Ienākt

Telekomunikācijas un sakari

Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Pieaug televīzijas satura izmaksas

Nikolā Buasēns, SIA "Baltcom" valdes priekšsēdētājs

2017.gads "Baltcom" pagāja izaugsmes zīmē, jo 12.septembrī oficiāli prezentējām jaunu interaktīvās televīzijas platformu. "Interaktīvā TV 3.0" veidota no nulles un atšķiras no iepriekšējās "Baltcom" interaktīvās televīzijas gan ar tehnoloģiskajiem risinājumiem un funkcijām, gan dizainu. Televīzija papildināta ar vairākām vēl nebijušām iespējām, kā arī uzlabotām esošajām funkcijām. Produkta izstrādē tika ņemts vērā tas, ko klients vēlas šobrīd un kas viņam varētu būt vajadzīgs nākotnē.

2018.gadā tiks turpināts iesāktais attīstības kurss "Baltcom" populārākajam un pieprasītākajam pakalpojumam – internetam, veicot dažādus tīkla un monitoringa uzlabojumus.

Interneta tīkla modernizācijas darbi ir palīdzējuši paaugstināt šī pakalpojuma kvalitāti un ieviest tīkla monitoringa sistēmu, kas ļauj nekavējoties reaģēt uz tīkla darbības traucējumiem. Šīs darbības ir palīdzējušas padarīt internetu par "Baltcom" vadošo pakalpojumu.

Tāpat nākamajā gadā strādāsim pie vēl vienas jaunas sistēmas interneta darbības kvalitātes uzraudzībai. Vājais posms tīkla infrastruktūrā, kas apgrūtina problēmu savlaicīgu noteikšanu, joprojām ir klientu ierīces. Tieši to uzraudzīs jaunā sistēma, kura būs iestrādāta personalizētā bezvadu rūterī ar attālinātām monitoringa un pārvaldības iespējām, kas ļaus mums precīzi noteikt, kur ir kāda problēma un operatīvi šo problēmu atrisināt, neiesaistot pašu abonentu.

Runājot par nozari kopumā, tai aizvadītais gads iezīmējās ar trīs būtiskiem notikumiem. Kā pirmais jāmin ilgi gaidītais valdības lēmums, kas paredz neapvienot telekomunikāciju uzņēmumus "Lattelecom" un "Latvijas Mobilais telefons" (LMT). Tas savā ziņā ir ieguvums pārējiem nozares operatoriem, jo saglabās vienlīdzīgus konkurences apstākļus tirgū. Par spīti šim lēmumam, joprojām uzskatu, ka tas ir tikai laika jautājums līdz abi šie uzņēmumi apvienosies. Tas ir neizbēgams solis abu uzņēmumu attīstībā un nākotnē.

Tāpat pērn atbildīgās valsts iestādes sadarbībā ar biedrību "Par legālu saturu!" un nozares uzņēmumiem veikušas vairākas ievērojamas darbības, lai ierobežotu nelegālo TV un interneta operatoru darbību, kā arī, lai samazinātu nelegālā TV satura izplatību valstī. Esam gandarīti, ka šiem jautājumiem ir pievērsta pastiprināta uzmanība gan no atbildīgo valsts iestāžu, gan sabiedrības puses un, ka esam pieredzējuši jau reālu Valsts policijas rīcību. Problēma, kurai gan vēl nav pievērsta pastiprināta uzmanība, bet, kas nākamgad noteikti būs viens no aktuālākajiem jautājumiem, kuru risināt – nelegālo satelītu izplatība.

2017.gads iezīmējās arī ar to, ka izteiktāk kā citus gadus, nozarē saskārāmies ar TV satura izmaksu inflāciju. Kanāli, cenšoties nodrošināt skatītājam vissvaigāko un vispieprasītāko TV saturu pasaulē, gan iepērk jaunākās filmas, seriālus un raidījumus, gan paši uzsāk jauna satura ražošanu. Tas ievērojami sadārdzina TV satura gala cenu, kuru maksā TV operatori. Labā ziņa – šis saturs veicina legāla TV satura izplatību.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. LMT un "Lattelecom" strādās atsevišķi

Valdība novembrī lēma neatbalstīt telekomunikāciju operatoru "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) un "Lattelecom" apvienošanu.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (V) skaidroja, ka Ministru kabinets pieņēma politisku lēmumu pretēji Ekonomikas ministrijas (EM) piedāvātajam risinājumam - sākt sarunas ar partneri "Telia Company" par iespējamu abu uzņēmumu apvienošanu, valstij iegūstot 51% kapitāldaļu.

