"Baltic Agro" iegādājās "Tukuma straumi" ar mērķi uzlabot pozīcijas dzīvnieku barības un graudu biznesā

Rīga, 7.sept., LETA. Graudu iepircēja, agroķīmijas un lopbarības tirgotāja "Baltic Agro" mērķis, nolemjot iegādāties dzīvnieku barības ražotāju "Tukuma straume", bija uzlabot pozīcijas dzīvnieku barības un graudu biznesā, intervijā aģentūrai LETA pastāstīja "Baltic Agro" valdes loceklis Ainars Upmanis.

"Tāda veida darījumi nenotiek vienā dienā. Tas ir trīs gadu sarunu process, kamēr pircējs un pārdevējs nonāk pie kopsaucēja. Mūsu mērķis nebija tā saucamā "pet food" jeb mājdzīvnieku barības biznesa novirziens, tas vienkārši nāk līdzi "Tukuma straumei". Uzsākot sarunas, mūsu interesēs bija uzlabot savas pozīcijas dzīvnieku barības un graudu biznesā," sacīja Upmanis.

Viņš piebilda, ka "Tukuma straumes" pamatbizness ir koncentrēts "Baltic Agro" darbības virzienos - graudu pirmsapstrāde un barības ražošana, taču mājdzīvnieku barības biznesa novirziens "Baltic Agro" ir jauns biznesa virziens, kuram arīdzan pirms "Tukuma straumes" iegādes "Baltic Agro" saskatīja pievienoto vērtību.

Upmanis atturējās plašāk iztirzāt 2015.gadā novērotās suņu saslimšanas ar barības vada sašaurinājumu jeb "megaesophagus" radīto negatīvo ietekmi uz "Tukuma straumes" darbību. "Attiecībā uz ["Tukuma straumes"] reputāciju jāsaka, ka, jo mazāk šo tēmu kustināsim, jo labāk būs visām pusēm. Šobrīd ir aktīvs tiesvedības process, kas no juridiskā viedokļa Latvijā droši vien ir bezprecedenta gadījums. Katra puse pagaidām paliek pie sava, bet, kā tas viss ir izcēlies, lai skata tiesa. Esam tiesiska valsts, lai process iet savu gaitu," viņš sacīja, atzīstot, ka ažiotāža ap tā saucamo "Dogo" sāgu ir radījusi pietiekami lielus finansiālos zaudējumus. Lai gan pret "Tukuma straumi" izvirzītās apsūdzības par neatļautas vielas karbamīda klātbūtni produkcijā, kas varētu būt veicinājis 2015.gadā novēroto suņu saslimšanu ar barības vada sašaurinājumu, atspēkotas, negatīvā pēcgarša pēc notikušā aizvien eksistē daudzu cilvēku apziņā.

Upmanis sacīja, ka "Baltic Agro" grupai uzņēmumi ir visapkārt Baltijas jūrai - Dānijā, Zviedrijā, trīs Baltijas valstīs, Polijā, Vācijā. Grupas kopējais apgrozījums gadā ir 4,2-4,6 miljardi eiro. Arī citās valstīs, kas nav Latvija, grupai ir veikali, kuros tirgo suņu, kaķu barību, un kopējie grupas apmēri šajā nozarē ir pietiekami lieli. "Mūsu grupai līdz šim šajā kategorijā nebija savas ražotnes, tāpēc pamatideja ir izmantot šī biznesa potenciālu. Mēs varētu daļu no tā, ko šobrīd iepērkam no citiem ražotājiem, ražot paši savā ražotnē. Ražošanas jaudas ir pietiekamas, lai ražotu vismaz piecas reizes vairāk, nekā tas tiek darīts šodien. Plānojam izmantot šo biznesu, kas līdz šim nav bijis mūsu portfelī," sacīja Upmanis.

Viņš teica, ka "Tukuma straumes" iegāde no juridiskā viedokļa ir noslēgusies. Nākamie "Baltic Agro" grupas mērķi ir izmantot visu grupas potenciālu, lai palielinātu "Tukuma straumē" ražoto produktu pārdošanas apmērus. "Katrā valstī, piemēram, Somijā, Zviedrijā, Igaunijā, kur ir mūsu uzņēmuma pārstāvniecības, tiek tirgoti dažādi mājdzīvnieku barības produkti. Centīsimies izmantot iekšējo firmas potenciālu un lēnā garā, iespējams, nomainīsim iepirkto produkciju ar Tukumā ražoto. Taču, protams, pirms izejam uz eksporta tirgiem, mums ir jāveic pietiekami daudz mājasdarbu, ir jābūt gataviem lielākiem ražošanas apjomiem. Šobrīd ražošanai teorētiski jaudas ir, bet tās ir jāapgūst, tas nozīmē, ka ir jāpieņem darbā papildu cilvēki, jādomā par papildu izejvielu izvietošanas iespējām u.tml. Tātad vispirms ir jāsakārto viss, pirms speram tālākos soļus," sacīja Upmanis.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Konkurences padome (KP) ir atļāvusi "Baltic Agro" iegūt izšķirošu ietekmi pār "Tukuma straumi".

"Baltic Agro", kura īpašnieks ir Dānijas koncerns "DAVA Agravis International Holding", šā gada sākumā noslēdza darījumu par "Tukuma straumes" akciju kontrolpaketes iegādi.

Kā ziņots, "Tukuma straume" iesaistīta strīdos saistībā ar 2015.gadā novēroto suņu saslimšanu ar barības vada sašaurinājumu jeb "megaesophagus".

"Tukuma straume" ir dibināta 1991.gadā, un tās pamatkapitāls ir 1,804 miljoni eiro. Tā kā "Tukuma straume" ir akciju sabiedrība, tai Uzņēmumu reģistram nav jāsniedz ziņas par īpašniekiem, un informācija par kompānijas iepriekšējiem īpašniekiem nav norādīta.

Informācija "Firmas.lv" liecina, ka "Baltic Agro" pērn strādāja 132,418 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 5,6% mazāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa samazinājās par 8,9% un bija 2,699 miljoni eiro.

"Baltic Agro" dibināts 1994.gadā un tā pamatkapitāls ir 3,802 miljoni eiro. "Baltic Agro" pilnībā pieder Dānijas vadošajam lauksaimniecības uzņēmumu kooperatīvam "DAVA Agravis International Holding", kas apvieno vairākus desmitus tūkstošu fermeru un lauksaimniecības produktu ražotāju firmu.