Ienākt

Nekustamais īpašums

Apsaimniekošana Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Nekustamo īpašumu pārvaldīšanas tirgus Latvijā ir pieaugošs

“Civinity” grupas biznesa attīstības vadītājs Deivids Jacka

Pagājušais gads “Civinity” bija ļoti produktīvs. Mūsu grupas mēroga izaugsme vērtējama par 60% un sasniedza 38,8 miljonu eiro apgrozījumu, no kuriem lielākā daļa - apmēram 25 miljoni eiro - radīts šeit, Latvijā.

Kopumā vērtēju, ka nekustamo īpašumu pārvaldīšanas tirgus Latvijā ir pieaugošs un mēs redzam daudz iespējas gan dzīvojamo māju segmentā, gan komercsektorā, kā arī saistītās jomās, tādās kā uzkopšanas servisā, dārzu un ainavu apsaimniekošanā, kā arī inženiertehnisko sistēmu attīstības jomā.

Attiecībā uz mūsu uzņēmumu grupas tālākiem plāniem, mēs centīsimies saglabāt augstu izaugsmes līmeni, veicinot esošo uzņēmumu attīstību un iegādājoties jaunus uzņēmumus. Dažu pēdējo gadu laikā esam iegādājušies septiņas kompānijas Latvijā un investējuši vairākus miljonus eiro to infrastruktūras modernizācijā, komandas kvalifikācijas celšanā, kā arī apvienota un moderna klientu atbalsta centra izveidē.

Runājot par tirgus apstākļiem, galvenais izaicinājums Latvijā ir dzīvojamo ēku apsaimniekošanas segmentā. Komercobjektu tirgus (biroji, tirdzniecības centri utt.) ir diezgan atvērts un konkurētspējīgs, savukārt mājokļu tirgū dominē vietējās pašvaldības, kas kontrolē 80-90% mājokļu apsaimniekošanas uzņēmumu. Šādas situācijas trūkumi ir acīmredzami: pašvaldību uzņēmumi ir neefektīvi, tie neiegulda līdzekļus un neatīsta labāku piedāvājumu un servisu klientiem vai infrastruktūras uzlabošanā.

Pašvaldībām, it sevišķi Rīgai, šie uzņēmumi ir patiessas galvassāpes: cilvēki nepārtraukti sūdzas par saviem pakalpojumiem, bet uzņēmumi gandrīz nemaz nepapildina savas darbības un finansiālo efektivitāti. Tikmēr Lietuvā un Igaunijā jautājums ir atrisināts jau sen, jo lielākā daļa objektu - dzīvojamo māju ir privātīpašumā un privātu uzņēmumu pārvaldībā. Tas nozīmē lielāku konkurenci un lielāku motivāciju uzņēmumiem sniegt labākus pakalpojumus un lielāku klientu atbalstu. Mēs ticam, ka, lai nodrošinātu cilvēku komfortu un apmierinātību, Latvija galu galā sekos kaimiņvalstu labākajai praksei un nodos dzīvojamo ēku apsaimniekošanas pakalpojumus no publiskajiem/ pašvaldības uzņēmumiem, pie privātajiem uzņēmumiem.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "Bonava Latvija" investēs 40 miljonus eiro 16 daudzdzīvokļu dzīvojamo namu projektā Dreiliņos

Nekustamo īpašumu attīstītājs "Bonava Latvija", investējot 40 miljonus eiro, sācis 16 daudzdzīvokļu dzīvojamo namu projekta "Dreilinga mājas" īstenošanu Dreiliņu apkaimē. Projekts atradīsies teritorijā starp Lubānas un Biķernieku ielas apļveida krustojumiem un to plānots attīstīt vairākās kārtās piecu gadu laikā. "Dreilinga mājas" veidos 16 piecu stāvu nami ar vairāk nekā 700 dzīvokļiem, kas būs izbūvēti norobežotā un apzaļumotā teritorijā. Ēku celtniecība notiks sešās kārtās, un būvdarbus pilnībā plānots pabeigt līdz 2023.gadam. Šobrīd ir atvērta dzīvokļu pārdošana projekta pirmajā mājā. Piecstāvu ēkā būs 58 funkcionāli divu līdz četru istabu dzīvokļi ar balkoniem un dārziņiem pirmā stāva iedzīvotājiem. Katram dzīvoklim bez papildu samaksas būs pieejama individuāla noliktavas telpa. Mājokļa cena jaunajā projektā par divistabu dzīvokli ar pilnu apdari būs no 56 000 eiro. Projekta pirmās mājas būvniecība sāksies šogad.

