Ienākt

Nekustamais īpašums

Apsaimniekošana Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Rīgai jānostiprina pozīcija kā starptautisko biznesa pakalpojumu centru novietnei

Mārtiņš Vanags, Skanstes attīistības aģentūras valdes priekšsēdētājs

Rīgai vairāk nepieciešams koncentrēties uz starptautisko biznesa pakalpojumu centru piesaisti, lai parādītu Rīgu kā lielisku lokāciju šāda veida biznesa attīstībai. Relatīvi mazu valstu galvaspilsētu tendencēs redzama koncentrēšanās uz savu individuālo pozicionējumu. Piemēram, Krakova tiek izcelta biznesa pakalpojumu centru jomā, savukārt Viļņā uzsvars tiek likts uz "open data", bet Tallinā - uz tehnoloģiskajiem sasniegumiem. Arī Rīgai ir jāmeklē savas priekšrocības, un, manuprāt, vairāk nepieciešams koncentrēties tieši uz starptautisko biznesa pakalpojumu centru piesaisti, lai parādītu Rīgu kā lielisku lokāciju šāda veida biznesa attīstībai.

Rīgai ir ko piedāvāt starptautiskiem investoriem - lieliska lokācija Baltijas ietvaros, pilsēta ir atvērta un droša, šeit ir talantīgs un izglītots darbaspēks, kā arī kvalitatīva un zaļa dzīves vide.

Piemēram, 10 000 jaunu darbavietu starptautiskos biznesa pakalpojumu centros Rīgā dotu tādus ieguvumus kā 85-95 miljoni eiro darbaspēka nodokļos, 110-120 miljoni eiro kopējie gada ienākumi darbiniekiem, jaunas darba vietas ar vidējo algu vismaz 1400 eiro mēnesī, kā arī sniegtu motivāciju studentiem palikt Latvijā, savukārt aizbraukušajiem - atgriezties.

Tāpat svarīgi parādīt biroju tirgus izaugsmes perspektīvas pilsētā, jo Rīgā top vairāki ievērojami biroju ēku projekti, kas palīdzēs atrisināt problēmas ar trūkstošajām biroju telpu platībām.

Arī tūrisma nozare laiku pa laikam sūdzas, ka Rīgai iet garām virkne starptautisku konferenču - Eiropā vidēji notiek aptuveni 6000 konferenču gadā, tām ir gandrīz septiņi miljoni delegātu, un lielākā daļa no šīm konferencēm ir migrējošas.

Starptautisko konferenču piesaistē ļoti sekmīga ir Prāga, kur notiek piecas reizes vairāk starptautisku pasākumu nekā Rīgā, nemaz nerunājot par Stokholmu, Kopenhāgenu un Helsinkiem. Raugoties uz to, kāda ir attīstība Rīgas lidostā, kāda ir viesnīcu kapacitāte, Rīga ir ideāli piemērota starptautisku konferenču rīkošanai. Kā rāda Eiropas valstu pieredze, šādi konferenču centri vai nu atrodas valsts vai pašvaldības īpašumā, vai arī to kapitālieguldījumi ir bijuši kaut kādā veidā dotēti. Tas būtu tipisks publiskās un privātās partnerības projekts, un cik man zināms, Kultūras un Ekonomikas ministrija pie šī jautājuma strādā. Šis projekts gan vēl nav tuvu realizācijai.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Sērijveida dzīvokļu cenas kopš gada sākuma Rīgā augušas par 3,2%

Rīgas mikrorajonos sērijveida dzīvokļu cenas šogad jūlijā palielinājās vidēji par 0,1%, bet kopš 2018.gada sākuma sērijveida dzīvokļu cenas augušas par 3,2%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" sērijveida dzīvokļu tirgus jaunākajā pārskatā. Jūlijā sērijveida dzīvokļu vidējā cena Rīgā sasniedza 792 eiro par kvadrātmetru.

