"Valmieras stikla šķiedra" plāni par papildu akciju emisiju būs atkarīgi no tiesiskās aizsardzības procesa attīstības

Rīga, 17.jūn., LETA. Stikla šķiedras ražotāja "Valmieras stikla šķiedra" iepriekš izziņotie plāni par papildu akciju publisko piedāvājumu 2019.gada otrajā pusē būs atkarīgi no tiesiskās aizsardzības procesa attīstības un vienošanās ar kreditoriem par turpmāko darbības plānu, pirmdien preses konferencē sacīja "Valmieras stikla šķiedras" valdes priekšsēdētājs Stefans Jugels.

Viņš norādīja, ka turpmākie lēmumi par papildu akciju publisko piedāvājumu ir uzņēmuma akcionāru kompetencē, kuri par to lems akcionāru sapulcē 28.jūnijā.

Tāpat Jugels sacīja, ka uzņēmuma iepriekš publicētās finanšu prognozes 2019. un 2020.gadam tika uzskatītas par sasniedzamām, ja situācija ar ASV ražotnes peļņu uzlabotos. Pēdējie finanšu dati liecina, ka šo prognožu sasniegšanai būs nepieciešams ilgāks laiks, tāpēc iepriekš izziņotās prognozes patlaban tiek atsauktas.

Savukārt jaunas finanšu vadlīnijas 2019. un 2020.gadam "Valmieras stikla šķiedra" pagaidām nepublicēs, jo nepieciešams sagaidīt kreditoru saskaņojumu tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānam, kā arī revidēto 2018.gada pārskatu, lai redzētu faktisko bilanci 2018.gada beigās, teica Jugels.

Viņš norādīja, ka pirms paziņojuma par tiesiskās aizsardzības procesa pieteikumu, revidenti pieprasījuši papildus informāciju par ASV ražotnes darbību, tāpēc revidētā pārskata iesniegšana aizkavējusies un patlaban tiek prognozēts, ka pārskats varētu tikt publicēts līdz 16.septembrim.

Jugels piebilda, ka "Valmieras stikla šķiedras" Latvijas un Apvienotās Karalistes ražotnes darbojas ierastajā režīmā, taču pozitīvā naudas plūsma nav ļāvusi kompensēt ASV ražotnes zaudējumus.

"Ņemot vērā to, ka uzņēmumam ir labi finanšu rezultāti un Latvijas ražotne jau vairāk nekā 10 gadus strādā ar peļņu, tiesiskās aizsardzības procesa pasākumu plāns būs kā biznesa plāns, kas turpmāk noteiks uzņēmuma darbības stratēģiju," sacīja Jugels.

Viņš piebilda, ka Latvijas ražotnē nav plānota darbinieku skaita samazināšana un uzņēmums turpinās darbību kā līdz šim.

"Valmieras stikla šķiedras" piesaistītā advokātu biroja "Eversheds Sutherland Bitāns" zvērinātais advokāts Māris Vainovskis žurnālistiem uzsvēra, ka "Valmmieras stikla šķiedra" ir nepārtrauktā dialogā un sadarbībā ar saviem kreditoriem un partneriem.

"Dialogs netiek sākts tikai tagad, tas jau ir ilgstošs process un tagad ir nepieciešams galīgais saskaņojums. Esmu pārliecināts, ka "Valmieras stikla šķiedras" tiesiskās aizsardzības process būs veiksmes stāsts par to, kā uzņēmums var iziet cauri šim procesam un veiksmīgi turpināt darbību," sacīja Vainovskis.

Jau ziņots, ka "Valmieras stikla šķiedra" pirmdien iesniedza Vidzemes rajona tiesā Valmierā pieteikumu uzņēmuma tiesiskās aizsardzības procesa ierosināšanai.

Kompānijas pārstāvji skaidro, ka pavasarī sākās padziļinātās izpētes process ASV meitasuzņēmumā "P-D Valmiera Glass USA Corp.", taču, neskatoties uz šim procesam sekojošām sarunām ar potenciālo investoru, saistošs piedāvājums tā arī netika saņemts.

