Ienākt

Rūpniecība

Elektrotehnika un elektronika Metālapstrāde un mašīnbūve
Poligrāfija Vieglā rūpniecība, iepakojums
Zinātniskā pētniecība un ražošana Ķīmiskā rūpniecība

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Plāno ievērojami audzēt ražošanas apjomus

Ilmārs Osmanis, “HansaMatrix” valdes priekšsēdētājs

Augsto tehnoloģiju uzņēmuma "HansaMatrix" koncerna apgrozījums 2020.gadā varētu sasniegt 30 miljonus eiro. Savukārt 2018.gadā prognozēts neliels "HansaMatrix" apgrozījuma pieaugums salīdzinājumā ar 2017.gadu, pārsniedzot 20 miljonus eiro.

Apgrozījuma pieaugums lielā mērā var tikt sasniegts attīstoties koncerna pētniecības un attīstības (R&D) virzienam. Pērn R&D apgrozījums bija 0,91 miljons eiro jeb 4,6% no koncerna kopējā apgrozījuma, bet šo īpatsvaru plānots audzēt līdz 10%.

Pēdējo divu gadu laikā "HansaMatrix" meitaskompānija "HansaMatrix Innovation" R&D inženieru un pētnieku komandas ir attīstījušas pasaules līmeņa kompetences dažos elektrooptikas virzienos, piemēram, AR/VR (virtuālās un papildinātās realitātes) ierīces; stiklā projicējamu attēlu displeju optiskās sistēmas; augstas ātrdarbības attēlu un strukturētās gaismas projekcijas sistēmas, kā arī datorredzes iekārtas.

"HansaMatrix" tehnoloģiskajās iekārtās šogad pirmajā pusgadā investējis 850 000 eiro. Uzņēmums noslēdzis līgumus par tehnoloģisko iekārtu piegādi atbilstoši 2018.gada investīciju plānam, turpinot attīstīt augsto tehnoloģiju produkcijas ražošanu. Investīcijas paredzētas "HansaMatrix" Ventspils un Ogres rūpnīcu ražošanas kapacitātes palielināšanai, kā arī produktivitātes paaugstināšanai. Investīcijas tiks finansētas izmantojot 2017.gada ceturtajā ceturksnī "SEB bankas" apstiprināto industriālā līzinga limitu 680 000 eiro apmērā un "HansaMatrix" pašu līdzekļus 170 000 eiro apmērā.

Tāpat "HansaMatrix" grupa šogad arī parakstījusi līgumus ar "Swedbank līzingu" uz nākamo viena gada periodu, pagarinot termiņu esošajiem faktoringa limitiem par kopējo summu 2,76 miljonu eiro apmērā apgrozāmo līdzekļu finansēšanai un saimnieciskās darbības vajadzībām, tostarp eksporta darījumiem. Parakstītie faktoringa līgumi ļaus uzņēmumam paātrināt apgrozāmo līdzekļu apriti un potenciāli palielināt ražošanas apmērus.

Pagājušajā gadā kompānija veikusi investīcijas kopumā aptuveni divu miljonu eiro apmērā ražošanas kapacitātes palielināšanai, pētniecības pamatlīdzekļos, testa sistēmu un jaunu produktu izstrādē. Papildus tam kompānija finansējusi Ogres ražošanas ēkas piebūves projektu 135 000 eiro apmērā.

"HansaMatrix" pagājušajā gadā strādāja ar 19,475 miljonu eiro auditēto apgrozījumu, kas ir par 14% vairāk nekā 2016.gadā, savukārt kompānijas peļņa pieauga 2,3 reizes, sasniedzot 1,226 miljonus eiro. "HansaMatrix" koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 19,649 miljonu eiro auditēto apgrozījumu, kas ir par 15,8% vairāk nekā 2016.gadā, bet koncerna peļņa pieauga trīs reizes - līdz 1,679 miljoniem eiro.

Strauji augušie 12 mēnešu rezultāti demonstrē tirgus pieprasījuma pieaugumu augstas pievienotās vērtības produktiem, un "HansaMatrix" spēju reaģēt uz to un palielināt piegāžu apmērus, kas bija iespējama tikai sākot izmantot no jauna investētos pamatlīdzekļus un palielināto ražošanas kapacitāti

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Jūnijā rūpniecības produkcijas apmērs pieauga par 0,4%

Šā gada jūnijā, salīdzinot ar 2017.gada jūniju, rūpniecības produkcijas apmērs pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem salīdzināmajās cenās pieauga par 0,4%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Ražošanas apmēra kāpums bija apstrādes rūpniecībā par 2,1% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē - par 16,1%, bet kritums - elektroenerģijas un gāzes apgādē par 8,9%, samazinoties elektroenerģijas ražošanas apmēram.

