Ienākt

Tūrisms, viesmīlība, izklaide

Izklaide un sports Naktsmājas, tūrisms
Ēdināšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Tehnoloģiju ietekme tūrisma industrijā pieaug

Ieva Keiša, ceļojumu aģentūras "Latvia Tours" direktore

2017.gads tūrisma nozarē bija veiksmīgs, lielā mērā pateicoties mierīgiem blakusapstākļiem, kas tiešā veidā ietekmē ceļotāju paradumus, piemēram, nemieri un terorakti dažādos reģionos, dabas katastrofas, kā arī vēsie laikapstākļi tepat Latvijā. Aizvadītajā gadā laimīgā kārtā šāda veida satricinājumu nav bijis sevišķi daudz, tāpēc būtiska ietekme uz nozares arbību nav bijusi.

"Latvia Tours" aizvadītais gads pagājis ļoti veiksmīgi, faktiski visos darbības segmentos esam strādājuši ar pieaugumu. Ceļotāju paradumi aizvadītajā gadā bijuši nemainīgi – tā, piemēram, starp biežākajiem atvaļinājumu galamērķiem vietējo iedzīvotāju vidū ierindojās vienmēr tūristu iemīļotie Turcijas kūrorti, kuriem cieši pa pēdām seko saulainās Eiropas valstis - Grieķija, Itālija, Spānija utt. Daļa iedzīvotāju atvaļinājumā lēma doties gada beigās, svētku brīvdienās, un populārākais Jaungada svinību galamērķis mūsu klientu vidū bija tālā Bangkoka Taizemē.

Arvien pieaug tehnoloģiju nozīme tūrisma nozarē – attīstās mākslīgais intelekts, kas atstāj pamanāmas pēdas gan klientu apkalpošanā, gan arī, piemēram, pakalpojumu popularizēšanā – to uzskatāmi var redzēt dažādās tūrisma izstādēs. Arvien lielāks kļūst dažādu mobilo lietotņu ceļotāju ērtībām piedāvājums, tiek radītas dažādas tehnoloģijas, kas pirms dekādes vēl liktos drīzāk zinātniskās fantastikas auglis, piemēram, tālvadības ceļojumu koferi. Arī mēs kā aģentūra cenšamies veicināt jauno prātu interesi tūrisma tehnoloģijās un to attīstībā, rīkojot konkursu jauniešiem "Latvia Tours Traveltech".

2018.gads ir Latvijas simtgades gads, tāpēc ceram, ka tas nesīs papildu aktivitāti ienākošā tūrisma segmentā. Šogad notiks arī Ziemas olimpiskās spēles Dienvidkorejā, kas pavērs iespējas tūrisma aģentūrām gan informēt klientus par šīs valsts kultūras īpatnībām, gan, cerams, arī radīs pieprasījumu pēc nokļūšanās Phjončhanā.

Šis gads iezīmēs vēl vairākas vērā ņemamas izmaiņas – 25. maijā stāsies spēkā jaunā Datu aizsardzības regula, kas ieviesīs nopietnas izmaiņas personas datu apstrādē un uzglabāšanā, ietekmējot arī ceļojumu aģentūru darbību. Savukārt starp šā gada izaicinājumiem jāmin pieaugošā konkurence, jo tūrisma aģentūras patlaban sacenšas ne tikai ar dažādiem tiešsaistes rīkiem, bet arī ar aviokompāniju, viesnīcu un citu nozares spēlētāju piedāvājumu. Tas nozīmē, ka ir jāmeklē arvien jauni veidi klientu piesaistei un lojalitātes veicināšanai.

Par arvien lielāku izaicinājumu kļūst arī kompetentu kadru piesaiste tūrisma nozarē, sevišķi izejošajā tūrismā. Profesionālam ceļojumu konsultantam ir nepieciešamas daudz un dažādas iemaņas, kuru apgūšana prasa laiku, tāpēc ļoti svarīgi atrast veidus, kā darbiniekus motivēt turpināt karjeru uzņēmumā. Mūsu gadījumā tie ir dažādi bonusi un atvieglojumi ceļošanai, tāpat esam pretimnākoši jaunajām māmiņām un cenšamies izdomāt arvien jaunus veidus, kā darbiniekus ieinteresēt saglabāt ilgtermiņa attiecības ar uzņēmumu.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Par desmitdaļu audzis viesnīcās pavadīto nakšu skaits

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs 2017.gada 11 mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 12,1% salīdzinājumā ar 2016.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 4,624 miljonus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Tostarp ārvalstu viesu pavadīto nakšu skaits Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs 2017.gada 11 mēnešos salīdzinājumā ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu palielinājies par 11,7%, sasniedzot 3,179 miljonus.

