Ienākt

Informācijas tehnoloģijas, datortehnika

Datortehnika Informācijas tehnoloģijas, programmizstrāde

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Trūkst darbinieku centrālo funkciju veikšanai

Svens Dinsdorfs, AS "Elko Grupa" direktors

Sabalansēts, tirgus iespējām un klientu vajadzībām atbilstošs produktu portfelis ir viens no "Elko" darbības galvenajiem mērķiem. 2016.gadā "Elko Grupa" pievienoja apmēram 50 jaunus ražotājus, pērn - jau vairāk nekā 30. Arvien lielāku uzsvaru liekam uz IT risinājumu izplatīšanu un jaunu biznesa virzienu attīstīšanu.

Aizvadītais gads bija nozīmīgs, jo "Elko" startēja Ziemeļvalstu un Polijas tirgū. Jūlijā tika pabeigta 85% akciju iegāde vienā no vadošajiem datortehnikas un elektronikas izplatītājiem Zviedrijā – "Gandalf Distribution" AB, kā arī tika uzsākta tirdzniecība Polijā, piesaistot vietējo pārdošanas komandu.

"Elko" uzrāda rentabilitāti un izaugsmi gadu no gada. "Elko" izdevies augt straujāk nekā tirgum kopumā. 2017.gada gada pirmo deviņu mēnešu rezultāti uzrādīja 13,5% apgrozījuma pieaugumu pret iepriekšējo gadu.

NVS tirgus apstākļu stabilizēšanās ar neliela pieauguma tendenci, kā arī nesenās paplašināšanās, ļauj uzņēmumam izteikt aplēsi, ka 2017.gads varētu tik noslēgts ar aptuveni 10% apgrozījuma pieaugumu pret iepriekšējo gadu.

Runājot par informācijas tehnoloģiju nozari kopumā, tajā novērojama konsolidācija. Daudzi uzņēmumi apvienojas, citi no spēles izstājas, jo vairs nespēj sniegt skaidru vērtību piedāvājumu. "Elko" šajā procesā ieņem aktīvu, ne pasīvu lomu.

Izplatīšana ir zemas maržas bizness – 1-2% no apgrozījuma IT nozares gadījumā. Taču kāpēc klientam un ražotājam maksāt šo starpniecību?

Izplatītājs šodien pilda tādu kā riska operatora funkciju – nodrošinot kompleksus finansēšanas un loģistikas modeļus un pārvaldot valūtas un kredītriskus, gan klienta, gan ražotāja interesēs. Klientu pieredze ir izšķirīga. Sniegtajiem pakalpojumiem jāspēj palielināt partneru biznesa iespējas – jāpalīdz augt un jāaug pašiem. Mērogam ir nozīme.

Un, protams, darbaspēks. Jo sevišķi Latvijā. Trūkst cilvēku centrālajām funkcijām.

Šodien mēs tirgojam un nākotnē tirgosim citus produktus un tehnoloģijas, nekā, teiksim, pirms pieciem gadiem. Joprojām lielāko daļu sastādīs datortehnika. Taču ir skaidrs, ka, piemēram, tādas tehnoloģijas kā autonomie transportlīdzekļi un tādi koncepti kā viedās mājas, mums kā izplatītājiem paver jaunas tirgus iespējas. Jaunās tehnoloģijas pieprasa jaunas zināšanas. Nepieciešamība veicināt zināšanu un tehnoloģiju apmaiņu ir kļuvusi izšķirīga. Pieaug konsultāciju un tehniskā atbalsta loma izplatīšanas biznesā.

Mēs uzskatām, ka mūsu nākotnes panākumi, kā uzņēmumam, ir atkarīgi no mūsu komandas vēlmes nepārtraukti mācīties un attīstīties un spējas efektīvi nodot zināšanas visos piegādes ķēdes posmos.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "Providence" paplašina uzņēmumu portfeli Latvijā

Starptautiskā aktīvu pārvaldīšanas kompānija "Providence Equity Partners" ("Providence") sev Latvijā piederošo uzņēmumu klāstu novembrī papildināja ar informācijas tehnoloģiju (IT) un telekomunikāciju uzņēmuma SIA "Stream Networks" un tā meitasuzņēmuma - viena no Latvijā vecākajiem IT uzņēmumiem SIA "Latnet Serviss" - iegādi.

Jaunie īpašnieki solīja, ka abu iegādāto uzņēmumu komanda un tās līdzšinējais vadītājs Edgars Ricevs turpinās darbu apvienotajā uzņēmumu struktūrā. Tāpat Ricevs turpinās darbu "Stream Networks" un "Latnet Serviss" valdēs kā to priekšsēdētājs.

