Ienākt

Telekomunikācijas un sakari

Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Telekomunikācijas tirgus turpina izaugsmi tehnoloģiju attīstībā

Mobilo sakaru operators “Bite Latvija” vadītājs Kaspars Buls

2018.gadā, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, telekomunikācijas tirgus turpināja izaugsmi tehnoloģiju attīstībā, kā arī tehnoloģiju attīstība ļāva tirgus dalībniekiem ieviest jaunus produktus.
2018.gadā būtiski pieauga arī mobilo datu patēriņš, ko veicināja regulējuma "Viesabonē kā mājās" ieviešana. Tāpat pieaugošais datu patēriņš radīja vajadzību pēc lielākas personas datu aizsardzības, tāpēc nozīmīga loma bija arī Vispārējās datu aizsardzības regulas ieviešanai.
Tāpat pērnā gadā tika apstiprinātas arī 5G tīkla vadlīnijas, kas ļāva sākt pirmo 5G tehnoloģiju izstrādi un ieviešanu, līdz ar to arī Latvijas mobilo sakaru operatori ir integrējuši tīklos pirmās šo tehnoloģiju atbalstošās iekārtas.
Nākamajā gadā 5G tehnoloģijas būs būtisks telekomunikācijas nozares izaicinājums. Šīs tehnoloģijas ieviešana gan radīs jaunas iespējas, gan prasīs ievērojamas investīcijas. Tā kā visā pasaulē mobilie operatori un valdības runā par sadarbību 5G infrastruktūras izveidē, iespējams, arī Latvijā tas varētu mainīties operatoru un valsts attiecības.
Runājot par nākamā gada mērķiem, 2019.gadā "Bite Latvija" plāno turpināt darbu pie tīkla paplašināšanas, tā jaudas un kapacitātes palielināšanas. Īpašu uzmanību pievērsīsim 5G tehnoloģijas ieviešanai. Pasaules tendences liecina, ka jaunākās paaudzes interneta jeb lietu interneta, kas darbosies 5G tīklā, pieprasījums tuvāko gadu laikā ievērojami pieaugs.
Tostarp sadarbībā ar mediju grupu "All Media Baltics" mobilo sakaru operators plāno attīstīt arī mobilās televīzijas risinājumu saviem klientiem.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "Bite Latvija" un "Huawei" paraksta saprašanās memorandu par 5G tīkla infrastruktūras izveidi Latvijā

Novembrī Ķīnā mobilo sakaru operators "Bite Latvija" un Ķīnas tehnoloģiju ražotājs "Huawei" parakstīja saprašanās memorandu, kas paredz 5G infrastruktūras izveidi operatora tīklā, tostarp vairāku 5G bāzes staciju izbūvi 2019.gadā Rīgā un "Narrowband Internet of Things" (NB-IoT) tīkla attīstīšanu visā Latvijā.
Memorandu parakstīja "Bite Latvija" tehniskais direktors Gints Butens un "Huawei" pārstāvis Ross Čens.
Vienošanās paredz dalīšanos praktiskajā pieredzē un zināšanās par efektīvākajām 5G tehnoloģijas apgūšanas iespējām.
"Bite Latvija" vadītājs Kaspars Buls sacīja, ka līdzšinējā sadarbība ar "Huawei" kompānija spēja izveidot jaudīgu mobilo sakaru tīklu, kas nodrošina klientiem pozitīvu mobilo sakaru lietošanas pieredzi. Vienlaikus sagatavoja tīklu 5G tehnoloģijas ieviešanai.
Viņš papildināja, ka "Bite Latvija" jau ir sākusi testēt jauno 5G tehnoloģiju "Massive Mimo", kura ir izstrādāta "Huawei" laboratorijā. Jaunās tehnoloģija būtiski palielina bezvadu pieslēguma kapacitāti bez vajadzības pēc papildu frekvencēm un tās jauda ir līdzvērtīga plānotajai 5G jaudai.
Buls atzīmēja, ka ar "Massive Mimo" risinājumu ir aprīkota bāzes stacija, kas atrodas uz uzņēmuma centrālā biroja jumta Rīgā, taču līdz gada beigām ar to tiks aprīkotas vēl vairākas "Bite Latvija" bāzes stacijas galvaspilsētā.

