Ienākt

Rūpniecība

Elektrotehnika un elektronika Metālapstrāde un mašīnbūve
Poligrāfija Vieglā rūpniecība, iepakojums
Zinātniskā pētniecība un ražošana Ķīmiskā rūpniecība

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Plāno ievērojami audzēt ražošanas apjomus

Ilmārs Osmanis, “HansaMatrix” valdes priekšsēdētājs

Augsto tehnoloģiju uzņēmuma "HansaMatrix" koncerna apgrozījums 2020.gadā varētu sasniegt 30 miljonus eiro. Savukārt 2018.gadā prognozēts neliels "HansaMatrix" apgrozījuma pieaugums salīdzinājumā ar 2017.gadu, pārsniedzot 20 miljonus eiro.

Apgrozījuma pieaugums lielā mērā var tikt sasniegts attīstoties koncerna pētniecības un attīstības (R&D) virzienam. Pērn R&D apgrozījums bija 0,91 miljons eiro jeb 4,6% no koncerna kopējā apgrozījuma, bet šo īpatsvaru plānots audzēt līdz 10%.

Pēdējo divu gadu laikā "HansaMatrix" meitaskompānija "HansaMatrix Innovation" R&D inženieru un pētnieku komandas ir attīstījušas pasaules līmeņa kompetences dažos elektrooptikas virzienos, piemēram, AR/VR (virtuālās un papildinātās realitātes) ierīces; stiklā projicējamu attēlu displeju optiskās sistēmas; augstas ātrdarbības attēlu un strukturētās gaismas projekcijas sistēmas, kā arī datorredzes iekārtas.

"HansaMatrix" tehnoloģiskajās iekārtās šogad pirmajā pusgadā investējis 850 000 eiro. Uzņēmums noslēdzis līgumus par tehnoloģisko iekārtu piegādi atbilstoši 2018.gada investīciju plānam, turpinot attīstīt augsto tehnoloģiju produkcijas ražošanu. Investīcijas paredzētas "HansaMatrix" Ventspils un Ogres rūpnīcu ražošanas kapacitātes palielināšanai, kā arī produktivitātes paaugstināšanai. Investīcijas tiks finansētas izmantojot 2017.gada ceturtajā ceturksnī "SEB bankas" apstiprināto industriālā līzinga limitu 680 000 eiro apmērā un "HansaMatrix" pašu līdzekļus 170 000 eiro apmērā.

Tāpat "HansaMatrix" grupa šogad arī parakstījusi līgumus ar "Swedbank līzingu" uz nākamo viena gada periodu, pagarinot termiņu esošajiem faktoringa limitiem par kopējo summu 2,76 miljonu eiro apmērā apgrozāmo līdzekļu finansēšanai un saimnieciskās darbības vajadzībām, tostarp eksporta darījumiem. Parakstītie faktoringa līgumi ļaus uzņēmumam paātrināt apgrozāmo līdzekļu apriti un potenciāli palielināt ražošanas apmērus.

Pagājušajā gadā kompānija veikusi investīcijas kopumā aptuveni divu miljonu eiro apmērā ražošanas kapacitātes palielināšanai, pētniecības pamatlīdzekļos, testa sistēmu un jaunu produktu izstrādē. Papildus tam kompānija finansējusi Ogres ražošanas ēkas piebūves projektu 135 000 eiro apmērā.

"HansaMatrix" pagājušajā gadā strādāja ar 19,475 miljonu eiro auditēto apgrozījumu, kas ir par 14% vairāk nekā 2016.gadā, savukārt kompānijas peļņa pieauga 2,3 reizes, sasniedzot 1,226 miljonus eiro. "HansaMatrix" koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 19,649 miljonu eiro auditēto apgrozījumu, kas ir par 15,8% vairāk nekā 2016.gadā, bet koncerna peļņa pieauga trīs reizes - līdz 1,679 miljoniem eiro.

