Ienākt

Rūpniecība

Elektrotehnika un elektronika Metālapstrāde un mašīnbūve
Poligrāfija Vieglā rūpniecība, iepakojums
Zinātniskā pētniecība un ražošana Ķīmiskā rūpniecība

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Pērn metālapstrādes nozare augusi vismaz par 13-14%

Latvijas Mašīnbūves un metālapstrādes rūpniecības asociācijas padomes priekšsēdētājs Vilnis Rantiņš

Pagājušajā gadā metālapstrādes un mašīnbūves nozarei bija ļoti spēcīgas izaugsmes gads - nozares kopējie ražošanas apjomi pēc provizoriskām aplēsēm būs sasnieguši vismaz 1,3 līdz 1,4 miljardus eiro. 1,5 miljardu eiro apjoms pērn gan vēl nebūs sasniegts. Šāds apjoms liecina par 13-14% pieaugumu salīdzinājumā ar 2017.gadu. Arī eksporta apjomi pērn ir auguši un sasniedza aptuveni vienu miljardu eiro. Tā kā nozare eksportē ap 80% no saražotā, tad svārstības Latvijas tirgū nozari būtiski neietekmē, turklāt, Latvijas tirgū svārstības arī nav pārāk lielas. Lielākie iemesli pagājušā gada izaugsmei bija naftas cenu normalizēšanās, kā arī autorūpniecības veiksmīgā attīstība, jo liela daļa Latvijas nozares uzņēmumu piegādā detaļas tieši autorūpniecībai. Pēdējos gados ir būtiski auguši eksporta apjomi uz Apvienoto Karalisti un ASV. Kopumā nozare eksportē uz 113 vai 114 valstīm un nozīmīgākie tirgi ir Vācija, Zviedrija, Norvēģija, Islande. Starp uzņēmumiem, kuri ievērojami palielinājuši apjomus, varētu minēt “Bucher Municipal”, “Dinex”, “AKG” un citus.
Patlaban smagākā nozares problēma, kas kavē vēl spēcīgāku attīstību, ir darbaspēka pieejamība. Produktivitāte nozarē ir augsta, jo pārsvarā tiek ražoti specifiski produkti un šajā nozarē privātajā sektorā produktivitāti regulē pasaules tirgus. Starp faktoriem, kuri veicināja izaugsmi, varētu minēt uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) avansa maksājumu atcelšanu no pagājušā gada 1.jūlija. Nozares uzņēmumi pārsvarā nav lieli, līdz ar to UIN avansa maksājumi līdz šim izņēma no aprites ievērojamu apgrozāmo līdzekļu daļu un kavēja straujāku attīstību. Tagad tas ir novērsts. Attīstību sekmēja arī reinvestētās peļņas neaplikšana ar UIN un citas nodokļu izmaiņas, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa izmaiņas.
Gaidāmā Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības jeb “Brexit” nozari var ietekmēt visai būtiski, it īpaši tajā gadījumā, ja izstāšanās marta beigās notiks bez jebkādas vienošanās ar Eiropas Savienību. Nozares eksporta apjomi uz Apvienoto Karalisti ir visai būtiski - ja 2017.gadā tie bija 7-8% no kopējā eksporta apjoma, tad 2018.gadā tie varētu būt auguši jau līdz 10%. Tiesa, situāciju uzlabo tas, ka tie uzņēmumi, kuri veiksmīgi strādā Apvienotajā Karalistē, pamatā šajā valstī jau ir izveidojuši meitasuzņēmumus. Protams, “Brexit” bez vienošanās nebūs patīkams, taču nozarei nav jāpierod pie straujām svārstībām tirgos - tādas jau ir bijušas un veiksmīgi pārdzīvotas. Jebkuras svārstības atstāj iespaidu, bet pasaules gals nepienāks. Vienkārši būs kārtējās problēmas, kuras jārisina un kuras tiks atrisinātas.
Ir diezgan daudz neskaidrību, kuras neļauj pārliecinoši prognozēt 2019.gada gaidāmo rezultātu - gan “Brexit” ietekme uz Eiropas Ekonomisko zonu, gan ASV politika un attīstība. Tomēr noskaņojums nozarē ir kareivīgs un būtisks ražošanas apjomu samazinājums nav gaidāms. Jāpiebilst, ka pērn izaugsme tika sasniegta bez būtiskām investīcijām, savukārt šogad ir gaidāmas nopietnas investīcijas.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "HansaMatrix" Junkera plāna ietvaros saņem pirmo atbalstu privātā sektora uzņēmumam Latvijā

