Ienākt

Tūrisms, viesmīlība, izklaide

Izklaide un sports Naktsmājas, tūrisms
Ēdināšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Dzinulis – pieaugošais pieprasījums

Ingmārs Jugāns, "MyFitness" vadītājs Latvijā

Galvenais mūsu biznesu ietekmējošais faktors – pieaugošais pieprasījums. Izvērtējot rezultātus, varētu apgalvot, ka cilvēki izdara izvēli par labu pakalpojuma kvalitātei un pieejamībai, nevis lētākai no cenām. Mainoties sportotāju paradumiem, ik rītu esam sākuši strādāt agrāk. Tas nozīmē, ka liela daļa Rīgas iedzīvotāju pirms došanās uz darbu jau ir bijuši sportot. Paralēli ikdienas piedāvājumam rīkojam dažādu veidu nometnes, kopīgus sporta un sadraudzības pasākumus, skrējienus gan klubos, gan ārpus tiem. Papildus tam parādīsies arī izglītojošas lekcijas par motivāciju, uzturu un citām tēmām, kas ikvienam veselīga un aktīva dzīvesveida piekritējam būtu aktuālas.

“MyFitness” tīkls attīstās visā Baltijas reģionā, šobrīd aktīvi nostiprina savas pozīcijas arī Lietuvā. Ir izstrādāta ilgtermiņa attīstības stratēģija attiecībā uz visām Baltijas valstīm. Tuvāko divu gadu laikā plānojam atvērt vēl 4 līdz 5 lielformāta sporta klubus Rīgā. Paralēli jaunu klubu attīstīšanai notiek arī jau esošo klubu uzlabošanas darbi un to paplašināšana.

Kopumā palielinās aktīvo sportotāju skaits, un mainās viņu paradumi un vēlmes, ko viņi sagaida no sporta kluba.

Tāpat novērojama tendence, ka arī vasarā cilvēki turpina aktīvi apmeklēt sporta klubu, savienojot to ar citām āra aktivitātēm. Vērojama tendence, ka cilvēki aizvien vairāk izvēlas sportot grupu nodarbībās.

Nostiprinoties tirgū esošajiem spēlētājiem, ir ne tikai pieaugusi konkurence sporta klubu vidū, bet tas ir arī veicinājis jaunu pakalpojumu attīstību un segmentāciju, kas savukārt ir rosinājis jaunu sportotāju skaita pieaugumu jauniešu vidū, piedāvājot uzsākt sportot par zemāku cenu. Tomēr mēs esam pārliecināti, ka pienāks brīdis, kad arī tie jaunie sportotāji vēlēsies vairāk un kvalitatīvāk. Kopumā cilvēki kļūst izvēlīgāki un sagaida no sporta klubiem vairāk.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Preses nama ēkā atvērs pirmo "Holiday Inn" viesnīcu Latvijā

Kādreizējā Preses nama ēkā, Balasta dambī, 2022.gada septembrī atvērs pirmo starptautiskās ķēdes "Holiday Inn" viesnīcu Latvijā.
Projekts īstenots sadarbībā ar investīciju pārvaldes uzņēmumu "Lords LB Asset Management", kas pirms gada iegādājās Preses nama ēku un zem tās esošo zemesgabalu.
Viesnīcā, kas tiks veidota pēc "Holiday Inn" atvērtā tipa koncepcijas, būs pieejami 280 numuri, tajā darbosies restorāns, konferenču un banketu zāle līdz 400 personām, sešas sanāksmju telpas, autostāvvieta un fitnesa centrs. Atvērtā tipa koncepcijā paredzēts dizains, kas apvienos reģistrācijas vietu, foajē, restorānu, bāru, atpūtas zonu un biznesa centru.

Lasīt vairāk

02. Atpūtas ceļojumu zīmols "TUI" sāk darbu Baltijas valstīs ar nosaukumu "TT Baltics"

Atpūtas ceļojumu zīmols "TUI" ar nosaukumu "TT Baltics" sācis komercdarbību Lietuvā, Latvijā un Igaunijā.
Uzņēmums darbosies atbilstoši franšīzes līgumam ar "TUI".
"TT Baltics" direktors Ričards Nosevičus norādīja, ka "TUI" ienākšana Baltijas reģionā mudinājis aizvien augošais pieprasījums pēc kvalitatīviem ceļojumiem un vēlme nodrošināt ceļojumus ar labu cenas un kvalitātes attiecību.
Viņš papildināja, ka "TUI" zīmola organizētie ceļojumi garantē vienas pieturas principu: visus ceļojuma pakalpojumus, sākot no viesnīcu rezervācijas līdz loģistikai galamērķī, nodrošina viens uzņēmums vai tā partneri.
Balstoties uz ceļotāju vēlmēm, Nosevičus norādīja, ka pirmie piedāvājumi Baltijas ceļotājiem būs Turcija, Kipra, Spānija un Bulgārija. Tostarp atpūtas ceļojuma zīmols plāno, ka ceļojumā izvedīs 50 000 Baltijas iedzīvotāju.
"TUI" portfeli veido vairāki tūroperatori, sešas aviokompānijas ar apmēram 150 lidmašīnām, vairāk nekā 380 viesnīcas un 16 kruīza kuģi, kā arī "TUI" piedāvā ceļot uz 48 valstīm.

