"Baltic Agro" šogad plāno investēt apmēram pusmiljonu eiro "Tukuma straumes" infrastruktūrā

Rīga, 12.sept., LETA. Lauksaimniecības pakalpojumu un dzīvnieku barības ražotāja "Tukuma straume" jaunais īpašnieks "Baltic Agro" šogad plāno investēt apmēram pusmiljonu eiro "Tukuma straumes" infrastruktūrā, intervijā aģentūrai LETA sacīja graudu iepircēja, agroķīmijas un lopbarības tirgotāja "Baltic Agro" valdes loceklis Ainars Upmanis.

"Baltic Agro" valdes loceklis pastāstīja - lai kāpinātu "Tukuma straumes" ražošanas jaudas, uzņēmumā ir nepieciešams ieguldīt papildu investīcijas, jo tā pašreizējā infrastruktūra ir piemērota tikai šā brīža ražošanas apjomam. "Mums ir jārēķinās ar investīcijām apmēram pusmiljona eiro apmērā, lai pilnīgi visu sakārtotu. Reizē ir jādomā arī par tādām lietām kā attīrīšanas iekārtas un citas," sacīja Upmanis.

Viņš skaidroja, ka pat tad, ja "Tukuma straumei" ir nepieciešamās iekārtas, lai kompānija varētu ražot 3-5 reizes vairāk, ir jāpakārto arī infrastruktūra. "Piemēram, ja šobrīd ir viena darbinieku maiņa, tai ir pakārtotas izejvielu uzkrāšanas iespējas, bet, ja mēs atnākam un sakām, ka rīt vajag ražot trīs reizes vairāk, tas nozīmē, ka vienas maiņas vietā ir nepieciešamas trīs, bet trīs bunkuru vietā nepieciešami deviņi. Tam visam ir jāiziet cauri ar papildu investīcijām, kas iepriekš varbūt nebija plānotas. Mums ir jāmeklē jauni cilvēki, viņi ir jāapmāca, jāsagatavojas tehniski, lai varam uzkrāt vairāk izejvielu, jāpārkārto pakošanas līnijas, lai tās varētu strādāt ar lielāku slodzi," pārdomās dalījās Upmanis.

Upmanis pieļāva, ka "Tukuma straumē" papildu jau 55 tur nodarbinātajiem cilvēkiem ražošanas jaudu kāpināšanas nolūkā darbā varētu pieņemt vēl apmēram desmit cilvēkus, kuri strādātu mājdzīvnieku barības biznesa novirzienā, kas nepieciešams, lai "Tukuma straumē" ražoto mājdzīvnieku barību varētu piedāvāt tirgos ārpus Latvijas.

Upmanis, komentējot "Tukuma straumes" aizvadītā gada finanšu rezultātus, norādīja, ka uzņēmuma rezultāti bija ļoti labi un peļņa bija apmierinoša. "Katrā ziņā šis darījums ["Tukuma straumes" iegāde] nebūtu noticis, ja "Tukuma straume" nebūtu sasniegusi attiecīgos rezultātus. Mērķi bija pietiekami ambiciozi, un no finanšu rādītāju puses tie visi tika sasniegti, ņemot vērā, ka viens no uzņēmuma biznesiem bija zināmā mērā iedragāts. "Tukuma straume" arī iepriekš ir strādājusi gan graudu pakalpojumu, gan barības ražošanas biznesā. Šī kompānija nav kā milzis, kas stāv uz vienas kājas, darbības virzieni ir diversificēti, un tas zināmā mērā dod stabilitāti. Acīmredzot iepriekšējā vadība šajā ziņā bija pieņēmusi pareizus lēmumus," viņš Sprieda.

Upmanis atzina, ka "Tukuma straumes" pārdošanas apmēri laikā, kad nepamatotās apsūdzības pret uzņēmumu par neatļautas vielas - karbamīda - klātbūtni tā ražotajā suņu barībā sasniedza kulmināciju kritās par apmēram 50% salīdzinājumā ar laiku pirms šī skandāla. Patlaban lēnā garā notiek uzņēmuma atkopšanās, bet tas ir ilgstošs process. "Ļoti lēnām [pārdošanas] līkne virzās uz augšu, un mums kā ražotājiem, protams, gribētos redzēt straujāku kāpumu. Protams, domājam, ko varam uzlabot, pilnveidot, ko jaunu sākt ražot," viņš sacīja.

Komentējot sarunas ar tirgotājiem par "Dogo" vai "Ņau Ņau" produktu izvietošanu to veikalu plauktos, Upmanis norādīja, ka sarunas ir pietiekami smagas. "Negatīvā publicitāte ir nostrādājusi ļoti labi un tas vēl ir palicis cilvēku atmiņā. Lielie tirgotāji - "Rimi" un "Maxima" -, kuru veikalos iepriekš šī produkcija tika veiksmīgi tirgota, nav gatavi, ka tā atgrieztos plauktos. Negatīvās emocijas vēl velkas līdzi," atzina Upmanis.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Konkurences padome (KP) ir atļāvusi "Baltic Agro" iegūt izšķirošu ietekmi pār "Tukuma straumi".

"Baltic Agro", kura īpašnieks ir Dānijas koncerns "DAVA Agravis International Holding", šā gada sākumā noslēdza darījumu par "Tukuma straumes" akciju kontrolpaketes iegādi.

Kā ziņots, "Tukuma straume" iesaistīta strīdos saistībā ar 2015.gadā novēroto suņu saslimšanu ar barības vada sašaurinājumu jeb "megaesophagus".

"Tukuma straume" ir dibināta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,804 miljoni eiro. Tā kā "Tukuma straume" ir akciju sabiedrība, tai Uzņēmumu reģistram nav jāsniedz ziņas par īpašniekiem, un informācija par kompānijas iepriekšējiem īpašniekiem nav norādīta. 2017.gadā "Tukuma straume" strādāja ar 8,772 miljonu eiro apgrozījumu un 812 895 eiro peļņu.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Baltic Agro" pērn strādāja 132,418 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,6% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 8,9% un bija 2,699 miljoni eiro.

"Baltic Agro" dibināts 1994.gadā un tā pamatkapitāls ir 3,802 miljoni eiro. "Baltic Agro" pilnībā pieder Dānijas vadošajam lauksaimniecības uzņēmumu kooperatīvam "DAVA Agravis International Holding", kas apvieno vairākus desmitus tūkstošu fermeru un lauksaimniecības produktu ražotāju firmu.

Pilnu interviju lasiet http://www.leta.lv/plus/133EFA72-4A8D-0645-3C97-19FD5CB4B964/.