Ienākt

Rūpniecība

Elektrotehnika un elektronika Metālapstrāde un mašīnbūve
Poligrāfija Vieglā rūpniecība, iepakojums
Zinātniskā pētniecība un ražošana Ķīmiskā rūpniecība

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Pērn metālapstrādes nozare augusi vismaz par 13-14%

Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas padomes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš

Pagājušajā gadā metālapstrādes un mašīnbūves nozarei bija ļoti spēcīgas izaugsmes gads - nozares kopējie ražošanas apjomi pēc provizoriskām aplēsēm būs sasnieguši vismaz 1,3 līdz 1,4 miljardus eiro. 1,5 miljardu eiro apjoms pērn gan vēl nebūs sasniegts. Šāds apjoms liecina par 13-14% pieaugumu salīdzinājumā ar 2017.gadu. Arī eksporta apjomi pērn ir auguši un sasniedza aptuveni vienu miljardu eiro. Tā kā nozare eksportē ap 80% no saražotā, tad svārstības Latvijas tirgū nozari būtiski neietekmē, turklāt, Latvijas tirgū svārstības arī nav pārāk lielas. Lielākie iemesli pagājušā gada izaugsmei bija naftas cenu normalizēšanās, kā arī autorūpniecības veiksmīgā attīstība, jo liela daļa Latvijas nozares uzņēmumu piegādā detaļas tieši autorūpniecībai. Pēdējos gados ir būtiski auguši eksporta apjomi uz Apvienoto Karalisti un ASV. Kopumā nozare eksportē uz 113 vai 114 valstīm un nozīmīgākie tirgi ir Vācija, Zviedrija, Norvēģija, Islande. Starp uzņēmumiem, kuri ievērojami palielinājuši apjomus, varētu minēt “Bucher Municipal”, “Dinex”, “AKG” un citus.
Patlaban smagākā nozares problēma, kas kavē vēl spēcīgāku attīstību, ir darbaspēka pieejamība. Produktivitāte nozarē ir augsta, jo pārsvarā tiek ražoti specifiski produkti un šajā nozarē privātajā sektorā produktivitāti regulē pasaules tirgus. Starp faktoriem, kuri veicināja izaugsmi, varētu minēt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) avansa maksājumu atcelšanu no pagājušā gada 1.jūlija. Nozares uzņēmumi pārsvarā nav lieli, līdz ar to UIN avansa maksājumi līdz šim izņēma no aprites ievērojamu apgrozāmo līdzekļu daļu un kavēja straujāku attīstību. Tagad tas ir novērsts. Attīstību sekmēja arī reinvestētās peļņas neaplikšana ar UIN un citas nodokļu izmaiņas, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa izmaiņas.
Gaidāmā Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības jeb “Brexit” nozari var ietekmēt visai būtiski, it īpaši tajā gadījumā, ja izstāšanās marta beigās notiks bez jebkādas vienošanās ar Eiropas Savienību. Nozares eksporta apjomi uz Apvienoto Karalisti ir visai būtiski - ja 2017.gadā tie bija 7-8% no kopējā eksporta apjoma, tad 2018.gadā tie varētu būt auguši jau līdz 10%. Tiesa, situāciju uzlabo tas, ka tie uzņēmumi, kuri veiksmīgi strādā Apvienotajā Karalistē, pamatā šajā valstī jau ir izveidojuši meitasuzņēmumus. Protams, “Brexit” bez vienošanās nebūs patīkams, taču nozarei nav jāpierod pie straujām svārstībām tirgos - tādas jau ir bijušas un veiksmīgi pārdzīvotas. Jebkuras svārstības atstāj iespaidu, bet pasaules gals nepienāks. Vienkārši būs kārtējās problēmas, kuras jārisina un kuras tiks atrisinātas.
Ir diezgan daudz neskaidrību, kuras neļauj pārliecinoši prognozēt 2019.gada gaidāmo rezultātu - gan “Brexit” ietekme uz Eiropas Ekonomisko zonu, gan ASV politika un attīstība. Tomēr noskaņojums nozarē ir kareivīgs un būtisks ražošanas apjomu samazinājums nav gaidāms. Jāpiebilst, ka pērn izaugsme tika sasniegta bez būtiskām investīcijām, savukārt šogad ir gaidāmas nopietnas investīcijas.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "HansaMatrix" Junkera plāna ietvaros saņem pirmo atbalstu privātā sektora uzņēmumam Latvijā

