|
Nozares panākumi
Kokrūpniecībā un mežsaimniecībā gada otrais ceturksnis pagājis salīdzinoši veiksmīgi Šā gada otrais ceturksnis kokrūpniecības un mežsaimniecības nozarēs aizvadīts salīdzinoši veiksmīgi, jo kokmateriālu cenu kritums nebija tik liels, kā iepriekš prognozēts. Lai gan apaļkoku tirgus situācija ir mainīga un pastāv liela nenoteiktība. Zāģbaļķu cenas kāpj saistībā ar būvniecības atsākšanos pēc ierobežojumu atcelšanas. Tirgū parādījusies interese par bērza papīrmalkas sortimentu. Skaidu, šķeldu un ciršanas atlikumu zemās cenas ir laba ziņa granulu ražotājiem.
Nozares neveiksmes
Meža nozarei samazinājušās eksporta iespējas Covid-19 pandēmija meža nozari Latvijā ietekmējusi netieši – tā kā nozare eksportē apmēram 80% saražotās produkcijas, īpaši izjūtama eksporta iespēju samazinājuma ietekme uz saimniecisko darbību. Partnervalstīs ir samazinājies ražošanas apjoms, kā dēļ būtiski ir krities pieprasījums pēc kokmateriāliem un koka izstrādājumiem. Tāpat ir sarukusi kokmateriālu cena, kas savukārt mazinājusi privāto meža īpašnieku aktivitāti apaļo kokmateriālu ražošanā.
|
|
|
|
|
|
Mežsaimniecības kooperatīviem pieejams atbalsts Covid-19 negatīvās ietekmes mazināšanai
Mežsaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības varēs pretendēt uz kopumā 114 000 eiro atbalstu Covid-19 negatīvās ietekmes mazināšanai. Finansiālo atbalstu plānots sniegt mežsaimniecības kooperatīviem saistībā ar Covid-19 izplatības radītajām sekām uz tautsaimniecību. To iecerēts sniegt kā vienreizēju valsts atbalstu tiešo dotāciju veidā administratīvo izdevumu segšanai, lai nodrošinātu meža apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšanas kapacitāti.
Bažas par potenciālām izmaiņām LVM koksnes sortimentu tirdzniecības principos
Latvijas kokapstrādātāji Saeimas frakcijām atklātajā vēstulē pauduši bažas par straujajām izmaiņām "Latvijas valsts meži" (LVM) koksnes sortimentu tirdzniecības principos. Uzņēmēji vēstulē, kas tostarp adresēta ministru prezidentam Krišjānim Kariņam (JV), aicinājuši politiķus nepieļaut sasteigtu LVM koksnes sortimenta tirdzniecības principu maiņu.
Nozares uzņēmēju satraukuma iemesls ir vairāki sižeti TV3 raidījumā "Nekā Personīga", kuros apšaubīta LVM kā valsts mežu resursu pārvaldītāja, tostarp koksnes pārdevēja darījumu, pārskatāmība, kā arī paustas aizdomas par LVM lēmumu atbilstību valsts interesēm. Bažas radījis arī LVM padomes uzsāktais neatkarīgais audits ar mērķi izvērtēt apaļo kokmateriālu pārdošanas procesa atbilstību iekšējiem un ārējiem normatīvajiem aktiem, valdības apstiprinātajām Latvijas meža un saistīto nozaru pamatnostādnēm, LVM vidēja termiņa stratēģijai un LVM īpašnieka ekonomiskajām interesēm un labajai biznesa praksei.
LVM padomes priekšsēdētājs Jurģis Jansons gan uzsvēra, ka LVM stratēģijā nav plānots mainīt koksnes sortimentu ražošanas un tirdzniecības principus – stabilitāti, ilgtermiņa skatījumu, Latvijas kokrūpniecības struktūrai piemērotu koku audzēšanu un koksnes sortimenta ražošanu.
|
Tabulā atspoguļoti sekojoši Meža nozare rādītāji par 2019 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2018 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits
lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Latvijas valsts meži, AS, LATVIJAS FINIERIS, AS, KRONOSPAN Riga, SIA, PATA, SIA, BYKO-LAT, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Kokapstrāde un pārstrāde, papīra ražošana, Mežsaimniecība, Mēbeļu ražošana
Autors: Ieva Erele
Daļai mēbeļu ražošanas nozares uzņēmumu šis gads noslēgsies sliktāk nekā iepriekšējais
Galvenokārt kā rādītāju vērtējam ilgtermiņa attiecības, kas ārkārtējās situācijas laikā tikai ir kļuvušas stiprākas. Tas arī nosaka pieprasījumu pēc Latvijā ražotajām mēbelēm un ietekmē pieprasījuma stabilitāti. Nevar noliegt, ka mūsu ražotājus ietekmē izmaiņas tirgos, kas saistītas ne tikai ar Covid-19. Tās var būt saistītas arī ar politisko situāciju valstī, muitas un nodokļu likumdošanu izmaiņām, kā arī lasīt tālāk
Autors: Kristaps Klauss
Jaunā koronavīrusa Covid-19 pandēmijas sākumā marta vidū un aprīļa sākumā nozare pieļāva sliktāku scenāriju nekā reāli notika - realizācijas apstāšanos, pasūtījumu neesamību un tamlīdzīgi. Taču no visiem iespējamajiem sliktākajiem scenārijiem, iespējams, izpildījies vislabvēlīgākais. Patlaban nozarē ir daudz dažādas sakritības, kas par atsevišķos segmentos ļauj raudzīties uz priekšu pozitīvi. Pasūtījumi ir ilgākam laikam laika posmam uz priekšu, - daudziem uzņēmumiem divus vai pat trīs mēnešus lasīt tālāk