Otrs abu uzņēmumu līdzīpašnieks "Telia Company" ar šādu valdības lēmumu nebija apmierināts, jo iepriekš publiski bija uzstājis uz apvienošanu. Runājot par savu tālāko rīcību, uzņēmuma vadība sacīja, ka iespējami vairāki scenāriji, tostarp "Telia Company" piederošo LMT un "Lattelecom" daļu pārdošana.

Tikmēr citi nozares spēlētāji pauda prieku par valdības lēmumu norādot, ka tas ļaus saglabāt konkurenci nozarē, neradot vienu milzīgu spēlētāju.

Lasīt vairāk

02. "Providence" paplašina uzņēmumu portfeli Latvijā

Starptautiskā aktīvu pārvaldīšanas kompānija "Providence Equity Partners" ("Providence") sev Latvijā piederošo uzņēmumu klāstu novembrī papildināja ar informācijas tehnoloģiju (IT) un telekomunikāciju uzņēmuma SIA "Stream Networks" un tā meitasuzņēmuma - viena no Latvijā vecākajiem IT uzņēmumiem SIA "Latnet Serviss" - iegādi.

Jaunie īpašnieki solīja, ka abu iegādāto uzņēmumu komanda un tās līdzšinējais vadītājs Edgars Ricevs turpinās darbu apvienotajā uzņēmumu struktūrā. Tāpat Ricevs turpinās darbu "Stream Networks" un "Latnet Serviss" valdēs kā to priekšsēdētājs.

Darījuma noslēgšanai vēl tiek gaidīta Konkurences padomes atļauja, bet darījuma summa netiek atklāta.

Abus uzņēmumus iegādājās mobilo sakaru operators SIA "Bite Latvija", kas pastarpināti pieder "Providence", kas iepriekš par 115 miljoniem eiro iegādājās arī visu Zviedrijas mediju grupas MTG Baltijas biznesu, ko pēcāk pārdēvēja par "All Media Baltics".

Lasīt vairāk

03. Ciparu radio Latvijā pagaidām neskanēs

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome decembrī lēma pārtraukt digitālās skaņas apraides tehnoloģijas DAB+ testus Latvijā un neatbalstīt tās ieviešanu Latvijā līdz 2022.gada 31.decembrim.

NEPLP loceklis Patriks Grīva skaidroja, ka Latvija ir viena no retajām pasaules valstīm, kur veiksmīgi izdevies ieviest plašu interneta pārklājumu jau tagad, turklāt notiek mērķtiecīga gatavošanās gan 5G mobilā interneta, gan platjoslas interneta ieviešanai. "Jau pieejamās interneta tehnoloģijas dod iespēju attīstīt dažāda veida audio kanālus un satura produktus arī radio stacijām, savukārt DAB+ standarta ieviešana prasīs miljoniem eiro lielas investīcijas no nodokļu maksātāju naudas, kā arī uzliks pienākumu patērētājiem nomainīt radio uztvērējus," uzsvēra Grīva.

NEPLP lēmumam piekrita arī vairāku radiostaciju pārstāvji, kas norādīja, ka konkrētā tehnoloģija bija aktuāla pirms vairāk nekā desmit gadiem, bet pašlaik Latvijā ieviestas citas tehnoloģijas, piemēram, mobilais internets, kas tiek veiksmīgi izmantotas radio apraidei.

Savukārt testu veicējs "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs" (LVRTC) norādīja, ka ciparu radio ir augstāka līmeņa tehnoloģija kas, salīdzinot ar analogā radio apraidi, spētu nodrošināt augstāku kvalitāti un iespējas apraides veicējiem, tomēr par tās ieviešanu būtu jāmaksā. Kā prognozēja paši LVRTC pārstāvji, ciparu radio apraides tīkla izbūve Latvijā varētu maksāt apmēram 8,6 miljonus eiro.