Decembrī augsto tehnoloģiju uzņēmums "HansaMatrix" parakstīja aizdevuma līgumu ar Eiropas Investīciju banku par 10 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu, kas ir pirmais finansējums privātam uzņēmumam Latvijā, kas izsniegts Junkera plāna centrālā elementa, Eiropas Stratēģisko investīciju fonda (ESIF), ietvaros. Eiropas Investīciju bankas viceprezidents Aleksandrs Stubs līguma parakstīšanā norādīja, ka tas ir nozīmīgs signāls par pašreizējo tirgu un arī signāls šim tirgum. "HansaMatrix" izpilddirektors Ilmārs Osmanis piebilda, ka ir lepns par to, ka Eiropas Investīciju banka ir atzinusi "HansaMatrix" par inovatīvu uzņēmumu, kurā ir vērts investēt. Ar šo finansējumu tiks atbalstīta "HansaMatrix" pašreizējā izaugsmes stratēģija un pašlaik notiekošā pāreja no ražošanas uz pilna pakalpojumu klāsta nodrošināšanu, tostarp projektēšanu, inženiertehniskajiem un pēcpārdošanas pakalpojumiem ar pievienoto vērtību. Finansējums apstiprināts ar mērķi atbalstīt "HansaMatrix" grupas plānotās investīcijas 2018.-2020.gadā kopumā 20 miljonu eiro apmērā.

Lasīt vairāk

02. "Trelleborg" plāno trīskāršot Liepājā saražoto apjomu

Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) kapitālsabiedrība "Trelleborg Wheel Systems Liepāja" pēc ražošanas paplašināšanas projekta pabeigšanas plāno trīskāršot saražotās produkcijas apjomu. "Trelleborg Wheel Systems Liepāja" līdz šim saražoja vidēji 1000 tonnu gadā, taču pēc jaunās ražotnes atvēršanas produkcijas apjoms sasniegs 3000 tonnas. Vienlaikus tiks paplašināts produkcijas klāsts, un turpmāk Liepājā tiks izgatavotas arī lielizmēra riteņu disku sistēmas. Jaunās ražotnes iekārtošanā ieguldīti 6,5 miljoni eiro, un investīcijas paredzēts atpelnīt trīs gadu laikā. Līdz ar ražošanas paplašināšanu, "Trelleborg" rūpnīcā Liepājā strādāt sākuši arī vairāki no ārzemēm atgriezušies speciālisti.

Lasīt vairāk

03. Rūpniecības produkcijas izlaide pērn 11 mēnešos Latvijā pieaugusi par 1,7%

Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide pērn 11 mēnešos, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājusies par 1,7% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tostarp apstrādes rūpniecībā kāpums bijis par 3,1%, ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 4,1%, bet elektroenerģijas un gāzes apgādē bijis kritums par 2,2%. 2018.gada novembrī, salīdzinot ar 2017.gada novembri, rūpniecības produkcijas apmērs, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās samazinājies par 0,6%. To ietekmēja ražošanas apmēra kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 12,2%, kamēr pieaugums bija apstrādes rūpniecībā - par 3,3% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 12,1%.

Lasīt vairāk

04. "Madara Cosmetics" 2020.gadā plāno sasniegt 15 miljonu eiro apgrozījumu

Kosmētikas ražotājs "Madara Cosmetics" 2020.gadā plāno sasniegt apgrozījumu 15 miljonu eiro apmērā, teikts kompānijas sniegtajā informācijā biržai "Nasdaq Riga". Kompānijas pārstāvji informē, ka 2018.gadam izvirzītais apgrozījuma mērķis 10 miljoni eiro tiks sasniegts, taču atkarībā no decembra pārdošanas rezultātiem iespējamā mērķa izpildes novirze ir 5% robežās. "Izvērtējot dabīgās kosmētikas nozares pozitīvos tirgus apstākļus un uzņēmuma turpmākās iecerētās attīstības darbības, "Madara Cosmetics" vadība 2019. un 2020.gadā plāno turpināt strauju izaugsmi un 2020.gadā sasniegt 15 miljonu eiro apgrozījumu," vēsta kompānijas pārstāvji. "Madara Cosmetics" koncerna apgrozījums 2018.gada deviņos mēnešos bija 6,958 miljoni eiro, kas ir par gandrīz 29% vairāk nekā 2017.gada attiecīgajā periodā.

