Ienākt

Tūrisms, viesmīlība, izklaide

Izklaide un sports Naktsmājas, tūrisms
Ēdināšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Pozitīvas izmaiņas saistībā ar ceļojumu iepriekšpārdošanu

Leonīds Močeņovs, SIA “Novatours” direktors

Pagājušajā gadā populārāko galamērķu vidū atgriezās iepriekšējie līderi - ziemas periodā Ēģiptes kūrortpilsēts Hurgada un Šarm eš Šeiha, bet vasaras periodā - Turcija. Pirms pāris gadiem saistībā ar ģeopolitiskajām problēmām, terorismu, tāpat aviokatastrofu Sīnāja pussalā krietni samazinās ceļojumu apmēri uz Ēģipti. Apjomi Hurgadā bija ļoti mazi, bet lidojumi uz Šarm eš Šeihu vispār bija atcelti. Savukārt Turcijā kritumu izraisīja nemieri, tostarp Stambulā, kā arī mēģinājumi gāzt no amata Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoanu. Taču pērn ceļojumu apjoms bija atgriezies līmenī, kādā bijām pirms diviem gadiem, un arī šogad prognozējam, ka pieprasījums pēc ceļojumiem uz Turciju krietni pieaugs. To pašu varam teikt par Ēģipti, turklāt jau šajā ziemas periodā ir atsākušies lidojumi uz Šarm eš Šeihu - notiek divi lidojumi nedēļā. Tāpat divi lidojumi nedēļā notiek uz Hurgadu, kamēr pagājušajā gadā bija tikai viens lidojums nedēļā. Attiecīgi apjomi ir labā līmenī.
Svarīgs jautājums ir pašizmaksa un degvielas cena, kas pakāpeniski aug. Tāpat svarīgas ir valūtas svārstības. Eiropas valstīs viesnīcām cenas gadā vidēji kāpj par 10-15%, savukārt Turcijā cenas ir salīdzinoši stabilas. Ņemot vērā tūristu plūsmas kritumu, viņi cenas neceļ, lai atgūtu klientus. Gan Turcijai, gan Ēģiptei vēl ir jāattīra savs imidžs, un šķiet, ka tas notiek diezgan veiksmīgi. Par ceļotāju drošību tiek ļoti domāts. Piemēram, Hurgadas lidostā drošības pārbaudes notiek trīs līmeņos. Salīdzinājumam - Rīgas lidostā tikai vienā līmenī. Tāpat katrā viesnīcā ir apsardze, detektori u.tml. Gan Ēģiptē, gan Turcijā ir veikti lieli ieguldījumi drošības uzlabošanai. Lai gan izskatās, ka pasaulē visam cenas pakāpeniski aug, mēs neprognozējam strauju cenu kāpumu nozarē.

Tāpat novērojam pozitīvas izmaiņas saistībā ar ceļojumu iepriekšpārdošanu. Kaut arī izmaksas dažādiem galamērķiem ir atšķirīgas, vidēji klienta budžets ir aptuveni 700 eiro. Apmēram 60% klientu ir gatavi pirkt ceļojumus laicīgi, lai saņemtu kādas priekšrocības, piemēram, iespējams izvēlēties jebkuru datumu, jebkuru virzienu, jebkuru periodu, kā arī pasūtīt viesnīcas numura tipu. Šim rādītājam ir tendence katru gadu pieaugt. Ceļojumu iepriekšpārdošanas pirmajā posmā piedāvājumu loks ir plašs, kā arī tiek piedāvāta zemākā cena, par kādu attiecīgais ceļojums tiks pārdots. Iepriekš lielākā daļa klientu ceļojumus iegādājās pēdējā brīdī - sēdēja un gaidīja zemākās cenas, mazāku uzmanību pievēršot galamērķim. Taču tagad cilvēki zina, uz kurieni vēlas braukt. Pamatvirzieni ir Turcija, Grieķija, Bulgārija, un lielākā daļa uz šīm vietām brauc atkārtoti. Turklāt, ja analizējam pagājušā gada rādītājus, jānorāda, ka nereti bijuši periodi, kad ne tikai viesnīcās, bet arī lidmašīnās nav bijis brīvu vietu ceļojumiem no jūlija līdz septembrim. Tāpēc mēs aktīvi cenšamies potenciālajiem klientiem skaidrot, ka ceļojumu iegāde jāveic laicīgi. Savukārt tie, kas paši iegādājas lētos aviolidojumus un pēc tam viesnīcas meklējumos vēršas pie tūroperatora, ir jauni cilvēki, kas cenšas ekonomēt līdzekļus. Tāpat mēs, ja redzam, ka čartera reisā ir palikušas brīvas vietas, varam piedāvāt tās tirgū par zemu cenu. Kopumā šī klientu kategorija ir apmēram 20-22%, bet jāatzīmē, ka tās pieaugums nav tik straujš, kā varētu domāt, - apmēram 1-2% gadā.

