Strīdā par divu miljonu eiro ES naudas neatbilstošu izmantošanu šodien varētu paziņot par izlīgumu

Jelgava, 19.apr., LETA. Šodien plkst.10.30 Jelgavā notiks tiesas sēde strīdā starp Finanšu ministriju (FM) un biedrību "Zinātnes, inovāciju un testēšanas centrs" (ZITC) par Eiropas Savienības (ES) līdzekļu neatbilstošu izlietojumu, kurā paredzēts noslēgt izlīgumu, aģentūru LETA iepriekš informēja Jelgavas tiesas priekšsēdētāja palīdze Sanita Grinšpone.

Tiesas sēde iepriekš tika atlikta saistībā ar pušu lūgumu par nepieciešamo papildu laiku izlīguma noslēgšanai.

Iepriekš šī lieta bija Zemgales apgabaltiesā, no kuras Jelgavas tiesa to saņēma 2015.gada oktobrī. Apgabaltiesā lietu nav sākts skatīt pēc būtības, un lēmums par lietas nosūtīšanu izskatīšanai Jelgavas tiesai ir saistīts ar 2014.gadā īstenoto tiesu darbības efektivizāciju.

Kā liecina ES Tiesas arhīva informācija, šī prasība atbilst tai, ko Finanšu ministrija 2010.gada 10.septembrī cēla par prettiesisko izdevumu piedziņu no ZITC un ko 2011.gada 6.septembrī Zemgales apgabaltiesa nolēma apturēt līdz ES Tiesas nolēmuma pieņemšanai.

Savukārt ES Tiesa bija saņēmusi ZITC prasību pret Eiropas Komisiju (EK), ar kuru tā lūdza atcelt EK lēmumu, kas FM bija nosūtīts 2010.gada 16.novembrī, un lēmums bija par PHARE 2003.gada programmas projekta "Būvmateriālu inovāciju un testēšanas centra izveide" nepamatoti izmaksātā PHARE finansējuma atgūšanu 1 474 200 eiro apmērā.

Vēstulē FM EK informēja, ka, ņemot vērā tās rīcībā esošos dokumentus, tā secina, ka attiecīgā programma nav vadīta nedz saskaņā ar pareizas finanšu vadības principiem, nedz pienākumiem, kas izriet no 2003.gada 19.septembra Finanšu memoranda. Tā norādīja uz pārkāpumiem nolīguma izpildē un lūdza atmaksāt nepamatoti izmaksāto PHARE finansējumu.

2013.gada 9.oktobrī ES Tiesa nolēma ZITC prasību noraidīt kā nepieņemamu. ES Tiesa secinājusi, ka ne tikai no spēkā esošajām tiesību normām, bet arī no tiesvedības priekšvēstures ir skaidrs, ka šī finansējuma atlīdzināšana ES budžetā nav atkarīga no tiesvedības starp kompetentajām Latvijas iestādēm un ZITC. Pat, ja dažādu iemeslu dēļ FM zaudētu civillietu pret ZITC, EK lēmums par nepamatoti saņemtā PHARE finansējuma atmaksu ES budžetā paliktu spēkā un jau pārskaitītā summa netiktu atmaksāta atpakaļ Latvijas valstij.

Apstrīdētajā EK lēmumā ir norādīts, ka noteikta summa PHARE finansējuma saskaņā ar Latvijas iestāžu sniegto informāciju ir izmaksāta prettiesiski un tā rezultātā tieši Latvijai, nevis ZITC ir pienākums attiecīgo summu atmaksāt ES budžetā. Tādējādi apstrīdētais lēmums reglamentē finanšu attiecības starp ES un Latviju. Attiecīgo summu iemaksu ES budžetā Latvija ir izpildījusi.

Kā liecina "Firmas.lv" pieejamie biedrības ZITC statūti, to dibinājušas SIA "Zemgales tehnoloģiskais parks" un biedrība "Tehnoloģiju attīstības forums", bet amatpersonu iecelšanas sanāksmēs piedalījusies šo struktūru vadība, kā arī Jelgavas pilsētas pašvaldības pārstāve.

Kā liecina aģentūras LETA arhīva informācija, 2010.gada 10.septembrī FM iesniedza Zemgales apgabaltiesā prasības pieteikumu ar mērķi piedzīt no biedrības ZITC ES PHARE programmas projektā neatbilstoši veiktos izdevumus divu miljonu eiro jeb 1,4 miljonu latu apmērā.

ES PHARE 2003.gada nacionālās programmas īstenošanas gaitā biedrība ZITC 2005.gadā noslēdza līgumu par projekta "Būvizstrādājumu inovāciju un testēšanas centra izveide" līdzfinansēšanu no PHARE programmas un valsts budžeta.

Projekta būtība bija veicināt būvizstrādājumu ražošanas, materiālu ražošanas un būvniecības nozaru integrētu, uz zināšanām balstītu attīstību. Projekts paredzēja uzbūvēt ēku, izveidot trīs pētniecības/testēšanas laboratorijas un biznesa inkubatoru.

Projektu bija plānots īstenot sadarbībā ar astoņiem partneriem - biedrību "Tehnoloģiju attīstības forums", biedrību "Būvizstrādājumu inovāciju un testēšanas centrs", biedrību "Latvijas Būvmateriālu ražotāju asociācija", biedrību "Tehnisko ekspertu asociācija", Rīgas Tehnisko universitāti, Latvijas Lauksaimniecības universitāti, Jelgavas pilsētas domi un biedrību "Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības uzņēmēju asociācija".

Prasības pieteikums iesniegts tādēļ, ka ir notikuši būtiski līguma nosacījumu pārkāpumi, piemēram, uzlikti apgrūtinājumi īpašumiem, nav ievēroti termiņi, kā arī projekta īstenošanas gaitā nav sasniegti projekta mērķi, piemēram, iegādātās iekārtas neatrodas projekta realizācijas vietā. Tāpat nav nodrošināta projekta ilgtspēja.

Neskatoties uz to, ka projektā paredzētā ēka beigu beigās tika pabeigta un tajā izvietotas testēšanas laboratorijas un biznesa inkubators, projekta mērķi netika sasniegti, jo ZITC neveica nepieciešamās darbības projekta rezultātu ilgtspējas nodrošināšanai.

FM esot veikusi virkni darbību un pārrunu, mēģinot rast veidus projekta turpmākai dzīvotspējai un noteikto mērķu sasniegšanai, taču tie nav tikuši atbalstīti no projekta īstenotāja - biedrības ZITC - puses. Papildus tam biedrība ir veikusi darbības, kas bija aizliegtas līgumā par PHARE līdzekļu piešķiršanu, piemēram, ir uzlikti apgrūtinājumi projekta īpašumiem.