Piejūras reģionos izvieto tekstila dalītās vākšanas konteinerus

Rīga, 20.sept., LETA. Palielinoties sabiedrības izpratnei par atkritumu šķirošanu un pieprasījumam pēc tekstila dalītās vākšanas konteineriem, vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA "Eco Baltia vide" un AS "Latvijas Zaļais punkts" sadarbībā ar SIA "Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra" paplašina tekstila šķirošanas iespējas Latvijas piejūras reģionos, aģentūru LETA informē "Eco Baltia vide" pārstāve.

Speciālais konteiners apģērba, apavu un mājas tekstila dalītai vākšanai turpmāk pieejams Talsos, Kandavā un Rojā.

Kā informē uzņēmumā, tekstila šķirošanas konteineri pieejami publiskai lietošanai ikvienam iedzīvotājam, un tajos var ievietot visa veida apģērbu, apavus un mājas tekstilu. Lai tie būtu derīgi atkārtotā apritē, tostarp, pārstrādei un otrreizējai lietošanai, būtiski, ka sašķirotie tekstilizstrādājumi nav bijuši saskarsmē ar spēcīgām ķīmiskām vielām, tostarp motoreļļām, kā arī nav sadriskāti. Tiem jābūt sausiem un bez pelējuma.

Tāpat vides apsaimniekošanas uzņēmumā uzsver, ka sašķiroto tekstilu konteineros jāievieto cieši aizsietā maisā. Kopā ar tekstilu nav šķirojami cita materiāla izstrādājumi, piemēram, gumijas zābaki, plastmasas slēpju zābaki, kā arī mīkstās rotaļlietas.

Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība "Piejūra"" valdes loceklis Ēriks Zaporožecs papildina, ka "šajā rudenī Tukuma un Talsu novadu iedzīvotājiem būs jāapgūst jauni šķirošanas veidi, jo būs vairāk iespēju šķirot atkritumus - uzņēmumi būs aicināti iesaistīties bioloģiski noārdāmo atkritumu savākšanas pilotprojektā, skolu projektu papildinās nolietoto bateriju savākšana, bet jau no oktobra mūsu šķirošanas stacijās un poligonā "Janvāri" tiks uzstādīti konteineri tekstilam, sadarbībā ar mūsu ilggadējiem partneriem "Latvijas Zaļo Punktu" un "Eco Baltia vide."

Tāpat tekstila šķirošanas konteineri ir būtiska kopējās atkritumu šķirošanas sistēmas sastāvdaļa, ņemot vērā to, ka tekstila dalītā vākšana ir aktuāla visās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kur tā būs obligāta no 2025.gada, savukārt Latvijā jau no 2023.gada.

Pēc uzņēmumā paustā, Latvijā ik gadu aptuveni 3-5% no poligonos noglabājamā atkritumu apjoma veido tekstila izstrādājumi. Vienlaikus Latvijas tirgū katru gadu nonāk 27 000 tonnas jauna un lietota apģērba jeb 14,3 kg apģērba uz vienu iedzīvotāju, arvien palielinot tekstiliju daudzumu, kas atrodas Latvijas iedzīvotāju skapjos un potenciāli draud kļūt par atkritumiem.

Tāpat "Eco Baltia vidē" uzsver, ka tekstils atstāj būtisku negatīvo ietekmi uz vidi, jo tā ražošanā izmanto aptuveni 3500 ķīmisko vielu, no kurām 750 ir klasificētas kā bīstamas cilvēka veselībai, bet 440 - kā bīstamas videi. Sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60% tekstilizstrādājumu, sadalās aptuveni 200 gadu laikā. Līdz ar to ķīmiskās vielas ar laiku sāk izplatīties vidē, kā arī tekstils turpina palielināt poligonu kalnu.

Šobrīd iedzīvotājiem visā Latvijā pieejami jau vairāk nekā 120 tekstila šķirošanas konteineri, kuru atrašanās vietas iespējams atrast "Latvijas Zaļā punkta" interaktīvajā atkritumu šķirošanas vietu kartē.

Jau vēstīts, ka "Eco Baltia vide" apgrozījums pagājušajā gadā bija 34,185 miljoni eiro, kas ir par 41,9% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt uzņēmuma peļņa pieauga par 81,6%, sasniedzot 5,999 miljonus eiro.

"Eco Baltia vide" reģistrēta 1996.gadā, un tās pamatkapitāls ir 17,483 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" publiskotā informācija. Kompānija ietilpst atkritumu apsaimniekošanas un pārstrādes uzņēmuma grupā "Eco Baltia".