Ienākt
Autors: LETA

papildināta - "Trasta komercbankas" likvidācijas lietā lūgts sākt kriminālvajāšanu pret sešām personām

(Pievienota 6.-13.rindkopa.)

Rīga, 5.janv., LETA. Valsts policija (VP) pagājušā gada nogalē lūgusi prokuratūrai sākt kriminālvajāšanu pret sešām personām, tostarp bijušajiem maksātnespējas procesa administratoriem Māri Sprūdu un Ilmāru Krūmu saistībā ar AS "Trasta komercbanka" likvidācijas procesu.

VP paziņojumā presei norāda, ka pēc tam, kad Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes rīcībā nokļuva informācija par iespējamiem pārkāpumiem "Trasta komercbankas" likvidācijas procesā, 2017.gada 27.janvārī tika sākts kriminālprocess par izspiešanu organizētā grupā un par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā, ja tas izdarīts organizētā grupā.

Izmeklēšanā policija noskaidroja, ka 2016.gadā, izmantojot "Trasta komercbankas" likvidācijas procesu savtīgās interesēs, 1980. un 1971.gadā dzimušie maksātnespējas administratori pēc iepriekšējas vienošanās, veica izspiešanu organizētā grupā kopā ar vēl četrām personām - 1969., 1977., 1970. un 1953.gadā dzimušiem vīriešiem.

Tāpat personas tiek turētas aizdomās par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju lielā apmērā organizētā grupā.

Pēc Latvijas Televīzijas rīcībā esošās informācijas, starp sešiem apsūdzētajiem, iespējams, ir arī uzņēmēji Mārtiņš Krūms, Guntars Slišāns un Īrijas pilsonis Kellijs Timotijs Džozefs.

"Firmas.lv" dati liecina, ka visi trīs uzņēmēji bijuši saistīti ar SIA "Alunāna biroji" - bijuši tā īpašnieki un valdes locekļi.

Džozefs bijis uzņēmuma "Alunāna biroji" dibinātājs un viņam tas piederēja no 2004.gada līdz 2014.gadam. Uzņēmuma sākotnējais nosaukums bija "Killour Holdings", bet 2012.gadā tas pārdēvēts par "Alunāna biroji". 2014.gadā par "Alunāna biroju" īpašnieku kļuva uzņēmēja Jūlija Krūmiņa meitas Maijas Čerņavskas uzņēmums "MC Estate", 2016.gada maijā - Slišāns, bet tā paša gada novembrī "Alunāna biroji" nonāca Mārtiņa Krūma īpašumā. Pērnā gada janvārī uzņēmums pārreģistrēts uz Krievijas pilsoņa Bogdana Šukšina vārda, bet pagājušā gada jūnijā par uzņēmuma īpašnieku kļuvis Gatis Mūsiņš.

Portāls "pietiek.com" iepriekš rakstīja, ka "Trasta komercbankas" administratoru kriminālprocesa pamatā ir "Trasta komercbankas" kreditoru "Fairwood Import LLP" un "Ergo Tec LLP" sūdzības par to, ka līdzekļi, kas tām pienākoties kā likvidējamās bankas kreditoriem, esot izmaksāti "trešajām, ar klientiem nesaistītām personām".

Sūdzībā norādīts, ka 27 308 eiro un 493 998 ASV dolārus, kas pienākoties "Ergo Tec LLP", Krūms pērn iemaksājis "Alunāna biroju" kontā, kā maksājuma mērķi norādot "daļējs nodrošinājums kreditora prasījumā likvidācijas procesā". Arī 303 998 ASV dolārus, kas pienākoties "Fairwood Import LLP", Krūms esot iemaksājis šīs pašas kompānijas kontā ar tādu pašu maksājuma mērķi. Savukārt pēc tam "Alunāna biroju" kontā esošie finanšu līdzekļi debetēti vairākām personām, kuru vidū atkal bijusi jau pieminētā "Fairwood Import LLP".

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests saistībā ar šo naudas plūsmu un saņemtajām sūdzībām noformējis un Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei (ENAP) nosūtījis vismaz septiņus ziņojumus "par iespējamām prettiesiskām darbībām likvidējamās "Trasta komercbanka" likvidācijas procesā".

Krūmiņš TV3 raidījumam "Nekā personīga" pērn stāstīja, ka Sprūds no viņa esot ieguvis ēku un par to pamazām maksājis. Parāda kārtošanai Sprūds ar Ilmārs Krūma palīdzību esot izmantojis "Trasta komercbankas" naudu. Savukārt trešais arestētais - finansists Jorens Raitums - lietā pārstāvējis Krūmiņa intereses.

ENAP pērn jūnijā uzklausīja arī Krūmiņu, taču nepiemēroja nekādu statusu - ne liecinieka, ne aizdomās turētā, aģentūrai LETA pērn vasarā sacīja uzņēmējs. "Tikšanās bija ļoti īsa, vien dažas minūtes, kuru laikā noskaidrojās, ka ir noticis pārpratums. Proti, man parādā bija nevis no amata atstādinātais maksātnespējas procesa administrators Māris Sprūds, bet gan bijušais "Alunāna biroju" īpašnieks," apgalvoja Krūmiņš.

Pēc "Firmas.lv" datiem, "Alunāna biroju" sekmīgākie finanšu gadi bijuši iepriekšējā desmitgadē - 2007. un 2008.gadā uzņēmuma apgrozījums no pamatdarbības sasniedza miljonu eiro, savukārt 2006.gadā gūta astoņu miljonu eiro peļņa. 2008.gadā uzņēmums cietis 3,49 miljonu eiro zaudējumus, 2011.gadā - 6,06 miljonu eiro zaudējumus, bet 2012.gadā - 2,02 miljonu eiro zaudējumus. Arī turpmākajos gados uzņēmums strādājis ar zaudējumiem, bet kopš 2014.gada "Alunāna biroji" nav uzrādījis ieņēmumus no pamatdarbības.

2017.gada jūnijā Valsts policija veica 16 kratīšanas, kuru laikā izņemti svarīgi dokumenti un naudas līdzekļi vairāku tūkstošu eiro apmērā. Tika arestēti vairāki nekustamie īpašumi, luksus klases automašīnas un vairāki simti tūkstoši eiro skaidrā naudā.

Tika aizturētas sešas personas, no tām trīs personām tika piemērots drošības līdzeklis apcietinājums. Vēlāk divām personām drošības līdzekļi tika grozīti un šobrīd apcietinājumā atrodas viena persona. Publiski zināms, ka apcietinājumā atrodas Sprūds, bet no cietuma atbrīvoti ir Krūms un finansists Jorens Raitums.

Lieta nodota Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai, kurai tagad būs jāizlemj, vai aizdomās turētajiem uzrādīt apsūdzību.