Kopumā pērn 11 mēnešos Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 2,402 miljoni viesu, kas ir par 11,6% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2016.gadā, tostarp apkalpoto ārvalstu viesu skaits audzis nedaudz straujāk - par 12,6%, sasniedzot 1,659 miljonus.

Statistikas pārvaldes dati arī liecina, ka 2017.gada 11 mēnešos no ārvalstu viesiem Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs visvairāk viesu bijuši no Krievijas - 219 tūkstoši, kas ir par 14,5% vairāk nekā attiecīgajā periodā gadu iepriekš, seko viesi no Vācijas - 199,9 tūkstoši, kas ir pieaugums par 10,2%, no Lietuvas - 167,2 tūkstoši, kas ir pieaugums par 13,6%, no Igaunijas - 146,5 tūkstoši, kas ir par 10,1% vairāk, kā arī viesi no Somijas - 107,1 tūkstotis, kas ir par 14,1% vairāk.

Lasīt vairāk

02. Viesnīcas "Grand Poet Hotel" izveidē investēti 30 miljoni eiro

Viesnīcu ķēde "Semarah Hotels" investējusi 30 miljonus eiro jaunas dizaina pieczvaigžņu viesnīcas "Grand Poet Hotel" izveidē Rīgā, Raiņa bulvārī 5/6, ēkā, kurā iepriekš atradās Iekšlietu ministrija.

Nekustamie īpašumi Raiņa bulvārī 5/6 ir VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) īpašums, un tie ir iznomāti SIA "6.dimensija", ar kuru 2006.gadā noslēgti nomas līgumi līdz 2037.gada 31.jūlijam, aģentūru LETA informēja VNĪ pārstāve Inta Plūmiņa. Nomas maksa mēnesī ir noteikta aptuveni 18 000 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa. Nomas līgumos ir noteikts nomnieka pienākums par saviem līdzekļiem atjaunot sliktā tehniskā stāvoklī esošās ēkas, ko nomnieks ir veicis. Nomniekam bija noteikts pienākums ēkas nodot ekspluatācijā līdz 2018.gada 31.janvārim.

Šajā ēkā iepriekš atradās Iekšlietu ministrija un 1991.gada barikāžu laika asiņainākie notikumi risinājās, kad 20.janvārī PSRS iekšlietu spēku īpašo uzdevumu vienība OMON mēģināja ieņemt ēku. Bojā gāja pieci cilvēki, kuru vidū bija skolnieks Edijs Riekstiņš, divi iekšlietu darbinieki - Vladimirs Gomonovičs, Sergejs Konoņenko - un Rīgas kinostudijas operatori Andris Slapiņš un Gvido Zvaigzne.

Lasīt vairāk

03. Zemgales vecpilsētās atjaunos kultūrvēsturiskos objektus

Trīs Zemgales pašvaldības - Jelgava, Dobeles un Bauskas novadi, piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) līdzfinansējumu, īstenos kopīgu kultūrvēsturiskā mantojuma atjaunošanas projektu.

Īstenojot ieceri, Jelgavā plānots sakārtot Vecpilsētas ielas apkārtni, attīstot to kā radošo kvartālu un izveidojot jaunu tūrisma objektu - Zemgales restaurācijas centru, kurā būtu pieejami reģiona mērogā unikāli restauratoru pakalpojumi kultūrvēsturisku un citu nozīmīgu priekšmetu atjaunošanai. Tāpat nozīmīgas investīcijas paredzētas Jelgavas dievnamu atjaunošanā.

Bauskā tiks sakārtota un nostiprināta Bauskas pilskalna ziemeļu nogāze un Bauskas pils tornis, lai izbūvētu vairākus skatu laukumus pilsdrupu un apkārtējās ainavas apskatei, kā arī iekārtotu pils būvvēstures digitālu ekspozīciju, savukārt Dobelē pārbūvi piedzīvos Dobeles Livonijas ordeņa pils kapela, kā arī pils laukuma teritorija.