Lasīt vairāk

04. LMT iegādājas 5G frekvences

Mobilo sakaru operators "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) pērn novembrī notikušā izsolē iegādājās divas 5G pakalpojumu sniegšanai piemērotas frekvenču joslas par kopējo summu 500 000 eiro.

LMT iegādājās abas frekvenču joslas par to sākumcenu, jo bija vienīgais izsoles dalībnieks.

Kopumā lietošanas tiesības komercdarbībai Latvijas teritorijā uz desmit gadiem tika izsolītas divām radiofrekvenču spektra joslām - 3400 MHz līdz 3450 MHz un 3650 MHz līdz 3700 MHz, kas ietilpst radiofrekvenču diapazonā 3400 MHz līdz 3800 MHz, kuru paredzēts izmantot 5G pakalpojumu sniegšanai.

Nedz "Bite Latvija", nedz "Tele2" izsolē piedalīties nevarēja, jo uzņēmumu rīcībā jau bija 5G pakalpojumu sniegšanai piemērotas frekvences.

Lasīt vairāk

05. "Latvijas pasts" gada nogalē saņem 160 bojātus pasta sūtījumus

"Latvijas pasts" pagājušā gada 31.decembrī bojātā veidā saņēma gandrīz 160 avioceļā piegādātu pasta sūtījumu no Nīderlandes, starp kuriem bija arī tranzīta sūtījumi no Kanādas.

Daļa sūtījumu bija pilnībā samirkuši un atsevišķi no tiem šā iemesla dēļ pat izjukuši. Starptautiskajos tiesību aktos noteiktajā kārtībā "Latvijas pasts" izveidojis attiecīgu dokumentu, kas iesniegts Kanādas pasta operatoram "Canada post" un Nīderlandes pasta operatoram "PostNL".

Saņemtie sūtījumi "Latvijas pastā" tika pārpakoti, lai tos varētu piegādāt identificējamajiem adresātiem, kā arī tie tiek īpaši marķēti, lai adresātus informētu par sūtījumu saņemšanu bojātā veidā.

Janvāra sākumā uzņēmuma pārstāvji norādīja, ka visi sūtījumi nogādāti saņēmējiem, bet viens atteicies sūtījumu saņemt.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Platjoslas internetu lieto 74 % mājsaimniecību

2015. gadā fiksētā vai mobilā platjoslas interneta pieslēgums Latvijā kopumā bijis 74 % mājsaimniecību. Rīgas un Pierīgas reģionā gandrīz 80 % mājsaimniecību ir platjoslas interneta pieslēgums, bet pārējos Latvijas reģionos – vidēji 70 % mājsaimniecību.

Nozares neveiksmes

Zemākas cenas nav iespējamas

Pašlaik Latvijā esošais telekomunikāciju cenu līmenis ir zemākais, kurā bez tarifu celšanas vai subsīdijām iespējams sniegt pakalpojumu, pauž nozares pārstāvji. Skaidrs, ka investīcijas šajā nozarē nekad neapstāsies un ir augstas, it īpaši tuvojoties 5G. Pirmie tarifu celšanas mēģinājumi jau ir notikuši.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

LMT un "Lattelecom" apvienošana

2016. gada aprīlī valdība lēma, ka vairāk nekā desmit gadus ilgstošais jautājums par valstij piederošajām LMT un "Lattelecom" kapitāla daļām tiks atlikts vēl uz pusgadu – Privatizācijas aģentūrai tika uzdots piesaistīt neatkarīgu starptautisku konsultantu, kas līdz 1. oktobrim varētu sniegt telekomunikāciju nozares izvērtējumu un informēt valdību par iespējamiem LMT un "Lattelecom" nākotnes attīstības virzieniem. Gaidot izvērtējumu, parādījās informācija par otras puses – "Telia" – plānu sev piederošās daļas LMT uzticēt "Lattelecom" līdzīpašniekam "Tilts Communications", kuras pastarpināta īpašniece ir "Telia", tādējādi, iespējams, apejot valsts pirmpirkuma tiesības.

