FKTK pēdējā gada laikā ir saņēmusi vairākus "Olainfarm" akcionāru iesniegumus

Rīga, 11.marts, LETA. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) pēdējā gada laikā ir saņēmusi vairākus iesniegumus saistībā ar zāļu ražotāja AS "Olainfarm" akcionāriem, aģentūrai LETA pavēstīja FKTK Komunikācijas un finanšu pratības daļas vadītāja Dace Jansone.

Viņa norādīja, ka informāciju par konkrētiem iesniegumiem un to saturu FKTK nedrīkst atklāt un atturēsies komentēt.

Jansone skaidroja, ka, saņemot iesniegumus, FKTK vienmēr veic iesniegumos minēto faktu pārbaudes, kā arī to faktu pārbaudes, kas FKTK rīcībā nonāk, veicot kapitāla tirgus dalībnieku uzraudzības funkcijas. 

"Ja FKTK konstatē normatīvu pārkāpumus, tā attiecīgi rīkojas, lai pārkāpums tiktu novērsts, kā arī lemj par normatīvos paredzēto sankciju piemērošanu," piebilda Jansone.

Jau ziņots, ka "Olainfarm" mazākuma akcionāri martā vērsušies FKTK, lūdzot izvērtēt iespējamas manipulācijas ar akciju tirgu "Repharm" grupas interesēs un slēptas būtiskas ietekmes iegūšanu "Olainfarm".

Mazākuma akcionāri iesniegumā FKTK norāda, ka "Olainfarm" mazākuma akcionāru intereses tiek aizskartas, jo Valērija Maligina mantinieču aizsegā darbojas "Repharm" grupa, kas savā kontrolē tiešā un netiešā veidā ir jau ieguvusi būtisku daļu "Olainfarm" akciju.

Iesniegumā teikts, ka, iepazīstoties ar "Repharm" grupas tiešā un netiešā kontrolē esošo sabiedrību un pilnvaroto pārstāvju saskaņotajām darbībām un balsojumiem "Olainfarm" akcionāru sapulcēs, slēpta un tieša kontrole attiecībā uz "Olainfarm" konstatējama no 2019.gada maija.

Mazākuma akcionāri lūdz FKTK izvērtēt, vai "Olainfarm" nav izveidojusies "Repharm" grupas faktiskā kontrole un būtu konstatējami un iestājušies Finanšu instrumentu tirgus likumā norādītie apstākļi, kur norādīts, ka "pienākums izteikt obligāto akciju atpirkšanas piedāvājumu iestājas arī tad, ja kontrole uzņēmumā ir iegūta netieši", tādējādi nodrošinot mazākuma akcionāru likumā garantētās tiesības.

"Olainfarm" mazākuma akcionāru iesniegumā FKTK teikts, ka pastāv apstākļi, kas liecina par "Repharm" patieso labuma guvēju iespēju tiešā un netiešā veidā ietekmēt un kontrolēt visu triju Valērija Maligina mantinieču daļas, tādējādi iegūstot vairāk nekā 30% netiešas kontroles "Olainfarm".

""Repharm" grupa slēpjas aiz formāliem priekšnoteikumiem, neatzīstot kontroles esamību, ko nosaka Valērija Maligina mantojuma saņemšanas noteikumi, paredzot piecu gadu pārdošanas aizliegumu, taču ir jau iegūta faktiskā kontrole ar vairākiem juridiskiem un faktiskiem paņēmieniem," norādīts mazākuma akcionāru iesniegumā.

"Olainfarm" mazākuma akcionāri iesniegumā FKTK norāda, ka nekavējoša un pastiprināta uzmanība būtu jāpievērš "Repharm" grupas patiesajiem labuma guvējiem, vērtējot Valērija Maligina mantinieču Irinas Maliginas un Nikas Saveļjevas darbības, kā arī to personu saskaņotās darbības, kuras "nu jau atklāti darbojas saskaņoti, publiski melojušas par savu netiešo kontroli un cenšas pārņemt arī pilnīgu rīcību ar Annas Emīlijas Maliginas daļām".

Mazākuma akcionāriem nav saprotams, kāpēc FKTK pagaidām nav pievērsusi uzmanību, ignorē un neredz saskaņotas darbības "Repharm", kā arī Irinas Maliginas un Saveļjevas darbībās, kā arī to personu saskaņotās darbības, kuras kopš 2019.gada maija darbojas saskaņoti, mēģinot panākt "Repharm" izdevīgu "Olainfarm" "pārvaldnieku" iecelšanu.