Plānotos darbus paredzēts veikt 32 mēnešu laikā - līdz 2020.gada 1.septembrim. Kopējās projekta izmaksas ir 5 988 081 eiro, tai skaitā ERAF finansējums 2 347 500 eiro un nacionālais finansējums 3 418 384 eiro apmērā.

Lasīt vairāk

04. "Albert Hotel" vietā atklās "Mariott" viesnīcu "AC Hotel Riga"

Ēkā, kur līdz šim atradās viesnīca "Albert Hotel", šogad atklās starptautiskās grupas "Marriott International" viesnīcu ar nosaukumu "AC Hotel Riga", kuru Latvijā pārvaldīs viesnīcu operators "Legendhotels".

"Albert Hotel" uz renovācijas laiku tika slēgta janvāra vidū. Ēkas renovāciju veiks viesnīcas īpašniece starptautiska nekustamo īpašumu kompānija "Vastint Latvia".

Pēc renovācijas, "AC Hotel Riga" būs pieejamas 239 istabiņas, un tajā atradīsies konferenču centrs, atpūtas telpa, restorāns un fitnesa centrs. Viesnīcu operators "Legendhotels Latvija" par "AC Hotel Riga" pārvaldīšanu ir noslēdzis 20 gadu franšīzes līgumu ar "Marriott International". Jaunā viesnīca darbību sāks 2019.gadā.

Lasīt vairāk

05. PTAC pārņem TATO datubāzes uzraudzību

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) 1.janvārī no Ekonomikas ministrijas (EM) pārņēma Tūrisma aģentu un tūrisma operatoru (TATO) datubāzes uzraudzību.

Papildus tam, Tūrisma likumā PTAC paredzētas jaunas funkcijas, piemēram, tūrisma aģentu, operatoru un saistīto tūrisma pakalpojumu sniedzēju licencēšana un licences prasību ievērošanas uzraudzība, TATO datu bāzes uzturēšana, pilnveidošana, informācijas atjaunināšana u.c.

Līdz ar jaunu pienākumu uzņemšanos, PTAC štats palielināts par četriem cilvēkiem, bet jauno pienākumu pildīšanai PTAC šim gadam nepieciešami 119 980 eiro, bet 2019.gadam un turpmākajiem gadiem - 131 470 eiro.

TATO ir publiski pieejama datubāze, kurā tiek reģistrēti visi tūrisma aģenti un tūrisma operatori, kas drīkst sniegt kompleksus tūrisma pakalpojumus Latvijā. Jebkurš komplekso tūrisma pakalpojumu ņēmējs var pārbaudīt vai konkrētais tūrisma operators vai aģents ir reģistrēts šajā datu bāzē.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Latvijas prezidentūra ES Padomē sekmē tūristu piesaistīšanu

Pagājušajā gadā, Latvijai esot Eiropas Savienības Padomes prezidējošajai valstij, izdevies sekmēt tūristu skaita pieaugumu. Neskatoties uz Krievijas tūristu skaita kritumu, Latvijai pērn izdevies piesaistīt 6,8 miljonus ārvalstu ceļotāju, kas ir par 9,5 % vairāk nekā 2014. gadā. Tiesa, tā kā šogad Latvijā nav iecerēti tādi plaša mēroga pasākumi kā prezidentūra, tūristu skaits varētu pieaugt 2–3 % robežās.

Nozares neveiksmes

Ēdinātāji un kafejnīcas tūrisma pieaugumu neizjūt

Noslēdzoties Latvija prezidentūrai ES Padomē, vairāki ēdināšanas uzņēmumi un kafejnīcas atzina, ka prezidentūras laikā nav izjutuši būtisku tūristu skaita pieaugumu savās ēdināšanas vietās. Vairāki uzņēmēji norādīja, ka tūristu skaita pieaugumam būtu jābūt lielākam par 10 %, lai restorāni, ēstuves vai kafejnīcas izjustu kaut nelielu pieaugumu, jo citādi sanāk tomēr vairāk fokusēties uz vietējiem klientiem.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Cerības uz straujāku attīstību, TAVA pievienojot LIAA

Pērn tika aktualizēts jautājums par Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) kā atsevišķas struktūrvienības likvidēšanu, pievienojot to Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA). Lai arī sākumā nozarē bija neliels satraukums par to, vai šādā scenārijā no valsts puses nemazināsies atbalsts nozarei, tomēr gada beigas iezīmēja pozitīvākas noskaņas, kas mijās ar cerībām uz straujāku, izlēmīgāku, kvalitatīvāku attīstību. LIAA pārņēma TAVA funkcijas un tiesības šā gada 1. februārī ar mērķi uzlabot tūrisma politikas īstenošanas efektivitāti.