Lasīt vairāk

02. Aptauja: Latvijā 95% iedzīvotāju ik dienu patērē mobilo internetu

Latvijā 95% iedzīvotāju ik dienu patērē mobilo internetu, liecina mobilo sakaru operatora "Latvijas mobilais telefons" (LMT) aptauja par iedzīvotāju mobilā interneta patēriņa tendencēm.
Tostarp 58% aptaujāto norādīja, ka ikdiena bez mobilā interneta nav iedomājama, jo veic attālinātus maksājumus un bankas norēķinus, bet 35% ar mobilā interneta palīdzību izmantot sabiedrisko transportu.
Pēc aptaujas datiem, arī dodoties ceļojumā, 85% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju izvēlētos ņemt līdzi ierīci ar interneta pieslēgumu.
Tāpat aptaujā noskaidrots, ka 71% aptaujāto ceļojumos ierīce ar interneta pieslēgumu nepieciešama, lai atrastu nepieciešamo informāciju nekavējoties, bet 33% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju norādījuši, ka pie interneta pieslēgtā ierīce ir nepieciešama, lai sekotu līdzi aktuālākajām ziņām, varētu attālināti iepirkties un veikt maksājumus.

Lasīt vairāk

03. "Latvijas mobilais telefons" pievieno sev meitas uzņēmumu "ZetCom"

Latvijas mobilo sakaru operators "Latvijas mobilais telefons" (LMT) pievienos sev meitasuzņēmumu "ZetCom".
Turpmāk "ZetCom" juridiski un fiziski vairs nebūs atsevišķs uzņēmums, jo tas tiks integrēts LMT struktūrā.
Integrācijas mērķis ir uzlabot "ZetCom" klientu pieredzi, paplašinot tiem pieejamo mobilo datu pakalpojumu un iekārtu klāstu, kā arī sniedzot daudzveidīgāku apkalpošanu atbilstoši nozares attīstības tendencēm.
Tāpat pakāpeniska "ZetCom" funkciju iekļaušana LMT infrastruktūrā turpinājusies kopš 2010.gada pēc tam, kad LMT iegādājās 100% "ZetCom" kapitāldaļu. "ZetCom" jau iepriekš pakalpojumu nodrošināšanai izmantoja LMT mobilo sakaru infrastruktūru.
"ZetCom" klientiem nodrošina pamata balss un mobilo datu pakalpojumus, izmantojot "Amigo" zīmolu.

Lasīt vairāk

04. “Tele2" mobilo telefonu pārdošanas apmēri desmit mēnešos pieauga par 25%

Mobilo sakaru operatora "Tele2" mobilo telefonu pārdošanas apmēri 2018.gada desmit mēnešos pieauga par 25%, salīdzinot ar pagājušā gada desmit mēnešiem.
Latvijas iedzīvotāji šajā laika periodā visbiežāk iegādājušies "Huawei P20 Lite, "iPhoneX" un "Samsung Galaxy S9" viedtālruņu modeļus.
Tāpat desmit mēnešos pieprasījuma pieaugums ir bijis tādām viedierīcēm kā viedpulksteņi un sporta aproces. Šo viedierīču pieprasījuma pieaugums ir 2,6 reizes lielāks nekā attiecīgajā laika periodā pērn.
Savukārt, klientiem iegādājoties jauno viedierīci, 68% gadījumu viedierīce iegādāta, izmantojot nomaksu.

