Nebanku kreditētājs "Latvijas hipotēka" pārtraucis reversās nomas pakalpojuma sniegšanu

Rīga, 2.dec., LETA. Nebanku kredītdevējs SIA "Latvijas hipotēka", kuram novembra sākumā Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) piemēroja 50 000 eiro sodu un uzlika par pienākumu izbeigt reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem, kopš gada sākuma pārtraucis attiecīgā pakalpojuma sniegšanu, aģentūrai LETA pavēstīja kompānijā.

Vienlaikus kompānijā norādīja, ka "Latvijas hipotēka" izskata saņemto PTAC lēmumu saistībā ar minētā pakalpojuma sniegšanu.

""Latvijas hipotēka" visā darbības laikā ir iestājusies par godīgu komercpraksi un atvērtu sadarbību ar nebanku kreditēšanas nozares atbildīgajām iestādēm, tostarp PTAC. Tieši tāpēc, savulaik uzsākot piedāvāt klientiem reversās nomas pakalpojumus, kredītdevējs 2014.gadā konkrēto pakalpojumu saskaņoja ar PTAC, pēc tam to pilnveidojot 2016.gadā. Neskatoties uz to, ka reversās nomas pakalpojums tirgū kopumā joprojām ir pieejams, "Latvijas hipotēka" jau teju gadu šo iespēju ir izņēmusi no sava pakalpojumu portfeļa, par to rakstiski informējot PTAC," skaidroja kompānijas pārstāvji.

Tāpat kompānijā minēja, ka "Latvijas hipotēka" uzņēmējdarbība balstās uz godprātīgu klientu apkalpošanu, sniedzot patērētājiem pilnīgu, skaidru informāciju par piedāvāto pakalpojumu būtību, vienlaikus skaidri norādot uz to tiesiskajām sekām.

""Latvijas hipotēka" rūpīgi iepazīsies un izvērtēs minētās sūdzības būtību un pamatotību, sniedzot savu skaidrojumu par faktiskajiem lietas apstākļiem. Līdztekus tam piemērotās PTAC soda sankcijas neietekmē "Latvijas hipotēkas" saimniecisko darbību, uzņēmums turpina strādāt un apkalpot klientus ierastajā ikdienas režīmā, nodrošinot dažādu kreditēšanas pakalpojumu sniegšanu nebanku sektorā," pauda kompānijā.

Tāpat "Latvijas hipotēkas" pārstāvji atzīmēja, ka kompānija norobežojas no publiskajā telpā pretrunīgi izskanējušās informācijas saistībā ar atsevišķu klientu palikšanu bez nekustamā īpašuma reversās nomas darījumu rezultātā. Pēc uzņēmumā minētā, klienti sadarbības ietvaros nav zaudējuši mājokļus, kā tas norādīts līdz šim plašsaziņas līdzekļos, taču uzņēmums veiks detalizētu attiecīgās situācijas analīzi, lai izvairītos no šādiem incidentiem nākotnē.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka PTCA 2019.gada 8.novembrī piemēroja 50 000 eiro sodu kompānijai "Latvijas hipotēka", kā arī uzlika par pienākumu izbeigt reversās nomas pakalpojuma piedāvāšanu patērētājiem.

Uzraudzības ietvaros PTAC izvērtēja "Latvijas hipotēkas" praksi, piedāvājot patērētājiem reversās nomas pakalpojumu, kura ietvaros sākotnēji piedāvāts nopirkt no patērētāja tam piederošo nekustamo īpašumu, vienlaicīgi noslēdzot arī īslaicīgu (parasti daži mēneši) nomas līgumu (patērētājs var turpināt izmantot attiecīgo īpašumu) un atpakaļpirkuma līgumu, kas dod patērētājam iespēju atpirkt nekustamo īpašumu, bet patērētājam šādā gadījumā jāveic viss maksājums vienā reizē jau pēc dažiem mēnešiem.

PTAC ieskatā lielākoties šādam pakalpojumam patērētāji piekrita, lai iegūtu naudas līdzekļus parādu segšanai, kaut arī viņu maksātspēja nebija pietiekama, lai veiktu nepieciešamos nomas maksājumu un jau pēc dažiem mēnešiem atmaksātu visu summu nekustamā īpašuma izpirkšanai.

PTAC minēja četras galvenās konstatētās negodīgas komercprakses pazīmes.

Tostarp ilgstoši piedāvāti un slēgti reversās nomas līgumi ar tādiem patērētājiem, par kuriem nevarēja būt pārliecība, ka tie tuvākajā laikā sāks saņemt regulārus un pierādāmus ienākumus, lai spētu veikt nomas maksājumus un tuvākajā laikā vai nu atgriezt visu summu vienā maksājumā vai saņemt kredītu nekustamā īpašuma izpirkšanai; patērētāji, kas nespēja savlaicīgi veikt nomas un citus maksājumus vai izpirkt īpašumu, tika pakļauti riskam zaudēt atpakaļpirkuma tiesības, tādējādi zaudējot nekustamo īpašumu, ko iepriekš "Latvijas hipotēka" no patērētājiem iegādājās par tirgus vērtībai neatbilstoši zemu cenu - pusi no nekustamā īpašuma ātrās realizācijas vērtības jeb zem 35% no nekustamā īpašuma tirgus vērtības.

Tāpat "Latvijas hipotēka" sniegusi patērētājiem nepilnīgu, neskaidru informāciju par pakalpojuma būtību un tā tiesiskajām sekām, savukārt būtisku informāciju par reversās nomas pakalpojumu slēpusi vai sniegusi to neskaidri, nesaprotami, divdomīgi vai nepiemērotā laikā; lielākoties šāds pakalpojums vērsts uz mazāk aizsargātiem patērētājiem, kuri nonākuši maksātspējas grūtībās, tādēļ augstākminētās prakses iespaidā patērētāji pieņēma vai varēja pieņemt sev neizdevīgus lēmumus, nebūtu pieņēmuši, ja saņemtu atbilstošu informāciju un padomu.

Lēmumā PTAC uzlicis "Latvijas hipotēkai" noteiktus pienākumus pret patērētājiem, kuriem joprojām ir aktīvi reversās nomas līgumi, tostarp pārskatīt nomas un atpakaļpirkuma līgumu darbības termiņu, piedāvājot patērētāju maksātspējai atbilstošus risinājumus; nosakot nekustamo īpašumu atpakaļpirkuma cenu un/vai aizdevuma summu, rīkoties labā ticībā, atbilstoši iepriekš noslēgtajiem pirkuma līgumiem; maksājumu kavējumu gadījumos piedāvāt pārskatīt veicamo maksājumu grafiku atbilstoši patērētāju finansiālajai situācijai.

Kompānija "Latvijas hipotēka" reģistrēta 2008.gadā, un tās pamatkapitāls ir 426 900 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas īpašnieki ir Edgars Tālums (65%) un Ņikita Gončars (35%). 2018.gadā "Latvijas hipotēkas" apgrozījums bija 1,701 miljons eiro, bet peļņa - 234 152 eiro.