Pagājušajā gadā notika aktīvs darbs pie jaunā tūrisma nozari regulējošā likuma, kas būs liels ieguvums mūsu klientiem - ar regulējumu tiek sperts nākamais solis, lai pakalpojumu kvalitāti vēl paaugstinātu. Lai gan ne lielā apjomā, bet joprojām ir sastopami cenu dempinga, patērētāju maldināšanas u.tml. gadījumi, ir ēnu ekonomika. Varam konstatēt, ka neliela kompāniju daļa izmaksā algas aploksnē, un tie ir riski. Ceram, ka līdz ar jauno regulējumu pelēkās ekonomikas daļa samazināsies. Pirmkārt, tiks ieviesta kompāniju licencēšana. Ja kāda kompānija īstenos negodīgu komercpraksi, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs kas veiks licencēšanu, varēs atņemt attiecīgajai kompānijai licenci. Būs noteikts mehānisms, kā tas notiks.

Tāpat būs jauns algoritms un jauna kontroles procedūra saistībā ar iemaksātās naudas garantiju. Mūsu klienti ir gatavi rezervēt ceļojumu un iemaksāt naudiņu jo ātrāk, jo labāk. Līdz ar jaunajiem noteikumiem viņu iemaksātā nauda tiks apdrošināta, attiecīgi klienti varēs būt droši, ka viņi iemaksāto naudu nezaudēs. Jaunais regulējums mainīs apdrošināšanas apjomus, jo šobrīd varam konstatēt, ka lielākā daļa tūroperatoru un aģentūru izmanto tikai minimālo līmeni - 28 000 eiro apmērā, kas ir mazs apjoms. Piemēram, ar šo summu nav iespējams segt pat pusi viena čartera lidojuma izmaksu. Ceram, ka mehānisms būs skaidrs un notiks kontroles, tādējādi nodrošinot labāku pakalpojumu kvalitāti.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Aicina valdību lemt par jauna līmeņa starptautiska konferenču centra izveidi Rīgā

Latvijas Kongresa biroja (LKB), Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas (ALTA) un Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas (LVRA) pārstāvji atklātā vēstulē Ministru prezidentam Mārim Kučinskim (ZZS), ekonomikas ministram Arvilam Ašeradenam (V) un finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai (ZZS) pauduši aicinājumu valdības pārstāvjus lemt par jauna līmeņa starptautiska konferenču centra izveidi Rīgā.

Tūrisma pārstāvji uzsver, ka pašlaik Rīga spēj kvalitatīvi uzņemt tikai līdz 500 cilvēku lielas konferences, tādēļ Rīgā nepieciešams izveidot konferenču centru ar atbilstošu infrastruktūru, kas spētu uzņemt līdz pat 3000 delegātu starptautiskas konferences.

Nozares ekspertu aprēķini liecina, ka, neattīstot darījumu tūrismu, ik gadu tiek zaudēts potenciālais kopējais pienesums Latvijas ekonomikai līdz pat 30 miljoniem eiro gadā, ko veido gan tiešie pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi valsts budžetā, gan darījumu tūristu iztērētās naudas apmērs kopumā.

Lasīt vairāk

02. OECD: Latvijas tūrisma nozarē pieaug dalītās ekonomikas nozīme

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) apskatā par 2018.gada tendencēm un rīcībpolitikas aktualitātēm tūrisma jomā "Tourism Trends & Policies 2018" secinājusi, ka pēdējo gadu laikā Latvijā palielinājies pieejamo viesnīcu skaits, kā arī pieaugusi "dalītās" ekonomikas ietekme - aptuveni 10% tūristu Latvijā izmanto starptautiskā mājokļu iznomāšanas portāla "Airbnb" vai līdzīgu pakalpojumu sniedzēju sniegtās iespējas.

Tāpat OECD konstatējusi, ka Latvijas tūrisma nozare turpina augt vienmērīgi, jo īpaši tūristu skaita un to uzturēšanās ilguma ziņā. Tomēr tajā pašā laikā kopējie ieņēmumi valstij no ārvalstu tūristiem pieaug lēnāk kā iepriekš prognozēts. OECD kā būtiskākos Latvijas tūrisma politikas izaicinājumus min tūrisma piedāvājuma kvalitātes celšanu, izglītības un prasmju uzlabošanu, darījumu un veselības tūrisma attīstību cīņai ar sezonalitāti, kā arī Latvijas konkurētspējas nostiprināšanu reģionā.