Strauji augušie 12 mēnešu rezultāti demonstrē tirgus pieprasījuma pieaugumu augstas pievienotās vērtības produktiem, un "HansaMatrix" spēju reaģēt uz to un palielināt piegāžu apmērus, kas bija iespējama tikai sākot izmantot no jauna investētos pamatlīdzekļus un palielināto ražošanas kapacitāti

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Jūnijā rūpniecības produkcijas apmērs pieauga par 0,4%

Šā gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, rūpniecības produkcijas apmērs pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apmēra kāpums bija apstrādes rūpniecībā par 2,1% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 16,1%, bet kritums - elektroenerģijas un gāzes apgādē par 8,9%, samazinoties elektroenerģijas ražošanas apmēram.

Nozīmīgs apstrādes rūpniecības produkcijas apmēra pieaugums, salīdzinot ar pagājušā gada jūniju, bija augsto un vidēji augsto tehnoloģiju ražošanas nozarēs: automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā - par 35,4%, elektrisko iekārtu ražošanā - par 28%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā - par 13,8% un ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā - par 13,1%.

Joprojām ražošanas apmēra kāpumu uzrādīja pēc īpatsvara lielākā nozare - koksnes un koka izstrādājumu ražošana - par 8,6%. Savukārt produkcijas izlaide samazinājās pārtikas produktu ražošanā un gatavo metālizstrādājumu, izņemot mašīnas un iekārtas ražošanā (kritums attiecīgi par 6,3% un 1,9%). Par 15,1% ražošanas apmēra samazinājums bija arī iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā, par 10,3% - papīra un papīra izstrādājumu ražošanā un par 8,4% - tekstilizstrādājumu ražošanā.

Lasīt vairāk

02. "Severstal Distribution" grupas apgrozījums pērn pieauga par 45%

Metālapstrādes uzņēmuma "Severstal Distribution" konsolidētais apgrozījums pagājušajā gadā bija 415,437 miljoni eiro, kas ir par 45% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt grupas peļņa pieauga divas reizes un sasniedza 19,393 miljonus eiro, liecina informācija "Firmas.lv". Savukārt pati SIA "Severstal Distribution" pērn strādāja ar 396,995 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 42,1% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga 1,9 reizes un bija 14,785 miljoni eiro.

Uzņēmuma vadības ziņojumā teikts, ka aizvadītajā gadā tērauda izstrādājumu patēriņš Eiropas tirgos pārsniedza 162 miljonus tonnu un palielinājās par 2,9% salīdzinot ar 2016.gadu.

Tērauda cenas gada laikā bija nestabilas, un to augšupejošā tendence tika balstīta uz pieprasījumu un piedāvājumu svārstībām vietējos tirgos, nevis uz faktisku tērauda patēriņa pieaugumu. Taču, attīstot tērauda piegādes pakalpojumu, grupai ir izdevies saglabāt ievērojamu pārdošanas apmēru pieaugumu, neraugoties uz tirgus situāciju. Pērn "Severstal Distribution" grupa pārdeva 742 000 tonnas tērauda izstrādājumu, kas ir 9% pieaugums.

Lasīt vairāk

03. Liepājā sāk metālapstrādes rūpnīcas būvniecību Karostas industriālajā parka

Metālapstrādes uzņēmuma AS "Jensen Metal Holding" meitasuzņēmums Liepājas speciālas ekonomiskās zonas (LSEZ) SIA "JM Properties" saistītā uzņēmuma LSEZ SIA "Jensen Metal" vajadzībām Liepājā sācis jaunas metālapstrādes ražotnes būvniecību Karostas industriālā parka teritorijā, Virssardzes ielā 11. "2016.gadā "Jensen Metal" paplašināja nerūsējošā tērauda izstrādājumu ražošanu un daļu no tās izvietoja blakus jaunuzceltajā ražošanas ēkā.

Turpinot attīstību arī melnā metāla departamentos un virzoties sarunām par apjomu pieaugumiem vairākiem esošajiem klientiem, esošajās telpās nākotnes perspektīvā nav iespējams organizēt efektīvu ražošanas procesu, kas ļautu pilnībā izmantot uzņēmuma potenciālu un izpildīt attīstības plānus," informēja "Jensen Metal Holding" biznesa kontroliere Ieva Līmeža.