Nozīmīgs apstrādes rūpniecības produkcijas apmēra pieaugums, salīdzinot ar pagājušā gada jūniju, bija augsto un vidēji augsto tehnoloģiju ražošanas nozarēs: automobiļu, piekabju un puspiekabju ražošanā - par 35,4%, elektrisko iekārtu ražošanā - par 28%, datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā - par 13,8% un ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā - par 13,1%.

Joprojām ražošanas apmēra kāpumu uzrādīja pēc īpatsvara lielākā nozare - koksnes un koka izstrādājumu ražošana - par 8,6%. Savukārt produkcijas izlaide samazinājās pārtikas produktu ražošanā un gatavo metālizstrādājumu, izņemot mašīnas un iekārtas ražošanā (kritums attiecīgi par 6,3% un 1,9%). Par 15,1% ražošanas apmēra samazinājums bija arī iekārtu un ierīču remontā un uzstādīšanā, par 10,3% - papīra un papīra izstrādājumu ražošanā un par 8,4% - tekstilizstrādājumu ražošanā.

Lasīt vairāk

02. "Severstal Distribution" grupas apgrozījums pērn pieauga par 45%

Metālapstrādes uzņēmuma "Severstal Distribution" konsolidētais apgrozījums pagājušajā gadā bija 415,437 miljoni eiro, kas ir par 45% vairāk nekā gadu iepriekš, savukārt grupas peļņa pieauga divas reizes un sasniedza 19,393 miljonus eiro, liecina informācija "Firmas.lv". Savukārt pati SIA "Severstal Distribution" pērn strādāja ar 396,995 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 42,1% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga 1,9 reizes un bija 14,785 miljoni eiro.

Uzņēmuma vadības ziņojumā teikts, ka aizvadītajā gadā tērauda izstrādājumu patēriņš Eiropas tirgos pārsniedza 162 miljonus tonnu un palielinājās par 2,9% salīdzinot ar 2016.gadu.

Tērauda cenas gada laikā bija nestabilas, un to augšupejošā tendence tika balstīta uz pieprasījumu un piedāvājumu svārstībām vietējos tirgos, nevis uz faktisku tērauda patēriņa pieaugumu. Taču, attīstot tērauda piegādes pakalpojumu, grupai ir izdevies saglabāt ievērojamu pārdošanas apmēru pieaugumu, neraugoties uz tirgus situāciju. Pērn "Severstal Distribution" grupa pārdeva 742 000 tonnas tērauda izstrādājumu, kas ir 9% pieaugums.

Lasīt vairāk

03. Liepājā sāk metālapstrādes rūpnīcas būvniecību Karostas industriālajā parka

Metālapstrādes uzņēmuma AS "Jensen Metal Holding" meitasuzņēmums Liepājas speciālas ekonomiskās zonas (LSEZ) SIA "JM Properties" saistītā uzņēmuma LSEZ SIA "Jensen Metal" vajadzībām Liepājā sācis jaunas metālapstrādes ražotnes būvniecību Karostas industriālā parka teritorijā, Virssardzes ielā 11. "2016.gadā "Jensen Metal" paplašināja nerūsējošā tērauda izstrādājumu ražošanu un daļu no tās izvietoja blakus jaunuzceltajā ražošanas ēkā.

Turpinot attīstību arī melnā metāla departamentos un virzoties sarunām par apjomu pieaugumiem vairākiem esošajiem klientiem, esošajās telpās nākotnes perspektīvā nav iespējams organizēt efektīvu ražošanas procesu, kas ļautu pilnībā izmantot uzņēmuma potenciālu un izpildīt attīstības plānus," informēja "Jensen Metal Holding" biznesa kontroliere Ieva Līmeža.

"Jensen Metal" ir strauji augošs uzņēmums, kas vairākus pēdējos gadus palielina ražošanas apjomus un strādā ar ievērojamu apgrozījuma pieaugumu, kā arī saskata pozitīvas tendences nākotnē. "Jensen Metal" 2017.gadā strādāja ar gada apgrozījumu 23,6 miljoni eiro, ar darbu nodrošināja 265 liepājniekus ar vidējo darba samaksu 1187 mēnesī, kas ir vairāk nekā vidēji Liepājā un valstī kopumā, nodokļos samaksājot 2 191 104 eiro.