Cenas vidēji bija par 51,1% zemākas nekā 2007.gada 1.jūlijā, kad neremontēta sērijveida dzīvokļa vidējā cena sasniedza visu laiku augstāko atzīmi - 1620 eiro par kvadrātmetru. Jūlijā sērijveida dzīvokļu cenas, salīdzinot ar 2017.gada sākumu, bija augstākas par 12%.

Dzīvokļu viena kvadrātmetra vidējās cenas lielākais pieaugums Rīgas mikrorajonos kopš 2018.gada sākuma novērots Teikā - par 5%, taču arī citos Rīgas lielākajos mikrorajonos cenas šogad palielinājušās, bet lēnākais dzīvokļu cenu kāpums kopš gada sākuma bijis Imantā - par 1,6%.

Lasīt vairāk

02. Attīstītājs "Kapitel" plāno investēt 145 miljonus eiro projektos Rīgā un Tallinā

Nekustamo īpašumu projektu attīstītājs SIA "Kapitel" tuvākajos gados plāno ieguldīt aptuveni 145 miljonus eiro "Elemental Skanste" biroju ēku kompleksā un tirdzniecības centrā "Spice" Rīgā, kā arī "Juhkentali" biznesa kompleksā Tallinā.

"Tuvākajos gados mēs plānojam investēt aptuveni 145 miljonus eiro projektos Rīgā un Tallinā - gan jaunu biroju ēku kompleksu "Elemental Skanste" un "Juhkentali" būvniecībā, gan arī tirdzniecības centra "Spice" konkurētspējas celšanā," norādīja "Kapitel" padomes priekšsēdētājs Tāvi Ojala. Pēc viņa teiktā, divus lielos biznesa kompleksus kompānija attīsta gandrīz vienlaicīgi.

Pēc visu kārtu izbūves "Elemental Skanste" kompleksā Rīgā ietilps piecas biroju ēkas 41 600 kvadrātmetru kopējā iznomājamā platībā. Pirmajai būvniecības kārtai Skanstes ielā 25 jau ir saņemta un stājusies spēkā Rīgas pilsētas būvvaldes izdotā būvatļauja, un pirmā posma projektēšanas darbus kompānija plāno pabeigt jau šovasar, bet būvdarbus paredzēts sākt šā gada rudenī. Pirmajā posmā ietilpst divas 10 stāvu biroju ēkas ar 21 700 kvadrātmetru kopējo iznomājamo platību, un investīciju apjoms tajās sasniegs 40 miljonus eiro.

Lasīt vairāk

03. Darījumu skaits ar dzīvokļiem Rīgā otrajā ceturksnī samazinājies par 16,8%

Arī šā gada otrais ceturksnis ir raksturojams ar strauju - 16,8% - darījumu skaita samazinājumu Rīgas dzīvokļu tirgū, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Ober-Haus" dzīvokļu tirgus pārskatā. Analizējot darījumu skaita dinamiku, novērots ievērojams 16,8% darījumu skaita samazinājums otrajā ceturksnī un 19,5% samazinājums 2018.gadā kopumā.

Neraugoties uz prognozēto dzīvokļu cenu un darījuma skaita pieaugumu 2018.gadā, Rīgas pilsētas dzīvojamo platību tirgus šī gada pirmajā pusgadā nav piepildījis gaidītās prognozes un nav sasniedzis prognozēto 3,7% cenu pieaugumu, norādīts pārskatā. "Ober-Haus" informē, ka 2018.gada otrajā ceturksnī nekustamo īpašumu cenas dzīvokļu segmentā vidēji pieaugušas par 1,8%, savukārt, kopš šī gada sākuma, vidējais cenu pieaugums ir aptuveni 3,2%.

Pēc Zemesgrāmatas datiem, šā gada jūnijā Rīgas dzīvokļu darījumu skaits ir bijis 491, kas ir zemākais darījumu skaits kopš 2015.gada janvāra, kad reģistrēti 490 darījumi.

Lasīt vairāk

04. Parakstīti līgumi par teju 15 miljonu eiro finansējuma ieguvi triju teritoriju "atdzīvināšanas" projektiem

Jūlija beigās VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) noslēgusi līgumus ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par teju 15 miljonu eiro finansējuma ieguvi trīs teritoriju "atdzīvināšanas" projektiem.

