Ienākt

Pakalpojumi

Apsardze, drošības sistēmas un identifikācijas dokumenti Atkritumu apsaimniekošana, metāllūžņi
Sadzīves pakalpojumi Skaistumkopšana, kosmētika

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Covid-19 ieviesus korekcijas atkritumu apsaimniekošanā

Latvijas Riepu apsaimniekošanas asociācijas vadītāja Tīna Lūse

Pašreiz "Covid-19" pandēmija ir ieviesusi korekcijas arī atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu vidū - pārtraukta klientu apkalpošana klātienē, privātpersonām ar īpašu piesardzību jāizmanto arī publiskie atkritumu nodošanas punkti. Vienlaikus Rīga beidzot gatavojas atkritumu apsaimniekošanas reformai no 20.maija, kas paredz tik nepieciešamo atkritumu šķirošanas infrastruktūras paplašināšanu. Rīgā plānots izveidot arī atkritumu šķirošanas laukumus, kuros iedzīvotāji varētu nodot nolietotās riepas un arī citus atkritumus, ko nedrīkst izmest piemājas konteineros. Astoņus šķirošanas laukumus Rīgas dome plānojusi ierīkot septiņu gadu laikā, tomēr pašvaldībai ir jārod risinājums, lai pirmie laukumi sāk strādāt jau nākamgad, lai mazinātu izmesto atkritumu, tostarp riepu, kalnus Rīgas un Pierīgas mežos.
Lūse norādīja, ka kopumā Latvijā ir 60 šķirošanas laukumi, kamēr galvaspilsētā pirmie punkti varētu parādīties tikai tuvāko gadu laikā. Viņa skaidroja, ka citu pašvaldību pieredze rāda, ka nolietoto riepu nodošanai cilvēki visbiežāk izmanto tieši laukumus, tomēr jau ilglaicīgi rīdziniekiem un galvaspilsētas "guļam rajonos" dzīvojošajiem tie nav pieejami atbilstošā skaitā. Šķirošanas infrastruktūras neesamība novedusi pie tā, ka vislielākie riepu uzkrājumi ir Rīgas reģionā. Diemžēl arī apkārtējai videi tik ļoti bīstamie "riepu kalnu" ugunsgrēku riski tāpat. Tas ir iemesls, kāpēc ar pirmo šķirošanas laukumu izveidošanu, nevajadzētu kavēties, un nākamā gada laikā rast iespēju izveidot vismaz trīs no kopumā astoņiem plānotajiem. Tikai ar nepieciešamās infrastruktūras izveidi, varēs nodrošināt, ka riepas nemētāsies mežos un grāvmalās, bet gan nonāks pārstrādes rūpnīcās.
Iniciatīva "Riepa ar rītdienu" kalpo kā ceļvedis uz vietām, kur atbrīvoties no riepām likumīgā un zaļā veidā. Iniciatīvai patlaban pievienojušās vairāk nekā 110 tirdzniecības vietas, kurās, pērkot jaunas riepas, vecās var nodot bez maksas. Sistēma pierādījusi savu efektivitāti, tomēr tā pilnībā nespēj atrisināt riepu nodošanas problēmas, tāpēc šķirošanas infrastruktūras izveidei joprojām ir noteicošā loma sistēmas attīstībai un virzībai iepretim uzstādītajiem mērķiem. Kamēr šķirošanas laukumi nebūs pieejami arī rīdziniekiem, kas cita starpā ik gadu saražo aptuveni 40% no visas Latvijas atkritumiem, riepas nonāks mežos, pažobelēs, tiks glabātas nepiemērotos apstākļos, kas var rezultēties ar ļoti lielu un apkārtējai videi bīstamu ugunsgrēku izcelšanos.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Covid-19 krīzes dēļ apsardzes kompānijām 30% apgrozījuma kritums

Drošības nozares kompāniju asociācija aplēsusi, ka Covid-19 pandēmijas dēļ apsardzes kompāniju darbības apmēra kritums varētu būt pat 30%, kas rada situāciju, ka ir jāatlaiž daļa darbinieku. Apsardzes kompānijas dara visu iespējamo, lai saglabātu darbiniekiem darbu, izlīdzinot darba apmēru, samazinot darba stundas, kā arī pēc iespējas atvaļinot tos darbiniekus, kuri vēlas šajā laikā doties apmaksātā atvaļinājumā. Turpinoties Covid-19 pandēmijas ietekmei uz Latvijas ekonomiku, dīkstāvē esošo apsardzes nozarē strādājošo darbinieku skaits var pieaugt līdz pat 3000. Drošības nozares kompāniju asociācijā ir apvienojušies lielākie Latvijas apsardzes nozares uzņēmumi - "G4S", "Grifs AG", "Securitas Latvia" un "LDz apsardze".