Lasīt vairāk

02. Nekustamo īpašumu attīstītājs "Sirin Development" divos gados Latvijā plāno investēt 20 miljonus eiro

Lietuvā bāzētā Baltijas valstu industriālo un komerciālo nekustamo īpašumu attīstīšanas un apsaimniekošanas kompānija "Sirin Development" nākamajos divos gados industriālo un komerciālo nekustamo īpašumu attīstības projektos plāno investēt līdz pat 100 miljoniem eiro, tostarp 20 miljoni eiro plānoti investīcijām Latvijā. Lietuvā bāzētajai kompānijai pieder vairāk nekā 300 000 kvadrātmetru nekustamo īpašumu Lietuvā, Latvijā un Krievijā. Uzņēmums darbojas industriālā un komerciālā nekustamā īpašuma attīstīšanā un apsaimniekošanā, strauji paplašinoties Baltijas valstīs, Krievijā, Centrāleiropā, kā arī Austrumeiropas valstīs. "Sirin Development" paplašinājusi savu darbību Latvijā, noslēdzot līgumu par zemes gabalu iegādi Maskavas ielā, Rīgā, kas der gan rūpniecības, gan loģistikas sektoru vajadzībām. Kompānija aktīvi meklē arī iespējas attīstīt jaunus industriālos parkus un biroju telpas Rīgā un tās apkārtnē. Nākamgad kompānija plāno uzsākt industriālā parka pirmā posma izbūvi, paredzot apmēram 20 000 kvadrātmetru noliktavu telpas iznomāšanu sadarbības partneriem.

Lasīt vairāk

03. Latvijas reģionos privātpersonu veikto nekustamo īpašumu darījumu vidējā summa sasniegusi 11 000 eiro

Latvijas reģionos privātpersonu veikto nekustamo īpašumu darījumu vidējā summa šogad pieaugusi par 17% salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu un sasniegusi 11 000 eiro, liecina "Swedbank" apkopotie dati. Šogad par 18% pieaudzis nekustamo īpašumu darījumu skaits reģionos par summu līdz 20 000 eiro bez pirmās iemaksas. Visbiežāk īpašumu iegādes darījumi notiek Jelgavas, Liepājas, Rēzeknes, Ventspils un Daugavpils novados jeb tā dēvētajos reģionālajos centros. Nekustamo īpašumu reģionos visbiežāk iegādājas iedzīvotāji vidēji 37 gadu vecumā, kamēr Rīgā, kur ir lielākais nekustamo īpašumu darījumu īpatsvars, vidējais pircēja vecums ir ap 30 gadiem. Reģionos īpašumu iegādājas iedzīvotāji ar augstāko izglītību (58%), kuru vidējie ikmēneša ienākumi ir ap 1000 eiro.

Lasīt vairāk

04. Septembrī sērijveida dzīvokļu cena Rīgas mikrorajonos palielinājās par 1%

Sērijveida dzīvokļu cena Rīgas mikrorajonos šogad septembrī, salīdzinot ar augustu, palielinājās par 1%, liecina jaunākais Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) tirgus cenu indikators. Sekundārajā tirgū piedāvātajiem dzīvokļiem Rīgas centrā cena samazinājās par 0,1%, bet Rīgas rajonā palielinājās par 1%. Dzīvokļiem jaunajos projektos Rīgas centrā cena septembrī samazinājās par 6%, bet mikrorajonos septembrī cena palielinājās par 0,5%. Rīgas rajonā jauno projektu cena auga par 11%, savukārt Jūrmalā cena palielinājusies par 0,2%. Septembrī vidējā piedāvājuma cena dzīvokļiem jaunajos projektos Rīgas centrā bija 2700 eiro par kvadrātmetru, Rīgas mikrorajonos - 1403 eiro par kvadrātmetru, Rīgas rajonā - 1015 eiro par kvadrātmetru, Jūrmalā - 2700 eiro par kvadrātmetru. Vidējā piedāvājuma cena dzīvokļiem sekundārajā tirgū Rīgas centrā bija 1507 eiro par kvadrātmetru, Rīgas mikrorajonos - 789 eiro par kvadrātmetru, Rīgas rajonā - 537 eiro par kvadrātmetru.

