Ienākt

Telekomunikācijas un sakari

Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Jāsaglabā konkurence

Juris Binde, Mobilo sakaru operatora “Latvijas mobilais telefons” prezidents

Konkurence ir mūsu attīstības galvenais virzītājspēks, jo konkurence virza uz priekšu attīstību un nāk par labu klientiem.

Informāciju un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) nozare ir kļuvusi plašāka. Tirgus pašlaik ir nobriedis, un es pat teiktu, ka pieaudzis. Ja pirms gadiem 15 tirgū savstarpējās cīņās vēl bija vērojami tādi pusaudžu cienīgi gājieni, tad šobrīd tirgū ir četri pieauguši dalībnieki - trīs mobilo sakaru operatori un "Lattelecom", kuri piedalās sacensībā, ievērojot noteikumus un džentlmeņu uzvedības normas. Tas ir normāls pieaugušu cilvēku bizness.

IKT nozare līdz galam nebūs sadalīta nekad. Ja tā notiks, tad neglābjami sāksies lejupslīde. Tādēļ katrs no operatoriem meklē kādu jaunu nišu, kādu inovāciju, kā atšķirties. Ja sākotnēji galvenais arguments bija zemākā cena, tad šobrīd galvenais uzsvars ir uz atšķirīgu pieeju pakalpojumiem. Arī tas liecina par zināmu brieduma pakāpi.

Savukārt, kas attiecas uz 5G jeb piektās paaudzes ieviešanu, jānorāda, ka tas ir ilgtermiņa process. Tādēļ lielākā daļa pasaules operatoru 5G ieviešanai gatavojas, aprobējot dažādus pakalpojumus 4G vidē. Ja mēs analizējam dažādas tehnoloģijas, īpaši tas attiecas uz savienotajām automašīnām, tad tā daļa, kurai ir nepieciešama 5G funkcionalitāte, nav nemaz tik liela. Savienoto automašīnu gadījumā tas ir ļoti liels ātrums, ļoti maza aizture un energoefektivitāte. Tā ir ļoti maza daļa no visa pakalpojuma. 95% var realizēt jau šodien, un to arī lielākā daļa dara.

Tostarp 5G izvēršana būs ilgāks process. Tā kā tiek izmantotas augstākas frekvences, attālumam starp bāzes stacijām ir jābūt daudz mazākam. Tādēļ labākais, ko pašlaik varētu darīt dažādas valsts institūcijas, ir ievērojami atvieglot dažādus procesus, kas ir saistīti ar aparatūras uzstādīšanu un izvietošanu. Šobrīd, lai saskaņotu vienas bāzes stacijas izvietošanu, ir jāiziet Dantes deviņi elles loki. No brīža, kad ir iecere par bāzes staciju līdz tās reālai uzstādīšanai, labākajā gadījumā var paiet gads, bet reizēm tie ir arī divi un vairāki gadi. Šodienas attīstības tempos tas nav īsti pieņemami.

Nākotnē galvenais virziens ir tehnoloģiju industrializācija jeb ieviešana ražošanas un pakalpojumu nozarēs. Šeit darba lauks ir ļoti plašs, tādēļ vietas pietiks gan esošajiem mobilo sakaru operatoriem, gan citiem, kuri gribēs piedalīties

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "Baltcom" laidis klajā jaunu televīzijas pakalpojumu "Open"

Televīzijas kabeļoperators "Baltcom" klientiem piedāvā jaunu televīzijas pakalpojumu "Open", informēja "Baltcom" komunikācijas un sabiedrisko attiecību speciāliste Eva Eglīte.
"Open" televīziju būs iespējams skatīties, izmantojot jebkura sakaru pakalpojumu sniedzēja interneta savienojumu, tostarp arī mobilo operatoru nodrošināto 4G internetu. Turklāt interaktīvā televīzija būs pieejama arī ārpus "Baltcom" tīkla pārklājuma. Tādējādi jaunais risinājums būs pieejams arī tiem iedzīvotājiem, kuriem piekļuve "Baltcom" interaktīvās televīzijas pakalpojumiem līdz šim bija apgrūtināta tehnoloģisko ierobežojumu dēļ.