Lasīt vairāk

04. Līdz septembra beigām PA cer vienoties ar investoriem par "KVV Liepājas metalurga" elektrotēraudkausēšanas krāsns likteni

Dažu nedēļu laikā Privatizācijas aģentūra (PA) cer vienoties ar potenciālajiem investoriem par maksātnespējīgās AS "KVV Liepājas metalurgs" elektrotēraudkausēšanas krāsns likteni, sacīja PA valdes priekšsēdētājs Vladimirs Loginovs. Patlaban esot vairāki investori, ar kuriem PA notiek sarunas, norādīja Loginovs.

Viņš gan neatklāja, vai starp investoriem ir uzņēmums "British Steel", kurš iepriekš izrādīja interesi par krāsns iegādi, kā arī Austrijas uzņēmums "Smart Stahl GmbH", kurš martā iegādājās velmētavas ceha iekārtas. "Joprojām tiek runāts par vairākiem variantiem - ir investori, kuriem interesē krāsni atstāt Liepājā un atsākt ražošanu, ir investori, kuri vēlētos krāsni iegādāties, demontēt un pārvest uz citu vietu.

Tāpat nav izslēgta iespēja krāsni pārdot kā lūžņus. Viss būs atkarīgs no tā, kā risināsies sarunas ar investoriem," sacīja Loginovs. PA vadītājs gan neatklāja, par kādām summām rit sarunas ar investoriem, vai kāda ir zemākā summa, par kuru PA būtu gatava krāsni pārdot.

Lasīt vairāk

05. Ražošanas telpu tirgū otrais ceturksnis bijis aktīvs

Noliktavu un ražošanas telpu segmentā 2018.gada otrais ceturksnis ir bijis aktīvs, īpaši ražošanas telpu tirgus, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Ober-Haus" komercplatību tirgus pārskatā. Turpinās tendence, ka uzņēmumi vēlas pirkt noliktavu un ražošanas objektus savām vajadzībām nevis kā investīciju objektus, norādīts pārskatā.

Jaunu noliktavu un industriālo platību jomā vidējās nomas maksas ir augušas par aptuveni 2%. Tāpat vērojama būvniecības izmaksu sadārdzināšanās, jo aktīvi uzsākusies būvniecības sezona un pieprasījums pēc būvniekiem ir lielāks nekā piedāvājums. Noliktavu telpām nomas tirgū aktivitāte joprojām salīdzinoši zema, teikts pārskatā.

Telpas tuvu Rīgas centram ir ar maz vakancēm, jaunie projekti ir iznomāti, bet Pierīga nav tik pieprasīta. "Ober-Haus" vērojumi liecina, ka klienti telpas sava uzņēmuma vajadzībām atrod bez nekustamo īpašumu profesionāļu palīdzības, izņemot, ja runa ir par ārvalstu klientiem, kas nepārzina vietējo tirgus piedāvājumu. Pieprasījums pārsvarā ir no vietējiem un tirgū jau esošajiem klientiem, kuri savas vecā tipa telpas maina uz jaunām.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Pieaug rūpniecības produkcijas izlaide

Latvijā rūpniecības produkcijas izlaide 2016. gada septiņos mēnešos, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmās cenās palielinājusies par 3,9 % salīdzinot ar 2015. gada attiecīgo laika periodu, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tostarp apstrādes rūpniecībā kāpums bijis par 3,4 %, elektroenerģijas un gāzes apgādē – par 8,4 %, bet ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē bijis kritums par 4,3 %.

Nozares neveiksmes

"Liepājas metalurga" darbības "atjaunošana" beidzas ar krahu

Pērn martā svinīgi atjaunotā "KVV Liepājas metalurga" darbība izrādījusies neveiksmīga. Ukrainas investori darbojās saskaņā ar nepārdomātu biznesa plānu, neveica paredzētos maksājumus valstij, nepārtraukti prasīja no valsts nepamatotu pretimnākšanu dažādos jautājumos, ieskaitot elektroenerģijas cenas un metāllūžņu tirgus aizsardzību, līdz beidzot 2016. gada pavasarī "iekonservēja" rūpnīcu. Ukrainas investoriem nav ne līdzekļu, ne vēlēšanās investēt uzņēmumā.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Pārejai uz "zaļu" ražošanu atvēl 38,3 miljonus eiro