"Jensen Metal" ir strauji augošs uzņēmums, kas vairākus pēdējos gadus palielina ražošanas apjomus un strādā ar ievērojamu apgrozījuma pieaugumu, kā arī saskata pozitīvas tendences nākotnē. "Jensen Metal" 2017.gadā strādāja ar gada apgrozījumu 23,6 miljoni eiro, ar darbu nodrošināja 265 liepājniekus ar vidējo darba samaksu 1187 mēnesī, kas ir vairāk nekā vidēji Liepājā un valstī kopumā, nodokļos samaksājot 2 191 104 eiro.

Lasīt vairāk

04. Līdz septembra beigām PA cer vienoties ar investoriem par "KVV Liepājas metalurga" elektrotēraudkausēšanas krāsns likteni

Dažu nedēļu laikā Privatizācijas aģentūra (PA) cer vienoties ar potenciālajiem investoriem par maksātnespējīgās AS "KVV Liepājas metalurgs" elektrotēraudkausēšanas krāsns likteni, sacīja PA valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs. Patlaban esot vairāki investori, ar kuriem PA notiek sarunas, norādīja Loginovs.

Viņš gan neatklāja, vai starp investoriem ir uzņēmums "British Steel", kurš iepriekš izrādīja interesi par krāsns iegādi, kā arī Austrijas uzņēmums "Smart Stahl GmbH", kurš martā iegādājās velmētavas ceha iekārtas. "Joprojām tiek runāts par vairākiem variantiem - ir investori, kuriem interesē krāsni atstāt Liepājā un atsākt ražošanu, ir investori, kuri vēlētos krāsni iegādāties, demontēt un pārvest uz citu vietu.

Tāpat nav izslēgta iespēja krāsni pārdot kā lūžņus. Viss būs atkarīgs no tā, kā risināsies sarunas ar investoriem," sacīja Loginovs. PA vadītājs gan neatklāja, par kādām summām rit sarunas ar investoriem, vai kāda ir zemākā summa, par kuru PA būtu gatava krāsni pārdot.

Lasīt vairāk

05. Ražošanas telpu tirgū otrais ceturksnis bijis aktīvs

Noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2018.gada otrais ceturksnis ir bijis aktīvs, īpaši ražošanas telpu tirgus, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Ober-Haus" komercplatību tirgus pārskatā. Turpinās tendence, ka uzņēmumi vēlas pirkt noliktavu un ražošanas objektus savām vajadzībām nevis kā investīciju objektus, norādīts pārskatā.

Jaunu noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas ir augušas par aptuveni 2%. Tāpat vērojama būvniecības izmaksu sadārdzināšanās, jo aktīvi uzsākusies būvniecības sezona un pieprasījums pēc būvniekiem ir lielāks nekā piedāvājums. Noliktavu telpām nomas tirgū aktivitāte joprojām salīdzinoši zema, teikts pārskatā.

Telpas tuvu Rīgas centram ir ar maz vakancēm, jaunie projekti ir iznomāti, bet Pierīga nav tik pieprasīta. "Ober-Haus" vērojumi liecina, ka klienti telpas sava uzņēmuma vajadzībām atrod bez nekustamo īpašumu profesionāļu palīdzības, izņemot, ja runa ir par ārvalstu klientiem, kas nepārzina vietējo tirgus piedāvājumu. Pieprasījums pārsvarā ir no vietējiem un tirgū jau esošajiem klientiem, kuri savas vecā tipa telpas maina uz jaunām.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Pasaules tirgi veicina izaugsmi

Apstrādes rūpniecības izaugsme pēdējā laikā lielā mērā notikusi, pateicoties globālajai izaugsmei. "Globālajā vidē tik tiešām redzama atkopšanās, un to pierāda arī Latvijas apstrādes rūpniecības apgrozījuma rezultāti. Pirmajā pusgadā apgrozījums eksportā kāpis par 11,9%, kamēr apgrozījums vietējā tirgū – par 4,3%. Tā daļa no apstrādes rūpniecības apgrozījuma, kas tiek eksportēta, kopš 2008. gada augusi par gandrīz 15 procentpunktiem. Ja pirms 10 gadiem tā bija apmēram puse, tad 2016. gadā – jau

