Ienākt

Autors: Aleksandrs Bartaševičs (Rēzeknes domes priekšsēdētājs) Avots: LBGP

Valstij jādrošina stabilitāte nodokļu politikā

Uzņēmējdarbības vide pēdējos gados uzlabojas, tai skaitā pateicoties pašvaldības centieniem. Izmantojot ES struktūrfondu finansējumu tika sagatavotie un tiek īstenoti vairāki projekti, kas šo vidi paredz uzlabot un piedāvāt jaunas iespējas investoriem.

Uzņēmēju skaits ir pieaudzis, paliecinājusies ir arī viņu aktivitāte, liecina Rēzeknes speciālās ekonomiskās zonas apkopotie dati. Aktīvāk sākuši darboties arī mazie uzņēmumi. Attīstīties mazajiem uzņēmumiem palīdzējuši biznesa inkubatori, kas sniedz, gan formālu, gan neformālu palīdzību topošajiem uzņēmējiem. Attīstījušies Rēzeknē ir arī ar tūrismu un ēdināšanas biznesu saistītie uzņēmumi.

Tajā pašā laikā ir samazinājusies aktivitāte tranzītbiznesā. Kravu dzelzceļa pārvadājumos, kas ir nopietna Rēzeknes ekonomikas sastāvdaļa, ir liels apgrozījuma kritums. Rezultātā ir samazinājies nozarē nodarbināto skaits un kritusies ekonomiskā aktivitāte.

Daudz  sūdzību no uzņēmējiem joprojām ienākas par nodokļu politiku par to, ka tā nav prognozējama, un, lai arī kādas izmaiņas tajā tiktu veiktas, situācija tās tikai pasliktina - uzņēmējam jāmaksā vairāk. Tas, protams, negatīvi ietekmē uzņēmēju lēmumus sākt jaunu biznesu, tāpat uzņēmēji pieņem lēmumus pārcelt savu biznesu uz citām valstīm.

Esam pārvarējuši grūtības, daudz maz esam pielāgojušies situācijai, esam iemācījušies rakstīt projektus un pārejam pie nākamā posma - projektu realizācijas. Pirmos rezultātus no šo projektu realizācijas gaidām jau nākamgad un varam sākt plānot, ko mēs darīsim tālāk ar šiem pabeigtajiem objektiem, kā strādāsim ar uzņēmējiem. Lielākās daļai projektu rezutatīvais rādītājs ir radītās  darba vietas un sakārtota vide uzņēmējdarbībai.

Izrāviena, protams, nav, bet tā kā visus šos gadus mērķtiecīgi esam strādājuši pie šīs problēmas, bezdarbs pilsētā pakāpeniski samazinās. Ja gada sākumā tie bija 16%, tad tagad šis skaitlis ir ap 14%. 2019.gadā, kad tiks pabeigti vairāki projekti, sāks ienākt investīcijas, tai skaitā arī privātās, savu priekšvēlēšanu solījumu par 500  jaunām darba vietām pilsētā ceram izpildīt. Viss šis plāns, gan ir līdz 2021.gadam, bet rezultātus gaidām daudz agrāk.

Manuprāt galvenais trūkums uzņēmējdarbības vides attīstībai ir stabilitātes neesamība nodokļu politikā. Viss būs atkarīgs no tā, kā mēs spēsim pārliecināt uzņēmējus par to, ka Latvija ri tā vieta, kur viņi var sākt savu biznesu, jo lielākās cerības ir saistītas ar investīcijām no ārienes, nevis Latvijas iekšējām investīcijām, jo mums pašiem īpaši daudz  naudas nav, lai nodemonstrētu kādu izrāvienu.