Lasīt vairāk

05. Latvijā mājokļu cenu kāpums otrajā ceturksnī bijis krietni straujāks nekā ES vidēji

Mājokļu cenas Latvijā šā gada otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pirms gada pieaugušas par 8,7%, kas ir krietni straujāks kāpums nekā Eiropas Savienībā (ES) vidēji, liecina ES statistikas biroja "Eurostat" publiskotie dati par 27 bloka dalībvalstīm. Lielākais mājokļu cenu kāpums gada izteiksmē reģistrēts Slovēnijā (+13,4%), Īrijā (+12,6%), Portugālē (+11,2%), Ungārijā (+10,4%) un Nīderlandē (+9,3%). Gan Lietuvā, gan Igaunijā mājokļu cenas pieaugušas par 7,4%. Kopumā mājokļu cenas otrajā ceturksnī gada izteiksmē pieaugušas visās ES dalībvalstīs, par kurām pieejami dati, izņemot Zviedrijā (-1,7%) un Itālijā (-0,2%). Gan ES dalībvalstīs, gan eirozonā vidēji gada izteiksmē aprīlī-jūnijā mājokļu cenas pieauga par 4,3%. Ceturkšņa izteiksmē mājokļu cenas gan ES, gan eirozonā otrajā ceturksnī palielinājās par 1,4%. Ceturkšņa izteiksmē lielākais mājokļu cenu pieaugums otrajā ceturksnī fiksēts Slovēnijā (+4,2%), Maltā (+3,2%), Rumānijā un Latvijā (abās valstīs +3,1%), kā arī Bulgārijā (+2,8%). Lietuvā šis rādītājs bijis 1,7%, savukārt Igaunijā pieaugums bijis 1,1%.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Investīciju pieaugums komercīpašumos par 128,5 %

Latvijā šā gada pirmajā pusgadā reģistrēts investīciju pieaugums komercīpašumos par 128,5 %, secinājusi komercīpašumu pakalpojumu uzņēmums CBRE. Baltijas reģionā investīciju tirgus šogad ir bijis ļoti aktīvs un kopējais investīciju apjoms šā gada pirmajā pusgadā ir sasniedzis 354 miljonus eiro, tiesa, tas ir par 15 % mazāk nekā iepriekšējā gada periodā.

Nozares neveiksmes

Sarūk darījumu skaits

Pagājušajā gadā darījumu skaits ar nekustamajiem īpašumiem samazinājās par 2,9 %. Darījumu skaita samazināšanās pērn Latvijā novērota pirmo reizi kopš 2009. gada, lielā mērā samazināšanās saistīta ar to, ka no Rīgas centra un Jūrmalas dzīvokļu tirgus praktiski ir pazuduši pircēji-nerezidenti. Pagājušajā gadā pavisam notika 46 889 darījumi. 2014. gadā notika 48 293 darījumi, bet 2013. gadā – 47 770 darījumi. Salīdzinot ar 2006. gadu, kad kopējais darījumu skaits bija 76 469, pērn darījumu skaits

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Piešķir papildus naudu mājokļu atbalsta programmā

Valdība šovasar atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu pirmā mājokļa programmai šogad atvēlēt papildu 3 378 373 eiro, kā arī noteikt, ka iegādājamā mājokļa maksimālā vērtība varēs būt 200 000 eiro. 2,5 miljoni eiro piešķirti no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet 887 373 eiro – no maksājumiem, kurus veic ārzemnieki, piesakoties termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanai. Mājokļu galvojumu programma jau no pirmās dienas ir ļoti pieprasīta – 2016. gada 1. jūlijā kopumā atbalstītas 2686 ģimenes, un papildus piešķirtais finansējums ļaus "Altum" gandrīz dubultot atbalstīto ģimeņu skaitu.

