"Enefit" apgrozījums pērn samazinājies par 2,5%

Rīga, 6.apr., LETA. Energouzņēmuma "Enefit" apgrozījums pagājušajā gadā bija 58,06 miljoni eiro, kas ir par 2,5% mazāk nekā 2018.gadā, bet uzņēmuma zaudējumi sasniedza trīs miljonus eiro, aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāvji.

"Enefit" pārstāvji skaidroja - tā kā klienti galvenokārt izvēlas ilgtermiņa fiksētas cenas līgumus un pērn elektroenerģijas cenas joprojām atguvās pēc krasā vairumtirgus cenu kāpuma, enerģijas piegāžu pašizmaksa pārsniedza līgumos noteikto cenu. Tādējādi pērn uzņēmums strādāja ar trīs miljonu eiro zaudējumiem.

Vienlaikus uzņēmuma darbības segmenta paplašināšana un energoefektivitātes pakalpojumu klāsta attīstība ļāvusi pērn klientu portfeli audzēt vairāk nekā trīs reizes un gadu noslēgt ar 2541 juridisko un 5647 mājsaimniecību klientiem, apkalpojot tos aptuveni 25 000 pieslēguma punktos visā Latvijā. Tas ļāvis arī būtiski palielināt noslēgto darījumu apmēru par enerģijas piegādēm nākamajiem gadiem, kas šobrīd sasniedz 1842 gigavatstundas (GWh).

Kopumā "Enefit" pērn noslēdza darījumus par elektrības pārdošanu 1017 GWh apmērā un gāzes pārdošanu 330 GWh apmērā. Salīdzinot ar 2018.gadu, trīskāršots uzņēmuma realizēto energoefektivitātes projektu skaits, modernizējot Latvijas uzņēmumu energosaimniecību.

"Enefit" valdes loceklis Krists Mertens norādīja, ka lielākais sasniegums pērn bija sekmīgais starts jaunā segmentā, piedāvājot elektrību mājsaimniecībām, jo deviņu mēnešu laikā uzņēmums piesaistījis klientus 10 000 pieslēgumu punktos. 

Mertens skaidroja, ka tas ir labs rādītājs pasīva tirgus apstākļos, kur sabiedrības interese un vēlme mainīt elektrības iegādes paradumus ir zema, toties konkurence - augsta.

"Tāpat arī biznesa klientu segmentā gads ir bijis ļoti produktīvs, jo, audzējot noslēgto nākotnes līgumu apjomu par piekto daļu, skaidri iezīmējam "Enefit" virzību uz stabilu elektrības un gāzes klientu portfeļa izaugsmi par vismaz 10% arī 2020.gadā," pauda "Enefit" valdes loceklis.

Liela uzmanība 2019.gadā pievērsta arī dažādiem energoefektivitāti veicinošiem tehniskajiem risinājumiem. "Enefit" pērn ir īstenojis 51 projektu gan uzņēmumos, gan arī mājsaimniecībās, kur populārākie risinājumi saistīti ar saules enerģijas paneļu uzstādīšanu, LED apgaismojuma ieviešanu un reaktīvās jaudas kompensēšanas iekārtu uzstādīšanu.

Mertens norādīja, ka tieši saules paneļu sistēmas pašreiz ir attīstības fokusā. "Enerģijas izmaksu mazināšana, apgūstot oglekļa dioksīda (CO2) neitrālākus risinājumus un mikroģenerāciju jeb enerģijas ražošanu pašu patēriņam, ir loģisks solis," pauda "Enefit" valdes loceklis, piebilstot, ka enerģijas mājražotājiem labvēlīgie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā tikai stiprinās šī segmenta straujāku izaugsmi. Tāpat redzams, ka uzņēmumi sagaida jaunus pakalpojumus no enerģijas tirgotāja, lai tas radītu pievienoto vērtību to biznesam.

Šogad "Enefit" turpinās darbu pie mājsaimniecību klientu portfeļa paplašināšanas un energoefektivitātes risinājumu piedāvājuma attīstības, kur straujākā izaugsme paredzama saules enerģijas sistēmu uzstādīšanā. Savukārt apgūstot jaunu dabasgāzes tirgus segmentu, šogad paredzēta "Enefit" pirmā lokālās sašķidrinātās dabasgāzes stacijas atklāšana.

Kā aktuālākos 2020.gada izaicinājumus enerģētikas nozarē Mertens norādīja globālās ekonomikas norises, kuras būs jāsabalansē ar Latvijas vietējiem mērķiem šajā jomā.

"Jau ierastajiem ietekmes faktoriem - resursu cenām globālajā tirgū, laika apstākļiem, starpsavienojumu jaudām un CO2 emisiju kvotām - pievienojas Covid-19 radītā turbulence. Tas galvenokārt ietekmēs preču un pakalpojumu pieprasījumu, kas viennozīmīgi atstās ietekmi arī uz enerģijas pieprasījumu un tirgu kopumā," pauda Mertens.

Viņš skaidroja, ka vienlaikus ir jāsākas Nacionālā Enerģētikas un klimata plāna ieviešanai, lai ambiciozos mērķus videi draudzīgu energoresursu apgūšanā un energoefektivitātes paaugstināšanā iestrādātu normatīvos. Tāpat arī joprojām aktuāls ir obligātā iepirkuma komponentes (OIK) jautājums, lai jau no 2021.gada mazinātu kopējo izmaksu slogu elektroenerģijas lietotājiem, izņemot šo pozīciju no rēķiniem. 

"Pašlaik nezināmā visu šo faktoru mijiedarbība atstāj plašas iespējas straujām nozares svārstībām visa gada garumā," pauda Mertens. 

"Enefit" reģistrēta 2006.gadā, un tās pamatkapitāls ir 7,485 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma apgrozījums 2018.gadā bija 59,559 eiro, bet zaudējumi - 2,433 miljoni eiro. "Enefit" pieder Igaunijā reģistrētam uzņēmumam "Eesti Energia Aktsiaselts".