Lasīt vairāk

02. Covid-19 pandēmija reģionālajos poligonos rada darbaspēka grūtības

Pēc Latvijas Atkritumu saimniecības uzņēmumu asociācijas direkcijas datiem, Covid-19 pandēmijas dēļ radījis papildu izaicinājumus atkritumu apsaimniekošanas un šķirošanas nozarē. Daļā Latvijas reģionālo poligonu atkritumu šķirošana pirms to noglabāšanas poligonā veikta manuāli, tāpēc vēl vairāk aktualizējušies jautājumi par darbaspēka pieejamību un gatavību šo procesu nodrošināt. Atsevišķos reģionālajos poligonos ir radušās grūtības nokomplektēt maiņas ar darbaspēku, jo bailēs inficēties ar vīrusu, darbinieki izvēlas izvairīties no darba pienākumu izpildes. Vienlaikus situācija nozarē tiek vērtēta kā salīdzinoši stabila, pateicoties uzņēmumu atbildīgam darbam un spējai reaģēt uz Covid-19 radītājiem izaicinājumiem.

Lasīt vairāk

03. "Getliņi EKO" pērnā gada apgrozījums provizoriski pieauga par 33,5%

Atkritumu poligona "Getliņi" apsaimniekotājs "Getliņi EKO" pērnā gadā strādāja ar 25,1 miljona eiro apgrozījumu, kas provizoriski ir par 33,5% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pieauga par 64,1% un bija 622 646 eiro, tas izriet no "Getliņi EKO" neauditētā finanšu pārskata par 2019.gadu. Pērn uzņēmuma ieņēmumi no pamatdarbības veidoja 20,517 miljonus eiro. Nākotnē atkritumu poligona "Getliņi" apsaimniekotāja vadība plāno saimnieciskās darbības un finanšu izaugsmi un attīstību turpmākajos gados. Kompānijas vadība prognozē, ka negatīvu ietekmi uz "Getliņi EKO" finanšu stāvokli varētu radīt neparedzētas izmaiņas normatīvajos aktos. Piemēram, plānotās izmaiņas elektroenerģijas ražošanas atbalsta normatīvajos aktos, kā arī vides normatīvajos aktos. Tāpat "Getliņi EKO" darbību varētu ietekmēt arī politiskā nestabilitāte, kas apgrūtina apsaimniekotājam piesaistīt ilgtermiņa finanšu resursu piesaisti.

Lasīt vairāk

04. Atkritumu apsaimniekotāja “Lautus” apgrozījums pērn sarucis par 16%

Atkritumu apsaimniekotājs "Lautus" pērn strādāja ar 7,062 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 16,1% mazāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa saruka par 28,5% un bija 1,59 miljoni eiro. 2019.gadā "Lautus" apgrozījumu nodrošināja, piesaistot jaunus klientus, kā arī atsakoties no nerentabliem sadarbības līgumiem. 20% no uzņēmuma apgrozījuma veidoja darījumi industriālo un lielgabarīta atkritumu apsaimniekošanas nozarē. Tāpat 18% no apgrozījuma veidoja darījumi veselības apsaimniekošanas nozarē, 16% - darījumi vakuuma atkritumu savākšanas un sanācijas darbu nozarē, 9% - darījumi šķiroto materiālu pirmapstrādes nozarē, bet 4% no apgrozījuma veidoja darījumi bīstamo atkritumu apsaimniekošanā. "Lautus" nākotnes plānos ietilpst atjaunot esošo materiālu tehnisko bāzi un attīstīt kapitālieguldījumus speciālās tehnikās un iekārtu bāzes papildināšanā.

