Ienākt

Autors: Juris Mendziņš (Nacionālās ziņu aģentūras LETA valdes loceklis) Avots: LBGP

Sengrieķu domātāju Heraklītu mēs parasti atceramies pēc divām populārākajām viņa prātulām – par to, ka divreiz vienā upē neiekāpsi, un par to, ka nekas nav pastāvīgs, pastāvīgas ir tikai pārmaiņas. Notikumi mūsu valstī pēdējo dažu gadu laikā sniedz bagātīgu ilustrāciju un piemēru klāstu otrajai prātulai.

Mēs esam ieviesuši nodokļu sistēmas izmaiņas, palielinājuši un drīz vien pēc tam pazeminājuši akcīzi alkoholiskajiem dzērieniem, esam ievēlējuši jaunu parlamentu un nu strādājam ar jaunu valdību, kurā ir salīdzinoši liels līdz šim uz politiskās skatuves neredzētu personu skaits. Kopš 2019. gada vasaras mums ir jauns prezidents. Mēs triecientempā ieviešam starptautisko finanšu uzraugu un padomdevēju ieteikumus mūsu banku sistēmas padarīšanā par baltu un caurskatāmu, upurējot dažu labu līdz šim visnotaļ respektētu tirgus spēlētāju. Mēs gatavojamies visaptverošai administratīvi teritoriālajai reformai, arī izglītībā un citos sektoros gaidāmas pārmaiņas.

Vienlaicīgi banku ekonomisti ir piesardzīgi ar nākotnes prognozēm. 2019. gada vasarā mazumtirdzniecības apjoma pieaugums bijis zemākais dažu pēdējo gadu laikā, Latvijas Banka pazeminājusi IKP prognozi 2020. gadam, savukārt finanšu eksperti norāda, ka ASV un eirozonas valdību vērtspapīriem īstermiņa procentu likmes kļuvušas augstākas par ilgtermiņa likmēm, kas liecinot par investoru piesardzību un vēsturē bieži vien ir bijis viens no recesijas priekšvēstnešiem.

Vai mūs sagaida konfrontācija ar Heraklīta pirmo pieminēto prātulu, proti, iekāpšana tajā pašā straumē, kura pamatīgi satricināja gan Latvijas, gan pasaules saimniecisko dzīvi pagājušās dekādes nogalē? Speciālisti saka, ka acīmredzamu krīzes faktoru neesot, tomēr izaugsmes tempu samazināšanās satur noteiktas risku pazīmes.

Tādēļ tieši šobrīd informācija par Latvijas biznesa vides un atsevišķu sektoru dinamiku ir īpaši nozīmīga. Ikgadējais izdevums “Latvijas biznesa gada pārskats” ir svarīgs atskaites punkts, kas ļauj mums pavērot savu attīstības virzienu un padomāt, vai mēs savus biznesa sektorus un attiecīgos uzņēmumus pilotējam droši, pārliecinoši un pareizā virzienā. Tādēļ nacionālā ziņu aģentūra LETA ir gandarīta par iespēju būt par “Latvijas biznesa gada pārskata” tapšanas sadarbības partneri.

Mēs uzskatām, ka uz datiem, zināšanām un izpratni balstīta lēmumu pieņemšana ir mūsu valstij kritiski svarīga tieši šajos ekonomikas turbulences laikos. Tādēļ LETA galvenais uzdevums ir nodrošināt ar uzticamu informāciju visus, kuri ikdienā pieņem lēmumus un kuru rokās ir mūsu nākotne. Mēs ticam, ka gudra, uz zināšanām un informāciju balstīta ekonomika sniegs labāku nākotni katram no mums!