Austrumu slimnīca par 912 000 eiro iegādājusies gēnu mutāciju noteikšanas iekārtu un materiālus

Rīga, 30.janv., LETA. Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS) iegādājusies gēnu mutāciju noteikšanas iekārtu un tās funkcionēšanai nepieciešamos materiālus par 912 984 eiro, liecina Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) informācija.

Slimnīcas pārstāve Ilga Namniece aģentūrai LETA pastāstīja, ka iekārta tiks uzstādītā tuvāko četru mēnešu laikā. Jauniegādātā iekārta tiks izvietota RAKUS Infektoloģijas centra references laboratorijā, kur patlaban darbinieki jau ir uzsākuši apmācības un pieredzes apmaiņu vadošajās Eiropas laboratorijās.

IUB informācija liecina, ka iekārtu piegādās SIA "Hydrox", un tā izmaksās nepilnus 150 000 eiro. Lielākā daļa no piešķirtā finansējuma tiks novirzīta sekvenēšanas iekārtu komplektu iegādei. Izmeklējumi, kuru veikšanai ir nepieciešami šie komplekti, ir dārgi, kā rezultātā lielākas izmaksas rodas no pašas iekārtas funkcionēšanas nodrošināšanas un nevis pašas iekārtas iegādes.

Papildus tiks arī iegādāti reaģenti turpmākajiem diviem gadiem, un slimnīcas pārstāve cer, ka pēc tam kāda daļa finansējuma vēl varētu palikt pāri.

Iekārta ļaus ieekonomēt valsts līdzekļus, kuri tiek atvēlēti onkoloģijas pacientu ārstēšanai, skaidroja slimnīcas pārstāve. Viņa stāstīja, ka, precīzāk diagnosticējot gēnu mutāciju, būs iespējams noteikt, kādas zāles visefektīvāk palīdzēs pacientam, kā arī kādās devās tās ir nepieciešamas.

Viņa uzsvēra, ka Latvija ir vienīga valsts Eiropas Savienībā, kur šāda tehnoloģija nav pieejama onkoloģisko un infekciju slimību diagnostikai. Igaunijas universitātes klīnikās šī tehnoloģija tiek pielietota jau aptuveni deviņus gadus, savukārt Lietuvā - sešus gadus. Pašlaik paraugi izmeklējumiem no Latvijas tiek nosūtīti uz Lietuvu, Igauniju, Somiju, skaidroja Namniece.

Vēl viens iemesls iekārtas iegādei ir fakts, ka Austrumu slimnīca ārstējas vairāk nekā 80% no visiem onkoloģijas pacientiem Latvijā un ap 60% infekcijas slimību pacientu. RAKUS sastāvā arī ietilpst vienīgā Latvijā Nacionālā mikrobioloģijas references laboratorija cilvēka patogēnu jomā. Ņemot vērā minēto, šīs tehnoloģijas pielietošana Austrumu slimnīcā ir valstiska nozīme, skaidroja slimnīcas pārstāve.

Saskaņā ar Veselības aprūpes pakalpojumu onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu no 2017. līdz 2020.gadam, onkoloģiskās slimības joprojām ir viens no galvenajiem saslimstības un mirstības cēloņiem Latvijā, tāpēc plānā ir paredzēti konkrēti soļi un uzdevumi situācijas uzlabošanai, skaidroja Namniece.

Jauniegādāto iekārtu plānots pielietot dažādu veidu onkoloģisko saslimšanu diagnostikai, tostarp arī krūts vēzim, melanomai, kuņģa vēzim, kolorektālajam vēzim, plaušu vēzim un hematoloģiskajiem audzējiem.

Vienlaikus slimnīcas pārstāve klāstīja, ka Latvijā ir ļoti augsts ļaundabīgo audzēju skaits, kas diagnosticēts tieši trešajā un ceturtajā stadijā. Šādos gadījumos iepriekšējās paaudzes terapija un izmeklējumi var būt neefektīvi un ir jāizvēlas personalizētās ārstēšanas metodes. Jaunā iekārta ļaus 36 līdz 48 stundu laikā no minimāla parauga daudzuma noteikt nozīmīgākās audzēja mutācijas, un uzreiz, neveicot vairākas invazīvas manipulācijas, izvēlēties efektīvāko personalizēto terapiju, tādējādi būtiski uzlabojot pacientu prognozi un dzīvildzi. 

Ar šo tehnoloģiju var noteikt arī onkoloģiskās mutācijas cilvēkiem, kam vēzis vēl nav attīstījies, jeb atrodas agrīna bezsimptomu stadijā, kad ārstēšanas izmaksas ir ievērojami zemākas un izveseļošanās prognoze ir augsta, skaidroja Namniece.

Informācija par 2018.gadu, kas ir pēdējā pieejamā informācija "Firmas.lv" reģistrā, liecina, ka SIA "Hydrox" ir medicīnas piederumu un instrumentu ražotājs, kura apgrozījums sastāda 1,19 miljonus eiro un peļņa - 88 881 eiro. Uzņēmums kopumā nodarbina deviņus darbiniekus.