Ienākt

Tūrisms, viesmīlība, izklaide

Izklaide un sports Naktsmājas, tūrisms
Ēdināšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Dzinulis – pieaugošais pieprasījums

Ingmārs Jugāns, "MyFitness" vadītājs Latvijā

Galvenais mūsu biznesu ietekmējošais faktors – pieaugošais pieprasījums. Izvērtējot rezultātus, varētu apgalvot, ka cilvēki izdara izvēli par labu pakalpojuma kvalitātei un pieejamībai, nevis lētākai no cenām. Mainoties sportotāju paradumiem, ik rītu esam sākuši strādāt agrāk. Tas nozīmē, ka liela daļa Rīgas iedzīvotāju pirms došanās uz darbu jau ir bijuši sportot. Paralēli ikdienas piedāvājumam rīkojam dažādu veidu nometnes, kopīgus sporta un sadraudzības pasākumus, skrējienus gan klubos, gan ārpus tiem. Papildus tam parādīsies arī izglītojošas lekcijas par motivāciju, uzturu un citām tēmām, kas ikvienam veselīga un aktīva dzīvesveida piekritējam būtu aktuālas.

“MyFitness” tīkls attīstās visā Baltijas reģionā, šobrīd aktīvi nostiprina savas pozīcijas arī Lietuvā. Ir izstrādāta ilgtermiņa attīstības stratēģija attiecībā uz visām Baltijas valstīm. Tuvāko divu gadu laikā plānojam atvērt vēl 4 līdz 5 lielformāta sporta klubus Rīgā. Paralēli jaunu klubu attīstīšanai notiek arī jau esošo klubu uzlabošanas darbi un to paplašināšana.

Kopumā palielinās aktīvo sportotāju skaits, un mainās viņu paradumi un vēlmes, ko viņi sagaida no sporta kluba.

Tāpat novērojama tendence, ka arī vasarā cilvēki turpina aktīvi apmeklēt sporta klubu, savienojot to ar citām āra aktivitātēm. Vērojama tendence, ka cilvēki aizvien vairāk izvēlas sportot grupu nodarbībās.

Nostiprinoties tirgū esošajiem spēlētājiem, ir ne tikai pieaugusi konkurence sporta klubu vidū, bet tas ir arī veicinājis jaunu pakalpojumu attīstību un segmentāciju, kas savukārt ir rosinājis jaunu sportotāju skaita pieaugumu jauniešu vidū, piedāvājot uzsākt sportot par zemāku cenu. Tomēr mēs esam pārliecināti, ka pienāks brīdis, kad arī tie jaunie sportotāji vēlēsies vairāk un kvalitatīvāk. Kopumā cilvēki kļūst izvēlīgāki un sagaida no sporta klubiem vairāk.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Preses nama ēkā atvērs pirmo "Holiday Inn" viesnīcu Latvijā

Kādreizējā Preses nama ēkā, Balasta dambī, 2022.gada septembrī atvērs pirmo starptautiskās ķēdes "Holiday Inn" viesnīcu Latvijā.
Projekts īstenots sadarbībā ar investīciju pārvaldes uzņēmumu "Lords LB Asset Management", kas pirms gada iegādājās Preses nama ēku un zem tās esošo zemesgabalu.
Viesnīcā, kas tiks veidota pēc "Holiday Inn" atvērtā tipa koncepcijas, būs pieejami 280 numuri, tajā darbosies restorāns, konferenču un banketu zāle līdz 400 personām, sešas sanāksmju telpas, autostāvvieta un fitnesa centrs. Atvērtā tipa koncepcijā paredzēts dizains, kas apvienos reģistrācijas vietu, foajē, restorānu, bāru, atpūtas zonu un biznesa centru.