Tajā pašā laikā "Valmieras stikla šķiedras" pārstāvji atzīmē, ka vēl viena trešā persona ir izrādījusi interesi par ASV ražotnes visu aktīvu iegādi, proti, gan par pirmās fāzes jeb filcu ražotnes iegādi, gan par otrās fāzes jeb vertikāli integrētās stikla šķiedras diega ražotnes iegādi. Konkrēts piedāvājums no šīs trešās personas līdz šim brīdim vēl nav saņemts.

"Līdz šim ieguldījumi par kopējo summu vairāk nekā 80 miljonu eiro apmērā ir veikti ASV otrās fāzes ražotnē (kopumā plānotas 110 miljoni ASV dolāru investīcijas laika posmā no 2014. līdz 2022.gadam). Diemžēl šī projekta īstenošanas gaitā ir radušies vairāki neparedzēti šķēršļi. To sekas, neraugoties uz vairākkārtēju vadības inovatīvu pieeju situācijas risināšanai, līdz pat šai dienai nav pilnībā novērstas. Šo iemeslu dēļ otrās fāzes ražotne (vertikāli integrēta stikla šķiedras produktu ražotne) joprojām nespēj sasniegt nepieciešamās ražošanas jaudas un tādējādi nes materiālus zaudējumus, strauji patērējot naudas līdzekļus no citiem sabiedrības darbības virzieniem," skaidro kompānijas pārstāvji.

Tāpat kompānijas vadība atzīmē, ka finanšu resursu piesaistes ietvaros, lai izveidotu ASV ražotni un nodrošinātu otrās fāzes objekta darbību, ASV ražotne noslēdza kredītlīnijas līgumu ar banku, kas bāzēta ASV. Lai nodrošinātu parāda saistību, kas izriet no attiecīgā kredītlīnijas līguma, nodibināšanu "Valmieras stikla šķiedra" izsniedza galvojumu par labu bankai. Ņemot vērā, ka ASV ražotne nav spējusi izpildīt no kredītlīnijas līguma izrietošās saistības, banka 2019.gada 10.jūnijā ir pieprasījusi "Valmieras stikla šķiedrai" nekavējoties atmaksāt aizdevuma pamatsummu un uzkrātos procentus par kopējo summu 3 013 148,92 ASV dolāri. "Diemžēl sabiedrībai nav iespējams veikt tūlītēju un pilnīgu ar galvojamu nodrošinātā aizdevuma atmaksu," atzīts "Valmieras stikla šķiedras" pārstāvji.

Papildus "Valmieras stikla šķiedras" pārstāvji informē, ka uzņēmumam ir arī būtiskas parādsaistības sindicēto aizdevumu ietvaros par summu vismaz 67 014 370 eiro un vismaz 17 836 071 ASV dolāru apmērā attiecībā pret vēl divām bankām, tādējādi bankas, kura 2019.gada 10.jūnijā ir pieprasījusi "Valmieras stikla šķiedrai" nekavējoties atmaksāt aizdevuma pamatsummu, prasījums faktiski izraisa saistību neizpildes gadījumu arī attiecībā uz sindicēto aizdevumu līgumiem ar tajā esošajām divām citām bankām.

"Iepriekš norādīto apstākļu rezultātā sabiedrība ir nonākusi finansiālās grūtībās. Lai turpinātu ilgtspējīgu darbību un nodrošinātu iespēju panākt praksē īstenojamu vienošanos ar saviem kreditoriem, sabiedrībai šobrīd ir nepieciešams nodrošināt netraucētu un nepārtrauktu darbību tās galvenajām ražošanas līnijām un iegūt laiku, lai panāktu vienošanos ar saviem kreditoriem par kārtību visu kreditoru prasījumu apmierināšanai," atzīst kompānijas pārstāvji.