Pārbūvējot kādreizējo Rīgas Vieglās rūpniecības tehnikuma ēku Rīgā, Aristida Briāna ielā 13, taps moderna prototipēšanas darbnīca "Riga Makerspace’’. Miera ielā tiks izveidots kultūras un radošo industriju atbalsta centrs "TabFab", bet Šķirotavas apkaimē jaunu dzīvību ienesīs "Latvijas Nacionālās operas un baleta" skatuves mākslu dekorāciju darbnīcu un mēģinājuma zāļu komplekss.

Projektu kopējais budžets ir 14 988 938,59 eiro. No tā 85% ir Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums (12 740 597,80 eiro) un 15% valsts budžeta līdzfinansējums (2 248 340,79) eiro. Projektus plānots realizēt līdz 2022.gada beigām.

Lasīt vairāk

05. "Baltic Horizon Fund" par 17 miljoniem eiro iegādājies "LNK Centre" biroju ēku

Nekustamo īpašumu investīciju fonds "Baltic Horizon Fund" jūlijā parakstījis pirkuma līgumu ar SIA "LNK Properties" un SIA "FIN.LV" par biroju ēkas "LNK Centre" Jāņa Daliņa ielā 15 iegādi par 17 miljoniem eiro. "LNK Centre" īpašums ir A klases biroju ēka ar nomas platību 7455 kvadrātmetri. Īpašums ir pilnībā iznomāts pieciem nomniekiem, no kuriem "Exigen Services" un "LNK Group" aizņem apmēram 90% no nomātās platības.

"LNK Group" ir viens no lielākajiem nekustamā īpašuma un infrastruktūras attīstības un būvniecības uzņēmumiem Latvijā. Darījums paredz, ka "LNK Group" pagarinās nomas līgumu uz desmit gadiem.

2015.gada septembrī likvidējamās AS "Latvijas Krājbanka" bijušo centrālo ēku Rīgā, Jāņa Daliņa ielā 15, par 10 516 200 eiro iegādājies holdinga "LNK Group" dibinātais uzņēmums SIA "JD 15" un no tā brīža ēku pārdēvēja par "LNK Centre".

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Investīciju pieaugums komercīpašumos par 128,5 %

Latvijā šā gada pirmajā pusgadā reģistrēts investīciju pieaugums komercīpašumos par 128,5 %, secinājusi komercīpašumu pakalpojumu uzņēmums CBRE. Baltijas reģionā investīciju tirgus šogad ir bijis ļoti aktīvs un kopējais investīciju apjoms šā gada pirmajā pusgadā ir sasniedzis 354 miljonus eiro, tiesa, tas ir par 15 % mazāk nekā iepriekšējā gada periodā.

Nozares neveiksmes

Sarūk darījumu skaits

Pagājušajā gadā darījumu skaits ar nekustamajiem īpašumiem samazinājās par 2,9 %. Darījumu skaita samazināšanās pērn Latvijā novērota pirmo reizi kopš 2009. gada, lielā mērā samazināšanās saistīta ar to, ka no Rīgas centra un Jūrmalas dzīvokļu tirgus praktiski ir pazuduši pircēji-nerezidenti. Pagājušajā gadā pavisam notika 46 889 darījumi. 2014. gadā notika 48 293 darījumi, bet 2013. gadā – 47 770 darījumi. Salīdzinot ar 2006. gadu, kad kopējais darījumu skaits bija 76 469, pērn darījumu skaits

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Piešķir papildus naudu mājokļu atbalsta programmā

Valdība šovasar atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu pirmā mājokļa programmai šogad atvēlēt papildu 3 378 373 eiro, kā arī noteikt, ka iegādājamā mājokļa maksimālā vērtība varēs būt 200 000 eiro. 2,5 miljoni eiro piešķirti no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet 887 373 eiro – no maksājumiem, kurus veic ārzemnieki, piesakoties termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanai. Mājokļu galvojumu programma jau no pirmās dienas ir ļoti pieprasīta – 2016. gada 1. jūlijā kopumā atbalstītas 2686 ģimenes, un papildus piešķirtais finansējums ļaus "Altum" gandrīz dubultot atbalstīto ģimeņu skaitu.