Savukārt kā Latvijas konkurētspējīgākie tūrisma produkti minēti konferenču un izstāžu tūrisms, veselības, dabas, kultūras un radošo industriju tūrisms.

Lasīt vairāk

03. Liepājas Universitāte apsver starptautiskajam tūrismam veltītas maģistrantūras programmas izveidi

Liepājas Universitātes pārstāvji šā gada martā tikāss ar Liepājas domes priekšsēdētāja vietniekiem Ati Deksni (LRA) un Ģirtu Kronbergu (LRA), lai pārrunātu nepieciešamību veidot jaunu maģistra programmu, kas saistīta ar starptautisko tūrismu un kultūras vadību.

Kopēju pārrunu rezultātā radusies ideja par iespējamu trīspusējas maģistra programmas veidošanu, kurā piedalītos Liepājas Universitāte, Lietuvas un kāda no Eiropas augstskolām.

Lasīt vairāk

04. Rīga kļuvusi par piekto labāko Eiropas tūrisma galamērķi šogad

Latvijas galvaspilsēta Rīga sacensībā par Eiropas labākā tūrisma galamērķa jeb "European Best Destination" titulu 2018.gadā ieguvusi piekto vietu. Eiropas labāko tūrisma galamērķu pieciniekā iekļuvušas arī Bilbao Spānijā, Kolmāra Francijā un Hvaras sala Horvātijā.

Par Eiropas labāko tūrisma galamērķi šogad atzīta Polijas pilsēta Vroclava. Eiropas labākais tūrisma galamērķis noteikts balsojumā interneta vietnē "europeanbestdestinations.com", kas norisinājās līdz šā gada 8.februārim.

Šogad uz Eiropas labākā tūrisma galamērķa titulu pretendēja 20 Eiropas pilsētas, kas kopumā saņēmušas vairāk nekā 320 000 balsu no 162 dažādām valstīm. Par Rīgu balsojuši gandrīz 30 000 vietējo un ārvalstu iedzīvotāju. Eiropas labākais galamērķis noteikts devīto gadu pēc kārtas, un Rīga balsojumā iekļauta otro reizi. Konkursu rīko Eiropas organizācija “European Best Destinations”, kas izveidota kultūras un tūrisma veicināšanai Eiropā.

Lasīt vairāk

05. Projekts ”LatviaRoadTrip” nominēts tūrisma nozares apbalvojumam "World Travel Awards"

Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) digitālā mārketinga projekts "LatviaRoadTrip" nominēts tūrisma nozares apbalvojumam "World Travel Awards" kategorijā "Europe's Leading Tourism Development Project 2018" ("Eiropas vadošais tūrisma attīstības projekts 2018"). Konkursā pieteiktā Latvijas tūrisma attīstības projekta pamatā ir digitālā mārketinga kampaņa "LatviaRoadTrip", kuras laikā Ziemeļvalstu blogeri apceļoja Kurzemi, Vidzemi un Latgali dažādos maršrutos un laikos.

Redzētais un piedzīvotais Latvijā pārtapa publikācijās braucienu dalībnieku blogu vietnēs, un ir atspoguļots "Twitter", "Facebook", "Instagram" un citos sociālajos tīklos. Pieteikums konkursam sagatavots kopīgi ar Ziemeļvalstu ceļojumu blogeru apvienību "Nordic Travel Blogers" (Nordic TB).

"Pasaules ceļojumu godalga" ir dibināta 1993.gadā un ar to apbalvo lielākās ar tūrismu saistītās organizācijas dažādās nozaru kategorijās, sākot ar aviokompānijām, viesnīcām, kūrortiem un kruīziem līdz kredītkartēm, automobiļu nomas kompānijām un viesnīcu rezervēšanas servisam. Svinīgā konkursa apbalvošanas ceremonija šogad notiks 30.jūnijā Grieķijas galvaspilsētā Atēnās.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Latvijas prezidentūra ES Padomē sekmē tūristu piesaistīšanu

Pagājušajā gadā, Latvijai esot Eiropas Savienības Padomes prezidējošajai valstij, izdevies sekmēt tūristu skaita pieaugumu. Neskatoties uz Krievijas tūristu skaita kritumu, Latvijai pērn izdevies piesaistīt 6,8 miljonus ārvalstu ceļotāju, kas ir par 9,5 % vairāk nekā 2014. gadā. Tiesa, tā kā šogad Latvijā nav iecerēti tādi plaša mēroga pasākumi kā prezidentūra, tūristu skaits varētu pieaugt 2–3 % robežās.