Lasīt vairāk

02. Atpūtas ceļojumu zīmols "TUI" sāk darbu Baltijas valstīs ar nosaukumu "TT Baltics"

Atpūtas ceļojumu zīmols "TUI" ar nosaukumu "TT Baltics" sācis komercdarbību Lietuvā, Latvijā un Igaunijā.
Uzņēmums darbosies atbilstoši franšīzes līgumam ar "TUI".
"TT Baltics" direktors Ričards Nosevičus norādīja, ka "TUI" ienākšana Baltijas reģionā mudinājis aizvien augošais pieprasījums pēc kvalitatīviem ceļojumiem un vēlme nodrošināt ceļojumus ar labu cenas un kvalitātes attiecību.
Viņš papildināja, ka "TUI" zīmola organizētie ceļojumi garantē vienas pieturas principu: visus ceļojuma pakalpojumus, sākot no viesnīcu rezervācijas līdz loģistikai galamērķī, nodrošina viens uzņēmums vai tā partneri.
Balstoties uz ceļotāju vēlmēm, Nosevičus norādīja, ka pirmie piedāvājumi Baltijas ceļotājiem būs Turcija, Kipra, Spānija un Bulgārija. Tostarp atpūtas ceļojuma zīmols plāno, ka ceļojumā izvedīs 50 000 Baltijas iedzīvotāju.
"TUI" portfeli veido vairāki tūroperatori, sešas aviokompānijas ar apmēram 150 lidmašīnām, vairāk nekā 380 viesnīcas un 16 kruīza kuģi, kā arī "TUI" piedāvā ceļot uz 48 valstīm.

Lasīt vairāk

03. Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits astoņos mēnešos pieaudzis par 8,5%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad astoņos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 8,5% salīdzinājumā ar 2017.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 3,823 miljonus, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.
Tostarp ārvalstu viesu pavadīto nakšu skaits Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs 2018.gada astoņos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu palielinājies par 10,7%, sasniedzot 2,665 miljonus.
Kopumā šogad astoņos mēnešos Latvijas tūristu mītnēs apkalpoti 2,008 miljoni viesu, kas ir par 10,4% vairāk nekā attiecīgajā periodā 2017.gadā, tostarp apkalpoto ārvalstu viesu skaits audzis par 10,3%, sasniedzot 1,374 miljonus.
2017.gadā Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs kopumā apkalpoja 2,577 miljonus viesu, kas ir par 11,9% vairāk nekā 2016.gadā, savukārt viesu pavadīto nakšu skaits viesnīcās un citās tūristu mītnēs pieauga par 12,1% un sasniedza 4,951 miljonu.

Lasīt vairāk

04. Aviokompānija "Primera Air" pārtrauc reisus no Latvijas

Latvijā bāzētā Islandes kapitāla aviokompānija "Primera Air" finanšu problēmu dēļ pārtraukusi reisus.
Lidsabiedrības izplatītajā paziņojumā teikts, ka reisi pārtraukti no pirmdienas, 1.oktobra.
"Ši ir skumja diena visiem "Primera Air" darbiniekiem un pasažieriem. Pēdējo mēnešu laikā kompānija neatlaidīgi centās nodrošināt ilgtermiņa finansējumu lidsabiedrībai. Nespējot vienoties ar mūsu banku par īstermiņa finansējumu, mums nebija citas iespējas kā iesniegt bankrota pieteikumu," atzina "Primera Air".
Aviokompānijā skaidroja, ka "pēdējos divos gados vairāki neparedzēti neveiksmīgi notikumi būtiski ietekmēja "Primera Air" finanšu stāvokli. 2017.gadā uzņēmums bija spiests pārtraukt izmantot vienu lidmašīnu nopietnu korozijas problēmu dēļ un bija spiests segt visas atjaunošanas izmaksas, tādēļ ciešot vairāk nekā desmit miljonu eiro zaudējumus”.
Savukārt šis gads sācies "fantastiski ar mūsu zemo cenu tālo reisu projektu, izmantojot pilnīgi jauno "Airbus 321neo" floti, tomēr būtiska lidmašīnu piegādes kavēšanās šis sākums izvērtās nestabils un neticami problemātisks - operacionālie jautājumi, vairāku reisu atcelšana, zaudēti ieņēmumi ir tikai dažas no problēmām", piebilsts paziņojumā.
Tajā arī teikts, lai pildītu saistības pret pasažieriem, aviokompānija bijusi spiesta papildus iztērēt vairāk nekā 20 miljonus eiro.
"Izvērtējot potenciālos zaudējumus, kas varētu rasties, kavējoties [lidmašīnu] piegādēm nākotnē, kā arī papildu saistības pret mūsu partneriem un līzinga pakalpojumu sniedzējiem, kā arī ņemot vērā pašreizējos sarežģītos apstākļus lidsabiedrībām zemo cenu un augsto degvielas izmaksu dēļ, mēs esam nolēmuši pārtraukt darbību tagad, (..) nevis turpināt palielināt saistības," vēsta "Primera Air".
Kompānijā uzsvēra, ka neredz iespēju turpināt darbību bez papildu finansējuma.