No jauna izsniegtie hipotekārie kredīti aug par 71 %
Pirmajā pusgadā Latvijas bankas mājsaimniecībām izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 217,1 miljona eiro kopsummā, kas ir par 71 % vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) informācija. Hipotekāro aizdevumu apjoma pieaugumam ir vairāki iemesli, galvenais no tiem ir valsts atbalsta programmas pieejamība jaunajām ģimenēm ar bērniem. Pirmajā ceturksnī Latvijas bankas bija izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 91,5 miljonu eiro apmērā, otrajā ceturksnī – 125,6 miljonu eiro apmērā. Salīdzinājumam – pērn pirmajā ceturksnī jauno hipotekāro aizdevumu apjoms bija 51,6 miljoni eiro, otrajā ceturksnī – 75,3 miljoni eiro.

Rīgā uzlabojas mājokļu pieejamība

Mājokļu pieejamība šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu starp Baltijas valstu galvaspilsētām uzlabojusies Rīgā un Tallinā, bet Viļņā mājokļu pieejamība samazinājusies, liecina jaunākā "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati. Šā gada otrajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā turpinājusi strauji uzlaboties, saglabājot līdera pozīciju starp Baltijas valstu galvaspilsētām. Uzlabojumu veicināja vidējās dzīvokļu cenas kritums, vidējās algas kāpums un aizdevuma procentu likmju samazinājums.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 497 1 517 1 495
Darbinieku skaits, tūkst. 24 25 25
Peļņa, milj. EUR 43 127 61
Rentabilitāte, % 3 8 4
Apgrozījums, milj. EUR 1 535 1 562 1 502
Apgrozījuma izmaiņas 21 2 -4
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Nekustamais īpašums rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS, Rīgas namu pārvaldnieks, SIA, InA Group, SIA, Do It, SIA, Ektornet Real Estate Latvia, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apsaimniekošana, Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS
Vaļņu 28, Rīga, LV-1980 T. 80002000
Nekustamais īpašums 66 147 35.23 -10 506 -15.88% 586
2. Rīgas namu pārvaldnieks, SIA
Mārtiņa 7, Rīga, LV-1048 T. 8900
Namu apsaimniekošana 55 751 -7.44 616 1.11% 2896
3. InA Group, SIA
Lienes 7, Jūrmala, LV-2015 T. 67760470
Nekustamais īpašums 52 067 172.33 51 0.10% 8
4. Do It, SIA
Berģi, "Rīgas-Siguldas šoseja 1E", Garkalnes n., LV-1024 T. 67795345
Noliktavu pakalpojumi 51 052 14.38 3 176 6.22% 131
Atšķirīgs pārskata periods no 01.03.2015 līdz 29.02.2016
5. Ektornet Real Estate Latvia, SIA
Rīga, Balasta dambis 15, LV-1048
Nekustamais īpašums 28 526 4.76 -2 428 -8.51% 41
Uzsākts likvidācijas process (10.09.2018)
6. Plesko Real Estate, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Nekustamais īpašums 26 703 9.05 8 207 30.73%
7. Mežaparks SPV, SIA
Meistaru 10, Rīga, LV-1050 T. 67780577
Nekustamais īpašums 21 462 11 962 55.73%
8. LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ
Brīvības 123, Liepāja, LV-3401 T. 63480961
Noliktavu pakalpojumi 19 279 20.88 2 115 10.97% 259
9. TIRDZNIECĪBAS CENTRS PLESKODĀLE, SIA
Lielirbes 29, TC "Spice", Rīga, LV-1046 T. 67807279
Nekustamais īpašums 12 789 7.63 6 150 48.09% 10
10. Pillar 3,, SIA
Elizabetes 23, Rīga, LV-1010 T. 67015666
Nekustamais īpašums 12 337 -31.7 -2 740 -22.21%

