Ienākt
Autors: LETA

E-kvīts arvien biežāk aizstāj tradicionālos čekus veselības nozarē

Rīga, 8.janv., LETA. Veselības nozarē arvien biežāk tiek izmantota elektroniskā čeku iesniegšanas sistēma, aģentūru LETA informē digitālo pakalpojumu izstrādājušā uzņēmuma "Emergn" pārstāve Diāna Āboltiņa.

Viņa informēja, ka elektroniski sagatavotu Valsts ieņēmumu dienestā (VID) reģistrētu kvīti, kas ir līdzvērtīgs maksājuma apliecinājums kases čekam un papīra kvītij, izmanto jau vairāk nekā 100 medicīnas iestādes. 2019.gada trīs ceturkšņos ārstniecības iestādes informēja par 162 139 izsniegtām e-kvītīm, no kurām pakalpojumu saņēmējs ir norādīts 120 839 kvītīs.

Uzņēmuma pārstāve norāda, ka šis veselības aprūpes nozarei izveidotais tehnoloģiskais risinājums ļauj automātiski nosūtīt maksājuma dokumentu elektroniskajā deklarēšanas sistēmā pietiekami ātrā laikā, neveicot garas un apgrūtinošas čeku ievades un reģistrēšanas funkcijas.

VID skaidro, ka pieņemot lēmumu, ņemts vērā, ka pakalpojuma sniedzējiem veselības aprūpes procesa uzskaitei ir nepieciešams izmantot arī speciāli izstrādātas datorsistēmas, ar kurām tiek nodrošināta veselības aprūpes procesa uzskaite. Proti - datorsistēmā reģistrē pacientus, tiem sniegtos pakalpojumus un veiktās manipulācijas, apmaksas uzskaiti, datu nodošanu komersanta grāmatvedībai un Nacionālā veselības dienesta Veselības vadības informācijas sistēmai.

"Bija vērtīgi sadarboties, sniedzot šo IT atbalstu, bez tam, izstrādājot e-kvīts digitālo risinājumu, īpašu vērību pievērsām tā funkcionalitātei, lai gala patērētājam maksimāli atvieglotu birokrātisko slogu dokumentu reģistrācijā un padarītu to par ērtu un pašsaprotamu ikdienas sastāvdaļu," skaidro uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Pēteris Krastiņš.

E-kvīts ieviešana medicīnas iestādēm izmaksās krietni mazāk nekā kases aparātu prasību ievērošana, savukārt pacientiem šādas e-kvīts automātiska nosūtīšana VID atvieglos datu iesniegšanu ikgadējai deklarācijai, lai atgūtu pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokļa daļu, norāda Āboltiņa.

Medicīnas un ārstniecības pakalpojumu saņēmēji, kuri izvēlas brīvprātīgi VID iesniegt iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju, lai atgūtu daļu no izdevumiem par medicīnas un ārstniecības pakalpojumu izmantošanu, līdz šim čekus un kvītis glabāja, tad skenēja un vadīja manuāli elektroniskās deklarēšanas sistēmā, vai stāvēja rindās VID, lai to izdarītu klātienē, norāda Āboltiņa.

Šobrīd notiek risinājuma izstrāde, lai e-kvītis varētu iekļaut 2019.gada ienākumu deklarācijā, vēstī Āboltiņa. Lai arī jaunā sistēma vēl ir izstrādes procesā, plānots, ka līdz ar e-kvīts risinājumu, ja persona pati vēlas un tam piekrīt, tad e-kvīts par saņemto medicīnas pakalpojumu uz elektroniskās deklarēšanas sistēmu tiek nosūtīta automātiski. Nākamajā gadā, atverot savu gada ienākumu deklarācijas sagatavi, tajā jau būs redzama visa nepieciešamā informācija par medicīnas un ārstniecības attaisnotajiem izdevumiem, to vajadzēs tikai pārbaudīt un akceptēt.

Lai uzsāktu e-kvīts lietošanu, priekšdarbi jāveic medicīnas iestādei, izvēloties speciālu programmatūru un pieprasot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas numuru. E-kvīts tiek sagatavota par katru darījumu, un par tās nosūtīšanu uz VID ir jāprasa pacienta atļauja. Tāpat šo kvīti elektroniski pacientam var izdrukāt, kā arī nosūtīt uz e-pastu.

Jau vēstīts, ka 2018.gadā "Emergn" strādāja ar 13,435 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 14,1% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga divas reizes un bija 1,369 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Kompānija "Emergn" reģistrēta 1995.gadā, un tās pamatkapitāls ir 2,04 miljoni eiro. Kompānijas patiesais labuma guvējs ir ASV pilsonis Aleksandrs Adamopoulos.