Darījuma noslēgšanai vēl tiek gaidīta Konkurences padomes atļauja, bet darījuma summa netiek atklāta.

Abus uzņēmumus iegādājās mobilo sakaru operators SIA "Bite Latvija", kas pastarpināti pieder "Providence", kas iepriekš par 115 miljoniem eiro iegādājās arī visu Zviedrijas mediju grupas MTG Baltijas biznesu, ko pēcāk pārdēvēja par "All Media Baltics".

Lasīt vairāk

02. E-veselība startē ar grūtībām

1.janvārī Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.

Pirmajās dienās par problēmām sistēmas darbā sūdzējās Latvijas medicīnas iestādes, ārsti un aptiekas. Sistēmas lietotāji sūdzējās par sistēmas lēndarbīgumu, nespēju tajā veikt nepieciešamās darbības un citām problēmām.

Kamēr speciālisti strādāja pie sistēmas darba uzlabošanas, 16.janvāra pēcpusdienā sistēma uz dažām stundām kļuva pilnīgi nepieejama. Kā vēlāk ziņoja Nacionālais veselības dienests (NVD), NVD informācijas sistēma un e-veselība piedzīvojusi kiberuzbrukumu, kas bija plānots un vienlaicīgi notika no 20 valstīm, vai vismaz datorsistēmām, kas uzdodas nākam no tādām.

Vēlāk informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" atklāja, ka traucējumi e-veselības sistēmā bija novērojami jau kopš 11.janvāra, tomēr, vai tie bijuši uzbrukumi vai sistēmas darbības īpatnības, ļaus pateikt incidentu izmeklēšana.

Lasīt vairāk

03. Atjaunota e-paraksta tehnoloģiskā platforma

Gadu mijā - no 29.decembra līdz 2.janvāra rītam nebija pieejams portāls "eparaksts.lv", jo šajā laikā notika pāreja no portāla vecās versijas un jauno.

Izmaiņas "eparaksts.lv" veiktas, jo aizvadītajā gadā tika pilnībā atjaunota e-paraksta tehnoloģiskā platforma. Tas tika darīts, lai atbilstu Eiropas Savienības "eIDAS" regulai, kā arī, lai atjaunotu 2006.gadā ieviesto risinājumu un sniegtu klientiem lielāku funkcionalitāti un ērtības.

Kopā ar citiem uzlabojumiem, e-paraksta lietotājiem no šī gada parakstīt dokumentus kļuva iespējams arī izmantojot mobilo lietotni - "eParaksts mobile".

Tiesa, pāreja uz jauno platformu nenotika bez aizķeršanās - dažas dienas pēc tās palaišanas e-paraksta lietotāji sūdzējās par problēmām "eparaksts.lv" darbībā. Uz grūtībā norādīja "iOS" lietotāji.

Lasīt vairāk

04. Pērn "Google" visvairāk meklētais vārds bija "ss.com"

Interneta meklētājā "Google" pērn meklētākais vārds Latvijā bija "ss.com", kam seko "laikapstākļi" un "skrāpē un laimē".

Vēl populārāko vārdu desmitniekā bija "iPhone 8", "Andelemandele", "Fidget spinner", "Katalonija", "Gripas simptomi", "Despacito" un "Nokia 3310".

Savukārt šogad "Google" interneta meklētājā meklētākie notikumi Latvijā bija "X faktors", kam seko "Eirovīzija" un "Rīgas svētki". Tāpat cilvēkus interesēja "Vēlēšanu rezultāti", "Positivus", "Staro Rīga", "Red Hot Chilli Peppers", "Foo Fighters", "Prāta vētra koncerts 2018" un "Erots".

Runājot par sporta notikumiem, visvairāk Latvijas iedzīvotājus interesējis "EuroBasket", kam seko "Pasaules čempionāts hokejā" un "Vimbldona". Pirmajam trijniekam seko "Aļona Ostapenko", "Mairis Briedis", "Lattelecom maratons", "Mcgregor vs Mayweather", "Mairis Briedis vs Marco Huck", "Mairis Briedis vs Mike Perez", bet meklētāko desmitnieku noslēdz "Kristaps Porziņģis".

Lasīt vairāk

05. Ievēlēta jauna Latvijas "Start-up" asociācijas vadību

Decembrī tika ievelēta jauna Latvijas "Start-up" uzņēmumu asociācijas "Startin.lv" valde.

Par asociācijas valdes priekšsēdētāju tika ievēlēta akseleratora "Startup Wise Guys" uzņēmumu atlases vadītāja Egita Poļanska, kas nomainīja amatā Jekaterinu Novicku.