Viedokļi

Autors: Guntars Grīnvalds

Rīgai iet secen daudzu miljonu investīcijas no nekustamo īpašumu attīstīšanas

Katru gadu Rīgai un valstij kopumā iet secen daudzu desmitu miljonu investīcijas, ko tā iegūtu no jaunu nekustamo īpašumu projektu attīstīšanas galvaspilsētā. Lai Rīga spētu sekmīgi konkurēt nekustamo īpašumu projektu un ārvalstu investoru kapitāla piesaistē ar kaimiņvalstīm Igauniju un Lietuvu, tai ir jāspēj nodrošināt projektu saskaņošanu līdz sešiem mēnešiem no projekta iesniegšanas brīža. Šobrīd daudzas prasības ir bezjēdzīgas un dzīvē nesniedz gaidīto drošības rezultātu, bet pats jaunu lasīt tālāk

Autors: Aigars Zariņš

Rīgas nekustamo īpašumu tirgus netiek līdzi kaimiņiem

Skandināvijas un citu pasaules reģionu pārstāvji uz trijām Baltijas valstīm skatās kā uz vienotu reģionu, tomēr šo valstu nekustamo īpašumu tirgū ir lielas, pat kardinālas atšķirības. Redzams, ka pēckrīzes posmā Baltijas galvaspilsētās vērojami dažādi attīstības tempi. Tirgus Tallinā pēc krīzes spēja atgūties pāris gadu laikā: šobrīd cenu izmaiņa no augstākā punkta ir tikai mīnus 9 %. Tirgus attīstība Viļņā ir bijusi nedaudz lēnāka: šobrīd cenu izmaiņa no augstākā punkta ir mīnus 32,5 %. lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Lems par komisijas izveidi jauna "Kandavas komunālo pakalpojumu" vadītāja iecelšanai

Rīga, 14.nov., LETA. Šodien plkst.16 sasaukta Kandavas novada domes ārkārtas sēde, kurā plānots lemt par SIA "Kandavas komunālie pakalpojumi" valdes locekļa nominācijas komisijas izveidošanu, jo amatu grasās pamest uzņēmuma vadītājs Oskars Kļava, aģentūru LETA informēja novada domes priekšsēdētāja Inga Priede (LZP). Domes vadītāja skaidroja, ka Kļava amatu atstās gada beigās, un tā ir viņa iniciatīva. Uz vakanto amatu dome rīkos konkursu, tāpēc tiks veidota nominācijas komisija. Arī Kļava lasīt tālāk

Autors: LETA

Priekules novadā ievērojami augs maksa par ūdeni un kanalizāciju

Jelgava, 12.nov., LETA. 2019.gada 1.martā Priekules novadā varētu stāties spēkā jauni ūdensapgādes un kanalizācijas tarifi, kas būs ievērojami augstāki par pašreizējiem, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis". Par SIA "Priekules nami" piegādāto ūdeni iedzīvotājiem no nākamā gada marta vajadzēs maksāt 1,11 eiro par kubikmetru pašreizējo 0,7 eiro vietā, kas būtu par 58% vairāk. Savukārt kanalizācijas pakalpojumu maksa augs par 64%, 1,18 eiro vietā sasniedzot 1,93 eiro par lasīt tālāk

Autors: LETA

Rīgas dome par 443 905 eiro tomēr plāno atpirkt Sprūdam un viņa ģimenei piederošās zemes Skanstes apkārtnē

Rīga, 12.nov., LETA. Rīgas domes Pilsētas īpašumu komiteja šodien pieņēma lēmumu par kopsummā 443 905 eiro atpirkt bijušajam maksātnespējas administratoram Mārim Sprūdam un viņa ģimenei piederošās zemes, kas nepieciešamas Skanstes revitalizācijas projekta īstenošanai. Komiteja lēma, ka sabiedrības vajadzībām tiks atpirkts īpašums Lapeņu ielā 5 un divi īpašumi Bukultu ielā. Kopumā projekta "Skanstes teritorijas revitalizācija 1.kārta" īstenošanai nepieciešams atpirkt četrus zemesgabalus, taču lasīt tālāk

Visas ziņas >>>