Lasīt vairāk

05. SPRK anulējusi "Lattelecom" radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības divās joslās

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) anulējusi telekomunikācijas uzņēmuma "Lattelecom" radiofrekvenču lietošanas tiesības radiofrekvenču spektra joslā 1427-1452 un 1492-1517 megaherci.
Attiecīgā radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības "Lattelecom" tiks anulētas no 2021.gada 1.janvāra.
SPRK skaidroja, ka no 2021.gada 1.janvāra "Lattelecom" vairs nevarēs izmantot radiofrekvences joslā 1427-1452 un 1492-1517 megaherci, ko nākotnē var izmantot 5G pakalpojumu attīstībai. Attiecīgais lēmums pieņemts, ņemot vērā, ka minētās radiofrekvenču spektra joslas ietilpst 1427-1517 megahercu radiofrekvenču joslā, kuras atbilstoši Radiofrekvenču plānam ir pienākums atbrīvot līdz 2020.gada 31.decembrim.
"Lattelecom" Sabiedrisko attiecību un korporatīvās komunikācijas daļas direktore Zanda Šadre skaidroja, ka "Lattelecom" 1427-1517 megahercu radiofrekvenču joslu izmantoja līdz 2018.gada beigām, lai nodrošinātu nelielam skaitam klientu balss telefonijas pakalpojumus.
Viņa papildināja, ka "Lattelecom" turpinās izmantot šo radiofrekvenču joslu līdz atļautajam lietošanas termiņam, kas ir 2020.gada 31.decembris, pakāpeniski aizstājot klientu risinājumus ar citām tehnoloģijām.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

No "Lattelecom" uz "Tet"

Šī gada pavasarī telekomunikācijas uzņēmums "Lattelecom" oficiāli paziņoja par nosaukuma un zīmola maiņu uz "Tet". Uzņēmuma pārstāvji skaidro, ka turpmāk "Tet" būs atpazīstams kā tehnoloģijas zīmols, bet "Helio" – kā izklaides zīmols. Tāpat šogad "Tet" sācis digitālās transformācijas projektu, kurā paredzēta informāciju tehnoloģiju sistēmu maiņa un daudzu procesu pārskatīšana. Tuvākajos gados digitālajā transformācijā plānots ieguldīt 12 miljonus eiro.

Nozares neveiksmes

Darbu LVRTC atstāj visa valde

Aprīļa sākumā darbu Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā (LVRTC) nolēma pamest tā valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta, kā arī abi valdes locekļi – Aldis Lukašinskis un Indulis Šķibelis. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) norādīja, ka valde uzņēmumu atstāj pēc pašu vēlēšanās, vienlaikus norādot, ka viņam un J. Boktam bijušas domstarpības jautājumā par lielo ES līdzfinansēto projektu īstenošanu. Savukārt J. Bokta norādīja, ka uzņēmumu "ar tik lielu un sarežģītu projektu portfeli" nevar

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Turpinās sarunas par "Tet" un "Latvijas mobilā telefona" apvienošanu

Maija sākumā notikušas sarunas par "Tet" un "Latvijas mobilais telefons" (LMT) apvienošanu. Ekonomikas ministrs Ralfs Nemiro (KPV LV) skaidroja, ka abu uzņēmumu akcionāri – Satiksmes ministrija, Ekonomikas ministrija un "Telia Company" – pārsprieda jautājumus par "Tet" un LMT nākotnes perspektīvām. R. Nemiro sacīja, ka uzņēmumu akcionāru mērķis ir palielināt kompāniju ieņēmumus, un abu uzņēmumu optimizācija to varētu veicināt, tomēr patlaban par "Tet" un LMT apvienošanu ir pāragri spriest. Patlaban tiek izskatīti vairāki varianti par "Tet" un LMT nākotni, proti, saglabāt esošo situāciju, apvienot uzņēmumus vai kādu no uzņēmumiem pievienot otram. Tajā pašā laikā "Tet" un LMT vadība savu pozīciju par spriesto abu uzņēmumu apvienošanu nekomentēja, norādot, ka tas ir uzņēmumu akcionāru jautājums.