Nozares neveiksmes

Algu kāpums vājina konkurētspēju

Noturīgā izaugsme galvenajās tirdzniecības partnervalstīs arī gada otrajā pusē palīdzēs audzēt eksportu un apstrādes rūpniecības izlaides apjomus. Tomēr riski turpmākai eksporta izaugsmei joprojām pastāv. Saspīlējumu veidošanās darba tirgū ir rezultējusies spēcīgā algu pieaugumā. Pozitīvi, ka eksporta tirgus daļas pasaulē joprojām uzrāda kāpumu, lai gan izmaksu konkurētspēja ir vājinājusies algu kāpuma dēļ. Turpmāk sekmīgai izaugsmei eksporta tirgos un konkurētspējas noturēšanai nepieciešamas

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Energoefektīvai ražošanai pieejami 38,3 miljoni eiro
Centrālā finanšu un līgumu aģentūra (CFLA) izsludinājusi atklātu projektu iesniegumu atlasi Ekonomikas ministrijas sagatavotajā Eiropas Savienības fondu programmā par Kohēzijas fonda (KF) atbalstu energoefektivitātes paaugstināšanai ražošanas objektos. Programmā kopumā paredzētais attiecināmais finansējums ir 38 300 036 eiro, tajā skaitā KF finansējums – 32 555 030 eiro, privātais finansējums – vismaz 5 745 006 eiro. Līdz 2018. gada 31. decembrim pieejamais KF finansējums ir 30 539 874 eiro.

Izaicinājumi nozarē

Jādomā par investīcijām jaudās
Nākotnes izaugsmei apstrādes rūpniecības nozarēs šķēršļus varētu likt ražošanas kapacitāte. Elektrisko iekārtu ražošanas jaudu noslodze ir par 5,1 procentpunktu augstāka nekā pirmskrīzes periodā (2005.–2007. gadā vidēji), kamēr automobiļu un piekabju ražošanā – par 10,2 procentpunktiem. Tikmēr apstrādes rūpniecībā kopumā noslodze palielinājusies par vidēji 2,4 procentpunktiem. Augstā jaudu noslodze, darbaspēka trūkums un augošās darbaspēka izmaksas sauc pēc investīcijām, bet – vai uzņēmēji to var atļauties? Uzņēmumu finanšu dati rāda, ka šogad uzņēmumu peļņa apstrādes rūpniecībā kopumā bija gandrīz par trešdaļu augstāka nekā pēdējos piecos gados vidēji. Ir skaidrs, ka ne visas apstrādes rūpniecības nozares redz šādu pieaugumu (dažās ir novērojams samazinājums), taču, saglabājoties spēcīgam pieprasījumam, apstrādes rūpnieku finansiālā situācija uzlabosies, tā ļaujot domāt par investīcijām.

Būs jāceļ produktivitāte
Pie straujākas būvniecības izaugsmes darbinieku trūkums arī apstrādes rūpniecībā kļūs arvien aktuālāka problēma. Nāksies agresīvāk cīnīties par darbiniekiem, straujāk ceļot algas un piedāvājot labākus darba apstākļus. Tas ir pozitīvi nodarbinātajiem, taču uzņēmumu cenu konkurētspējai tas par labu nenāks. Lai gan vilkme eksporta tirgos ir tā, kas šobrīd balsta apstrādes attīstību, ar globālā pieprasījuma pieaugumu vien nepietiek. Lai atbildētu uz nākotnes izaicinājumiem, nāksies celt produktivitāti.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 261 1 258 1 249
Darbinieku skaits, tūkst. 36 34 34
Peļņa, milj. EUR 64 99 74
Rentabilitāte, % 2.17 3.46 2.51
Apgrozījums, milj. EUR 2 957 2 858 2 940
Apgrozījuma izmaiņas -7.60 -3.37 65.72
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Rūpniecība rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Uralkali Trading, SIA, Severstal Distribution, SIA, VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS, LIVONIA PRINT, SIA, EAST METAL, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Elektrotehnika un elektronika, Metālapstrāde un mašīnbūve, Poligrāfija, Vieglā rūpniecība, iepakojums, Zinātniskā pētniecība un ražošana