Lasīt vairāk

05. Viesnīcas "Radisson Blu Daugava" īpašnieces apgrozījums pērn pieauga par 7,5%

Viesnīcas "Radisson Blu Daugava" juridiskā īpašniece SIA "Polar Bek Daugava" pērn strādāja ar 6,653 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 7,5% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pretēji iepriekšējā gada zaudējumiem bija 230 056 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.
Pērn "Polar Bek Daugava" stratēģiju veicināja sadarbība ar Eiropas koru olimpiādes organizatoriem, ārvalstu militāro spēku klātbūtne reģionā, kā arī panākumi sadarbojoties ar partneriem, kas apkalpo tūrisma grupas klusajā sezonā, kas ir kalendāra pirmais un pēdējais ceturksnis.
Savukārt tieši grupu rezervācijas nodrošināja arī ēdienu un dzērienu nodaļas ieņēmumu pieaugumu.
Tostarp pērn viesnīcu nozarē apkalpoto viesu skaits Latvijā salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir palielinājies. Viesu skaita pieaugumu veicināja starptautiskās amatieru sporta spēles, NATO valstu militāro spēku klātbūtne Baltijas reģionā, Eiropas koru olimpiādes dalībnieki, kā arī apkalpoto pasažieru skaits "Lidosta Rīga".
Vienlaikus pērn Latvijā tika atvēra piecu zvaigžņu viesnīca "Kempinski Grand Hotel" ar 141 istabu un piecu zvaigžņu viesnīca "Semarah" ar 168 istabām, savukārt nākotnē plānots atvērt "Wellton Riverside SPA Hotel" viesnīcu ar 222 istabām.
Savukārt Rīgā viesnīcu noslogojums sasniedza 55%, kas ir par 1% vairāk nekā gadu iepriekš.
Kompānija reģistrēta 1992.gada februārī, un tā pamatkapitāls ir 2,954 miljoni eiro. Kompānijas vienīgais īpašniece ir SIA "LAMPL", kura Latvijā reģistrēta šī gada 30.maijā ar 2800 eiro pamatkapitālu.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Latvijas prezidentūra ES Padomē sekmē tūristu piesaistīšanu

Pagājušajā gadā, Latvijai esot Eiropas Savienības Padomes prezidējošajai valstij, izdevies sekmēt tūristu skaita pieaugumu. Neskatoties uz Krievijas tūristu skaita kritumu, Latvijai pērn izdevies piesaistīt 6,8 miljonus ārvalstu ceļotāju, kas ir par 9,5 % vairāk nekā 2014. gadā. Tiesa, tā kā šogad Latvijā nav iecerēti tādi plaša mēroga pasākumi kā prezidentūra, tūristu skaits varētu pieaugt 2–3 % robežās.

Nozares neveiksmes

Ēdinātāji un kafejnīcas tūrisma pieaugumu neizjūt

Noslēdzoties Latvija prezidentūrai ES Padomē, vairāki ēdināšanas uzņēmumi un kafejnīcas atzina, ka prezidentūras laikā nav izjutuši būtisku tūristu skaita pieaugumu savās ēdināšanas vietās. Vairāki uzņēmēji norādīja, ka tūristu skaita pieaugumam būtu jābūt lielākam par 10 %, lai restorāni, ēstuves vai kafejnīcas izjustu kaut nelielu pieaugumu, jo citādi sanāk tomēr vairāk fokusēties uz vietējiem klientiem.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Cerības uz straujāku attīstību, TAVA pievienojot LIAA

Pērn tika aktualizēts jautājums par Tūrisma attīstības valsts aģentūras (TAVA) kā atsevišķas struktūrvienības likvidēšanu, pievienojot to Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai (LIAA). Lai arī sākumā nozarē bija neliels satraukums par to, vai šādā scenārijā no valsts puses nemazināsies atbalsts nozarei, tomēr gada beigas iezīmēja pozitīvākas noskaņas, kas mijās ar cerībām uz straujāku, izlēmīgāku, kvalitatīvāku attīstību. LIAA pārņēma TAVA funkcijas un tiesības šā gada 1. februārī ar mērķi uzlabot tūrisma politikas īstenošanas efektivitāti.

