Ienākt
Autors: LETA

Baldere-Sildedze: "Repharm" grupai nav tiesību un pilnvaru uz Annai Emīlijai Maliginai piederošajām "Olainfarm" akcijām

Rīga, 22.febr., LETA. "Repharm" grupai nav ne tiesību, ne pilnvaru uz Annai Emīlijai Maliginai piederošajām AS "Olainfarm" akcijām un SIA "Olmafarm" kapitāldaļām, teikts Annas Emīlijas Maliginas dabiskās aizbildnes un likumiskās pārstāves Signes Balderes-Sildedzes paziņojumā medijiem.

Saistības, ko "Repharm" grupas uzņēmums "Rīgas farmaceitiskā fabrika" ir pārņēmusi no SIA "Zdorovie Europe" (tagad - SIA "Farma Fund"), kas it kā dodot tiesības uz Annas Emīlijas Maliginas "Olainfarm" akcijām un "Olmafarm" kapitāldaļām, ir izbeigtas un nav spēkā jau kopš 2020.gada maija, uzsver Baldere-Sildedze.

Viņa vērš Tieslietu ministrijas, Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Konkurences padomes uzmanību uz notiekošo mēģinājumu piesavināties Balderes-Sildedzes meitas īpašumā esošās akcijas un kapitāla daļas. Tāpat Baldere-Sildedze aicina nepieļaut mazākuma akcionāru tiesību rupjus pārkāpumus.

Paziņojumā skaidrots, ka pirms nonākšanas "Repharm" grupas uzņēmuma "Rīgas farmaceitiskā fabrika" īpašumā "Farma Fund" nosaukums bija "Zdorovie Europe" un tas bija Ukrainas farmācijas kompānijas "Zdorovye LTD" meitasuzņēmums.

Baldere-Sildedze, kā likumiskā pārstāve savas meitas interesēs 2019.gada 30.septembrī noslēdza priekšlīgumu (nevis pirkuma līgumu) ar "Zdorovie Europe", kas paredzēja "Olainfarm" akciju un "Olmafarm" kapitāldaļu pārdošanu 2023.gadā. Tomēr 2020.gada 25.maijā šis priekšlīgums tika izbeigts, jo radās pamatotas aizdomas par šajā darījumā norēķiniem izmantotās naudas izcelsmi.

""Repharm" grupa noklusē, ka minētajā darījumā vispār nav piedalījusies. Tagad "Repharm" grupas uzņēmuma rīcībā ir nonācis nevis līgums, bet gan spēkā neesošs un izbeigts priekšlīgums. Priekšlīgumu izbeidzu jau 2020.gada maija saskaņā ar Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma 30. pantu," skaidro Baldere-Sildedze.

Viņa norāda, ka "Zdorovie Europe" ne ar veco, ne arī jauno nosaukumu nav veikuši daļu no pirkuma samaksas Annai Emīlijai Maliginai - šādi "Repharm" apgalvojumi neatbilst patiesībai. Baldere-Sildedze skaidro, ka "Zdorovie Europe" bija apmaksājusi pusi no garantijas summas, bet otru pusi nesamaksāja, jo 2020.gadā priekšlīgums, kas paredzēja nākotnē slēgt pirkuma līgumu, tika izbeigts.

Baldere-Sildedze uzsver, ka garantijas summa nav pirkuma maksa. Jebkuras naudas summas, ko "Zdorovie Europe" jeb nu jau "Farma Fund" pēc publiskiem izteikumiem, ka tā plāno turpināt veikt maksājumus, netiks pieņemtas un tiks atskaitītas atpakaļ.

Balderes-Sildedzes paziņojumā teikts, ka "Repharm" grupa noklusē, ka par jau 2020.gadā izbeigto priekšlīgumu ir civiltiesisks strīds un lieta atrodas tiesā. Par 2019.gada 29.oktobra priekšlīgumu Rīgas rajona tiesā atrodas lieta, kurā "Zdorovie Europe" - tagadējā "Farma Fund" - prasa 2020.gada maijā izbeigtā priekšlīguma izpildi, lai gan noformulējusi šo prasību kā nemateriālu un nav samaksājusi pat valsts nodevu.

Balderes-Sildedzes paziņojumā teikts, ka "Repharm" grupa ar visām iespējamajām metodēm mēģina iegūt kontroli pār "Olainfarm" un tai piederošajiem meitasuzņēmumiem, tādā veidā būtībā plānojot iegūt dominējošu stāvokli farmācijas nozarē.

""Repharm" grupas līdzīpašnieks Andrejs Leibovičs un viņa partneri kāro ne tikai pēc manas meitas Annas Emīlijas Maliginas piederošajām akcijām un daļām. Publiski pieejamā informācija liek izteikt ticamu minējumu, ka "Repharm" būtiski palielinājis savu faktisko kontroli pār "Olainfarm". Ja var ticēt publiski pieejamajai informācijai, "Repharm" ieguva ievērojamu daļu "Olainfarm" akciju, iegūstot faktisko kontroli pār Nikas Sveļjevas daļām. "Repharm" grupa ir arī iegādājusies "Olainfarm" akcijas ar "Rīgas farmaceitiskās fabrikas" starpniecību. Ir novērots, ka Saveļjevas un "Rīgas farmaceitiskās fabrikas" pārstāvji veic saskaņotas darbības "Olainfarm" kopsapulcēs. Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) acīmredzot šim apstāklim nav pievērsusi uzmanību, jo "Repharm" par to nav paziņojusi ne FKTK, ne arī publiski," teikts Balderes-Sildedzes paziņojumā.