Aktivitāte televīzijas biznesā

Nevēloties kļūt par vienkāršu infrastruktūras nodrošinātāju, arī Latvijas telekomunikāciju uzņēmumi pievērsušies televīzijas biznesam, procesam kļūstot īpaši aktīvam 2016. gada vidū, kad savu versiju par tēmu prezentējuši teju visi vadošie nozares pārstāvji. Pēc tam, kad jau vairākus gadus darbojās LMT tiešraižu televīzija "LMT Straume", šogad īsā laika sprīdī tirgū parādījusies vai sevi pieteikusi "LMT mājas viedtelevīzija", "Tele2 Atvērtā televīzija", "Lattelecom" izklaides platforma "Shortcut", kā arī MTG veidotais video un televīzijas pakalpojums "ViaPlay".

"Bites" īpašnieki izvēršas Baltijā
"Bites" jaunais īpašnieks ASV investīciju kompānija "Providence" visu 2016. gadu turpina izplesties Baltijā – pēc Latvijā un Lietuvā strādājošās "Bites" iegādes 2015. gada Ziemassvētkos sekoja paziņojums, ka "Providence" pirks Igaunijas lielākā kabeļtelevīzijas un platjoslas interneta pakalpojumu sniedzēja "Starman" akciju kontrolpaketi. "Starman" jau pieder arī Lietuvas otrs lielākais interneta un kabeļtelevīzijas pakalpojumu sniedzējs "Cgates". Papildus tam "Providence" gada vidū investēja Latvijas interneta un kabeļtelevīzijas operatorā "Baltcom". Nozares pārstāvji norāda uz to, ka "Providence" rada priekšnosacījumus spēcīga Baltijas līmeņa telekomunikāciju spēlētāja izveidei un ka loģisks tālākais solis būtu šo biznesu konsolidācija.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 203 208 226
Darbinieku skaits, tūkst. 6 6 6
Peļņa, milj. EUR 89 92 99
Rentabilitāte, % 10 10 9
Apgrozījums, milj. EUR 919 934 1 160
Apgrozījuma izmaiņas -3 2 24
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Telekomunikācijas un sakari rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Lattelecom, SIA, Latvijas Mobilais Telefons, SIA, Tele2, SIA, BITE Latvija, SIA, LMT Retail & Logistics, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi, Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Lattelecom, SIA
Dzirnavu 105, Rīga, LV-1011 T. 67000177
Telekomunikācijas 163 398 -1.23 30 501 18.67% 1278
2. Latvijas Mobilais Telefons, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 80768076
Telekomunikācijas 151 347 4.76 17 201 11.37% 509
3. Tele2, SIA
Dēļu 5, Rīga, LV-1004 T. 29560600
Telekomunikācijas 103 694 0.14 15 183 14.64% 219
4. BITE Latvija, SIA
Uriekstes 2a-24, Rīga, LV-1005 T. 25850600
Telekomunikācijas 67 258 12.91 5 258 7.82% 248
5. LMT Retail & Logistics, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 67808808
Sakaru tehnikas un līdzekļu tirdzniecība 63 663 42.44 3 980 6.25% 356
6. Bombardier-Belam, Pilnsabiedrība
Ģertrūdes 94, Rīga, LV-1009 T. 67013400
Telekomunikācijas 53 177 833.84 0 0.00%
7. BELAM-RĪGA, SIA
Ģertrūdes 94, Rīga, LV-1009 T. 67013400
Telekomunikācijas 50 418 415.87 11 394 22.60% 166
8. XOTEL, SIA
Republikas laukums 3-107, Rīga, LV-1010 T. 67332594
Telekomunikācijas 34 547 -19.98 763 2.21% 17
9. EU-Trader, SIA
Teātra 19, Daugavpils, LV-5401 T. 22336644
Sakaru tehnikas un līdzekļu vairumtirdzniecība 30 466 962.19 82 0.27% 7
10. Citrus Solutions, SIA
Ūnijas 52, Rīga, LV-1084 T. 67056011
Telekomunikācijas 25 024 5.61 541 2.16% 260