Tāpat ziņots, ka "Repharm" 19.februārī informēja aģentūru LETA, ka grupas uzņēmums "Rīgas farmaceitiskā fabrika" iegādāsies tiesības 2023.gadā pirkt Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošās "Olainfarm" akcijas.

Kompānijā informēja, ka "Rīgas farmaceitiskā fabrika" iegādājusies "Farma Fund" 100% kapitāldaļu, savukārt "Farma Fund" ir noslēgts līgums par tiesībām 2023.gadā iegādāties Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošās "Olainfarm" akcijas.

"Farma Fund" ir veicis daļu no pirkuma samaksas Annai Emīlijai Maliginai un turpinās veikt maksājumus atbilstoši noslēgtajam grafikam. Noslēgtais darījums paredz noteiktu pasākumu izpildi no abām darījuma pusēm līdz 2023.gadam un nerada tiesības šobrīd rīkoties ar "Olainfarm" akcijām, uzsvēra "Repharm".

Savukārt Annas Emīlijas Maliginas likumiskās pārstāves Signes Balderes-Sildedzes paziņojumā medijiem 22.februārī tika norādīts, ka "Repharm" grupai nav ne tiesību, ne pilnvaru uz Annai Emīlijai Maliginai piederošajām "Olainfarm" akcijām un "Olmafarm" kapitāldaļām.

Saistības, ko "Repharm" grupas uzņēmums "Rīgas farmaceitiskā fabrika" ir pārņēmusi no "Farma Fund" (iepriekš SIA "Zdorovie Europe"), kas it kā dodot tiesības uz Annas Emīlijas Maliginas "Olainfarm" akcijām un "Olmafarm" kapitāldaļām, ir izbeigtas un nav spēkā kopš 2020.gada maija, uzsvēra Baldere-Sildedze.

Viņa vērsa Tieslietu ministrijas, FKTK un Konkurences padomes uzmanību uz notiekošo mēģinājumu piesavināties Balderes-Sildedzes meitas īpašumā esošās akcijas un kapitāldaļas. Tāpat Baldere-Sildedze aicināja nepieļaut mazākuma akcionāru tiesību rupjus pārkāpumus.

Paziņojumā bija skaidrots, ka pirms nonākšanas "Repharm" grupas uzņēmuma "Rīgas farmaceitiskā fabrika" īpašumā "Farma Fund" nosaukums bija "Zdorovie Europe" un tas bija Ukrainas farmācijas kompānijas "Zdorovye LTD" meitasuzņēmums.

Baldere-Sildedze, kā likumiskā pārstāve, savas meitas interesēs 2019.gada 30.septembrī noslēgusi priekšlīgumu ar "Zdorovie Europe", kas paredzēja "Olainfarm" akciju un "Olmafarm" kapitāldaļu pārdošanu 2023.gadā. Tomēr 2020.gada 25.maijā šis priekšlīgums tika izbeigts, jo radušās pamatotas aizdomas par darījumā norēķiniem izmantotās naudas izcelsmi.

Balderes-Sildedzes paziņojumā teikts, ka "Repharm" grupa ar visām iespējamajām metodēm mēģina iegūt kontroli pār "Olainfarm" un tai piederošajiem meitasuzņēmumiem, tādā veidā būtībā plānojot iegūt dominējošu stāvokli farmācijas nozarē.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

"Olainfarm" koncerna apgrozījums pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, bija 122,157 miljoni eiro, kas ir par 11% mazāk nekā 2019.gadā, savukārt koncerna peļņa samazinājusies 2,3 reizes un bija 9,478 miljoni eiro.

Savukārt "Repharm" ir veselības aprūpes jomā strādājošu Latvijas uzņēmumu grupa, kas apvieno "Sentor Farm aptiekas" (zīmols "Mēness aptieka"), AS "Veselības centru apvienība", SIA "Centrālā laboratorija", "Rīgas farmaceitiskā fabrika" un "Recipe Plus". "Repharm" uzņēmumu grupa ir izveidota 2009.gadā. 2019.gadā "Repharm" koncerna apgrozījums bija 283,008 miljoni eiro, bet koncerna peļņa bija 34,56 miljoni eiro.

"Repharm" patiesie labuma guvēji, pēc "Firmas.lv" datiem, ir vairākas Latvijas privātpersonas - Roberts Tavjevs, Jānis Oskerko, Mihails Lurje, Aleksandrs Livšics, Andrejs Leibovičs, Sergejs Korņijenko, Josifs Apts un Jeļena Ņikitina.