Lasīt vairāk

05. EM: "KVV Liepājas metalurgā" varētu atjaunot ražošanu

Maksātnespējīgajā uzņēmumā "KVV Liepājas metalurgs" varētu atjaunot ražošanu, atzina Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretārs Ēriks Eglītis, norādot, ka pastāv vairākas iespējas, kā attīstīt "KVV Liepājas metalurga" teritoriju, tostarp esot daži piedāvājumi, kas paredz atjaunot metalurģijas uzņēmuma darbību. Pēc EM valsts sekretāra teiktā, piedāvājumi "KVV Liepājas metalurga" teritorijas attīstīšanai ir dažādi - sākot ar ražošanas atjaunošanu un beidzot ar projektiem, kas nav saistīti ar metalurģiju. Eglītis piebilda, ka ir vairāki piedāvājumi, kas paredz atjaunot "KVV Liepājas metalurga" ražotnes darbību, turklāt optimistiskākais piedāvājums paredz atjaunot ražošanu 18 mēnešu laikā. Tiesa, šis piedāvājums paredz ražot atšķirīgu produktu klāstu no tā, ko savulaik ražojis "KVV Liepājas metalurgs". Patlaban interesi par "KVV Liepājas metalurga" teritoriju izrāda "mazāk nekā desmit, bet ne vairāk kā pieci" potenciālie biznesa partneri. Pamatā interesi izrāda investori no Rietumu valstīm, bet patlaban tiek pārbaudīti šo uzņēmumu patiesā labuma guvēji.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Pasaules tirgi veicina izaugsmi

Apstrādes rūpniecības izaugsme pēdējā laikā lielā mērā notikusi, pateicoties globālajai izaugsmei. "Globālajā vidē tik tiešām redzama atkopšanās, un to pierāda arī Latvijas apstrādes rūpniecības apgrozījuma rezultāti. Pirmajā pusgadā apgrozījums eksportā kāpis par 11,9%, kamēr apgrozījums vietējā tirgū – par 4,3%. Tā daļa no apstrādes rūpniecības apgrozījuma, kas tiek eksportēta, kopš 2008. gada augusi par gandrīz 15 procentpunktiem. Ja pirms 10 gadiem tā bija apmēram puse, tad 2016. gadā – jau

Nozares neveiksmes

Algu kāpums vājina konkurētspēju

Noturīgā izaugsme galvenajās tirdzniecības partnervalstīs arī gada otrajā pusē palīdzēs audzēt eksportu un apstrādes rūpniecības izlaides apjomus. Tomēr riski turpmākai eksporta izaugsmei joprojām pastāv. Saspīlējumu veidošanās darba tirgū ir rezultējusies spēcīgā algu pieaugumā. Pozitīvi, ka eksporta tirgus daļas pasaulē joprojām uzrāda kāpumu, lai gan izmaksu konkurētspēja ir vājinājusies algu kāpuma dēļ. Turpmāk sekmīgai izaugsmei eksporta tirgos un konkurētspējas noturēšanai nepieciešamas

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Energoefektīvai ražošanai pieejami 38,3 miljoni eiro
Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) izsludinājusi atklātu projektu iesniegumu atlasi Ekonomikas ministrijas sagatavotajā Eiropas Savienības fondu programmā par Kohēzijas fonda (KF) atbalstu energoefektivitātes paaugstināšanai ražošanas objektos. Programmā kopumā paredzētais attiecināmais finansējums ir 38 300 036 eiro, tajā skaitā KF finansējums – 32 555 030 eiro, privātais finansējums – vismaz 5 745 006 eiro. Līdz 2018. gada 31. decembrim pieejamais KF finansējums ir 30 539 874 eiro.

Izaicinājumi nozarē

Jādomā par investīcijām jaudās
Nākotnes izaugsmei apstrādes rūpniecības nozarēs šķēršļus varētu likt ražošanas kapacitāte. Elektrisko iekārtu ražošanas jaudu noslodze ir par 5,1 procentpunktu augstāka nekā pirmskrīzes periodā (2005.–2007. gadā vidēji), kamēr automobiļu un piekabju ražošanā – par 10,2 procentpunktiem. Tikmēr apstrādes rūpniecībā kopumā noslodze palielinājusies par vidēji 2,4 procentpunktiem. Augstā jaudu noslodze, darbaspēka trūkums un augošās darbaspēka izmaksas sauc pēc investīcijām, bet – vai uzņēmēji to var atļauties? Uzņēmumu finanšu dati rāda, ka šogad uzņēmumu peļņa apstrādes rūpniecībā kopumā bija gandrīz par trešdaļu augstāka nekā pēdējos piecos gados vidēji. Ir skaidrs, ka ne visas apstrādes rūpniecības nozares redz šādu pieaugumu (dažās ir novērojams samazinājums), taču, saglabājoties spēcīgam pieprasījumam, apstrādes rūpnieku finansiālā situācija uzlabosies, tā ļaujot domāt par investīcijām.