Decembrī augsto tehnoloģiju uzņēmums "HansaMatrix" parakstīja aizdevuma līgumu ar Eiropas Investīciju banku par 10 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu, kas ir pirmais finansējums privātam uzņēmumam Latvijā, kas izsniegts Junkera plāna centrālā elementa, Eiropas Stratēģisko investīciju fonda (ESIF), ietvaros. Eiropas Investīciju bankas viceprezidents Aleksandrs Stubs līguma parakstīšanā norādīja, ka tas ir nozīmīgs signāls par pašreizējo tirgu un arī signāls šim tirgum. "HansaMatrix" izpilddirektors Ilmārs Osmanis piebilda, ka ir lepns par to, ka Eiropas Investīciju banka ir atzinusi "HansaMatrix" par inovatīvu uzņēmumu, kurā ir vērts investēt. Ar šo finansējumu tiks atbalstīta "HansaMatrix" pašreizējā izaugsmes stratēģija un pašlaik notiekošā pāreja no ražošanas uz pilna pakalpojumu klāsta nodrošināšanu, tostarp projektēšanu, inženiertehniskajiem un pēcpārdošanas pakalpojumiem ar pievienoto vērtību. Finansējums apstiprināts ar mērķi atbalstīt "HansaMatrix" grupas plānotās investīcijas 2018.-2020.gadā kopumā 20 miljonu eiro apmērā.

Lasīt vairāk

02. "Trelleborg" plāno trīskāršot Liepājā saražoto apjomu

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) kapitālsabiedrība "Trelleborg Wheel Systems Liepāja" pēc ražošanas paplašināšanas projekta pabeigšanas plāno trīskāršot saražotās produkcijas apjomu. "Trelleborg Wheel Systems Liepāja" līdz šim saražoja vidēji 1000 tonnu gadā, taču pēc jaunās ražotnes atvēršanas produkcijas apjoms sasniegs 3000 tonnas. Vienlaikus tiks paplašināts produkcijas klāsts, un turpmāk Liepājā tiks izgatavotas arī lielizmēra riteņu disku sistēmas. Jaunās ražotnes iekārtošanā ieguldīti 6,5 miljoni eiro, un investīcijas paredzēts atpelnīt trīs gadu laikā. Līdz ar ražošanas paplašināšanu, "Trelleborg" rūpnīcā Liepājā strādāt sākuši arī vairāki no ārzemēm atgriezušies speciālisti.

Lasīt vairāk

03. Rūpniecības produkcijas izlaide pērn 11 mēnešos Latvijā pieaugusi par 1,7%

Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide pērn 11 mēnešos, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājusies par 1,7% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tostarp apstrādes rūpniecībā kāpums bijis par 3,1%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 4,1%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē bijis kritums par 2,2%. 2018.gada novembrī, salīdzinot ar 2017.gada novembri, rūpniecības produkcijas apmērs, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās samazinājies par 0,6%. To ietekmēja ražošanas apmēra kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 12,2%, kamēr pieaugums bija apstrādes rūpniecībā - par 3,3% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 12,1%.

Lasīt vairāk

04. "Madara Cosmetics" 2020.gadā plāno sasniegt 15 miljonu eiro apgrozījumu

Kosmētikas ražotājs "Madara Cosmetics" 2020.gadā plāno sasniegt apgrozījumu 15 miljonu eiro apmērā, teikts kompānijas sniegtajā informācijā biržai "Nasdaq Riga". Kompānijas pārstāvji informē, ka 2018.gadam izvirzītais apgrozījuma mērķis 10 miljoni eiro tiks sasniegts, taču atkarībā no decembra pārdošanas rezultātiem iespējamā mērķa izpildes novirze ir 5% robežās. "Izvērtējot dabīgās kosmētikas nozares pozitīvos tirgus apstākļus un uzņēmuma turpmākās iecerētās attīstības darbības, "Madara Cosmetics" vadība 2019. un 2020.gadā plāno turpināt strauju izaugsmi un 2020.gadā sasniegt 15 miljonu eiro apgrozījumu," vēsta kompānijas pārstāvji. "Madara Cosmetics" koncerna apgrozījums 2018.gada deviņos mēnešos bija 6,958 miljoni eiro, kas ir par gandrīz 29% vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Lasīt vairāk