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Uralkali Trading, SIA
K.Valdemāra 62, Rīga, LV-1013 T. 67152055
Ķīmiskie reaģenti 1 795 371 12 994 0.72% 30
Atšķirīgs pārskata periods no 15.07.2015 līdz 31.12.2016
2. Severstal Distribution, SIA
Starta 13, Rīga, LV-1039 T. 67076939
Metālapstrāde 279 358 11.26 7 855 2.81% 259
3. VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS
Cempu 13, Valmiera, LV-4201 T. 64202216
Stikla šķiedras izstrādājumi 101 413 -1.79 2 440 2.41% 1085
4. LIVONIA PRINT, SIA
Ventspils 50, Rīga, LV-1002 T. 67442831
Poligrāfijas pakalpojumi 53 351 9.24 1 895 3.55% 549
5. EAST METAL, SIA
Uzvaras 55, Dobele, Dobeles n., LV-3701 T. 63781704
Metālapstrāde 49 110 53.72 927 1.89% 692
6. LEXEL FABRIKA, SIA
Bukultu 7, Rīga, LV-1005 T. 67388917
Elektrotehnisko iekārtu un elektromateriālu ražošana 44 070 -10.24 -1 942 -4.41% 253
7. STORA ENSO PACKAGING, SIA
Tīraines 5, Rīga, LV-1058 T. 67670077
Iepakojums, iesaiņošana 40 048 1.84 4 468 11.16% 144
8. POLIPAKS, SIA
Vētras, "Mālkalni", Mārupes n., LV-2167 T. 67517651
Iepakojums, iesaiņošana 35 674 13.79 859 2.41% 197
9. LAUMA FABRICS, Liepājas speciālās ekonomiskās zonas SIA
Ziemeļu 19, Liepāja, LV-3405 T. 63447302
Tekstilizstrādājumu ražošana 32 349 10.8 2 585 7.99% 434
10. AKG THERMOTECHNIK LETTLAND, SIA
Aviācijas 34, Jelgava, LV-3004 T. 63012200
Mašīnbūve 30 700 2.81 5 235 17.05% 220

Viedokļi

Autors: Vilnis Rantiņš

Šogad nozarē gaidāms ražošanas un eksporta pieaugums vismaz par 10%

Šogad asociācijas uzņēmumu eksporta apjomi un ražošanas apjomi noteikti būs auguši vismaz par 10% salīdzinājumā ar 2016. gadu. Šā gada pirmajos septiņos mēnešos salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu pērn eksporta apjomi pieauguši par 18%, bet ražošanas apjomi – par 15%. Izteikts pieaugums sākās jau no šā gada pirmā ceturkšņa. Pagaidām nevaru prognozēt, vai šāds pieaugums saglabāsies līdz gada beigām. Tiks skaisti kā gada pirmajā pusē nebūs, jo jau jūlijā pret jūniju bija neliela lasīt tālāk

Autors: Guntis Strazds

Eksports pusgadā audzis par 13%

Šogad vieglās rūpniecības uzņēmumiem eksporta izaugsme ir rakstāma ar divciparu procentiem. Asociācijas uzņēmumu eksports šā gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn palielinājies par 13%. Līdzīgs pieauguma temps varētu būt arī gadā kopumā, bet šā gada asociācijas kopējais uzņēmuma eksporta apjoms naudas izteiksmē varētu sasniegt vai pārsniegt 500 miljonu eiro robežu. Tas parāda nozares atgūšanos, jo vēl 2015. gadā eksporta apjomi saruka par 9%, bet pērn tie lasīt tālāk