Lasīt vairāk

03. Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits astoņos mēnešos pieaudzis par 8,5%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad astoņos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 8,5% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 3,823 miljonus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Tostarp ārvalstu viesu pavadīto nakšu skaits Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs 2018.gada astoņos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu palielinājies par 10,7%, sasniedzot 2,665 miljonus.
Kopumā šogad astoņos mēnešos Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 2,008 miljoni viesu, kas ir par 10,4% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2017.gadā, tostarp apkalpoto ārvalstu viesu skaits audzis par 10,3%, sasniedzot 1,374 miljonus.
2017.gadā Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs kopumā apkalpoja 2,577 miljonus viesu, kas ir par 11,9% vairāk nekā 2016.gadā, savukārt viesu pavadīto nakšu skaits viesnīcās un citās tūristu mītnēs pieauga par 12,1% un sasniedza 4,951 miljonu.

Lasīt vairāk

04. Aviokompānija "Primera Air" pārtrauc reisus no Latvijas

Latvijā bāzētā Islandes kapitāla aviokompānija "Primera Air" finanšu problēmu dēļ pārtraukusi reisus.
Lidsabiedrības izplatītajā paziņojumā teikts, ka reisi pārtraukti no pirmdienas, 1.oktobra.
"Ši ir skumja diena visiem "Primera Air" darbiniekiem un pasažieriem. Pēdējo mēnešu laikā kompānija neatlaidīgi centās nodrošināt ilgtermiņa finansējumu lidsabiedrībai. Nespējot vienoties ar mūsu banku par īstermiņa finansējumu, mums nebija citas iespējas kā iesniegt bankrota pieteikumu," atzina "Primera Air".
Aviokompānijā skaidroja, ka "pēdējos divos gados vairāki neparedzēti neveiksmīgi notikumi būtiski ietekmēja "Primera Air" finanšu stāvokli. 2017.gadā uzņēmums bija spiests pārtraukt izmantot vienu lidmašīnu nopietnu korozijas problēmu dēļ un bija spiests segt visas atjaunošanas izmaksas, tādēļ ciešot vairāk nekā desmit miljonu eiro zaudējumus”.
Savukārt šis gads sācies "fantastiski ar mūsu zemo cenu tālo reisu projektu, izmantojot pilnīgi jauno "Airbus 321neo" floti, tomēr būtiska lidmašīnu piegādes kavēšanās šis sākums izvērtās nestabils un neticami problemātisks - operacionālie jautājumi, vairāku reisu atcelšana, zaudēti ieņēmumi ir tikai dažas no problēmām", piebilsts paziņojumā.
Tajā arī teikts, lai pildītu saistības pret pasažieriem, aviokompānija bijusi spiesta papildus iztērēt vairāk nekā 20 miljonus eiro.
"Izvērtējot potenciālos zaudējumus, kas varētu rasties, kavējoties [lidmašīnu] piegādēm nākotnē, kā arī papildu saistības pret mūsu partneriem un līzinga pakalpojumu sniedzējiem, kā arī ņemot vērā pašreizējos sarežģītos apstākļus lidsabiedrībām zemo cenu un augsto degvielas izmaksu dēļ, mēs esam nolēmuši pārtraukt darbību tagad, (..) nevis turpināt palielināt saistības," vēsta "Primera Air".
Kompānijā uzsvēra, ka neredz iespēju turpināt darbību bez papildu finansējuma.

