Rīga, 11. dec., LETA. Par kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēja darbības licences saņemšanu Latvijā interesējas arī pasaulē lielākie nozares uzņēmumi, ceturtdien Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras un Latvijas Blokķēdes attīstības asociācijas preses brīfingā teica ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).
Viņš stāstīja, ka kriptovalūtas nozare Eiropā ir mērāma triljonu eiro apmērā, kas ir aptuveni ceturtā daļa no visas pasaules apjomiem.
Eiropas Savienībā (ES) pastāv vienots kriptoaktīvu tirgus regulējums (MiCA), kas paredz, ka darbības atļaujas saņemšanai ES ir jāizņem licence kādā no dalībvalstīm, un pēc tam uzņēmums var darboties visā ES.
Valainis skaidroja, ka visām valstīm ir vienādi nosacījumi, un tās savā starpā konkurē, lai piesaistītu kriptoaktīvu uzņēmumus. Latvijas Banka patlaban ir izsniegusi licences diviem uzņēmumiem - "BlockBen" un "Nexdesk".
Uzņēmumi, kas saņem licenci Latvijā, darbojas visā Eiropā, līdz ar to darbības visā Eiropā tiek koordinētas caur Latviju.
Ministrs atzīmēja, ka, attīstot MiCA centru Latvijā, ir iespējams veidot labi apmaksātas darbavietas, "iezīmēt" Latviju uz pasaules kartes, kā arī veidot dažādus inovatīvus finanšu pakalpojumus un produktus.
"Tas prasa kompetenci, personālu, tehnoloģiju attīstību un ieguldījumus, un nodokļu nomaksa no visa šī notiek tieši Latvijā, kas no valsts perspektīvas ir ļoti nozīmīgi," teica Valainis.
Viņš piebilda, ka ir arī citi uzņēmumi, kas interesējas par licencēšanos Latvijā.
"Mums ir gana daudz ierobežotas pieejamības informācijas par tiem uzņēmumiem, kas šobrīd ir izteikuši vēlmi šeit nākt. Mēs nevaram atklāt pilnīgi visu par uzņēmumiem, kas interesējās par nosacījumiem, bet tie ir, un tie ir arī pasaulē lielākie uzņēmumi, kas izrāda interesi par Latviju," teica Valainis.
Ministrs arī uzsvēra, ka Latvija patlaban ir turpat, kur citas ES valstis, un var cīnīties par citu valstu uzņēmumiem.
"Esmu diezgan drošs, ka mums ir labākais regulējums. Es par to esmu pārliecināts, un mēs esam soli priekšā mūsu konkurentiem," stāstīja Valainis.
LETA jau vēstīja, ka "BlockBen" un "Nexdesk" ir pirmie divi kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēji, kas Latvijā saņēmuši licences atbilstoši ES MiCA prasībām.
MiCA regula stājās spēkā 2024. gada nogalē, ieviešot ES vienotu kriptoaktīvu nozares tiesisko regulējumu, tostarp prasību kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzējiem saņemt darbības atļauju.
Līdz ar licences saņemšanu uzņēmumi visus tam atļautos kriptoaktīvu pakalpojumus MiCA noteiktajā kārtībā var piedāvāt arī citās ES valstīs.
"BlockBen" reģistrēta 2025. gada maijā, un tās pamatkapitāls ir 177 800 eiro. "BlockBen" pieder Ungārijas pilsoņiem Viktoram Markam Bodnaram (45,5%), Atilam Krosekam (37,5%) un Belam Farkasam (7%).
"Firmas.lv" informācija liecina, ka "Nexdesk" reģistrēta 2024. gada decembrī, un tās pamatkapitāls ir 150 000 eiro. "Nexdesk" pieder AS "Globitex Holding". Savukārt "Globitex Holding" īpašnieki ir Undīnei Būdei piederošās "SIA "C Desire" (51,24%) un SIA "LZP 2" (14,09%), kā arī Andris Kaņeps (16,3%).
Valainis: Par kriptoaktīvu pakalpojumu sniedzēja licences saņemšanu Latvijā interesējas pasaulē lielākie uzņēmumi
LETA 11.12.2025
Atklās viesnīcu "Carillon Aparthotel" Vecrīgā
LETA 21.05.2026
Rīga, 21. maijs, LETA. Šodien plkst. 17.30 atklās SIA "AmberStone Hotels" grupas uzņēmuma SIA "Carillon Aparthotel" jauno viesnīcu Vecrīgā, aģentūru LETA informēja viesnīcas pārstāvji.
Jaunās apartamentu viesnīcas būvniecībā un rekonstrukcijā Vecrīg
...
Tiesa turpinās skatīt lietu par krāpšanos austrumu robežas izbūvē
LETA 21.05.2026
Rīga, 21. maijs, LETA. Kurzemes rajona tiesa šodien plkst. 10 turpinās skatīt krimināllietu, kurā par krāpšanu austrumu robežas izbūvē apsūdzētas vairākas personas, tostarp būvuzņēmējs Māris Peilāns, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.
Rīgas tiesas apg
...
"Lux Express Latvia" no maija beigām atjaunos ikdienas reisus uz Daugavpili
LETA 21.05.2026
Rīga, 21. maijs, LETA. Pasažieru komerciālo autopārvadājumu uzņēmums SIA "Lux Express Latvia" no maija beigām atjaunos ikdienas reisus uz Daugavpili, aģentūru LETA informēja uzņēmumā.
Maršrutā Rīga-Daugavpils autobusi atsāks kursēt divas reizes dien
...