No jauna izsniegtie hipotekārie kredīti aug par 71 %
Pirmajā pusgadā Latvijas bankas mājsaimniecībām izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 217,1 miljona eiro kopsummā, kas ir par 71 % vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) informācija. Hipotekāro aizdevumu apjoma pieaugumam ir vairāki iemesli, galvenais no tiem ir valsts atbalsta programmas pieejamība jaunajām ģimenēm ar bērniem. Pirmajā ceturksnī Latvijas bankas bija izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 91,5 miljonu eiro apmērā, otrajā ceturksnī – 125,6 miljonu eiro apmērā. Salīdzinājumam – pērn pirmajā ceturksnī jauno hipotekāro aizdevumu apjoms bija 51,6 miljoni eiro, otrajā ceturksnī – 75,3 miljoni eiro.

Rīgā uzlabojas mājokļu pieejamība

Mājokļu pieejamība šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu starp Baltijas valstu galvaspilsētām uzlabojusies Rīgā un Tallinā, bet Viļņā mājokļu pieejamība samazinājusies, liecina jaunākā "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati. Šā gada otrajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā turpinājusi strauji uzlaboties, saglabājot līdera pozīciju starp Baltijas valstu galvaspilsētām. Uzlabojumu veicināja vidējās dzīvokļu cenas kritums, vidējās algas kāpums un aizdevuma procentu likmju samazinājums.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 497 1 517 1 495
Darbinieku skaits, tūkst. 24 25 25
Peļņa, milj. EUR 43 127 61
Rentabilitāte, % 3 8 4
Apgrozījums, milj. EUR 1 535 1 562 1 502
Apgrozījuma izmaiņas 21 2 -4
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Nekustamais īpašums rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS, Rīgas namu pārvaldnieks, SIA, InA Group, SIA, Do It, SIA, Ektornet Real Estate Latvia, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apsaimniekošana, Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS
Vaļņu 28, Rīga, LV-1980 T. 80002000
Nekustamais īpašums 66 147 35.23 -10 506 -15.88% 586
2. Rīgas namu pārvaldnieks, SIA
Mārtiņa 7, Rīga, LV-1048 T. 8900
Namu apsaimniekošana 55 751 -7.44 616 1.11% 2896
3. InA Group, SIA
Lienes 7, Jūrmala, LV-2015 T. 67760470
Nekustamais īpašums 52 067 172.33 51 0.10% 8
4. Do It, SIA
Berģi, "Rīgas-Siguldas šoseja 1E", Garkalnes n., LV-1024 T. 67795345
Noliktavu pakalpojumi 51 052 14.38 3 176 6.22% 131
Atšķirīgs pārskata periods no 01.03.2015 līdz 29.02.2016
5. Ektornet Real Estate Latvia, SIA
Rīga, Balasta dambis 15, LV-1048
Nekustamais īpašums 28 526 4.76 -2 428 -8.51% 41
Uzsākts likvidācijas process (10.09.2018)
6. Plesko Real Estate, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Nekustamais īpašums 26 703 9.05 8 207 30.73%
7. Mežaparks SPV, SIA
Meistaru 10, Rīga, LV-1050 T. 67780577
Nekustamais īpašums 21 462 11 962 55.73%
8. LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ
Brīvības 123, Liepāja, LV-3401 T. 63480961
Noliktavu pakalpojumi 19 279 20.88 2 115 10.97% 259
9. TIRDZNIECĪBAS CENTRS PLESKODĀLE, SIA
Lielirbes 29, TC "Spice", Rīga, LV-1046 T. 67807279
Nekustamais īpašums 12 789 7.63 6 150 48.09% 10
10. Pillar 3,, SIA
Elizabetes 23, Rīga, LV-1010 T. 67015666
Nekustamais īpašums 12 337 -31.7 -2 740 -22.21%

