ierakstu par vietvaras plānotu banketu pēc budžeta pieņemšanas
LETA 02.02.2026
Rīga, 2. febr., LETA. Ogres novada dome vērsīsies policijā saistībā ar "Facebook" lapā "Ogres ziņas" publicētu ierakstu par vietvaras plānotu banketu pēc pašvaldības budžeta pieņemšanas, jo uzskata šīs ziņas par nepatiesām un atsaucamām, pirmdien nol
...