Palielina nodokļu slogu azartspēļu biznesam

Neskatoties uz uzņēmējus pārstāvošo organizāciju iebildumiem, Saeima pērn pieņēma likumprojektu, kas paredz palielināt azartspēļu nodokļu un nodevu apmēru – katram azartspēļu automātam par katru spēles vietu palielinot no 3141,7 eiro līdz 3204 eiro un katram ruletes, kāršu vai kauliņu spēles galdam no 17 279,36 eiro līdz 18 000 eiro. Spēļu biznesa asociācija samierinājās ar šādu pavērsienu, vienlaikus paužot cerību, ka nākamā valdība netraucēs attīstīties azartspēļu nozarei un "neraustīs" to ar iepriekš neparedzētām izmaiņām nodokļos.

Nerealizētais konferenču tūrisma sapnis
Nozarē jau vairākus gadus ir notikušas diskusijas par Latviju kā konferenču tūrisma potenciālo galamērķi Eiropas ziemeļu reģionā. Nozares eksperti argumentē, ka Latvija no starptautisku un plaša mēroga konferenču lokācijas perspektīvas ir ļoti labā ģeogrāfiskā novietojumā. Taču, kā uzskata nozarē, būtisks šķērslis ir tas, ka Latvijā līdz šim nav izdevies īstenot ieceri par starptautiska konferenču centra izveidi vismaz Rīgā, kur būtu iespējams pulcēt ievērojamu cilvēku skaitu, kā arī nodrošināt konferenču un citu plaša mēroga pasākumu tehniskās prasības. Bet nozare vēl cer, turpina diskutēt un meklēt risinājumus.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 962 1 005 1 027
Darbinieku skaits, tūkst. 28 29 30
Peļņa, milj. EUR 55 72 61
Rentabilitāte, % 5 6 5
Apgrozījums, milj. EUR 1 059 1 144 1 235
Apgrozījuma izmaiņas 8 8 8
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Tūrisms, viesmīlība, izklaide rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir ALFOR, SIA, Olympic Casino Latvia, SIA, LIDO, AS, PREMIER RESTAURANTS LATVIA, SIA, JOKER LTD, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Izklaide un sports, Naktsmājas, tūrisms, Ēdināšana

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. ALFOR, SIA
Mārupe, Plieņciema 12, Mārupes n., LV-2167 T. 67301000
Spēļu zāles, kazino 60 439 13 13 188 21.82% 906
2. Olympic Casino Latvia, SIA
Kronvalda bulvāris 3, Rīga, LV-1010 T. 67892975
Spēļu zāles, kazino 50 541 28.91 19 234 38.06% 471
3. LIDO, AS
Ķengaraga 6a, Rīga, LV-1063 T. 67041201
Ēdināšanas uzņēmumi 33 759 1.81 1 237 3.66% 963
4. PREMIER RESTAURANTS LATVIA, SIA
Duntes 6, Rīga, LV-1013 T. 67242319
Ēdināšanas uzņēmumi 30 972 3.42 10 362 33.46% 726
5. JOKER LTD, SIA
Katrīnas 12, Rīga, LV-1045 T. 67321251
Spēļu zāļu, kazino aprīkojums 30 015 19.54 8 258 27.51% 435
6. Latvijas Loto, Valsts AS
Meistaru 19, Rīga, LV-1050 T. 67227728
Loterijas 24 686 12.78 4 027 16.31% 99
7. TEZ TOUR, SIA
Mārupe, Ziedleju 6, Mārupes n., LV-2167 T. 90006000
Tūrisms un viesnīcu rezervēšana 21 905 -2.58 455 2.08% 27
8. NOVATOURS, SIA
Rīga, Krišjāņa Valdemāra iela 100, LV-1013
Tūrisms un viesnīcu rezervēšana 21 861 11.37 37 0.17% 69
9. Admirāļu klubs, SIA
Mārupe, Plieņciema 12, Mārupes n., LV-2167 T. 67301000
Spēļu zāles, kazino 21 689 16.47 -3 005 -13.85% 235
10. VIESNĪCA "LATVIJA", AS
Elizabetes 55, Rīga, LV-1010 T. 67772222
Viesnīcas 21 451 2.71 2 861 13.34% 225

