Ienākt
Autors: LETA

FKTK: "Olainfarm" akciju atpirkšanas brīvprātīgo un konkurējošo piedāvājumu var izteikt jebkura persona

Rīga, 20.jūl., LETA. Brīvprātīgo un konkurējošo akciju atpirkšanas piedāvājumu var izteikt jebkura persona, arī neiegūstot līdzdalību kompānijas kapitālā, aģentūrai LETA atzīmēja Finanšu un kapitāla tirgus komisijā (FKTK), komentējot situāciju ar zāļu ražotāja "Olainfarm" akcijām.

"Atbilstoši Finanšu instrumentu tirgus likumam jebkura persona, arī neiegūstot līdzdalību, var izteikt brīvprātīgo akciju atpirkšanas piedāvājumu vai izteikt konkurējošu akciju atpirkšanas piedāvājumu," pauda FKTK Komunikācijas un finanšu pratības daļas vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Brikše.

Tāpat viņa atzīmēja, ka Finanšu instrumentu tirgus likums nosaka gadījumus, kad personai iestājas pienākums izteikt akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu.

"Konkrētajā gadījumā "AB City" ir ieguvusi netiešo līdzdalību "Olainfarm", kas pārsniedz 30% no kopējā "Olainfarm" balsstiesīgā kapitāla. Tādējādi "AB City" iestājās pienākums izteikt akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, un "AB City" iesniedza FKTK likumā noteiktos dokumentus, kuri atbilda likuma prasībām, tāpēc FKTK pieņēma lēmumu atļaut izteikt akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu," sacīja Brikše.

Tāpat viņa norādīja, ka Finanšu instrumentu tirgus likumā ir noteiktas FKTK tiesības un pienākumi, kuri neparedz izvērtēt civiltiesiskus strīdus, kas var ietekmē akciju atpirkuma fakta iestāšanos.

"Esoša tiesvedība neatbrīvo "AB City" no pienākuma izteikt akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu. Ja tiesvedības rezultātā kāda cita persona iegūs līdzdalību "Olainfarm", kas sasniedz vai pārsniedz 30% no kopējā "Olainfarm" balsstiesīgā kapitāla, tad šai personai iestāsies pienākums izteikt akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu," sacīja FKTK pārstāve.

Arī "Olainfarm" valde paziņojumā biržai "Nasdaq Riga" pauž, ka akciju atpirkšanas obligātais piedāvājums atbilst Finanšu instrumentu tirgus likuma nosacījumiem.

Tāpat kompānijas valde norāda, ka piedāvājumu vērtē pozitīvi, ņemot vērā, ka "AB City" plāno turpināt līdzšinējo "Olainfarm" darbību,  turpināt esošās darba tiesiskās attiecības ar kompānijas darbiniekiem atbilstoši noslēgtajiem darba līgumiem, kā arī netiek plānota kompānijas atrašanās vietas maiņa.

Jau vēstīts, ka pirmdien, 19.jūlijā, sākās "Repharm" grupas uzņēmuma "AB City" izteiktais "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligātais piedāvājums, taču Čehijas uzņēmums "Black Duck Invest" paziņojis, ka FKTK lēmums atļaut "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu ir prettiesisks, un kompānija to apstrīdēs.

"AB City" izteiktais "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligātais piedāvājums noslēgsies 2021.gada 17.augustā plkst.16, bet piedāvājuma rezultāti tiks paziņoti līdz 2021.gada 24.augustam. Vienas akcijas cena akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā noteikta 9,26 eiro.

FKTK padome šogad 14.jūlijā atļāva "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu. Komisija atļāva "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu, jo "AB City" uz netieši iegūtās līdzdalības pamata ieguva no "Olainfarm" akcijām izrietošās balsstiesības, kas veido 30,85% no "Olainfarm" balsstiesīgo akciju kopskaita.

"Repharm" grupa ir informējusi biržu "Nasdaq Riga" par vienošanos ar "Olainfarm" akcionāri Niku Saveļjevu par 7,8% akciju balsstiesību iegūšanu "Olainfarm", īstenojot šīs tiesības caur "AB City". Tāpat "Repharm" šogad februārī ziņoja par vienošanos ar Annu Emīliju Maliginu par tiesību iegūšanu uz 21,97% "Olainfarm" akciju pirkumu un balsstiesību iegūšanu, īstenojot šīs tiesības caur "Repharm" meitasuzņēmumu SIA "Farma Fund". Savukārt "Repharm" grupā ietilpstošajai "Rīgas farmaceitiskajai fabrikai" tiešā veidā pieder 1,07% "Olainfarm" akciju.

Ja akciju atpirkšanas obligātajā piedāvājumā "Repharm" iegūs līdzdalību vairāk nekā 50% apmērā, "Repharm" solījusi īstenot pienākumu vērsties Konkurences padomē, lai lūgtu darījuma saskaņojumu.

Paralēli Čehijas "Black Duck Invest" apgalvo, ka kļuvis par lielāko "Olainfarm" akcionāru, taču policija izmeklē aizdomas, ka darījums patiesībā ir krāpšana, un lietā aizturējusi vismaz trīs personas.

"Black Duck Invest" paziņojumā medijiem iepriekš norādīja, ka "Repharm" kontroli "Olainfarm" pārņēmusi pretlikumīgi un "Black Duck Invest" turpinās aizstāvēt savas tiesības Latvijas un Čehijas tiesās, lai panāktu ar "Olmafarm" noslēgtā "Olainfarm" akciju iegādes darījuma izpildi.

Tāpat "Black Duck Invest" paziņojusi, ka FKTK lēmums atļaut "AB City" izteikt "Olainfarm" akciju atpirkšanas obligāto piedāvājumu ir prettiesisks, un kompānija to apstrīdēs. Uzņēmuma pārstāvji savu nostāju pamatoja ar to, ka piedāvājuma pamatā ir iecere, kas daļēji balstās uz tādu akciju balsstiesībām, kas iepriekš esot tikušas pārdotas "Black Duck Invest".

Holdingkompānija "AB City" reģistrēta 2018.gadā, tās pamatkapitāls ir 126 536 960 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma patiesie labuma guvēji nav norādīti, bet uzņēmuma padomē strādā "Repharm" līdzīpašnieki Andrejs Leibovičs, Jānis Oskerko un Aleksandrs Livšics. Savukārt "AB City" valdē ir "Repharm" līdzīpašnieks Roberts Tavjevs un Sergejs Korņijenko.

"Olainfarm" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājā 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

Savukārt "Repharm" ir veselības aprūpes jomā strādājošu Latvijas uzņēmumu grupa, kas apvieno "Sentor Farm aptiekas" (zīmols "Mēness aptieka"), AS "Veselības centru apvienība", SIA "Centrālā laboratorija", "Rīgas farmaceitiskā fabrika" un "Recipe Plus". "Repharm" uzņēmumu grupa ir izveidota 2009.gadā. 2019.gadā "Repharm" koncerna apgrozījums bija 283,008 miljoni eiro, bet koncerna peļņa bija 34,56 miljoni eiro.

"Repharm" patiesie labuma guvēji, pēc "Firmas.lv" datiem, ir vairākas Latvijas privātpersonas - Roberts Tavjevs, Jānis Oskerko, Mihails Lurje, Aleksandrs Livšics, Andrejs Leibovičs, Sergejs Korņijenko, Josifs Apts un Jeļena Ņikitina.