Apstrādes rūpniecības uzņēmumiem energoefektivitātes veicināšanas pasākumiem būs pieejami 38,3 miljoni eiro. Ekonomikas ministrija norāda, ka jāveicina efektīva energoresursu izmantošana, enerģijas patēriņa samazināšana un pāreja uz atjaunojamiem energoresursiem apstrādes rūpniecības nozarē. Šī mērķa īstenošanai plānotais kopējais attiecināmais finansējums ir 38 300 036 eiro, tajā skaitā Kohēzijas fonda finansējums – 32 555 030 eiro, privātais finansējums – vismaz 5 745 006 eiro apmērā. Ja programmas atlases gaitā netiks izmantots viss pieejamais finansējums, tiks vērtēta iespēja izsludināt otro kārtu, izmantojot arī pieejamo snieguma rezervi. Finansējumu varēs saņemt Latvijā reģistrēti mazie, vidējie vai lielie komersanti, kuru pamatdarbības nozare ir apstrādes rūpniecība.

Jāpaaugstina konkurētspēja un produktivitāte

Nacionālajā attīstības plānā (NAP) noteikto mērķi paaugstināt apstrādes rūpniecības devumu Latvijas iekšzemes kopproduktā (IKP) līdz 20 % izpildīt nav iespējams. Tādēļ ilgtermiņā vajag pārmaiņas tautsaimniecības struktūrā, bet īstermiņā jāatjauno ārvalstu investoru uzticība Latvijai, kas būtiski sabojāta pēdējo divu gadu laikā, uzskata ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. Pašreiz apstrādes rūpniecības devums IKP ir 12,2 %.

Izaugsme būs svārstīga
Labs sniegums apstrādes rūpniecībā 2016. gada turpmākajos mēnešos varētu arī neturpināties. Ārējais pieprasījums joprojām aug, taču nedaudz lēnāk. Samazinājies arī eirozonas ekonomiskās aktivitātes indekss (PMI), Eiropā nedaudz pasliktinājies ekonomikas noskaņojums. Līdz šim novērotā ārējās vides nenoteiktība un arī pārrāvums fondu apguvē kavējuši nozares labam sniegumam svarīgās investīcijas. Apstrādes rūpniecības izaugsme šogad, visticamāk, būs svārstīga un kopumā mazāk izteiksmīga nekā pavasarī.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 291 1 265 1 261
Darbinieku skaits, tūkst. 37 37 34
Peļņa, milj. EUR -68 64 99
Rentabilitāte, % -2 2 4
Apgrozījums, milj. EUR 3 211 2 956 2 815
Apgrozījuma izmaiņas -14 -8 -5
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Rūpniecība rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Severstal Distribution, SIA, VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS, KVV Liepājas metalurgs, AS, LEXEL FABRIKA, SIA, LIVONIA PRINT, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Elektrotehnika un elektronika, Metālapstrāde un mašīnbūve, Poligrāfija, Vieglā rūpniecība, iepakojums, Zinātniskā pētniecība un ražošana

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Severstal Distribution, SIA
Starta 13, Rīga, LV-1039 T. 67076939
Metālapstrāde 251 090 15.08 2 934 1.17% 250
2. VALMIERAS STIKLA ŠĶIEDRA, AS
Cempu 13, Valmiera, LV-4201 T. 64202216
Stikla šķiedras izstrādājumi 103 262 12.61 5 486 5.31% 986
3. KVV Liepājas metalurgs, AS
Liepāja, Brīvības iela 93, LV-3401
Metālapstrāde 69 356 -8 366 -12.06%
Uzsākts maksātnespējas process
4. LEXEL FABRIKA, SIA
Bukultu 7, Rīga, LV-1005 T. 67388917
Elektrotehnisko iekārtu un elektromateriālu ražošana 49 096 25.92 3 088 6.29% 237
5. LIVONIA PRINT, SIA
Ventspils 50, Rīga, LV-1002 T. 67442831
Poligrāfijas pakalpojumi 48 840 13.05 2 004 4.10% 495
6. STORA ENSO PACKAGING, SIA
Tīraines 5, Rīga, LV-1058 T. 67670077
Iepakojums, iesaiņošana 39 323 -0.19 3 921 9.97% 144
7. PROMETALTRADE, SIA
Baznīcas 20/22-40, Rīga, LV-1010 T. 67379031
Metālizstrādājumi 32 591 -1 0.00% 1
Atšķirīgs pārskata periods no 01.08.2014 līdz 31.12.2015
8. TFN Trading, SIA
Biksēres 6, Rīga, LV-1073 T. 67869269
Elektroniskās ierīces, komponentes 32 034 21 0.07% 5
Atšķirīgs pārskata periods no 07.07.2014 līdz 31.12.2015
9. EAST METAL, SIA
Uzvaras 55, Dobele, Dobeles n., LV-3701 T. 63781704
Metālapstrāde 31 948 -31.77 161 0.50% 597
10. POLIPAKS, SIA
Vētras, "Mālkalni", Mārupes n., LV-2167 T. 67517651
Iepakojums, iesaiņošana 31 352 25.18 281 0.90% 167