"Open" lietotāji varēs skatīties 38 īpaši atlasītus televīzijas kanālus gan tiešraidē, gan arhīvā, to skaitā visus mediju grupas "All Media Baltic" kanālus kā TV3, LNT, TV6, "Kanāls 2" un 3+, kā arī filmas un seriālus no katalogiem. "Open" televīzijā būs pieejamas visas "Interaktīvās TV 3.0" funkcijas.

“Baltcom” vadītājs Nikolā Buasēns norādīja, ka televīzijas skatītājs vairs nav piesaistīts konkrētai adresei, jo "Open" televīziju lietotājs var ņemt līdzi visur. "Klients televīziju varēs izmantot pat īslaicīgos ceļojumos Eiropas Savienībā (ES) ar jebkuru interneta savienojumu, kura IP adrese reģistrēta ES. Vienīgie priekšnosacījumi pakalpojuma kvalitatīvai darbībai ir stabils interneta pieslēgums un televizors," uzsvēra "Baltcom" vadītājs.

Lasīt vairāk

02. “Lattelecom” iepazīstina ar apvienoto produktu “Helio”

Telekomunikācijas uzņēmums "Lattelecom" turpinās jaunā interaktīvās televīzijas "Helio iTV" attīstību, aģentūrai LETA sacīja "Lattelecom" izklaides un komunikāciju pakalpojumu daļas direktore Inga Alika-Stroda.

Patlaban jaunā interaktīvā televīzija ir pieejama televizoru, planšetes un mobilo telefonu ekrānos, bet tuvākajā nākotnē "Helio iTV" būs pieejams arī datoros. Pieejamais saturs visās ierīcēs ir savstarpēji saistīts.

Stroda sacīja, ka "Helio iTV" attīstība neapstāsies un "Lattelecom" komanda turpinās strādāt pie jaunām papildu funkcijām, kas laika gaitā būs pieejamas "Helio iTV". Savukārt, kādas būs šīs jaunās funkcijas un kad tās būs pieejamas jaunajā interaktīvajā televīzijā Stroda neatklāja.

"Šodienas skatītājs jau sagaida, lai izklaides pasaule vienmēr ir blakus, ir intuitīva un saprot, kāds saturs aizrauj tieši viņu. Lai gan varētu šķist, ka ar jaunās paaudzes skatītāju televīzijas skatīšanās vairs nav tik aktuāla, zinām, ka ar mūsdienīgām un ērtām funkcijām arī TV ekrānam iespējams "dot jaunu elpu". "Helio iTV" piedāvā labāko skatīšanās pieredzi, apvienojot tradicionālo televīziju un interneta televīziju, ļaujot skatīties, ko, kad un kur vien to vēlamies," skaidroja Stroda.

Lasīt vairāk

03. "Tele2" investē tīkla infrastruktūras pilnveidē

Mobilo sakaru operators "Tele2" šā gada pirmajā pusgadā, uzbūvējot 30 bāzes stacijas un 90 bāzes stacijām palielinot kapacitāti un mobilā interneta ātrumu, tīkla infrastruktūras pilnveidē kopumā investējis četrus miljonus eiro, aģentūru LETA informēja "Tele2" sabiedrisko attiecību konsultante Jūlija Vasiļjeva.

Kopumā 2018.gadā operators plāno investēt vairāk nekā 11 miljonus eiro uzņēmuma attīstībā un tīkla infrastruktūras pilnveidošanā, uzbūvējot 60 jaunas 4G+ tīkla bāzes stacijas, kā arī turpinot strādāt pie 5G tīkla ieviešanas sagatavošanas darbiem Latvijā.

