Ienākt
Autors: LETA

"Preiļu siers" investējis vienu miljonu eiro ražošanas notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģiskajā procesā

Rīga, 8.apr., LETA. Piena pārstrādes uzņēmums "Preiļu siers" investējis vienu miljonu eiro ražošanas notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģiskajā procesā, aģentūrai LETA pauda uzņēmumā.

"Preiļu siers" pārstāvji norādīja, ka būtiskas izmaiņas ir ieviestas ražošanas notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģiskajā procesā, kur projekta ietvaros ir veikti ievērojami būvdarbi. Tostarp ir uzbūvēta priekšattīrīšanas iekārtu ēka 179 kvadrātmetru platībā, notekūdeņu izlīdzināšanas bufertvertne ar 537 kubikmetru lietderīgo tilpumu, rezerves dīķis ar 3114 kubikmetru tilpumu, izbūvēti ceļi un laukumi, labiekārtota teritorija.

Projekta kopējās izmaksas ir viens miljons eiro, ko veidoja "Preiļu siers" līdzekļi un OP "Corporate Bank" aizdevums.

Uzņēmumā skaidroja, ka patlaban notekūdeņu attīrīšanas iekārtas spēj attīrīt līdz 1800 kubikmetriem ūdens diennaktī. Notekūdeņu priekšattīrīšanas tehnoloģiskā procesa nodrošināšanai ir uzstādītas Nīderlandes uzņēmuma "Nijhuis Industries" iekārtas, kuras tika integrētas esošajā bioloģiskajā notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģiskajā procesā.

Pēc "Preiļu siera" pārstāvju sacītā, jaunais iekārtu komplekts nodrošina mehānisko priekšattīrīšanu (rupjās frakcijas noņemšanu) un daudzpakāpju ķīmisko priekšattīrīšanu (flotācija), kas veic daļēju notekūdeņu piesārņojuma noņemšanu, kam seko bioloģiskā notekūdeņu attīrīšana jeb galējā piesārņojuma noārdīšanas fāze.

Vienlaikus "Preiļu siers" pārstāvji minēja, ka turpmāko piecu gadu laikā tiek plānota pakāpeniska ražošanas apjomu palielināšana. Uzņēmumā norādīja, ka "Preiļu siers" A kategorijas atļaujas piesārņojošām darbībām pārskatīšanas ietvaros tiek pieteikts pārstrādes apjoms līdz 186 000 tonnām svaigpiena gadā, kas ir par 48% vairāk, salīdzinot ar spēkā esošo atļauju (126 000 tonnas gadā).

"Uz piena pārstrādes apjomu palielināšanu uzņēmums iet mērķtiecīgi jau ilgāku laiku. Kopumā pieprasījums pēc uzņēmuma produkcijas jau apgūtajos tirgos pārsniedz piedāvājumu, tāpēc saredzam iespēju kāpināt piena pārstrādes apjomus arī turpmāk," komentēja uzņēmumā.

Vaicāti par ražošanas apjoma palielināšanas plāniem, "Preiļu siers" pārstāvji piebilda, ka tā saistīta ar esošo iekārtu efektīvāku izmantošanu. Turklāt, kā skaidroja uzņēmumā, ražotnē piena pārstrādes tehnoloģiskais process gandrīz visos posmos ir pilnībā automatizēts, tostarp pērn darbu sācis augstražīgs, daudzfunkcionāls siera bloku dekartonāžas (kastes noņemšanas) robots, kurš veic arī siera bloku nocelšanu un uzlikšanu uz transporta paletes, bloku marķēšanu.

"Jauns darbaspēks būs nepieciešams, bet ne proporcionāli pārstrādātā piena apjoma pieaugumam," minēja uzņēmumā.

"Preiļu siers" pārstāvji, komentējot turpmākos uzņēmuma plānus, pauda, ka, tiecoties būt videi draudzīgākiem, līdz šī gada maija beigām uz rūpnīcas teritorijā esošās šķeldas noliktavas jumta tiks uzstādīta un nodota ekspluatācijā saules paneļu elektrostacija ar jaudu 0,15 megavati. Visa saražotā elektroenerģija tiks izmantota pašpatēriņam.

Tāpat turpmākajos gados tiek plānoti gan ražotnes energoefektivitātes uzlabošanas projekti, gan piena pārstrādes tehnoloģisko iekārtu modernizēšanas projekti.

Vaicāti par plānotajām investīcijām uzņēmuma attīstībā, "Preiļu siers" pārstāvji skaidroja, ka par to apjomiem ir pāragri runāt, jo vairāki pasākumi vēl ir tikai priekšizpētes stadijā.

Jau ziņots, ka "Preiļu siers" sagatavojis un iesniedzis iesniegumu A kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas pārskatīšanai un atjaunošanai, ko Valsts vides dienesta (VVD) Daugavpils reģionālā vides pārvalde ir pieņēmusi. Izmaiņas atļaujā ir saistītas ar to, ka tiek palielināts siera, saldā krējuma un sauso piena produktu ražošanas apjoms, kā arī uzstādītas jaunas notekūdeņu priekšattīrīšanas iekārtas. Vienlaicīgi ir aktualizēta arī informācija par izmantotajām ķīmiskajām vielām.

Piesārņojošo darbību uzņēmums veic Daugavpils ielā 75 un Andreja Upīša ielā 30 Preiļos.

Sabiedrība var iesniegt rakstiskus priekšlikumus A kategorijas piesārņojošās darbības atļaujas pārskatīšanai un atjaunošanai VVD Daugavpils reģionālajā vides pārvaldē līdz 12.aprīlim.

"Firmas.lv" dati liecina, ka "Preiļu siera" apgrozījums 2019.gadā bija 63,752 miljoni eiro, kas ir par 3,9% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa saruka 1,7 reizes un bija 877 830 eiro. Finanšu informācija par pērno gadu vēl nav pieejama.

Uzņēmuma patiesais labuma guvējs ir Jāzeps Šņepsts.