ZM uzdevusi LVM vadībai izvērtēt pieņēmumus par iespējamo labvēlību tehnoloģiskās koksnes iepirkumos

Rīga, 9.jūn., LETA. Zemkopības ministrija (ZM) ir uzdevusi valsts mežu apsaimniekotāja "Latvijas valsts mežu" (LVM) vadībai izvērtēt publiskajā telpā izskanējušos pieņēmumus par LVM iespējamu labvēlību tehnoloģiskās koksnes iepirkumos vienam uzņēmumam, noskaidroja aģentūra LETA.

"ZM kā kapitāla daļu turētāja ir uzdevusi LVM padomei un valdei izvērtēt [TV3 raidījuma] "Nekā personīga" sižetā minētos viedokļus un pieņēmumus, kā arī iesniegt izvērtējumu kapitāla daļu turētāja pārstāvim," aģentūru LETA informēja ZM.

Pēc minētā izvērtējuma saņemšanas un analīzes tiks izdarīti secinājumi tālākai rīcībai, informēja ministrijā.

LETA jau ziņoja, ka raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka skandināvus īpaši interesē papīrmalka pārstrādei celulozē, taču jau trīs gadus LVM papīrmalku pats nepārdod - valsts mežos iegūtā papīrmalka pie skandināviem nonāk ar privāta uzņēmuma starpniecību, kas šajā procesā nopelna, apejot konkurenci. "Nekā personīga" norādīja, ka LVM papīrmalku tirgo ar nosaukumu "tehnoloģiskā koksne". Pie līgumiem izdevies tikt granulu vai kokskaidu plātņu ražotājiem, kā arī "Pata" un "Pata Board", solot celt fabriku Kocēnu novadā, kas nav uzcelta.

LVM aģentūrai LETA, komentējot, kādēļ LVM izsludinātajos konkursos par tehnoloģiskās koksnes pārdošanu uzvarējusi "Pata Board", lai gan topošā rūpnīca Kocēnu novadā joprojām nav uzcelta, skaidroja, ka "Pata Board" ir dokumentāli apliecinājis LVM, ka tas ir investīciju piesaistes procesā ražotnes izveidei.

"LVM neredz iemeslu lauzt koksnes piegādes līgumu ar Latvijā strādājošu uzņēmumu, kas laikus veic apmaksu par piegādāto koksnes produkciju laikā, kad daudzi citi uzņēmumi ir lūguši samazināt piegāžu apjomu Covid-19 izraisītās krīzes dēļ koksnes tirgos," sacīja LVM Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs.

Mežistrādātāja "Pata" valde pārmetumus sauca par nepatiesiem, tos saistot ar konkurentu aktivitātēm pirms vēsturē lielākā šķeldas iepirkuma "Rīgas siltumā", kurā, "godīga konkursa gadījumā, "Pata" ir viens no reālākajiem pretendentiem uz uzvaru.

"Pata" valdes asistente Jekaterina Kalašņikova aģentūrai LETA, komentējot, kādēļ līdz šim nav izveidota "Pata Board" ražotne tehnoloģiskās koksnes pārstrādei, norādīja, ka tās izveide ir aizkavējusies no uzņēmuma neatkarīgu iemeslu dēļ, proti, saistībā ar militāra piesārņojumu atklāšanu plānotajā industriālajā teritorijā, kurā bija paredzēta ražotnes izveide.

Vienlaikus Kalašņikova uzsvēra, ka uzņēmums kopīgi ar pašvaldību meklē risinājumus situācijai. Pašlaik no LVM publiskā pārdošanas procesā par konkurētspējīgāko piedāvāto cenu iepirktā tehnoloģiskā koksne, aizkavējoties ražotnes izveidei, "Pata" grupai nav nepieciešama, taču no tās nav iecerēts atteikties.

"Atteikties no savu līguma saistību izpildes, nozīmētu ciest lielus zaudējumus soda naudu un nākotnes sankciju veidā, tāpēc "Pata" uzņēmumi, pat ciešot zaudējumus, tomēr turpina izpildīt savas saistības pret LVM," skaidroja "PATA" valdes asistente.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka 2018.gadā "Pata Board" strādā ar 12,5 miljonu eiro apgrozījumu un 168,867 eiro peļņu. Uzņēmuma 2019.gada rezultāti vēl nav publiskoti.

"Pata Board" ietilpst "Pata" grupā, kas ir Latvijā lielākais privātais pilna cikla mežu apsaimniekošanas, koksnes tirdzniecības un loģistikas uzņēmums, koksnes produktu ražotājs, un eksportētājs, kas nodarbina 500 darbiniekus visā Latvijā.