Visas 120 jaunizbūvētās un pilnveidotās bāzes stacijas aprīkotas ar 4G+ vai 4G++ paaudzes tehnoloģiju, kas nodrošina līdz pat trīs reizēm ātrāku mobilo internetu nekā 4G pārklājums.

Vasiļjeva norādīja, ka jauno bāzes staciju būvniecībā un esošo kapacitātes palielināšanā "Tele2" vadās pēc esošās situācijas izpētes, iedzīvotāju ieteikumiem un ārējās vides attīstības. Pirmajos sešos mēnešos "Tele2" izbūvēja piecas bāzes stacijas Rīgā, tostarp vienu Mežaparkā, astoņas Rīgas reģionā un vēl 17 bāzes stacijas Zemgalē, Kurzemē un Latgalē.

Zemgales reģionā bāzes stacijas uzceltas Iecavā, Vienībā, olu un olu produktu ražotāja "Balticovo" apkārtnē, Augstkalnē, Viskaļos, Īlē, Penkulē un Bērzos. Latgalē divas stacijas uzceltas Daugavpilī, viena stacija Rēzeknē, Vecslabadā, Izvaltā, Ilūkstē un Silenē. Savukārt Kurzemē mobilā tīkla un interneta pilnveidošanai bāzes stacijas uzceltas Zirās un Amjūdzē.

Kopš "Tele2" dibināšanas kapitālieguldījumi sakaru tīkla infrastruktūrā un klientu servisā pārsnieguši 260 miljonus eiro.

Lasīt vairāk

04. “Bite Latvija” apgrozījuma un peļņas pieaugums

Mobilo sakaru operators "Bite Latvija" pērn strādāja ar 91,642 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 16% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pieauga 1,7 reizes un bija 12,664 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Uzņēmuma vadības ziņojumā minēts, ka pērn kompānija turpināja iepriekšējos gados sāktās investīcijas tīkla infrastruktūras un tehnoloģiju attīstībā, tostarp tīkla un kapacitātes palielināšanā. Investīciju apjoms tīkla infrastruktūras attīstībā ir apmēram 10 miljoni eiro. Tāpat trešdaļa no investīciju summas ieguldīti 4G tīkla paplašināšanā, īpaši fokusējoties uz Latvijas mazpilsētām. Kopumā mazpilsētās ar 4G tehnoloģiju aprīkotas 125 bāzes stacijas, no kurām 41 uzbūvētas no jauna.

Vadības ziņojumā norādīts, "Bite Latvija" pārskata gadā nostiprināja partnerību ar ASV elektroierīču ražotāju "Apple" un kļuva par tā oficiālo partneri Latvijā. Nostiprinātā partnerība palielināja "IPhone" viedtālruņu pārdošanas apjomus. Tāpat "Bite Latvija" Latvijā iekļāva savā piedāvājumā pulksteņus "MyKi" bērnu drošībai, kas ļauj sekot līdzi bērnu ikdienas gaitām un nodrošina saziņas funkciju Latvijā un Eiropā. Pulksteņa pieprasījuma apjoms pārsniedza 160%.

Nākotnē kompānijas vadība plāno turpināt darbu pie tīkla paplašināšanas, tā jaudas un kapacitātes palielināšanas. Īpašu uzmanību vērsīs 5G tehnoloģijas ieviešanai, jo tas būs viens no galvenajiem uzņēmuma attīstības virzītājspēkiem turpmākajos gados.

Vadības ziņojumā sacīts, ka plāno attīstīt mobilās televīzijas risinājumu, kā arī plāno nostiprināt uzņēmuma pozīcijas biznesa segmentā, ieviešot piedāvājumā pilna servisa biznesa pakalpojumus, tostarp integrētos mobilo sakaru un informāciju un komunikāciju tehnoloģiju risinājumus un produktus.

Lasīt vairāk

05. LMT pievienojies starptautiskajai “5G Automotive” asociācijai

Šā gada jūlijā Latvijas mobilo sakaru operators "Latvijas mobilais telefons" (LMT) kā pirmais no Baltijas telekomunikāciju uzņēmumiem uzņemts starptautiskajā "5G Automotive" asociācijā, informēja LMT Sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Valdis Jalinskis.