05. EM: "KVV Liepājas metalurgā" varētu atjaunot ražošanu

Maksātnespējīgajā uzņēmumā "KVV Liepājas metalurgs" varētu atjaunot ražošanu, atzina Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Ēriks Eglītis, norādot, ka pastāv vairākas iespējas, kā attīstīt "KVV Liepājas metalurga" teritoriju, tostarp esot daži piedāvājumi, kas paredz atjaunot metalurģijas uzņēmuma darbību. Pēc EM valsts sekretāra teiktā, piedāvājumi "KVV Liepājas metalurga" teritorijas attīstīšanai ir dažādi - sākot ar ražošanas atjaunošanu un beidzot ar projektiem, kas nav saistīti ar metalurģiju. Eglītis piebilda, ka ir vairāki piedāvājumi, kas paredz atjaunot "KVV Liepājas metalurga" ražotnes darbību, turklāt optimistiskākais piedāvājums paredz atjaunot ražošanu 18 mēnešu laikā. Tiesa, šis piedāvājums paredz ražot atšķirīgu produktu klāstu no tā, ko savulaik ražojis "KVV Liepājas metalurgs". Patlaban interesi par "KVV Liepājas metalurga" teritoriju izrāda "mazāk nekā desmit, bet ne vairāk kā pieci" potenciālie biznesa partneri. Pamatā interesi izrāda investori no Rietumu valstīm, bet patlaban tiek pārbaudīti šo uzņēmumu patiesā labuma guvēji.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Saglabājas mērens izaugsmes temps

Patlaban apstrādes rūpniecībā vērojams mērens izaugsmes temps, tomēr tuvākajā nākotnē nozarē var sagaidīt kritumu. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide šogad pirmajā pusgadā, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājusies par 0,4% salīdzinājumā ar 2018. gada attiecīgo periodu. Apstrādes rūpniecības izaugsmi ierobežo situācijas nenoteiktība ārējos tirgos, tās attīstība ir cieši saistīta ar eksporta iespējām.

Nozares neveiksmes

Grūtībās viens no nozares līderiem

Vidzemes rajona tiesa Valmierā šogad 18. jūnijā ierosināja "Valmieras stikla šķiedras" tiesiskās aizsardzības procesu. Ņemot vērā, ka uzņēmuma ASV ražotne nav spējusi izpildīt no kredītlīnijas līguma izrietošās saistības, banka 2019. gada 10. jūnijā pieprasīja "Valmieras stikla šķiedrai" nekavējoties atmaksāt aizdevuma pamatsummu un uzkrātos procentus par kopējo summu 3 013 148,92 ASV dolāri. Līdz ar to sabiedrība ir nonākusi finansiālās grūtībās.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Iesniedz projektus ERAF atbalstam

Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu ražošanas telpu un infrastruktūras attīstīšanai visvairāk vēlas izmantot Zemgalē. Eiropas Savienības (ES) fondu programmā, kas veicinās apstrādes rūpniecības un viedo specializācijas jomu komersantu darbības paplašināšanos un jaunu uzņēmumu veidošanos, sekmējot industriālo telpu izveidi reģionos, CFLA saņēma kopumā 52 projektu iesniegumus, tajā skaitā Kurzemes plānošanas reģionā 14 projektus, Latgales – sešus projektus, Vidzemes – 11 projektus, Zemgales – 18 projektus, Pierīgā – 3 projektus. Kopā projektu īstenošanā paredzēts ieguldīt 142 849 816,25 eiro, no tiem ERAF finansējuma daļa – 51 847 841,70 eiro, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz pieejamo līdzfinansējumu – 25 443 922 eiro. Visos plānošanas reģionos, izņemot Latgales plānošanas reģionu, ir pieprasīts lielāks ERAF finansējuma apmērs, nekā vienā plānošanas reģionā ir pieejams. Paredzēts, ka finansējumu piešķir ražošanas ēku būvniecībai, pārbūvei vai atjaunošanai visā Latvijas teritorijā, izņemot Rīgu.