Nozares neveiksmes

Ēdinātāji un kafejnīcas tūrisma pieaugumu neizjūt

Noslēdzoties Latvija prezidentūrai ES Padomē, vairāki ēdināšanas uzņēmumi un kafejnīcas atzina, ka prezidentūras laikā nav izjutuši būtisku tūristu skaita pieaugumu savās ēdināšanas vietās. Vairāki uzņēmēji norādīja, ka tūristu skaita pieaugumam būtu jābūt lielākam par 10 %, lai restorāni, ēstuves vai kafejnīcas izjustu kaut nelielu pieaugumu, jo citādi sanāk tomēr vairāk fokusēties uz vietējiem klientiem.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Cerības uz straujāku attīstību, TAVA pievienojot LIAA

Pērn tika aktualizēts jautājums par Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) kā atsevišķas struktūrvienības likvidēšanu, pievienojot to Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA). Lai arī sākumā nozarē bija neliels satraukums par to, vai šādā scenārijā no valsts puses nemazināsies atbalsts nozarei, tomēr gada beigas iezīmēja pozitīvākas noskaņas, kas mijās ar cerībām uz straujāku, izlēmīgāku, kvalitatīvāku attīstību. LIAA pārņēma TAVA funkcijas un tiesības šā gada 1. februārī ar mērķi uzlabot tūrisma politikas īstenošanas efektivitāti.

Palielina nodokļu slogu azartspēļu biznesam

Neskatoties uz uzņēmējus pārstāvošo organizāciju iebildumiem, Saeima pērn pieņēma likumprojektu, kas paredz palielināt azartspēļu nodokļu un nodevu apmēru – katram azartspēļu automātam par katru spēles vietu palielinot no 3141,7 eiro līdz 3204 eiro un katram ruletes, kāršu vai kauliņu spēles galdam no 17 279,36 eiro līdz 18 000 eiro. Spēļu biznesa asociācija samierinājās ar šādu pavērsienu, vienlaikus paužot cerību, ka nākamā valdība netraucēs attīstīties azartspēļu nozarei un "neraustīs" to ar iepriekš neparedzētām izmaiņām nodokļos.

Nerealizētais konferenču tūrisma sapnis
Nozarē jau vairākus gadus ir notikušas diskusijas par Latviju kā konferenču tūrisma potenciālo galamērķi Eiropas ziemeļu reģionā. Nozares eksperti argumentē, ka Latvija no starptautisku un plaša mēroga konferenču lokācijas perspektīvas ir ļoti labā ģeogrāfiskā novietojumā. Taču, kā uzskata nozarē, būtisks šķērslis ir tas, ka Latvijā līdz šim nav izdevies īstenot ieceri par starptautiska konferenču centra izveidi vismaz Rīgā, kur būtu iespējams pulcēt ievērojamu cilvēku skaitu, kā arī nodrošināt konferenču un citu plaša mēroga pasākumu tehniskās prasības. Bet nozare vēl cer, turpina diskutēt un meklēt risinājumus.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 962 1 005 1 027
Darbinieku skaits, tūkst. 28 29 30
Peļņa, milj. EUR 55 72 61
Rentabilitāte, % 5 6 5
Apgrozījums, milj. EUR 1 059 1 144 1 235
Apgrozījuma izmaiņas 8 8 8
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Tūrisms, viesmīlība, izklaide rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir ALFOR, SIA, Olympic Casino Latvia, SIA, LIDO, AS, PREMIER RESTAURANTS LATVIA, SIA, JOKER LTD, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Izklaide un sports, Naktsmājas, tūrisms, Ēdināšana