"5G Automotive" asociācijas mērķis ir apvienot vadošos auto ražotājus, sensoru ražotājus, publiskā un akadēmiskā sektora spēlētājus, kā arī telekomunikāciju industrijas līderus no dažādām valstīm kopīgam darbam inteliģento transporta tehnoloģiju attīstībā. To dibinājuši automobiļu ražotāji "Audi AG" un "BMW Group", starptautiskais uzņēmums "Daimler AG", Zviedrijas telekomunikāciju aprīkojuma ražotājs "Ericsson", elektroierīču ražotāji "Huawei" un "Nokia", mikroshēmu ražotājs "Intel" un ASV tehnoloģiju uzņēmums "Qualcomm Incorporated". Patlaban asociācijā ir jau vairāk nekā 90 biedru.

"5G Automotive" asociācijas pārstāvis Maikls Nīvs norādīja, ka inteliģento transporta risinājumu jomā, tāpat kā citos 5G biznesa modeļos, liela nozīme ir telekomunikācijas partnerībai ar industriju - sākot no standartizācijas, beidzot ar konkrētiem risinājumiem.

LMT prezidents Juris Binde norādīja - tā kā inteliģentajām transporta sistēmām jādarbojas vienoti ārpus vienas valsts ģeogrāfiskām robežām, ļoti svarīgas ir starptautiskas partnerības, visu iesaistīto nozaru un publiskā sektora sadarbība, lai nodrošinātu vienotus tehnoloģiju standartus un sistēmu informācijas apmaiņu, kā arī atbilstošu tiesisko regulējumu.

Jūlija vidū Francijā, Parīzē, "5G Automotive" asociācija veica pirmās savienoto auto tehnoloģiju klātienes demonstrācijas Eiropā, kurās spēju brauciena laikā sazināties kā savā starpā, tā ar apkārtējo vidi demonstrēja automobiļu ražotāji "BMW", "Ford" un "PSA" grupa.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Platjoslas internetu lieto 74 % mājsaimniecību

2015. gadā fiksētā vai mobilā platjoslas interneta pieslēgums Latvijā kopumā bijis 74 % mājsaimniecību. Rīgas un Pierīgas reģionā gandrīz 80 % mājsaimniecību ir platjoslas interneta pieslēgums, bet pārējos Latvijas reģionos – vidēji 70 % mājsaimniecību.

Nozares neveiksmes

Zemākas cenas nav iespējamas

Pašlaik Latvijā esošais telekomunikāciju cenu līmenis ir zemākais, kurā bez tarifu celšanas vai subsīdijām iespējams sniegt pakalpojumu, pauž nozares pārstāvji. Skaidrs, ka investīcijas šajā nozarē nekad neapstāsies un ir augstas, it īpaši tuvojoties 5G. Pirmie tarifu celšanas mēģinājumi jau ir notikuši.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

LMT un "Lattelecom" apvienošana

2016. gada aprīlī valdība lēma, ka vairāk nekā desmit gadus ilgstošais jautājums par valstij piederošajām LMT un "Lattelecom" kapitāla daļām tiks atlikts vēl uz pusgadu – Privatizācijas aģentūrai tika uzdots piesaistīt neatkarīgu starptautisku konsultantu, kas līdz 1. oktobrim varētu sniegt telekomunikāciju nozares izvērtējumu un informēt valdību par iespējamiem LMT un "Lattelecom" nākotnes attīstības virzieniem. Gaidot izvērtējumu, parādījās informācija par otras puses – "Telia" – plānu sev piederošās daļas LMT uzticēt "Lattelecom" līdzīpašniekam "Tilts Communications", kuras pastarpināta īpašniece ir "Telia", tādējādi, iespējams, apejot valsts pirmpirkuma tiesības.