Viedokļi

Autors: Vilnis Rantiņš

Nozare pērn augusi par 2 %, šogad iespējams arī kritums

Metālapstrādes un mašīnbūves nozare 2015. gadā ir augusi par 2 % salīdzinājumā ar 2014. gadu, un lielā mērā tas tika panākts, pateicoties AS "KVV Liepājas metalurgs" darbības atjaunošanai 2015. gada martā. Kopējais nozares produkcijas apjoms bija aptuveni 10 miljardi eiro. Tā kā šogad "KVV Liepājas metalurgs" nestrādā, ļoti iespējams, ka šogad, salīdzinot ar 2015. gadu, nozarē varētu būt arī apjomu kritums. Tāpēc ir žēl, ka uzņēmums "KVV Liepājas metalurgs" patlaban atrodas tik labilā lasīt tālāk

Autors: Guntis Strazds

Šogad vieglās rūpniecības uzņēmumi varētu noturēties pagājušā gada līmenī

Pērn Latvijas tekstilrūpniecības uzņēmumiem eksporta apjomu kritums bija par aptuveni 9 %, bet šogad tas varētu noturēties pagājušā gada līmenī ar nelielām izmaiņām – 1–2 % kāpumu vai tāda paša apmēra kritumu. Nekādas jūtamas izmaiņas nozares attīstībā nav gaidāmas. Ja 2014. gadā nozares eksports bija aptuveni 590 miljonu eiro apmērā, tad pērn tas samazinājās līdz aptuveni 540 miljoniem eiro. Nozare eksportē aptuveni 90 % saražotā, bet no šiem apjomiem 85–90 % tiek eksportēts uz lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Vieglās rūpniecības un iepakojuma nozares līderis pērn Latvijā bija "Stora Enso Packaging"

Rīga, 26.nov., LETA. Vieglās rūpniecības un iepakojuma nozarē lielākais uzņēmums pēc apgrozījuma pērn, tāpat kā gadu iepriekš, Latvijā bija "Stora Enso Packaging", kura apgrozījums bija 43,317 miljoni eiro, liecina SIA "Firmas.lv" un aģentūras LETA veidotais "Latvijas biznesa gada pārskats 2018". Kompānijas apgrozījums pagājušajā gadā, salīdzinot ar 2016.gadu, palielinājās par 8,2%. Savukārt otro vietu 2017.gadā, tāpat kā gadu iepriekš, ieņēma "Polipaks", kura apgrozījums bija 39,14 miljoni lasīt tālāk

Autors: LETA

"Baltic Candles Ltd" apgrozījums pagājušajā finanšu gadā audzis par 13,4%

Rīga, 22.nov., LETA. Dobeles sveču ražotājs SIA "Baltic Candles Ltd" pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2017.gada 1.maija līdz 2018.gada 30.aprīlim, strādāja ar 16,928 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 13,4% vairāk nekā iepriekšējā finanšu gadā, bet uzņēmuma peļņa samazinājās par 29% un bija 1,187 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma gada pārskatā norādīts, ka pagājušajā finanšu gadā "Baltic Candles Ltd" Eiropas Savienības dalībvalstīs realizēja sveces 14,191 miljona lasīt tālāk

Autors: LETA

Valkas metālapstrādes uzņēmums izgatavojis ragavas Norvēģijas polārpētniekiem

Rīga, 20.nov., LETA. Valkas metālapstrādes uzņēmums SIA "Akords-3" veicis unikālu pasūtījumu, izgatavojot ragavas Norvēģijas polārpētniekiem, un pirmās trīs jau ir aizceļojušas uz Antarktīdu, aģentūru LETA informēja Valkas novada pašvaldības pārstāve Dace Pūce. Ragavas Latvijas uzņēmumam pasūtījusi norvēģu kompānija ar mērķi ragavas izmantot Norvēģijas polārpētnieku vajadzībām, kuri nodarbojas ar izrakteņu pētīšanu. Ragavas tiks pielietotas kravas pārvadāšanai, skaidroja "Akords-3" valdes lasīt tālāk

Visas ziņas >>>