Lasīt vairāk

05. Inkasācijas apsardzes firmām obligāti būs jāizveido iekšējās kontroles sistēma

Ministru kabinets atbalstījis grozījumus noteikumos, kas paredz, ka inkasācijas apsardzes firmām obligāti būs jāizveido iekšējās kontroles sistēma, lai novērstu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas gadījumus. Turpmāk uzlikts pienākums apsardzes komersantiem, kuri sniedz inkasācijas apsardzes pakalpojumus, izveidot iekšējās kontroles sistēmu ar mērķi samazināt un novērst noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas gadījumus. Regulējums attieksies uz komersantiem, kas vēlas saņemt, un, kas jau ir saņēmuši licenci inkasācijas apsardzes pakalpojumu sniegšanai. Attiecībā uz inkasācijas apsardzes pakalpojumu sniedzējiem, kas šobrīd jau ir saņēmuši speciālo licenci inkasācijas apsardzes pakalpojumu sniegšanai, līdz 2020.gada 31.decembrim būs jāizstrādā iekšējās kontroles sistēma.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Caur asociāciju popularizēs kosmētikas nozari

2017. gada aprīlī vairāki Latvijas kosmētikas nozares pārstāvji dibināja Latvijas Kosmētikas ražotāju asociāciju (LAKRA), kuras mērķis ir popularizēt mūsdienu Latvijas kosmētikas ražotājus un to produktus Latvijā un ārpus tās robežām. Asociācijas mērķi ir gana ambiciozi, tomēr reālisti un nozarei nepieciešami – veidot Latvijas kā kvalitatīvas kosmētikas ražotājvalsts tēlu, uzsvērt produktu kvalitāti, kā arī izglītot par vietējās kosmētikas īpašībām.

Nozares neveiksmes

Jezga ar nelegālajiem atkritumiem

Šovasar pēc plaša ugunsgrēka nelegālā atkritumu glabāšanas vietā Jūrmalā tika konstatēti “robi” atkritumu glabāšanas kontroles jomā. Pēc negadījuma Jūrmalā atklājās arī nelegālas nolietu riepu novietnes. Eksperti jau norādījuši pēc iespējas ātrāk normatīvajos aktos būtu jānodala valsts, atkritumu apsaimniekotāja, uzglabātāja, importētāja un pārvadātāja atbildība, kā arī jāpaplašina un jāizvērš sodu un sankciju klāsts, kas piemērojams pārkāpumu gadījumā. Par nozari atbildīgā ministrija jau

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

14,68 miljoni eiro ES naudas tiks atkritumu dalītas savākšanas projektiem
Šogad atkritumu apsaimniekošanas nozarei dažādu veidu atkritumu atkārtotas izmantošanas veicināšanai kopumā pieejami 14 683 363 eiro, tajā skaitā Kohēzijas fonda finansējums ir 5 139 177 eiro, bet nacionālais finansējums – vismaz 9 544 186 eiro. Ar minēto finansējumu iecerēts atbalstīt projektus, kas plāno attīstīt atkritumu dalītas savākšanas sistēmu un veicināt materiālu otrreizēju izmantošanu. Atbalstu saņems gan šķiroto atkritumu savākšanas punktu un laukumu izveidei un pilnveidošanai, gan arī savākšanas maršrutu izveidei.

Bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādei pieejami 15 miljoni eiro
Bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes projektiem līdz pat 2018. gada beigām no Kohēzijas fonda (KF) būs pieejami 15 miljoni eiro. Finansiālais atbalsts tiks sniegts projektiem, kuru ietvaros paredzēts izveidot atkritumu pārstrādes iekārtas un esošu pārstrādes iekārtu jaudu palielināšanu saimnieciskās darbības veicēju produkcijas dažādošanai ar atkritumu pārstrādes produktiem, kas līdz šim nav ražoti, vai būtiskām pārmaiņām vispārējā ražošanas procesā. Finansējums tiks piešķirts par tādiem materiālajiem aktīviem kā ražošanas telpas, darbmašīnas, transportlīdzekļi, iekārtas un aprīkojums, kas ir ieguldījumi pamatlīdzekļos.