Viedokļi

Autors: Asnāte Ziemele

Sadarbības veicināšana biznesa dažādošanai un paplašināšanai

Pērn, pievienojoties 36 jauniem biedriem, sasniedzām lielāko biedru skaitu līdz šim – 350 aktīvi un lojāli lauku tūrisma uzņēmēji un organizācijas. Kopumā pagājušais gads vērtējams kā sadarbības gads – kopā ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi (LOSP) organizējām konferenci par videi draudzīgu saimniekošanu, ar Latvijas lauku forumu bija iespēja līdzdarboties skolu jauniešu konkursā "Laiks laukiem" un konferencē "Lauku tūrisma spēks: uzņēmēju, pašvaldību un vietējās kopienas lasīt tālāk

Autors: Jānis Vālodze

Kvalitātes uzlabošana un darījumu tūrisma attīstība

Pērn viesnīcu un restorānu biznesu veicināja Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē un Eiropas basketbola čempionāts, savukārt negatīva ietekme bija Krievijas tūristu kritums par 31,5 %. Restorānu un viesnīcu apgrozījumu dati vēl nav pieejami, bet ir skaidrs, ka, piemēram, naktsmītņu ziņā izdevies sasniegt 2014. gada līmeni. Ņemot vērā, ka salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem šogad Latvijā nav nekādu vērienīgu pasākumu, bet Rīgā vien ar jaunajiem projektiem nāks klāt vēl 500 lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

"McDonald's" nākamnedēļ informēs par aizvadītā gada biznesa rezultātiem un nākotnes attīstības plāniem Latvijā

Rīga, 21.apr., LETA. Ātrās ēdināšanas uzņēmums "McDonald's" nākamnedēļ informēs par aizvadītā gada biznesa rezultātiem un attīstības plāniem Latvijā šajā un nākamajā gadā, aģentūru LETA informēja uzņēmuma pārstāvji. Pasākums tiks apvienots ar Vecrīgā esošā "McDonald's" restorāna atklāšanu pēc rekonstrukcijas. Preses konference norisināsies ceturtdien, 26.aprīlī, plkst.11 Zigfrīda Annas Meierovica bulvārī 18, Rīgā. Pasākumā piedalīsies "McDonald's" ģenerāldirektors Baltijas valstīs Vladimirs lasīt tālāk

Autors: LETA

papildināta - Ugunsgrēks posta Gulbenes Balto pili

(Pievienota 6.-7.rindkopa) Valmiera, 20.apr., LETA. Šodien Gulbenē degusi Vecgulbenes muižas kompleksa ēka Baltā pils, aģentūra LETA noskaidroja Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienestā. Plkst.13.17 saņemts izsaukums uz Brīvības ielu, kur dedzis neapsaimniekotas divstāvu mūra ēkas jumts. Plkst.14.16 ugunsgrēks lokalizēts, un aizvien norit tā dzēšana. Gulbenes pilsētas pārvaldes vadītājs Gints Āboliņš aģentūrai LETA apstiprināja, ka degusi Vecgulbenes muižas kompleksa ēka, kas saukta arī lasīt tālāk

Autors: LETA

Izsolē nonākusī Viesītes novada pašvaldības SIA "Pērlīte" turpina strādāt ar zaudējumiem

Jelgava, 16.apr., LETA. Viesītes novada pašvaldības SIA "Pērlīte", kuras kapitāldaļu pārdošanai pašvaldība rīkos atkārtotu izsoli, pagājušajā gadā turpināja strādāt ar zaudējumiem, liecina "Firmas.lv" informācija. 2017.gadā kempinga pakalpojumu sniedzēja zaudējumi gan bija ievērojami mazāki nekā 2016.gadā, sasniedzot attiecīgi 2786 eiro un 9515 eiro. Par 18% krities arī uzņēmuma apgrozījums, kas 2016.gadā bija 30 474 eiro, bet pērn - jau 24 732 eiro. Ieņēmumu kritumu uzņēmuma vadība skaidro lasīt tālāk

Visas ziņas >>>