Ienākt
Autors: LETA

Pārtraukta viesnīcas "Ekes konvents" ēkas izsole

Rīga, 7.janv., LETA. Pārtraukta elektroniskā izsole Normundam Lakučam piederošā uzņēmuma SIA "Vecpilsētas celtnes un būves" nekustamajam īpašumam Vecrīgā, Skārņu ielā 22, kurā atrodas viesnīca "Ekes konvents", liecina informācija elektronisko izsoļu vietnē.

Izsolei bija jānoslēdzas ceturtdien, bet trešdien, 6.janvārī, tā pārtraukta.

Vienlaikus "Firmas.lv" informācija liecina, ka 2020.gada 30.decembrī Rīgas rajona tiesa pasludinājusi uzņēmumu "Vecpilsētas celtnes un būves" par maksātnespējīgu. Kreditoru pieteikšanās termiņš noteikts 2021.gada 4.februāris. Par kompānijas maksātnespējas procesa administratori iecelta Oksana Pulle-Čižova. 

Nekustamais īpašums sastāv no zemesgabala ar kopējo platību 251 kvadrātmetrs, uz kura atrodas trīsstāvu administratīvā ēka.

Piedzinējs ir valstij piederošā SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"" (bijusī Privatizācijas aģentūra). "Possessor" pārstāvji aģentūrai LETA pavēstīja, ka viņu rīcībā nav informācijas par to, ka "Vecpilsētas celtnes un būves" būtu dzēsusi parādsaistības pret "Possessor". 

Nekustamā īpašuma novērtējums un izsoles sākumcena bija 497 000 eiro. Izsoles solis - 25 000 eiro. Izsoles cena nav apliekama ar pievienotās vērtības nodokli.

Konventa ēka, kas atrodas Skārņu ielā 22, ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka uzcelta 1435.gadā, Rīgas maģistrāts to uzbūvējis pilsētā iebraukušajiem ceļiniekiem. 1596.gadā Rīgas birģermeistars Niklāvs Eke ēkā nodibināja nelielu bez apgādības palikušo ģildes locekļu atraitņu patversmi. 1896.gadā Ekes konventā bija 13 Mazās ģildes locekļu atraitnes, kas saņēma dzīvokli un naudas pabalstu.

1618.gadā ēkas fasādes centrā tika uzstādīts akmens cilnis "Kristus un grēciniece" ar manierisma stilā veidotu apmali. Ēkas fasāde ar tajā simetriski izvietotajiem diviem portāliem rokoko stilā savu tagadējo izskatu ieguva 1710. un 1777.gada pārbūvēs. 18.gadsimta vidū ēkai uzcelts trešais stāvs.

20.gadsimta 90.gados ēkā atradās Vaska figūru muzejs.

Kompānija "Vecpilsētas celtnes un būves" 2019.gadā strādāja ar 15 289 eiro apgrozījumu un cieta 24 266 eiro zaudējumus, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmums reģistrēts 2002.gadā, un tā pamatkapitāls ir 17 074 eiro. Uzņēmuma īpašnieks ir Lakučs.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka tiesības no Valsts nekustamo īpašumu aģentūras (VNĪA) nomāt šo vēsturisko ēku "Vecpilsētas celtnes un būves" ieguva 2002.gadā.

Toreiz darījumu pavadīja publisks skandāls. Sākotnēji telpas ēkā uz 10 gadiem bija iznomātas tējas tirgotājam "Apsara", kas tur gatavojās ierīkot tējnīcu, bet tad VNĪA paziņoja, ka lauzīs līgumu un iznomās visu ēku Lakučam pastarpināti piederošajai SIA "Vecrīgas vēsturiskie nami". "Apsara" ar Lakuča uzņēmumu nespēja vienoties par apakšnomu un vērsās tiesā pret VNĪA.

Lai gan VNĪA apgalvoja, ka tai visu ēku kopumā iznomāt ir izdevīgāk, "Apsaras" prezidents Ikars Keišs tolaik izteica aizdomas, ka tieši toreizējā Privatizācijas aģentūras padomes locekļa Lakuča vēlme nomāt un pēc tam, iespējams, privatizēt vēsturisko īpašumu bijusi VNĪA atteikuma "Apsarai" patiesais iemesls.

Lakučs tolaik pārstāvēja apvienības "Tēvzemei un Brīvībai"/LNNK (tagad - Nacionālā apvienība) intereses Privatizācijas aģentūrā un dažādu valsts uzņēmumu padomēs.

Tomēr tad VNĪA paziņoja, ka iznomās ēku "Vecpilsētas celtnes un būves", ar ko "Apsara" spēja vienoties par apakšnomu. Toreiz kā "Vecpilsētas celtnes un būves" īpašnieks oficiāli bija reģistrēts kāds 1933.gadā dzimis Jānis Kalniņš.

Zemesgrāmatas informācija liecina, ka ēkas privatizācija vēlāk patiesi notikusi - "Vecpilsētas celtnes un būves" 2007.gada nogalē ēku no valsts nopirka uz nomaksu par 738 488 latiem. Tobrīd firma oficiāli piederēja kādam 1984.gadā dzimušam Ērikam Ezeriņam. Tiesības uz firmas parādsaistībām tika nodotas Privatizācijas aģentūrai, par labu kurai īpašumam reģistrēta 977 220 eiro hipotēka.

Kā liecina Nacionālās apvienības kandidātu dosjē vairākās no pēdējām vēlēšanām, 1984.gadā dzimušais Ezeriņš kopš 2010.gada vada VAS "Latvijas gaisa satiksme" Iepirkumu nodaļu. Kopš tā brīža kā "Vecpilsētas celtnes un būves" īpašnieks bija deklarēts Delaveras štatā, ASV reģistrēts uzņēmums "Potatio Assets LLC". Lakučs par "Vecpilsētas celtnes un būves" īpašnieku oficiāli kļuva 2016.gada pavasarī.

Tagad tiesu izpildītājs "Possessor" labā pret īpašumu vērsis 1 209 760 eiro piedziņu. "Possessor" ir tiesības saņemt arī likumiskos 8% gadā no parāda pamatsummas.