Aktivitāte televīzijas biznesā

Nevēloties kļūt par vienkāršu infrastruktūras nodrošinātāju, arī Latvijas telekomunikāciju uzņēmumi pievērsušies televīzijas biznesam, procesam kļūstot īpaši aktīvam 2016. gada vidū, kad savu versiju par tēmu prezentējuši teju visi vadošie nozares pārstāvji. Pēc tam, kad jau vairākus gadus darbojās LMT tiešraižu televīzija "LMT Straume", šogad īsā laika sprīdī tirgū parādījusies vai sevi pieteikusi "LMT mājas viedtelevīzija", "Tele2 Atvērtā televīzija", "Lattelecom" izklaides platforma "Shortcut", kā arī MTG veidotais video un televīzijas pakalpojums "ViaPlay".

"Bites" īpašnieki izvēršas Baltijā
"Bites" jaunais īpašnieks ASV investīciju kompānija "Providence" visu 2016. gadu turpina izplesties Baltijā – pēc Latvijā un Lietuvā strādājošās "Bites" iegādes 2015. gada Ziemassvētkos sekoja paziņojums, ka "Providence" pirks Igaunijas lielākā kabeļtelevīzijas un platjoslas interneta pakalpojumu sniedzēja "Starman" akciju kontrolpaketi. "Starman" jau pieder arī Lietuvas otrs lielākais interneta un kabeļtelevīzijas pakalpojumu sniedzējs "Cgates". Papildus tam "Providence" gada vidū investēja Latvijas interneta un kabeļtelevīzijas operatorā "Baltcom". Nozares pārstāvji norāda uz to, ka "Providence" rada priekšnosacījumus spēcīga Baltijas līmeņa telekomunikāciju spēlētāja izveidei un ka loģisks tālākais solis būtu šo biznesu konsolidācija.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 203 208 226
Darbinieku skaits, tūkst. 6 6 6
Peļņa, milj. EUR 89 92 99
Rentabilitāte, % 10 10 9
Apgrozījums, milj. EUR 919 934 1 160
Apgrozījuma izmaiņas -3 2 24
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Telekomunikācijas un sakari rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Lattelecom, SIA, Latvijas Mobilais Telefons, SIA, Tele2, SIA, BITE Latvija, SIA, LMT Retail & Logistics, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Fiksētie un mobilie sakari, kabeļoperatori, interneta pakalpojumi, Sakaru līdzekļi un to projektēšana

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Lattelecom, SIA
Dzirnavu 105, Rīga, LV-1011 T. 67000177
Telekomunikācijas 163 398 -1.23 30 501 18.67% 1278
2. Latvijas Mobilais Telefons, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 80768076
Telekomunikācijas 151 347 4.76 17 201 11.37% 509
3. Tele2, SIA
Dēļu 5, Rīga, LV-1004 T. 29560600
Telekomunikācijas 103 694 0.14 15 183 14.64% 219
4. BITE Latvija, SIA
Uriekstes 2a-24, Rīga, LV-1005 T. 25850600
Telekomunikācijas 67 258 12.91 5 258 7.82% 248
5. LMT Retail & Logistics, SIA
Ropažu 6, Rīga, LV-1039 T. 67808808
Sakaru tehnikas un līdzekļu tirdzniecība 63 663 42.44 3 980 6.25% 356
6. Bombardier-Belam, Pilnsabiedrība
Ģertrūdes 94, Rīga, LV-1009 T. 67013400
Telekomunikācijas 53 177 833.84 0 0.00%
7. BELAM-RĪGA, SIA
Ģertrūdes 94, Rīga, LV-1009 T. 67013400
Telekomunikācijas 50 418 415.87 11 394 22.60% 166
8. XOTEL, SIA
Republikas laukums 3-107, Rīga, LV-1010 T. 67332594
Telekomunikācijas 34 547 -19.98 763 2.21% 17
9. EU-Trader, SIA
Teātra 19, Daugavpils, LV-5401 T. 22336644
Sakaru tehnikas un līdzekļu vairumtirdzniecība 30 466 962.19 82 0.27% 7
10. Citrus Solutions, SIA
Ūnijas 52, Rīga, LV-1084 T. 67056011
Telekomunikācijas 25 024 5.61 541 2.16% 260