Palielina nodokļu slogu azartspēļu biznesam

Neskatoties uz uzņēmējus pārstāvošo organizāciju iebildumiem, Saeima pērn pieņēma likumprojektu, kas paredz palielināt azartspēļu nodokļu un nodevu apmēru – katram azartspēļu automātam par katru spēles vietu palielinot no 3141,7 eiro līdz 3204 eiro un katram ruletes, kāršu vai kauliņu spēles galdam no 17 279,36 eiro līdz 18 000 eiro. Spēļu biznesa asociācija samierinājās ar šādu pavērsienu, vienlaikus paužot cerību, ka nākamā valdība netraucēs attīstīties azartspēļu nozarei un "neraustīs" to ar iepriekš neparedzētām izmaiņām nodokļos.

Nerealizētais konferenču tūrisma sapnis
Nozarē jau vairākus gadus ir notikušas diskusijas par Latviju kā konferenču tūrisma potenciālo galamērķi Eiropas ziemeļu reģionā. Nozares eksperti argumentē, ka Latvija no starptautisku un plaša mēroga konferenču lokācijas perspektīvas ir ļoti labā ģeogrāfiskā novietojumā. Taču, kā uzskata nozarē, būtisks šķērslis ir tas, ka Latvijā līdz šim nav izdevies īstenot ieceri par starptautiska konferenču centra izveidi vismaz Rīgā, kur būtu iespējams pulcēt ievērojamu cilvēku skaitu, kā arī nodrošināt konferenču un citu plaša mēroga pasākumu tehniskās prasības. Bet nozare vēl cer, turpina diskutēt un meklēt risinājumus.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 962 1 005 1 027
Darbinieku skaits, tūkst. 28 29 30
Peļņa, milj. EUR 55 72 61
Rentabilitāte, % 5 6 5
Apgrozījums, milj. EUR 1 059 1 144 1 235
Apgrozījuma izmaiņas 8 8 8
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Tūrisms, viesmīlība, izklaide rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir ALFOR, SIA, Putnu fabrika Ķekava, AS, Olympic Casino Latvia, SIA, LIDO, AS, PREMIER RESTAURANTS LATVIA, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Izklaide un sports, Naktsmājas, tūrisms, Ēdināšana

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. ALFOR, SIA
Mārupe, Plieņciema 12, Mārupes n., LV-2167 T. 67301000
Spēļu zāles, kazino 60 439 13 13 188 21.82% 906
2. Putnu fabrika Ķekava, AS
Ķekava, Pliederu 2, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-2123 T. 67936568
Viesnīcas 55 790 36.7 -462 -0.83% 802
Atšķirīgs pārskata periods no 01.07.2015 līdz 30.06.2016
3. Olympic Casino Latvia, SIA
Kronvalda bulvāris 3, Rīga, LV-1010 T. 67892975
Spēļu zāles, kazino 50 541 28.91 19 234 38.06% 471
4. LIDO, AS
Ķengaraga 6a, Rīga, LV-1063 T. 67041201
Ēdināšanas uzņēmumi 33 759 1.81 1 237 3.66% 963
5. PREMIER RESTAURANTS LATVIA, SIA
Duntes 6, Rīga, LV-1013 T. 67242319
Ēdināšanas uzņēmumi 30 972 3.42 10 362 33.46% 726
6. JOKER LTD, SIA
Katrīnas 12, Rīga, LV-1045 T. 67321251
Spēļu zāļu, kazino aprīkojums 30 015 19.54 8 258 27.51% 435
7. Latvijas Loto, Valsts AS
Meistaru 19, Rīga, LV-1050 T. 67227728
Loterijas 24 686 12.78 4 027 16.31% 99
8. TEZ TOUR, SIA
Mārupe, Ziedleju 6, Mārupes n., LV-2167 T. 90006000
Tūrisms un viesnīcu rezervēšana 21 905 -2.58 455 2.08% 27
9. NOVATOURS, SIA
Rīga, Krišjāņa Valdemāra iela 100, LV-1013
Tūrisms un viesnīcu rezervēšana 21 861 11.37 37 0.17% 69
10. Admirāļu klubs, SIA
Mārupe, Plieņciema 12, Mārupes n., LV-2167 T. 67301000
Spēļu zāles, kazino 21 689 16.47 -3 005 -13.85% 235