IUB aptur Zemkopības ministrijas telekomunikācijas iepirkumu

Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) komisija aizliegusi Zemkopības ministrijai (ZM) turpināt konkursu par mobilo sakaru pakalpojumu iegādi ministrijai un tās padotībā esošajām tiešās pārvaldes iestādēm. IUB lēmums paredz, ka ZM konkursa nolikumā ir jāatceļ kritērijs par pretendentu mobilo sakaru tīkla bāzes staciju, kuras darbojas noteiktās radiofrekvencēs, skaitu. Komisijas ieskatā, pasūtītājam izvēloties piedāvājumu vērtēšanā piešķirt pretendentam punktus par bāzes staciju skaitu noteiktās radiofrekvencēs, ir jāspēj racionāli pamatot, kādas priekšrocības tas iegūs, vērtējot piedāvājumus šādā aspektā. Taču šāds pamatojums nav sniegts. ZM solījās ņemt vērā IUB norādījumus un konkursa nosacījumus pilnveidot. Tikmēr "Tele2", kas iepriekš iesniedza sūdzību IUB par ministrijas konkursa noteikumiem, norādīja, ka ar šo konkursu nevienlīdzīgā konkurencē tiek nelietderīgi izsaimniekoti valsts līdzekļi un konkurss izveidots vienam konkrētam uzņēmumam.TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2018. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Telekomunikācijas un sakari rādītāji par 2018 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2017 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Tet, SIA, Latvijas Mobilais Telefons, SIA, Tele2, SIA, BITE Latvija, SIA, LMT Retail & Logistics, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi, Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Nosaukums   Nozare 2018. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2017. g., %
2018. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Tet, SIA
Dzirnavu 105, Rīga, LV-1011 T. 67000177
Telekomunikācijas 178 531 2.69 40 610 22.75% 1342
2. Latvijas Mobilais Telefons, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 80768076
Telekomunikācijas 174 922 6.88 27 954 15.98% 549
3. Tele2, SIA
Dēļu 5, Rīga, LV-1004 T. 29560600
Telekomunikācijas 131 432 4.65 30 904 23.51% 280
4. BITE Latvija, SIA
Uriekstes 2a-24, Rīga, LV-1005 T. 25850600
Telekomunikācijas 99 978 9.1 14 964 14.97% 471
5. LMT Retail & Logistics, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 80768076
Sakaru tehnikas un līdzekļu tirdzniecība 89 603 9.55 5 225 5.83% 387
6. Api Mobile, SIA
Cēsu 31 k.3, Rīga, LV-1012
Telekomunikācijas 67 068 555.11 541 0.81% 4
7. POLARIS TLC, SIA
Cēsu 31 k.3, Rīga, LV-1012
Telekomunikācijas 32 892 54.05 302 0.92% 2
8. Citrus Solutions, SIA
Dzirnavu 105, Rīga, LV-1011 T. 67056011
Telekomunikācijas 30 445 50.57 528 1.74% 260
9. BELAM-RĪGA, SIA
Ģertrūdes 94, Rīga, LV-1009 T. 67013400
Telekomunikācijas 28 062 13.01 7 150 25.48% 154
10. Huawei Technologies Latvia, SIA
Sporta 11, Rīga, LV-1013 T. 22084495
Sakaru tehnikas un līdzekļu tirdzniecība 27 058 19.01 1 050 3.88% 4

Viedokļi

Autors: Ilmārs Muuls

Nākotnē televīzijas patēriņu apdraud auditorijas skaits

Gada laikā telekomunikācijas nozare ir saglabājusi vienmērīgu attīstību, taču vienlaikus attīstījusies demogrāfijas problēma – televīzijas auditorija mirst tiešā vārda nozīmē. Cilvēki ir tikai pilsētās, taču laukos to skaits sarūk. Līdz ar to parādās jautājums, vai ir vērts ļoti investēt vietās un projektos, it īpaši pierobežā, ja nebūs cilvēki, kas patērēs? Tā ir nacionāla problēma. Tendence par nelegālajiem operatoriem nav mainījusies, to skaits būtiski sarūk, taču šeit problēma ir tajā, ka lasīt tālāk

Autors: Valdis Vancovičs

5G tīkla attīstībai nepieciešams laiks

Lielākais izaicinājums, kurš pašlaik ir priekšā visiem tirgus dalībniekiem, ir tehnoloģiska rakstura – proti, 5G attīstība. Ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē joprojām turpinās diskusijas, kā īsti 5G strādās, kā tas ieies uzņēmumos, mūsu ikdienas dzīvē. Pašlaik mēs šajā ziņā redzam daudz mārketinga aktivitāšu, bet daudz mazāk ir praktisku piemēru. Jau ir virkne valstu, kuras ir deklarējušas, ka 5G pakalpojumi ir pieejami, taču pārsvarā gadījumu tas nozīmē, ka tiek izmantota tikai viena daļa no lasīt tālāk