Izaicinājumi nozarē

Šķēršļi zaļā iepirkuma veicināšanai
Lai gan Latvija pagājušajā gadā sasniedza mērķi – nodrošināt zaļā publiskā iepirkuma (ZPI) 15% finansiālo īpatsvaru publiskajos iepirkumos –, joprojām pastāv vairāki šķēršļi ZPI izplatības veicināšanā. Viens no tiem ir informatīvā barjera, proti, iepirkuma speciālistiem trūkst motivācijas un zināšanu ZPI jomā, nav informācijas par videi draudzīgām precēm un pakalpojumiem un to sabiedrisko labumu. Otra izplatītākā ir ekonomiskā barjera, kas ir saistīta ar cenu atšķirībām starp videi draudzīgām precēm un to konvencionālajām alternatīvām. Pastāv arī tehniskās barjeras, kas pamatā saistītas ar videi draudzīgo preču nelielo piedāvājumu tirgū un to šauro sortimentu. Lai veicinātu ZPI izplatību, jau ir sākts darbs pie izmaiņām normatīvajā regulējumā.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 628 661 644
Darbinieku skaits, tūkst. 19 21 21
Peļņa, milj. EUR 20 18 18
Rentabilitāte, % 1.97 1.95 2.20
Apgrozījums, milj. EUR 995 941 832
Apgrozījuma izmaiņas 7.71 -5.38 -11.62
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Pakalpojumi rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir TOLMETS, SIA, Clean R, SIA, METALEKSPO, SIA, PET Baltija, AS, Cronimet Latvia, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apsardze, drošības sistēmas un identifikācijas dokumenti, Atkritumu apsaimniekošana, metāllūžņi, Sadzīves pakalpojumi, Skaistumkopšana, kosmētika

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. TOLMETS, SIA
Hika 5, Liepāja, LV-3401 T. 63425200
Metāllūžņi 95 454 -34.3 1 620 1.70% 96
2. Clean R, SIA
Vietalvas 5, Rīga, LV-1009 T. 67111001
Atkritumu izvešana, konteineru noma 32 397 56.14 1 684 5.20% 1503
3. METALEKSPO, SIA
Rencēnu 32, Rīga, LV-1073 T. 67686242
Metāllūžņi 21 283 1.29 238 1.12% 22
4. PET Baltija, AS
Aviācijas 18, Jelgava, LV-3004 T. 67353441
Otrreizējās izejvielas 18 420 0.87 535 2.90% 136
5. Cronimet Latvia, SIA
Sprīdīša 1, Rīga, LV-1034 T. 26109192
Metāllūžņi 15 346 -15.92 119 0.78% 7
6. G4S Latvia, AS
Stigu 10, Rīga, LV-1021 T. 67516975
Apsardze: aizsargierīces, sistēmas, videonovērošana 14 879 8.25 200 1.35% 1075
7. Getliņi EKO, SIA
Rumbula, Kaudzīšu 57, Stopiņu n., LV-2121 T. 67317800
Atkritumu uzglabāšana, sadzīves tehnikas savākšana 14 197 8.48 594 4.19% 96
8. AURUM INVEST, SIA
Elizabetes 2-217, Rīga, LV-1010 T. 29235889
Juvelierizstrādājumu uzpirkšana 13 219 194.37 48 0.37% 5
9. IMETALS, SIA
Granīta 13a, Rīga, LV-1057 T. 67898676
Metāllūžņi 10 469 -23 3 0.03% 20
10. SANEKSS, SIA
Rīga, Tukuma iela 3-12, LV-1002
Metāllūžņi 10 282 9.6 44 0.43% 12

Viedokļi

Ieva Plaude-Rēlingere, Latvijas Kosmētikas ražotāju asociācijas valdes priekšsēdētāja
Autors: Ieva Plaude-Rēlingere

Vērojama izaugsme un nostiprinās pašapziņa

Kosmētikas tirgus Latvijā un arī citviet pasaulē turpina attīstīties. Mūsu novērojumi liecina, ka Latvijā patēriņš pieaug, tirgus ir pozitīvi noskaņots un ir redzama iespēja izaugsmei. Tajā pašā laikā ir jānorāda, ka vadošo Latvijas kosmētikas ražotāju pamata tirgus nav Latvija, jo aptuveni 80% no saražotās produkcijas tiek eksportēts, kas norāda ne tikai uz lielu eksporta potenciālu šai nozarei, bet arī Latvijas ražotāju augsto kvalitāti. Kopumā 2017. gads nozarei bijis izaugsmes un pašapziņas lasīt tālāk

Autors: Arnis Vērzemnieks

Apsardzes nozarē kļuvis vieglāk piesaistīt darbiniekus

2017. gads sākās ar jaunām izmaiņām Apsardzes darbības likumā, kas tika pieņemtas jau 2014. gadā. Jaunās prasības paredz jauna veida licences un speciālas prasības vadības centriem. Visiem apsardzes nozarē strādājošajiem uzņēmumiem, ja tie vēlējās turpināt savu darbību, bija jāizņem jaunās licences. Savukārt tiem uzņēmumiem, kuri vēlējās sniegt arī tehniskās apsardzes pakalpojumus, bija jāuzlabo savi vadības centri atbilstoši jaunajām prasībām. Pēc Valsts policijas datiem – uz septembri lasīt tālāk