Viedokļi

Autors: Asnāte Ziemele

Sadarbības veicināšana biznesa dažādošanai un paplašināšanai

Pērn, pievienojoties 36 jauniem biedriem, sasniedzām lielāko biedru skaitu līdz šim – 350 aktīvi un lojāli lauku tūrisma uzņēmēji un organizācijas. Kopumā pagājušais gads vērtējams kā sadarbības gads – kopā ar Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomi (LOSP) organizējām konferenci par videi draudzīgu saimniekošanu, ar Latvijas lauku forumu bija iespēja līdzdarboties skolu jauniešu konkursā "Laiks laukiem" un konferencē "Lauku tūrisma spēks: uzņēmēju, pašvaldību un vietējās kopienas lasīt tālāk

Autors: Jānis Vālodze

Kvalitātes uzlabošana un darījumu tūrisma attīstība

Pērn viesnīcu un restorānu biznesu veicināja Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē un Eiropas basketbola čempionāts, savukārt negatīva ietekme bija Krievijas tūristu kritums par 31,5 %. Restorānu un viesnīcu apgrozījumu dati vēl nav pieejami, bet ir skaidrs, ka, piemēram, naktsmītņu ziņā izdevies sasniegt 2014. gada līmeni. Ņemot vērā, ka salīdzinājumā ar iepriekšējiem diviem gadiem šogad Latvijā nav nekādu vērienīgu pasākumu, bet Rīgā vien ar jaunajiem projektiem nāks klāt vēl 500 lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Komiteja atbalsta dotācijas palielināšanu Rīgas Zoodārzam, bet tas apņemas audzēt ienākumus

Rīga, 19.febr., LETA. Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja otrdien atbalstīja dotācijas palielināšanu Rīgas Zoodārzam par 150 000 eiro, bet uzņēmuma vadība apņēmusies strādāt pie ienākumu audzēšanas, šogad cerot iekasēt papildu ap 85 000 eiro. Pēc SIA "Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs" valdes priekšsēdētāja Ingmāra Līdakas teiktā, galvenokārt šis finansējums nepieciešams darbinieku atalgojumu palielināšanai, kā arī vairāku sadzīvisku jautājumu risināšanai - dzīvnieku uzturēšanas apstākļu lasīt tālāk

Autors: LETA

Rīgas domes komiteja lems par dotācijas palielināšanu Rīgas Zoodārzam

Rīga, 19.febr., LETA. Rīgas domes Mājokļu un vides komiteja šodien plkst.13 skatīs Rīgas zooloģiskā dārza lūgumu 2019.gada budžetā tam piešķirt papildus 150 000 eiro, liecina komitejas darba kārtība. Līdz ar to zoodārza dotācija no pašvaldības puses šogad sasniegtu 1 463 334 eiro. Zooloģiskā dārza vadītājs Ingmārs Līdaka vēstulē domei skaidro, ka uzņēmums, pildot tam valsts pārvaldes deleģētos uzdevumus, ir nonācis situācijā, kad pieejamais finansējums nav pietiekams Zooloģiskā dārza lasīt tālāk

Autors: LETA

Rīgas Zooloģiskais dārzs domei lūdz lielāku dotāciju

Rīga, 18.febr., LETA. SIA "Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs" lūdzis galvaspilsētas domei palielināt tam atvēlamo dotāciju šim gadam par 150 000 eiro jeb līdz 1 463 334 eiro. Zooloģiskā dārza vadītājs Ingmārs Līdaka vēstulē domei skaidro, ka uzņēmums, pildot tam valsts pārvaldes deleģētos uzdevumus, ir nonācis situācijā, kad pieejamais finansējums nav pietiekams Zooloģiskā dārza dzīvnieku kolekcijas un infrastruktūras uzturēšanai ilgtermiņā. Līdaka arī uzsver, ka Eiropas zoodārzu un lasīt tālāk

Visas ziņas >>>