Lasīt vairāk

05. Viesnīcas "Radisson Blu Daugava" īpašnieces apgrozījums pērn pieauga par 7,5%

Viesnīcas "Radisson Blu Daugava" juridiskā īpašniece SIA "Polar Bek Daugava" pērn strādāja ar 6,653 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 7,5% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pretēji iepriekšējā gada zaudējumiem bija 230 056 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.
Pērn "Polar Bek Daugava" stratēģiju veicināja sadarbība ar Eiropas koru olimpiādes organizatoriem, ārvalstu militāro spēku klātbūtne reģionā, kā arī panākumi sadarbojoties ar partneriem, kas apkalpo tūrisma grupas klusajā sezonā, kas ir kalendāra pirmais un pēdējais ceturksnis.
Savukārt tieši grupu rezervācijas nodrošināja arī ēdienu un dzērienu nodaļas ieņēmumu pieaugumu.
Tostarp pērn viesnīcu nozarē apkalpoto viesu skaits Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir palielinājies. Viesu skaita pieaugumu veicināja starptautiskās amatieru sporta spēles, NATO valstu militāro spēku klātbūtne Baltijas reģionā, Eiropas koru olimpiādes dalībnieki, kā arī apkalpoto pasažieru skaits "Lidosta Rīga".
Vienlaikus pērn Latvijā tika atvēra piecu zvaigžņu viesnīca "Kempinski Grand Hotel" ar 141 istabu un piecu zvaigžņu viesnīca "Semarah" ar 168 istabām, savukārt nākotnē plānots atvērt "Wellton Riverside SPA Hotel" viesnīcu ar 222 istabām.
Savukārt Rīgā viesnīcu noslogojums sasniedza 55%, kas ir par 1% vairāk nekā gadu iepriekš.
Kompānija reģistrēta 1992.gada februārī, un tā pamatkapitāls ir 2,954 miljoni eiro. Kompānijas vienīgais īpašniece ir SIA "LAMPL", kura Latvijā reģistrēta šī gada 30.maijā ar 2800 eiro pamatkapitālu.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Nepalielina PVN tūristu izmitināšanas pakalpojumiem

Šā gada marta beigās tūrisma organizācijas publiski pauda neapmierinātību par Finanšu ministrijas (FM) ierosinājumu palielināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) tūristu izmitināšanas pakalpojumiem no 12% uz 21%. Nozares pārstāvji norādīja, ka šādas iniciatīvas īstenošana Latviju padarītu par nekonkurētspējīgu tūrisma galamērķi, jo daudziem tūrisma jomā strādājošajiem sava darbība būtu jāpārtrauc. Pēc sarunas ar nozares pārstāvjiem ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens atzina, ka PVN likmes

Nozares neveiksmes

VID un LVRA noslēgtā sadarbība negūst cerēto nozares uzņēmēju atbalstu

Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) šā gada jūlijā parakstīja vienošanos par sadarbību, lai mazinātu ēnu ekonomiku izmitināšanas un ēdināšanas uzņēmumu vidū. Vienlaikus tika uzsākta kopīga izglītojoša akcija "Prasi čeku!". Tomēr vairāki restorānu īpašnieki pauda kritiku uzsāktās kampaņas lietderīgumam, uzsverot komunikācijas trūkumu starp LVRA un tās biedriem par sadarbību ar VID. LVRA noraidīja pārmetumus, savukārt VID skaidroja, ka šī akcija ir

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Tūrisma sakaru veidošana Āzijā
Ņemot vērā Āzijas tirgus stabilo potenciālu, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) šā gada maijā parakstīja līgumu par ilgtermiņa sadarbību tūrismā ar uzņēmumu "Alibaba Group" lielākajā Ķīnas tūrisma interneta platformā "Alitrip", lai veicinātu Latvijas atpazīstamību un sekmētu tūrisma biznesa iespējas ar Ķīnu. Savukārt šā gada jūlijā LIAA bija viena no organizatoriem tūrismam veltītu pasākumu kopumu “Baltic Road Show” trīs Japānas lielākajās pilsētās – Fukokā, Osakā un Tokijā, kur tika prezentētas tūrisma iespējas Baltijas valstīs.

Eiropas atbalsts reģionālā tūrisma attīstībai
Latvijā, kā arī pārējās Baltijas valstīs, šogad uzsākti vairāki projekti Eiropas Reģionālā attīstības fonda pārrobežu programmu ““Interreg” Igaunija–Latvija un “Interreg” Lietuva–Latvija” ietvaros, lai veicinātu reģionālā tūrisma attīstību. Paredzēts, ka projektu aktivitātes sekmēs veiksmīgāku Baltijas valstīs esošo dabas, kultūras, dārzkopības un lauksaimniecības mantojuma un vērtību iekļaušanu dažādos tūrisma piedāvājumos un padarīs vairākas reģionos esošās saimniecības par tūristu apskates vērtiem objektiem, tādējādi padarot Baltijas reģionu par pievilcīgu galamērķi ārvalstu tūristiem.