Būs jāceļ produktivitāte
Pie straujākas būvniecības izaugsmes darbinieku trūkums arī apstrādes rūpniecībā kļūs arvien aktuālāka problēma. Nāksies agresīvāk cīnīties par darbiniekiem, straujāk ceļot algas un piedāvājot labākus darba apstākļus. Tas ir pozitīvi nodarbinātajiem, taču uzņēmumu cenu konkurētspējai tas par labu nenāks. Lai gan vilkme eksporta tirgos ir tā, kas šobrīd balsta apstrādes attīstību, ar globālā pieprasījuma pieaugumu vien nepietiek. Lai atbildētu uz nākotnes izaicinājumiem, nāksies celt produktivitāti.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 261 1 258 1 249
Darbinieku skaits, tūkst. 36 34 34
Peļņa, milj. EUR 64 99 74
Rentabilitāte, % 2.17 3.46 2.51
Apgrozījums, milj. EUR 2 957 2 858 2 940
Apgrozījuma izmaiņas -7.60 -3.37 65.72
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Rūpniecība rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Uralkali Trading, SIA, Severstal Distribution, SIA, VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS, LIVONIA PRINT, SIA, EAST METAL, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Elektrotehnika un elektronika, Metālapstrāde un mašīnbūve, Poligrāfija, Vieglā rūpniecība, iepakojums, Zinātniskā pētniecība un ražošana

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Uralkali Trading, SIA
K.Valdemāra 62, Rīga, LV-1013 T. 67152055
Ķīmiskie reaģenti 1 795 371 12 994 0.72% 30
Atšķirīgs pārskata periods no 15.07.2015 līdz 31.12.2016
2. Severstal Distribution, SIA
Starta 13, Rīga, LV-1039 T. 67076939
Metālapstrāde 279 358 11.26 7 855 2.81% 259
3. VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS
Cempu 13, Valmiera, LV-4201 T. 64202216
Stikla šķiedras izstrādājumi 101 413 -1.79 2 440 2.41% 1085
Uzsākts maksātnespējas process
4. LIVONIA PRINT, SIA
Ventspils 50, Rīga, LV-1002 T. 67442831
Poligrāfijas pakalpojumi 53 351 9.24 1 895 3.55% 549
5. EAST METAL, SIA
Uzvaras 55, Dobele, Dobeles n., LV-3701 T. 63781704
Metālapstrāde 49 110 53.72 927 1.89% 692
6. LEXEL FABRIKA, SIA
Bukultu 7, Rīga, LV-1005 T. 67388917
Elektrotehnisko iekārtu un elektromateriālu ražošana 44 070 -10.24 -1 942 -4.41% 253
7. STORA ENSO PACKAGING, SIA
Tīraines 5, Rīga, LV-1058 T. 67670077
Iepakojums, iesaiņošana 40 048 1.84 4 468 11.16% 144
8. POLIPAKS, SIA
Vētras, "Mālkalni", Mārupes n., LV-2167 T. 67517651
Iepakojums, iesaiņošana 35 674 13.79 859 2.41% 197
9. LAUMA FABRICS, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA
Ziemeļu 19, Liepāja, LV-3405 T. 63447302
Tekstilizstrādājumu ražošana 32 349 10.8 2 585 7.99% 434
10. AKG THERMOTECHNIK LETTLAND, SIA
Aviācijas 34, Jelgava, LV-3004 T. 63012200
Mašīnbūve 30 700 2.81 5 235 17.05% 220

Viedokļi

Autors: Vilnis Rantiņš

Šogad nozarē gaidāms ražošanas un eksporta pieaugums vismaz par 10%

Šogad asociācijas uzņēmumu eksporta apjomi un ražošanas apjomi noteikti būs auguši vismaz par 10% salīdzinājumā ar 2016. gadu. Šā gada pirmajos septiņos mēnešos salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu pērn eksporta apjomi pieauguši par 18%, bet ražošanas apjomi – par 15%. Izteikts pieaugums sākās jau no šā gada pirmā ceturkšņa. Pagaidām nevaru prognozēt, vai šāds pieaugums saglabāsies līdz gada beigām. Tiks skaisti kā gada pirmajā pusē nebūs, jo jau jūlijā pret jūniju bija neliela lasīt tālāk

Autors: Guntis Strazds

Eksports pusgadā audzis par 13%

Šogad vieglās rūpniecības uzņēmumiem eksporta izaugsme ir rakstāma ar divciparu procentiem. Asociācijas uzņēmumu eksports šā gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn palielinājies par 13%. Līdzīgs pieauguma temps varētu būt arī gadā kopumā, bet šā gada asociācijas kopējais uzņēmuma eksporta apjoms naudas izteiksmē varētu sasniegt vai pārsniegt 500 miljonu eiro robežu. Tas parāda nozares atgūšanos, jo vēl 2015. gadā eksporta apjomi saruka par 9%, bet pērn tie lasīt tālāk