Viņa informē, ka jau 2019.gada 17.jūnijā kārtējā akcionāru sapulcē uzrunājusi klātesošos akcionārus un informējusi, ka nedēļu pirms šīs sapulces ar "Repharm" grupu saistītas personas - Leibovičs un Vadims Telica - izteikuši konkrētu piedāvājumu pārdot akcijas, ko Baldere-Sildedze nepieņēma. 

"Piedāvājums tika izteikts ultimativā formā ar izspiešanas elementiem. Toreiz man tika uzrādīti divi līdzmantinieku jau parakstīti dokumenti, sagatavoti iesniegšanai Uzņēmumu reģistrā izmaiņu veikšanai un man tika dotas divas stundas laika pievienoties viņu lēmumam atsavināt akcijas. Jau toreiz izteicu aizdomas, ka ir iestājies obligātais akciju atpirkums saistībā ar divu akcionāru apzinātu rīcības saskaņošanu, divu lielu akciju pakešu pārdošanu vienai personai, kura iegūst no akcijām izrietošas balsstiesības tādā daudzumā, kas nosaka obligātā akciju atpirkuma piedāvājuma izteikšanu. Uzskatu, ka tas ir tiešs apliecinājums ar kādām metodēm, un kādā veidā šobrīd dažas personas cenšas iegūt kontroli pār "Olainfarm"," norāda Baldere-Sildedze.

"Repharm" piektdien informēja aģentūru LETA, ka grupas uzņēmums "Rīgas farmaceitiskā fabrika" iegādāsies tiesības 2023.gadā pirkt Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošās "Olainfarm" akcijas.

Kompānijā informēja, ka "Rīgas farmaceitiskā fabrika" iegādāsies "Farma Fund" 100% kapitāldaļu, savukārt "Farma Fund" ir noslēgts līgums par tiesībām 2023.gadā iegādāties Annai Emīlijai Maliginai tieši un netieši piederošās "Olainfarm" akcijas.

"Farma Fund" ir veicis daļu no pirkuma samaksas Annai Emīlijai Maliginai un turpinās veikt maksājumus atbilstoši noslēgtajam grafikam. Noslēgtais darījums paredz noteiktu pasākumu izpildi no abām darījuma pusēm līdz 2023.gadam un nerada tiesības šobrīd rīkoties ar "Olainfarm" akcijām, uzsvēra "Repharm".

"Rīgas farmaceitiskā fabrika" saskaņos attiecīgo darījumu ar Finanšu un kapitāla tirgus komisiju un Konkurences padomi līdzko iestāsies likumdošanā noteikti nosacījumi, norādīja kompānijā.

"Olainfarm" nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. "Olainfarm" lielākais akcionārs ir "Olmafarm" (42,56%), kas vienādās daļās pieder Valērija Maligina mantiniecēm - Irinai Maliginai, Annai Emīlijai Maliginai un Nikai Saveļjevai. "Olainfarm" akcijas kotē "Nasdaq Riga" oficiālajā sarakstā.

2020.gada deviņos mēnešos "Olainfarm" koncerns strādāja ar 88,893 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,% mazāk nekā 2019.gada attiecīgajā periodā, savukārt koncerna peļņa samazinājās 2,3 reizes un bija 9,58 miljoni eiro.

Savukārt "Repharm" ir veselības aprūpes jomā strādājošu Latvijas uzņēmumu grupa, kas apvieno "Sentor Farm aptiekas" (zīmols "Mēness aptieka"), AS "Veselības centru apvienība", SIA "Centrālā laboratorija", "Rīgas farmaceitiskā fabrika" un "Recipe Plus". "Repharm" uzņēmumu grupa ir izveidota 2009.gadā. 2019.gadā "Repharm" koncerna apgrozījums bija 283,008 miljoni eiro, bet koncerna peļņa bija 34,56 miljoni eiro.

"Repharm" patiesie labuma guvēji, pēc "Firmas.lv" datiem, ir vairākas Latvijas privātpersonas - Roberts Tavjevs, Jānis Oskerko, Mihails Lurje, Aleksandrs Livšics, Andrejs Leibovičs, Sergejs Korņijenko, Josifs Apts un Jeļena Ņikitina.

Tajā pašā laikā "Farma Fund" reģistrēta 2019.gada jūnijā, un tās pamatkapitāls ir 4 006 000 eiro. Līdz 2021.gada februāra sākumam kompānijas nosaukums bija "Zdorovie Europe". Sākotnēji kompānijas īpašnieki bija divas Ukrainas kompānijas - "Pharmaceutical Group "Zdorovya" LTD" (49,93%) un "Pharmaceutical Company "Zdorovya" LTD" (49,93%), kā arī divas Ukrainas privātpersonas.

Savukārt kopš 2020.gada vasaras līdz 2021.gada 19.februārim "Farma Fund" vienīgais īpašnieks bija Uldis Arnicāns, kurš savulaik bija viens no nebanku kreditētāja "4finance" patiesajiem labuma guvējiem. Tajā pašā laikā "Farma Fund" vienīgais valdes loceklis ir nebanku kreditētāja "4finance" izpilddirektors Gvido Endlers.

Kopš 19.februāra "Farma Fund" vienīgais īpašnieks ir "Rīgas farmaceitiskā fabrika".