Par valdes locekļiem tika ievēlēts naftas ieguves industrijas jaunuzņēmuma "Vortex Oil Engineering" līdzdibinātājs Sergejs Jakimovs, nevalstiskās organizācijas "TechChill" pārstāve Līva Pērkone, pasākuma "Digital Freedom Festival" līdzdibinātāja Dagnija Lejiņa, e-pasta mārketinga uzņēmuma "Mailigen" dibinātājs Jānis Rozenblats, Igaunijas jaunuzņēmuma "Taxify" vadītājs Latvijā Juris Krūmiņš un zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" zvērināts advokāts Jānis Bite.

Iepriekš asociācijas valdē bija Antons Adamovičs, Ernests Jenavs, Andris Bērziņš, Arturs Burņins, Daniels Pavļuts un Renāts Lokomets. Asociācijas valde pārvēlēta, jo to darīt ik pēc diviem gadiem paredz biedrības statūti.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Jaunākie risinājumi finanšu sektoram

Aizvadītā gada laikā Latvijas finanšu sektora spēlētāji sākuši piedāvāt saviem klientiem vairākus jaunus risinājumus. Gada sākumā “Swedbank” un “SEB banka” ieviesa viedierīcēm piemērotu autentifikācijas risinājumu “Smart-ID”, kas ļauj atteikties no kodu kartēm. Gada vidū šo risinājumu Latvijā lietoja apmēram 160 000 cilvēku, kas ir krietni vairāk nekā pārējās Baltijas valstīs. Tikmēr septembrī banka “Citadele” ieviesa viedtālrunī esošu virtuālo maksājumu karti, kas, izmantojot bezkontakta

Nozares neveiksmes

Ss.lv saķeras ar VID

Augusta sākumā Valsts ieņēmumu dienests (VID) draudēja dažu dienu laikā apturēt sludinājumu portāla Ss.lv darbību, ja tas nesniegs VID informāciju par nereģistrētiem auto tirgotājiem. Jau tās pašas dienas vakarā Ss.lv “aizceļoja” uz VID nepieejamo “.com”, pārtopot par Ss.com, bet Ss.lv darbība dažas dienas vēlāk tika apturēta. Pēc vairākas dienas ilgas konfrontācijas Ss.lv īpašnieki nolēma strīdu ar VID risināt konstruktīvā veidā – pieaicinot mediatoru. Kad augusta beigās mediācijas process

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Atbalsts nozarei

Darbu sāk Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums
Pēc vairākus gadus ilgām runām par to, cik jaunuzņēmumi ir svarīgi valsts attīstībā, gada sākumā tika sperts arī pirmais praktiskais solis no valsts puses – spēkā stājās Jaunuzņēmumu darbības atbalsta likums. Likuma mērķis ir ar dažādu atvieglojumu un palīgrīku palīdzību ik gadu reģistrēt 20 uzņēmumus un piesaistīt 120 kvalificētus darbiniekus. Pēcāk, martā, spēkā stājās jaunuzņēmumu atbalsta programmu pieteikšanas un administrēšanas kārtība. Kopumā likums savas darbības pirmajā gadā tikai uzņem apgriezienus – pašlaik apzināti vairāki trūkumi un tiek strādāts pie to labošanas, lai likuma praktiskais efekts būtu lielāks.

Izaicinājumi nozarē

Jauni daudzmiljonu e-projekti
Valsts šogad sākusi īstenot vairākus jaunus daudzmiljonu informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) projektus. Valsts ieņēmumu dienests (VID) martā informēja, ka sācis vienu no pēdējo gadu laikā lielākajiem IKT projektiem, kas būtiski modernizēs un automatizēs nodokļu administrēšanas procesus un uzlabos VID sniegto pakalpojumu kvalitāti. Projektu paredzēts īstenot vairākās kārtās, kur pirmā kārta ilgs 36 mēnešus. Projekta izmaksas VID neatklāj. Savukārt Nacionālais veselības dienests (NVD) četru gadu laikā plāno veltīt piecus miljonus projektam, kas uzlabos IKT atbalstu veselības nozarē. Tikmēr divi miljoni tiks veltīti vienotas valsts un pašvaldību iestāžu mājaslapu platformas izveidei.