Viedokļi

Autors: Signe Bāliņa

Darbinieku trūkums – lielākā problēma nozares ātrākai attīstībai

2015. gadā informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) nozares attīstību pozitīvi ietekmēja vairāki notikumi. Pirmos sešus mēnešus Rīga bija Eiropas digitālā galvaspilsēta, un šajā laikā notika vairāk nekā 40 augsta līmeņa, ar IKT jomu saistīti pasākumi. Latvijas prezidentūras laikā izdevās panākt vienošanos starp dalībvalstīm par kopīgu Padomes nostāju datu aizsardzības regulai, kā arī tika panākta vienošanās ar Eiropas Parlamentu (EP) par viesabonēšanas piemaksu atcelšanu un atklāta lasīt tālāk

Autors: Jānis Lelis

Elektronisko sakaru nozare Latvijā ir viena no labāk pārvaldītajām

Latvijas telekomunikāciju nozari visvairāk 2015.–2016. gadā ietekmēja Eiropas Savienības (ES) regulējošie un stimulējošie pasākumi. Pagājušā gadā tika pieņemta ļoti nozīmīgā viesabonēšanas “Roam like Home” regula, kuras pirmās kārtas pasākumi tiek ieviesti jau, sākot ar šā gada maiju, kas nodrošinās līdz pat 4 reizēm zemākus viesabonēšanas tarifus. Tāpat Eiropas finansējums tiek izmantots platjoslas optiskā tīkla izbūvei mazāk apdzīvotās teritorijās, paplašinot operatoru iespējas piekļūt lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Telekomunikācijas nozares līdera pozīciju saglabā "Lattelecom"

Rīga, 2.nov., LETA. Telekomunikācijas nozares līderis pēc apgrozījuma pērn, tāpat kā iepriekšējos gados, bija telekomunikācijas uzņēmums "Lattelecom", sasniedzot 173,851 miljonus eiro, liecina SIA "Firmas.lv" un aģentūras LETA veidotais "Latvijas biznesa gada pārskats 2018". "Lattelecom" apgrozījuma pieaugums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu ir 4,2%. Otrajā vietā nemainīgi paliek mobilo sakaru operators "Latvijas mobilais telefons", kura apgrozījums pērn pieauga par 3,7% un veidoja 163,664 lasīt tālāk

Autors: LETA

Regulators pagarina radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību termiņu "Telekom Baltija"

Rīga, 11.okt., LETA. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) padome nolēmusi pagarināt radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību termiņu AS "Telekom Baltija" uz desmit gadiem, liecina SPRK publicētā informācija. "Telekom Baltija" radiofrekvenču spektra lietošanas tiesību termiņš pagarināts no 2019.gada 9.janvāra līdz 2029.gada 8.janvārim. Komersants piešķirtās radiofrekvenču spektra lietošanas tiesības plāno izmantot, turpinot nodrošināt balss telefonijas un datu pārraides lasīt tālāk

Autors: LETA

Mobilo sakaru operatora "Bite Latvija" apgrozījums pērn pieauga par 16%; peļņa - 12,664 miljoni eiro

Rīga, 1.aug., LETA. Mobilo sakaru operators "Bite Latvija" pērn strādāja ar 91,642 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 16% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa pieauga 1,7 reizes un bija 12,664 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma vadības ziņojumā minēts, ka pērn kompānija turpināja iepriekšējos gados sāktās investīcijas tīkla infrastruktūras un tehnoloģiju attīstībā, tostarp tīkla un kapacitātes palielināšanā. Investīciju apjoms tīkla infrastruktūras attīstībā ir apmēram lasīt tālāk

Visas ziņas >>>