Darbaspēka piedāvājums nav pietiekams

Jau patlaban izglītota darbaspēka piedāvājums apstrādes rūpniecībā nav pietiekams, taču nozares uzņēmumi joprojām plāno palielināt strādājošo skaitu, kas būs interesants izaicinājums. Rūpniecības uzņēmumu noskaņojuma indekss Latvijā šogad ir pasliktinājies, taču jūlijā joprojām bija virs vēsturiski vidējā līmeņa, arī pasūtījumu apakšindekss. Turpretim gaidas par ražošanas apjoma izmaiņām kopš februāra noslīdējušas zem vidusmēra, visstraujāk ir pasliktinājies vērtējums par produktu pārdošanas cenām nākotnē. Patlaban apstrādes rūpniecībā nav labākie laiki, tomēr jābūt piesardzīgiem, spriežot par pasaules rūpniecības krīzes ietekmi. Negatīvas tendences turpināja uzrādīt ES kopējais ekonomiskā noskaņojuma indekss. Tas norāda uz ārējās ekonomiskās vides vājināšanos, kas sāk ietekmēt Latvijas ekonomiku.TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2018. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Rūpniecība rādītāji par 2018 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2017 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Uralkali Trading, SIA, Severstal Distribution, SIA, VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS, Bucher Municipal, SIA, LEXEL FABRIKA, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Elektrotehnika un elektronika, Metālapstrāde un mašīnbūve, Poligrāfija, Vieglā rūpniecība, iepakojums, Zinātniskā pētniecība un ražošana

Nosaukums   Nozare 2018. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2017. g., %
2018. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Uralkali Trading, SIA
K.Valdemāra 62, Rīga, LV-1013 T. 67152055
Ķīmiskie reaģenti 1 944 299 -5.39 16 537 0.85% 51
2. Severstal Distribution, SIA
Starta 13, Rīga, LV-1039 T. 67076939
Metālapstrāde 675 950 70.27 22 912 3.39% 243
3. VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS
Cempu 13, Valmiera, LV-4201 T. 64202216
Stikla šķiedras izstrādājumi 90 549 -12.97 -92 126 -101.74% 1108
Uzsākts maksātnespējas process
4. Bucher Municipal, SIA
Ganību 105, Ventspils, LV-3601 T. 63661050
Mašīnbūve 77 222 61.28 4 878 6.32% 376
5. LEXEL FABRIKA, SIA
Bukultu 7, Rīga, LV-1005 T. 67388917
Elektrotehnisko iekārtu un elektromateriālu ražošana 65 843 27.44 4 113 6.25% 284
6. LIVONIA PRINT, SIA
Ventspils 50, Rīga, LV-1002 T. 67442831
Poligrāfijas pakalpojumi 54 184 -3.2 2 134 3.94% 568
7. RĪGAS ELEKTROMAŠĪNBŪVES RŪPNĪCA, AS
Ganību dambis 31, Rīga, LV-1005 T. 67381193
Mašīnbūve 46 133 59.93 3 869 8.39% 676
8. POLIPAKS, SIA
Vētras, "Mālkalni", Mārupes n., LV-2167 T. 67517651
Iepakojums, iesaiņošana 44 306 13.2 348 0.79% 247
9. STORA ENSO PACKAGING, SIA
Tīraines 5, Rīga, LV-1058 T. 67670077
Iepakojums, iesaiņošana 44 037 1.66 2 983 6.77% 160
10. Scanalloys LV, SIA
Lāčplēša 87, Rīga, LV-1011 T. 67795115
Metāla tirdzniecība 40 754 76.98 201 0.49% 6

Viedokļi

Autors: Vilnis Rantiņš

Pērn metālapstrādes nozare augusi vismaz par 13-14%

Pagājušajā gadā metālapstrādes un mašīnbūves nozarei bija ļoti spēcīgas izaugsmes gads – nozares kopējie ražošanas apjomi pēc provizoriskām aplēsēm būs sasnieguši vismaz 1,3 līdz 1,4 miljardus eiro. 1,5 miljardu eiro apjoms pērn gan vēl nebūs sasniegts. Šāds apjoms liecina par 13–14% pieaugumu salīdzinājumā ar 2017. gadu. Arī eksporta apjomi pērn ir auguši un sasniedza aptuveni vienu miljardu eiro. Tā kā nozare eksportē ap 80% no saražotā, tad svārstības Latvijas tirgū nozari būtiski neietekmē lasīt tālāk

Autors: Guntis Strazds

Tekstilrūpniecībā pagājušais gads bijis stabils

Tekstilrūpniecības nozarē pagājušais gads bijis stabils. No saražotā apjoma 90% tiek eksportēti, un 2017. gadā eksports bija 521 miljons eiro, bet 2018. gadā - 506 miljoni eiro. Arī šogad netiek gaidītas būtiskas izmaiņas – 2019. gads varētu būt stabils. Tiesa, pietrūkst darbaspēka – gan šuvēju, gan augstas kvalitātes speciālistu. Trūkst inženiertehnisko darbinieku, notiek paaudžu maiņa, un nav, kas stājas pieredzējušo darbinieku vietā. Lielas investīcijas attīstībā veic Liepājas higiēnas preču lasīt tālāk