Pēc kompānijas vadības vēstītā, sekmīga turpmāka "Valmieras stikla šķiedras" attīstība, joprojām, ir skaidri noteikts kompānijas valdes un padomes mērķis. Tādēļ pašreizējos apstākļos vispiemērotākais risinājums ir pieteikuma par tiesiskās aizsardzības procesa ierosināšanu iesniegšana.

"Līdz ar to, veicot rūpīgu situācijas analīzi un konsultējoties ar sabiedrības padomi, zvērinātu revidentu sabiedrību un juristiem, sabiedrības valde nolēma īstenot šo soli un iesniegt Vidzemes rajona tiesā Valmierā pieteikumu sabiedrības tiesiskās aizsardzības procesa uzsākšanai," norāda kompānijas vadība.

Tāpat kompānijas vadība atzīmē, ka "Valmieras stikla šķiedras" darbība Latvijā, kā arī tās meitasuzņēmuma Apvienotajā Karalistē darbība pēdējo gadu laikā ir konsekventi nodrošinājusi stabilu naudas plūsmu un rentabilitāti. Paralēli sabiedrība un tās meitasuzņēmums Apvienotajā Karalistē aktīvi atbalstīja uzņēmuma paplašināšanos ASV.

Kompānijas vadība arī min, ka "Valmieras stikla šķiedra" ikdienas komercdarbības ietvaros ir saņēmusi izpildei būtiska apmēra pasūtījumus dažāda veida tās ražoto produktu piegādēm un šo pasūtījumu izpilde nodrošinās naudas plūsmu, kas nepieciešama, lai kompānija varētu veikt tās finanšu saistību restrukturizāciju, turklāt, bez apgrūtinošās nepieciešamības atbalstīt otrās fāzes ražotnes darbību ASV īstermiņā un vidējā termiņā.

"Pēc tiesas lēmuma par tiesiskās aizsardzības procesa uzsākšanu saņemšanas, sabiedrības valdes uzdevums, saskaņā ar Latvijas normatīvo aktu prasībām, būs izstrādāt un iesniegt sabiedrības kreditoriem apstiprināšanai iesiskās aizsardzības procesa pasākumu plānu. Tiek prognozēts, ka tas sevī ietvers arī nepieciešamību reorganizēt ASV ražotnes darbību, kā arī naudas plūsmas optimizāciju un sabiedrības bilances stiprināšanu," norāda kompānijas vadība.

Tāpat "Valmieras stikla šķiedras" vadība informē, ka neviens lēmums attiecībā uz ASV otrās fāzes ražotnes objekta pārdošanu līdz šim brīdim nav pieņemts un ASV ražotnes vadība turpina sarunas ar potenciālajiem investoriem, kas iespējams būtu gatavi veikt otrās fāzes ražotnes iegādi. Vienlaikus nevar izslēgt situāciju, ka tiks veikta ASV otrās fāzes ražotnes darbības restrukturizācija, ņemot vērā gan šobrīd esošo, gan nākotnē iespējamo potenciāli ieinteresēto personu loku, un tā ļaus veiksmīgi nodrošināt ražotnes darbību.

Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu parāds šogad 7.jūnijā "Valmieras stikla šķiedrai" bija 433 464 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Ziņots arī, ka "Valmieras stikla šķiedras" koncerns pagājušajā gadā, pēc provizoriskiem datiem, strādāja ar 112,983 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 10,2% mazāk nekā 2017.gadā, kā arī cieta zaudējumus 14,991 miljona eiro apmērā pretstatā peļņai gadu iepriekš.

"Valmieras stikla šķiedras" koncernu veido "Valmieras stikla šķiedra" un trīs tās meitassabiedrības - "Valmiera Glass UK Ltd." Apvienotajā Karalistē, kā arī "Valmiera Glass USA Corp." un "Valmiera Glass USA Trading Corp" ASV. "Valmieras stikla šķiedras" akcijas kotē biržas "Nasdaq Riga" otrajā sarakstā.