Izaicinājumi nozarē

Apgrūtināta nodokļu administrēšana no portālu Airbnb.com un Booking.com darbības Latvijā
Valsts ieņēmumu dienests (VID) paudis, ka starptautiskā mājokļu iznomāšanas portāls Airbnb.com un viesnīcu rezervēšanas portāls Booking.com ir visu Eiropas nodokļu administrāciju, tostarp Latvijas, problēma. Īsi pēc tam Airbnb.com brīvprātīgi Latvijai samaksājis pievienotās vērtības nodokli (PVN) 100 000 eiro apmērā, tomēr VID nav pārliecināts, vai tas ir viss apmērs, kas portālam būtu jādeklarē Latvijā. Turpretī ar Booking.com risinājums par Latvijā veiktu darījumu nodokļu nomaksu neesot panākts. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas ieskatā tas būtu izdarāms, piemērojot PVN rēķiniem par Booking.com komisijas maksām par Latvijā sniegtajiem pakalpojumiem un apkopojot Booking.com sistēmā pieejamos apartamentus.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 994 1 023 1 039
Darbinieku skaits, tūkst. 29 30 31
Peļņa, milj. EUR 72 61 68
Rentabilitāte, % 6.32 4.93 5.49
Apgrozījums, milj. EUR 1 136 1 234 1 243
Apgrozījuma izmaiņas 7.86 8.63 0.71
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Tūrisms, viesmīlība, izklaide rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir ALFOR, SIA, Putnu fabrika Ķekava, AS, Olympic Casino Latvia, SIA, LIDO, AS, JOKER LTD, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Izklaide un sports, Naktsmājas, tūrisms, Ēdināšana

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. ALFOR, SIA
Mārupe, Plieņciema 12, Mārupes n., LV-2167 T. 67301000
Spēļu zāles, kazino 65 127 7.76 14 540 22.32% 925
2. Putnu fabrika Ķekava, AS
Ķekava, Pliederu 2, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2123 T. 67936568
Viesnīcas 62 057 11.23 -695 -1.12% 830
Atšķirīgs pārskata periods no 01.07.2016 līdz 30.06.2017
3. Olympic Casino Latvia, SIA
Kronvalda bulvāris 3, Rīga, LV-1010 T. 67892975
Spēļu zāles, kazino 51 645 2.18 18 728 36.26% 751
4. LIDO, AS
Ķengaraga 6a, Rīga, LV-1063 T. 67041201
Ēdināšanas uzņēmumi 36 463 8.01 229 0.63% 996
5. JOKER LTD, SIA
Katrīnas 12, Rīga, LV-1045 T. 67321251
Spēļu zāļu, kazino aprīkojums 33 034 10.06 9 439 28.58% 450
6. PREMIER RESTAURANTS LATVIA, SIA
Duntes 6, Rīga, LV-1013 T. 67242319
Ēdināšanas uzņēmumi 31 841 2.81 1 135 3.57% 727
7. Latvijas Loto, Valsts AS
Meistaru 19, Rīga, LV-1050 T. 67227728
Loterijas 29 318 18.76 5 000 17.05% 97
8. Admirāļu klubs, SIA
Mārupe, Plieņciema 12, Mārupes n., LV-2167 T. 67301000
Spēļu zāles, kazino 24 008 10.69 5 101 21.25% 243
9. VIESNĪCA "LATVIJA", AS
Elizabetes 55, Rīga, LV-1010 T. 67772222
Viesnīcas 21 190 -1.21 2 675 12.62% 298
10. NOVATOURS, SIA
Rīga, Krišjāņa Valdemāra iela 100, LV-1013
Tūrisms un viesnīcu rezervēšana 20 778 -4.96 447 2.15% 69

Viedokļi

Autors: Inga Kavaca

Stabilizējies pieprasījums pēc tūrisma aģentūru un tūroperatoru piedāvātajiem ceļojumiem

Tūrisma nozarē gada sākums vērtējams ar vārdu “stabilitāte”, jo nav novērojamas pieprasījuma svārstības, kādas tās bija 2016. gadā. Tolaik katrs mēnesis pieprasījuma ziņā atšķīrās, ko ietekmēja terorakti un bēgļu situācija Eiropā. Daudzus gadus pieprasītākais atpūtas galamērķis Latvijas ceļotāju vidū ir bijusi Turcijas Vidusjūras piekraste, kūrorti pie Antālijas, bet 2016. gadā bija ievērojams pieprasījuma kritums uz šo galamērķi bēgļu situācijas dēļ. Savukārt 2017. gads iezīmē tendenci atkal lasīt tālāk

Autors: Jānis Pinnis

Pieaug ceļotāju skaits no tālajiem tirgiem

Mums vasaras periods izteikti izceļas, bet ziemā viesnīcu noslodzes rādītāji ir tikai ap 40%, kas ir ļoti vāji. Tas ietekmē arī gada kopējos rādītājus, jo zemās noslodzes periods mums ir ilgs – no oktobra līdz pat aprīlim, tādēļ noslodzes rādītāju izlīdzināšanai būtu nepieciešams ļoti ilgs laiks. Tam par noteicošo faktoru varētu uzskatīt konferenču un biznesa tūrismu, kura attīstībā Latvijā nav pietiekami izdarīts. Mums ir ļoti laba aviosatiksme, tādēļ tas ir tikai darba jautājums, lai ar šiem lasīt tālāk