Rīga, 11.okt., LETA. Būvniecības nozares līderis pērn, tāpat kā vairākos iepriekšējos gados, bija būvmateriālu tirdzniecības uzņēmums SIA "Depo DIY" ar 185,9 miljonu eiro apgrozījumu, liecina SIA "Firmas.lv" un aģentūras LETA veidotais "Latvijas biznesa gada pārskats 2016".
Otrā lielākā kompānija pēc apgrozījuma pērn bija būvfirma SIA "Skonto būve" ar 122,5 miljonu eiro apgrozījumu, bet trešā - būvfirma AS "UPB" ar 84,34 miljonu eiro apgrozījumu.
"Top 10" iekļuvuši arī tādi uzņēmumi kā SIA "Binders" ar 74,76 miljonu eiro apgrozījumu, SIA "Cemex" ar 71,16 miljonu eiro apgrozījumu, pilnsabiedrība "BMGS S" ar 67,1 miljona eiro apgrozījumu, SIA "Merks" ar 65,37 miljonu eiro apgrozījumu, SIA "Tirdzniecības nams "Kurši"" ar 63,44 miljonu eiro apgrozījumu, VAS "Latvijas autoceļu uzturētājs" ar 61,9 miljonu eiro apgrozījumu un AS "A.C.B." ar 61,85 miljonu eiro apgrozījumu.
"Latvijas biznesa gada pārskats 2016" liecina, ka jau trešo gadu pēc kārtas sarūk būvniecības nozares uzņēmumu rentabilitāte - no 4% 2013.gadā līdz 2% pērn. Samazinājusies arī nozares uzņēmumu kopējā gūtā peļņa - no 155 miljoniem eiro 2014.gadā līdz 117 miljoniem eiro pērn.
Tāpat pērn par 5% sarucis arī nozares uzņēmumu kopējais apgrozījums - no 5,474 miljardiem eiro 2014.gadā līdz 5,208 miljardiem eiro pērn.
Nozares lejupslīde turpinās arī 2016.gadā - šogad pirmajā pusgadā Latvijā būvniecības produkcijas apmēri salīdzināmās cenās, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, samazinājās par 18,9%, salīdzinot ar 2015.gada attiecīgo periodu, un faktiskajās cenās bija 528,8 miljoni eiro. Galvenais iemesls tik straujam kritumam ir kavēšanās ar Eiropas Savienības struktūrfondu apgūšanas sākšanu.
Ēnu ekonomikas mazināšanai būvniecības nozarē būtu nepieciešams pēc iespējas ātrāk valsts līmenī noteikt references algas būvniecības profesiju grupās, kas ļautu ievērojami samazināt aplokšņu algu īpatsvaru, izdevumā norāda Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja Baiba Fromane.
Otrs variants ir noslēgt ģenerālvienošanos nozarē, ko paredz Darba likums. Ja šo vienošanos noslēgtu uzņēmumi, kas veido 60% no nozares apgrozījuma, tad pārējiem tā būtu obligāti jāievēro. Fromane uzskata, ka ar šiem pasākumiem jau tuvākajos gados ēnu ekonomikas īpatsvaru nozarē varētu samazināt uz pusi. Šo mērķu sasniegšanai šovasar parakstīta vienošanās ar valdību.
"Latvijas biznesa gada pārskata" kārtējā izlaidumā iekļautas veiksmīgāko uzņēmēju un nozaru ekspertu atziņas un prognozes, kā arī padziļināts biznesa vides apskats un detalizēti nozaru uzņēmumu saraksti.
Būvniecības nozares nemainīgais līderis - "Depo DIY"
LETA 11.10.2016
precizēta - KEM nodevusi sabiedriskajai apspriešanai rīkojuma projektu par plānoto vēja parku "Aloja"
LETA 17.12.2025
(Precizēts ciema nosaukums 8. rindkopā.)
Rīga, 17. dec., LETA. Klimata un enerģētikas ministrija (KEM) sabiedriskajai apspriešanai nodevusi rīkojuma projektu par SIA "Utilitas Wind" plānoto vēja elektrostaciju (VES) parku "Aloja", liecina informācij
...
"SmartLynx Airlines" pasludināta par maksātnespējīgu
LETA 17.12.2025
Rīga, 17. dec., LETA. Latvijā bāzētā aviokompānija "SmartLynx Airlines" pasludināta par maksātnespējīgu, liecina Maksātnespējas reģistra informācija.
Par maksātnespējas procesa administratori iecelta Marija Mišina.
Kreditoru pieteikšanās termiņš ir
...
Tiesa skatīs "SmartLynx Airlines" maksātnespējas pieteikumu
LETA 17.12.2025
Rīga, 17. dec., LETA. Rīgas rajona tiesa Jūrmalā šodien skatīs Latvijā bāzētās aviokompānijas "SmartLynx Airlines" maksātnespējas pieteikumu, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.
"SmartLynx Airlines" līdzšinējais izpilddirektors Edvins Demeņus aģentūrai
...