Trīs līdz piecu mēnešu laikā izskatīs tā dēvēto sniega krabju lietu

Rīga, 8.nov., LETA. Trīs līdz piecu mēnešu laikā Starptautiskajā Investīciju strīdu izšķiršanas centrā (ICSID) izskatīs tā dēvēto sniega krabju lietu, aģentūrai LETA vēstīja uzņēmuma SIA "North Star LTD" īpašnieks Pēteris Pildegovičs.

No 31.oktobra līdz 4.novembrim šķīrējtiesā Londonā notika sēde par piekritību un pamatotību, kurā abas puses prezentēja savus argumentus un jautājumus tiesnešu priekšā.

"Milzīgs darba apjoms četru gadu garumā ir vainagojies ar lietas izskatīšanu klātienē, Londonā, pagājušonedēļ, un tas ir ļoti nozīmīgs un milzīgs notikums patiesībā gan mums pašiem, gan lietas izskatīšanas ziņā, gan Latvijas uzņēmumiem un uzņēmējiem, kas varbūt ir cietuši no citu valstu diskriminējošas vai kaut kādā citā veidā aizskarošas rīcības," norādīja Pildegovičs.

Tāpat viņš norādīja, ka kopumā vērtē savas izredzes ļoti pozitīvi un uzskata, ka advokātu izveidotā komanda ir labi sagatavojusies tiesvedības procesam, norādot, ka komanda ir ļoti labi nostartējusi un labi pamatojusi savu pozīciju, kā arī argumentu daudzums un kvalitāte bija augstā līmenī.

"Savukārt par Norvēģijas pusi drīzāk esam pārsteigti ar samērā zemu gatavību tiesvedībai," bilda Pildegovičs.

Viņš norādīja, ka tagad ir iestājies gaidīšanas periods, kad tuvāko trīs līdz piecu mēnešu laikā tiesneši dos gala slēdzienu. Ja slēdziens būs pozitīvs Pildegovičam un "North Star LTD", sāksies noslēguma posms, kurā atsevišķi vēl vienā papildus tiesas sēdē lems tieši par nodarīto zaudējumu un negūtās peļņas apjomu.

Viņš arī norāda, ka Norvēģijas puse vēl nav aprēķinājusi potenciālos zaudējumus, ko Norvēģija ar savu rīcību nodarījusi Latvijas uzņēmumam.

LETA jau ziņoja, ka Norvēģijas varas iestādes 2017.gada janvāra sākumā arestēja Latvijas uzņēmumam "North Star LTD" piederošo zvejas kuģi "Senator", kas atbilstoši iepriekš noslēgtiem līgumiem zvejoja sniega krabjus Svalbāras (Špicbergenas) ūdeņos.

Norvēģija izvirzīja kuģa īpašniekam pretenzijas par zvejas noteikumu pārkāpumu, ko Latvijas kuģa īpašnieks neatzina, norādot, ka sniega krabju zveja Svalbāras ūdeņos notikusi atbilstoši 1920.gadā Parīzē noslēgtajam starptautiskajam līgumam, kas pieņemts pēc Eiropas Savienības (ES) regulas prasībām.

Pēc incidenta Latvijas Ārlietu ministrija iesniedza notu Norvēģijas vēstniecībai ar lūgumu atbrīvot kuģi, kā arī netraucēt zveju, kas notiek atbilstoši starptautiskai vienošanās. Tikmēr Norvēģijas vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens akcentēja, ka Norvēģijai ir iespēja licencēt sniega krabju zveju tās kontinentālajā šelfā, jo ES un Latvija šādas licences bez Norvēģijas zināšanas izsniegt nevar.

2019.gadā "North Star LTD" īpašniekam Pēterim Pildegovičam un "North Star LTD" nelabvēlīgu lēmumu pieņēma Norvēģijas Augstākā tiesa.

Tiesāšanās turpinās Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā Vašingtonā, kur sūdzību par Norvēģiju šķīrējtiesā iesniedza Pildegovičs un "North Star LTD".

Prasītājs norādījis, ka Norvēģija ar savu rīcību pārkāpusi Latvijas un Norvēģijas līgumu par savstarpējo ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību. "North Star LTD" no Norvēģijas pieprasa 388 miljonus eiro.

ES Vispārējā tiesa noraidījusi arī Latvijas prasību attiecībā uz zvejas tiesību aizstāvību sniega krabju zvejas lietā.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "North Star LTD" 2021.gadā strādāja ar 635 858 eiro apgrozījumu, kas ir gandrīz trīs reizes mazāk nekā gadu iepriekš. Vienlaikus uzņēmums cieta zaudējumus 2,181 miljonu eiro apmērā, līdztekus 1,695 miljonu eiro zaudējumiem 2019.gadā.

"North Star LTD" reģistrēts 2014.gadā, un tā pamatkapitāls ir 3000 eiro. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Pildegovičs.