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. ALFOR, SIA
Mārupe, Plieņciema 12, Mārupes n., LV-2167 T. 67301000
Spēļu zāles, kazino 60 439 13 13 188 21.82% 906
2. Olympic Casino Latvia, SIA
Kronvalda bulvāris 3, Rīga, LV-1010 T. 67892975
Spēļu zāles, kazino 50 541 28.91 19 234 38.06% 471
3. LIDO, AS
Ķengaraga 6a, Rīga, LV-1063 T. 67041201
Ēdināšanas uzņēmumi 33 759 1.81 1 237 3.66% 963
4. PREMIER RESTAURANTS LATVIA, SIA
Duntes 6, Rīga, LV-1013 T. 67242319
Ēdināšanas uzņēmumi 30 972 3.42 10 362 33.46% 726
5. JOKER LTD, SIA
Katrīnas 12, Rīga, LV-1045 T. 67321251
Spēļu zāļu, kazino aprīkojums 30 015 19.54 8 258 27.51% 435
6. Latvijas Loto, Valsts AS
Meistaru 19, Rīga, LV-1050 T. 67227728
Loterijas 24 686 12.78 4 027 16.31% 99
7. TEZ TOUR, SIA
Mārupe, Ziedleju 6, Mārupes n., LV-2167 T. 90006000
Tūrisms un viesnīcu rezervēšana 21 905 -2.58 455 2.08% 27
8. NOVATOURS, SIA
Rīga, Krišjāņa Valdemāra iela 100, LV-1013
Tūrisms un viesnīcu rezervēšana 21 861 11.37 37 0.17% 69
9. Admirāļu klubs, SIA
Mārupe, Plieņciema 12, Mārupes n., LV-2167 T. 67301000
Spēļu zāles, kazino 21 689 16.47 -3 005 -13.85% 235
10. VIESNĪCA "LATVIJA", AS
Elizabetes 55, Rīga, LV-1010 T. 67772222
Viesnīcas 21 451 2.71 2 861 13.34% 225

Viedokļi

Autors: Asnāte Ziemele

Sadarbības veicināšana biznesa dažādošanai un paplašināšanai

Pērn, pievienojoties 36 jauniem biedriem, sasniedzām lielāko biedru skaitu līdz šim – 350 aktīvi un lojāli lauku tūrisma uzņēmēji un organizācijas. Kopumā pagājušais gads vērtējams kā sadarbības gads – kopā ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi (LOSP) organizējām konferenci par videi draudzīgu saimniekošanu, ar Latvijas lauku forumu bija iespēja līdzdarboties skolu jauniešu konkursā "Laiks laukiem" un konferencē "Lauku tūrisma spēks: uzņēmēju, pašvaldību un vietējās kopienas lasīt tālāk

Autors: Jānis Vālodze

Kvalitātes uzlabošana un darījumu tūrisma attīstība

Pērn viesnīcu un restorānu biznesu veicināja Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē un Eiropas basketbola čempionāts, savukārt negatīva ietekme bija Krievijas tūristu kritums par 31,5 %. Restorānu un viesnīcu apgrozījumu dati vēl nav pieejami, bet ir skaidrs, ka, piemēram, naktsmītņu ziņā izdevies sasniegt 2014. gada līmeni. Ņemot vērā, ka salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem šogad Latvijā nav nekādu vērienīgu pasākumu, bet Rīgā vien ar jaunajiem projektiem nāks klāt vēl 500 lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

"Vairāk saules" IT speciālists atbrīvots pret 20 000 eiro drošības naudu

Rīga, 15.aug., LETA. Restorānu tīkla "Vairāk saules" IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, aģentūrai LETA pastāstīja Štromberga advokāts Mareks Halturins. Jurists norādīja, ka tiesas sēdē, kurā tika pārskatīts IT speciālistam piemērotais drošības līdzeklis, tika nolemts nomainīt drošības līdzekli - apcietinājumu - pret drošības naudu. Štrombergs tiesai un izmeklētājiem ir piedāvājis veikt poligrāfa jeb lasīt tālāk

Autors: LETA

papildināta - "Vairāk saules" IT speciālists atbrīvots pret 20 000 eiro drošības naudu

(4. un 5.rindkopā pievienots Štromberga komentārs.) Rīga, 15.aug., LETA. Restorānu tīkla "Vairāk saules" IT speciālistam Edgaram Štrombergam, kurš nesen tika atbrīvots no apcietinājuma, tiesa piemērojusi 20 000 eiro drošības naudu, aģentūrai LETA pastāstīja Štromberga advokāts Mareks Halturins. Jurists norādīja, ka tiesas sēdē, kurā tika pārskatīts IT speciālistam piemērotais drošības līdzeklis, tika nolemts nomainīt drošības līdzekli - apcietinājumu - pret drošības naudu. Štrombergs tiesai lasīt tālāk

Autors: LETA

"Costa Coffee" pagājušajā finanšu gadā palielinājusi apgrozījumu par 7,2%

Rīga, 15.aug., LETA. Apvienotās Karalistes kafejnīcu tīkla "Costa Coffee" īpašniece SIA "Coffee Nation" pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2017.gada 1.marta līdz 2018.gada 28.februārim, strādāja ar 3,792 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 7,2% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt kompānijas peļņa pieauga 2,5 reizes un bija 115 049 eiro, liecina informācija "Firmas.lv". Uzņēmuma gada pārskata vadības ziņojumā teikts, ka 2018.gadā, ar mērķi veicināt uzņēmuma izaugsmi un piesaistīt jaunus lasīt tālāk

Visas ziņas >>>