IKT speciālistu trūkums saglabājas
Informācijas tehnoloģiju (IT) nozares lielākais izaicinājums šogad, līdzīgi kā iepriekšējos gados, ir speciālistu trūkums, atzīst Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente Signe Bāliņa. Ņemot vērā gan jau esošo darbaspēka trūkumu, gan kopumā ierobežotos Latvijas darbaspēka resursus, viņa aicina Latvijas iedzīvotājus pievērsties tām jomām, kas ir konkurētspējīgas un ar augstu atalgojumu, proti, IKT nozarei.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201420152016
Apkopoto uzņēmumu skaits 427 443 470
Darbinieku skaits, tūkst. 9 10 12
Peļņa, milj. EUR 82 120 129
Rentabilitāte, % 6.00 8.00 8.28
Apgrozījums, milj. EUR 1 360 1 501 1 559
Apgrozījuma izmaiņas -5.24 10.40 3.88
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2016. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Informācijas tehnoloģijas, datortehnika rādītāji par 2016 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2015 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir ELKO GRUPA, AS, Mikrotīkls, SIA, Evolution Latvia, SIA, ALSO Latvia, SIA, Tieto Latvia, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Datortehnika, Informācijas tehnoloģijas, programmizstrāde

Nosaukums   Nozare 2016. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2015. g., %
2016. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. ELKO GRUPA, AS
Toma 4, Rīga, LV-1003 T. 67093230
Datortehnikas vairumtirdzniecība 381 963 3.79 8 364 2.19% 223
2. Mikrotīkls, SIA
Pērnavas 46, Rīga, LV-1009 T. 67317700
IT, informācijas tehnoloģijas 223 285 10.32 66 242 29.67% 173
3. Evolution Latvia, SIA
Brīvības 151, Rīga, LV-1012 T. 22522026
IT, informācijas tehnoloģijas 58 283 53.59 4 009 6.88% 2285
4. ALSO Latvia, SIA
Mārupe, Liliju 29, Mārupes n., LV-2167 T. 67018300
Datortehnikas vairumtirdzniecība 56 207 -20.03 140 0.25% 67
5. Tieto Latvia, SIA
Gustava Zemgala gatve 76, Rīga, LV-1039 T. 67510000
Programmatūra 39 381 -4 3 639 9.24% 728
6. MoonCom, SIA
Mārupe, Liliju 20, Mārupes n., LV-2167 T. 26322120
Datortehnikas vairumtirdzniecība 37 771 -13.4 127 0.34% 10
7. DATA TECH SYSTEMS, SIA
Mārupe, Liliju 91, Mārupes n., LV-2167 T. 67869412
Datortehnikas vairumtirdzniecība 31 013 -7.79 169 0.54% 3
Uzsākts maksātnespējas process
8. C.T.CO, SIA
Valdlauči, Meistaru 33, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-1076 T. 66952000
Programmatūra 23 689 23.99 2 493 10.52% 411
9. DPA, SIA
K.Valdemāra 21, Rīga, LV-1010 T. 67509900
IT, informācijas tehnoloģijas 23 394 148.88 1 336 5.71% 30
Atšķirīgs pārskata periods no 01.07.2016 līdz 30.06.2017
10. CAPITAL, AS
Ganību dambis 23c, Rīga, LV-1005 T. 67517822
Datortehnikas vairumtirdzniecība 21 501 -11.82 40 0.19% 90

Viedokļi

Autors: Signe Bāliņa

IKT nozarei ir milzīgs eksporta potenciāls

Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) nozare pēdējos gados dinamiski attīstījusies. Pērn nozares pakalpojumu eksporta apjomi IKT nozarē apsteidza transporta pakalpojumus līdzās kokmateriālu un pārtikas jomām, kļūstot par trešo eksportspējīgāko nozari. Kopš 2011. gada Latvijas IKT nozares pakalpojumu eksports gadā palielinājies vidēji par vairāk nekā 20%, bet pērn izaugsme bija par teju trešdaļu, IKT pakalpojumu eksporta apjomam sasniedzot 11,6% no Latvijas kopējā pakalpojumu lasīt tālāk

Autors: Jānis Treijs

Sācies jauns e-projektu vilnis

Valsts pasūtījums virknei Latvijas informācijas tehnoloģiju uzņēmumu joprojām ir būtisks ieņēmumu avots, un 2017. gada sākumu raksturoja Eiropas struktūrfondu finansēto projektu gaidas. Pašlaik mēs redzam, kā projektu pieteikumi viens pēc otra tiek apstiprināti Ministru kabinetā un tiek uzsākta to praktiskā realizācija. Esam "nokavējuši startu", tāpēc tagad industrijai nāksies vienlaikus realizēt vairāk projektu, nekā to pieļauj tās parastā kapacitāte. Lai nodrošinātu projektu izpildes gaitu lasīt tālāk