Ienākt
Autors: LETA

"Lāčplēša piens" slaucamo govju kūts kompleksa modernizācijā ieguldīs 1,294 miljonus eiro

Rīga, 10.janv., LETA. Lielvārdes novada piena lopkopības uzņēmums "Lāčplēša piens" slaucamo govju kūts kompleksa modernizācijā, tostarp aprīkojuma iegādē, Salu fermā ieguldīs 1,294 miljonus eiro, aģentūrai LETA pastāstīja kompānijas valdes priekšsēdētājs Andris Driksna.

Projektā plānots renovēt un atjaunot esošās būves, nepalielinot liellopu skaitu - patlaban kompānijai ir apmēram 500 slaucamo govju ganāmpulks. "Ēkām ir liels nolietojums, arī tehnoloģijas ir attīstījušās, tāpēc plānotajam modernizēties," sacīja Driksna. Projektu plānots realizēt līdz 2020.gada novembrim, un tas ir sadalīts divās kārtās, no kurām vienu plānots īstenot šogad, bet otru nākamgad. Tā rezultātā uzņēmums varēs efektīvāk strādāt, samazināt izmaksas un uzlabot dzīvnieku labturību, sacīja Driksna.

Informācija iepirkumu uzraudzības biroja mājaslapā liecina, ka slaucamo govju kūts kompleksa modernizācijai "Lāčplēša piens" ir piesaistījis finansējumu Eiropas Savienības (ES) Eiropas lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) pasākuma "Investīcijas materiālajos aktīvos" apakšpasākumā "Atbalsts ieguldījumiem lauku saimniecībās". Investīciju projekta īstenošanai izsludinātajā iepirkumu konkursā trīs pretendentu vidū uzvarējusi personu apvienība "Mapri Ehitus OU" un SIA "Mapri Būve".

Driksna pastāstīja, ka "Lāčplēša pienam" 2018.gads bija labāks nekā 2016.gads un 2015.gads, kad piena nozarē bija krīze un piena iepirkuma cenas ilgstoši bija zemas. Lai arī kompānija pērn pārstrādei pārdeva par apmēram 50 tonnām vairāk piena nekā gadu iepriekš, uzņēmuma apgrozījums pagājušajā gadā samazinājies par apmēram 1% zemākas iepirkuma cenas dēļ. Tāpat pērn augušas ražošanas izmaksas, tostarp maksa par elektrību, degvielu un lopbarībai iepirkto graudu cenas.

"Lāčplēša piens" valdes priekšsēdētājs teica, ka ir ļoti grūti prognozēt, kāds piena lopkopības nozarei būs 2019.gads. Tas lielā mērā esot atkarīgs no laika apstākļiem, ražošanas izmaksām, piemēram, degvielas cenām un citiem faktoriem. "Ja graudkopji ievāks labu ražu un graudu cena nokritīsies, viss būs labi," teica Driksna, piebilstot, ka pagājušā gada sausums negatīvi var atsaukties uz lauksaimniecības kultūrām arī šā gada pavasarī, ja pavasarī nebūs pietiekami nokrišņu. Zeme vēl joprojām ir sausa.

Tāpat, pēc viņa teiktā, būtiski, kāda šogad būs piena iepirkuma cena. "Pagaidām piena iepirkuma cenas ir pagājušā gada nogales līmenī. Janvārī līdz šim nekas nav mainījies, iespējams, februārī arī nē. Nav zināms, kas būs vēlāk," viņš sprieda.

Komentējot uzņēmuma nākotnes plānus, Driksna pieļāva, ka turpmāko trīs gadu laikā "Lāčplēša piens" varētu palielināt piena ražošanas apmēru un kāpināt arī ganāmpulku līdz pirmskrīzes līmenimi. Pirms pāris gadiem, krītoties piena cenai, kompānija bija spiesta samazināt savu 600 slaucamo govju ganāmpulku.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Lāčplēša piens" pērn strādāja ar 1,208 miljonu eiro apgrozījumu un 229 161 eiro peļņu.

Uzņēmums ir reģistrēts 2000.gada aprīlī, un tā pamatkapitāls ir 10 000 eiro. "Lāčplēša piens" pieder trim Latvijas privātpersonām - Andrim Driksnam (34%), Maldai Poikānei (33%) un Aivaram Skujai (33%).