Viedokļi

Autors: Signe Bāliņa

Darbinieku trūkums – lielākā problēma nozares ātrākai attīstībai

2015. gadā informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) nozares attīstību pozitīvi ietekmēja vairāki notikumi. Pirmos sešus mēnešus Rīga bija Eiropas digitālā galvaspilsēta, un šajā laikā notika vairāk nekā 40 augsta līmeņa, ar IKT jomu saistīti pasākumi. Latvijas prezidentūras laikā izdevās panākt vienošanos starp dalībvalstīm par kopīgu Padomes nostāju datu aizsardzības regulai, kā arī tika panākta vienošanās ar Eiropas Parlamentu (EP) par viesabonēšanas piemaksu atcelšanu un atklāta lasīt tālāk

Autors: Jānis Lelis

Elektronisko sakaru nozare Latvijā ir viena no labāk pārvaldītajām

Latvijas telekomunikāciju nozari visvairāk 2015.–2016. gadā ietekmēja Eiropas Savienības (ES) regulējošie un stimulējošie pasākumi. Pagājušā gadā tika pieņemta ļoti nozīmīgā viesabonēšanas “Roam like Home” regula, kuras pirmās kārtas pasākumi tiek ieviesti jau, sākot ar šā gada maiju, kas nodrošinās līdz pat 4 reizēm zemākus viesabonēšanas tarifus. Tāpat Eiropas finansējums tiek izmantots platjoslas optiskā tīkla izbūvei mazāk apdzīvotās teritorijās, paplašinot operatoru iespējas piekļūt lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

"Bite" nodrošinās ātrgaitas bezvadu internetu lidojumos virs Baltijas valstīm

Rīga, 18.dec., LETA. Mobilo sakaru operators "Bite" kļuvis par Eiropas Aviācijas tīkla (EAT) virszemes partneri un nodrošinās starptautiskās aviācijas grupas aviolīniju "British Airways", "Iberia", "Aer Lingus" un "Vueling" pasažieriem ātrgaitas bezvadu internetu lidojumos virs Eiropas, tostarp Baltijas valstīm, aģentūru LETA informēja SIA "Bite Latvija" vadītājs Kaspars Buls. Vienošanās paredz, ka minētā pakalpojuma nodrošināšanai Latvijā un Lietuvā tiks izmantota "Bites" tīkla lasīt tālāk

Autors: LETA

Aptauja: 54% Latvijas iedzīvotāju nav zināms par iespēju nodot lietotas mobilās ierīces pārstrādei

Rīga, 4.dec., LETA. Vairāk nekā puse jeb 54% Latvijas iedzīvotāju norādījuši, ka viņiem nav zināms, ka lietotās mobilās ierīces iespējams nodot pārstrādei, liecina mobilo ierīču servisa centra "MTTC Latvija" veiktā aptauja. Turklāt aptaujātie atzina, ka nekad nav nodevuši ne tikai mobilos telefonus, bet arī nevienu citu ierīci speciālajos to pieņemšanas punktos. Atbilstoši aptaujas datiem, 64% respondentu nemaz nezina, vai un kur šādi lietoto ierīču pieņemšanas punkti atrodas. Galvenie lasīt tālāk

Autors: LETA

Administratīvi sodīts TV un interneta pakalpojumu sniedzējs "Telenet"

Rīga, 1.dec., LETA. Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) piespriedusi administratīvo sodu televīzijas (TV) un interneta pakalpojumu sniedzējam SIA "Telenet", aģentūru LETA informēja padomē. NEPLP konstatēja, ka uzņēmums pārraida programmas, kas nav iekļautas retranslējamo programmu sarakstā. Līdz ar to padome TV un interneta pakalpojumu nodrošinātājam piemēroja naudas sodu 2000 eiro apmērā. Kā liecina informācija "Firmas.lv", SIA "Telenet" dibināta 2003.gadā, un tās lasīt tālāk

Visas ziņas >>>