Viedokļi

Autors: Guntars Grīnvalds

Rīgai iet secen daudzu miljonu investīcijas no nekustamo īpašumu attīstīšanas

Katru gadu Rīgai un valstij kopumā iet secen daudzu desmitu miljonu investīcijas, ko tā iegūtu no jaunu nekustamo īpašumu projektu attīstīšanas galvaspilsētā. Lai Rīga spētu sekmīgi konkurēt nekustamo īpašumu projektu un ārvalstu investoru kapitāla piesaistē ar kaimiņvalstīm Igauniju un Lietuvu, tai ir jāspēj nodrošināt projektu saskaņošanu līdz sešiem mēnešiem no projekta iesniegšanas brīža. Šobrīd daudzas prasības ir bezjēdzīgas un dzīvē nesniedz gaidīto drošības rezultātu, bet pats jaunu lasīt tālāk

Autors: Aigars Zariņš

Rīgas nekustamo īpašumu tirgus netiek līdzi kaimiņiem

Skandināvijas un citu pasaules reģionu pārstāvji uz trijām Baltijas valstīm skatās kā uz vienotu reģionu, tomēr šo valstu nekustamo īpašumu tirgū ir lielas, pat kardinālas atšķirības. Redzams, ka pēckrīzes posmā Baltijas galvaspilsētās vērojami dažādi attīstības tempi. Tirgus Tallinā pēc krīzes spēja atgūties pāris gadu laikā: šobrīd cenu izmaiņa no augstākā punkta ir tikai mīnus 9 %. Tirgus attīstība Viļņā ir bijusi nedaudz lēnāka: šobrīd cenu izmaiņa no augstākā punkta ir mīnus 32,5 %. lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Norvēģijas "Linstow" pagājušajā nedēļā reģistrējusi kompāniju "Attīstības E75"

Rīga, 11.febr., LETA. Norvēģijas "Linstow", kuras meitaskompānija SIA "Linstow Center Management" Latvijā pārvalda tirdzniecības centrus "Alfa", "Mols", "Dole", "Origo" un "Galerija Centrs", pagājušajā nedēļā reģistrējusi jaunu kompāniju - "Attīstības E75", liecina "Firmas.lv" dati. "Attīstības E75" pamatkapitāls ir 3 175 000 eiro, un tās vienīgā īpašniece ir Norvēģijas "Linstow". "Attīstības E75" valdes priekšsēdētāja amatā iecelts "Linstow Center Management" valdes priekšsēdētājs Frode lasīt tālāk

Autors: LETA

Katlu mājas un siltumtrases izbūvei Kārsavas komunālais uzņēmums aizņemsies 1,7 miljonus eiro

Rīga, 8.febr., LETA. Kārsavas novada pašvaldība galvos kapitālsabiedrības SIA "Kārsavas namsaimnieks" pieteikumu kredītam 1 736 570 eiro apmērā katlu mājas un siltumtrases izbūvei, nolēmusi novada dome. "Kārsavas namsaimnieka" divas katlu mājas esot nolietojušās, tāpēc, lai pilnveidotu siltumapgādes sistēmu un paaugstinātu ražošanas efektivitāti, pašvaldība nolēma uzbūvēt vienu jaunu katlu māju Kārsavā, Telegrāfa iela 37. "Īstenojot projektu Kārsavas pilsētas siltumapgādes sistēmas lasīt tālāk

Autors: LETA

Valmieras tirdzniecības centra "Valleta" apgrozījums pērn audzis par 11%

Rīga, 7.febr., LETA. Reģionālā tirdzniecības centra "Valleta" Valmierā neto apgrozījums pērn, salīdzinot ar datiem 2017.gadā, pieaudzis par 11% un veido 22,6 miljonus eiro, aģentūru LETA informēja "Valleta" mārketinga un sabiedrisko attiecību vadītāja Monta Rubene. Aizvadītajā gadā tirdzniecības centra apmeklējums palielinājies par 4%, pirkumu skaits - par 7%, bet vidējā pirkuma vērtība - par 4%. "Valleta" direktore Evija Švarca klāstīja, ka daļu apgrozījuma pieaugumu veido pierobežā lasīt tālāk

Visas ziņas >>>