Ienākt

Nekustamais īpašums

Apsaimniekošana Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Komercplatību tirgū ir potenciāls investoru pieplūdumam

Viktors Savins, Komercīpašumu fonda "Eften Capital" vadītājs Latvijā

Komercīpašumu tirgu redzu kā diezgan stabilu, un tuvākajā nākotnē nekādas straujas izmaiņas nav paredzamas. Pēdējā laikā ir novērojamas korelācijas starp objektu rentabilitāti un aizpildījumu (vakancēm). Rentabilitāte gan biroju, gan tirdzniecības platību tirgū pamazām mazinās, kas nozīmē īpašumu vērtības pieaugumu. Mūsu zemās nomas maksas un augstā rentabilitāte, salīdzinot ar Skandināviju, dod milzīgu potenciālu jaunam investoru pieplūdumam. Potenciāls ir diezgan liels. Jāņem gan vērā, ka šobrīd Baltijā investīciju objektus atrast ir grūtāk nekā finanses piesaistīt.

Runājot par to, kāpēc Rīgas centrā tirdzniecības platību nomnieki bieži mainās un dažkārt stāv tukšas telpas, jāsaka, ka galvenā problēma ir tā, ka cilvēki brauc ar auto iepirkties, centrā ir problēmas tos novietot. Arī mūsu klimatiskie apstākļi neļauj cauru gadu staigāt pa veikaliem. Es ticu ielu tirdzniecībai kā izklaidei, laika pavadīšanas iespējai. Risinājums ir sekot pieprasījumam un piedāvājumam. Ja telpas stāv tukšas, pie vainas ir cena. Ja ēku īpašnieks akceptētu jaunu cenu, būtu piepildījums. Arī telpu kvalitāte ir būtiska, īpašnieki nav gatavi ieguldīt tajās, bet nomnieki, tai skaitā, restorānu vai lielo zīmolu bizness, ir ļoti prasīgi pret labu kvalitāti. Tukšo telpu risinājums ir cena un ieguldījumi kvalitātē. Tirdzniecības centri "pārvilina" arvien vairāk pircēju no pilsētas centra, bet topošā "Akropole" pierāda, ka tirgū ir vieta vēl vienam milzim, tādēļ trieciens uz pilsētas ielu tirgotājiem būs vēl lielāks un būs vēl lielāks izaicinājums šo namu īpašniekiem.

"Eften Capital" pārvaldībā ir 46 komercīpašumi, ir vairāk nekā 900 nomnieku un ir spēts līdz 2016.gadam diezgan nozīmīgi un strauji "pieaudzēt portfeli", un nu ir pārkāpts pusmiljarda eiro slieksnis. Kā sportā, tā arī biznesā ikviena līderpozīcija ir grūta, tas mums rada dažādus izaicinājumus, sevišķi tad, kad izrādām interesei par kādu objektu. Izaicinājums ir informācijas noplūde, jo mūsu darījumi interesē konkurentus, tāpat kā mēs interesējamies par konkurentu darījumiem. Tādēļ svarīga ir profesionāla attieksme - diskrētums - pret darījumu, lai tirgus par darījumu uzzinātu tad, kad tas noticis.

Fonda darbības sākšanas laiks - 2008.gads - bija "pēdējais zvans pirms dižķibeles". Ja nozarē ir zināma frāze, ka galvenais ir vieta, vieta un vieta, es teiktu, ka vēl svarīgāks ir īstais laiks, kad tiek veikti ieguldījumi, īpaši tas attiecas uz komercīpašumiem. Tie, kas iegādājās īpašumus 2005.gadā vai 2006.gadā (neatkarīgi no vietas) un tos pārdeva pāris gadu vēlāk, diezgan labi nopelnīja, savukārt tie, kas objektus iegādājās 2007.gadā vai 2008.gadā un pārdeva (vai bija spiesti pārdot) 2011.gadā, neatkarīgi no tā, cik laba vieta bija, objektus pārdeva ar diezgan lieliem zaudējumiem.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Preses nama teritorijā "Lords LB Asset Management" investēs vairāk nekā 200 miljonus eiro

Lietuvas investīciju pārvaldības sabiedrības "Lords LB Asset Management" fonds "Lords LB Special Fund V" bijušā Preses nama teritorijā Rīgā investēs vairāk nekā 200 miljonus eiro, informēja "Lords LB Asset Management" preses pārstāvis Vītauts Matulēvičs.

Zemesgabalu 5,8 hektāru platībā kopā ar tajā esošajām ēkām uzņēmums par 16,8 miljoniem eiro iegādājies no AS "Latvijas kuģniecība". Tas būs lielākais biroju telpu attīstības projekts Baltijas valstīs, un viens no pirmajiem uzņēmuma soļiem reģionālās paplašināšanās virzienā. "Tā kā mūsu fondu aktīvi un to apmēri konsekventi turpina pieaugt, mēs meklējam jaunus investīciju virzienus. Šis projekts Rīgā ir viens no pirmajiem soļiem, veicot investīcijas citā ģeogrāfiskajā tirgū nekustamo īpašumu attīstības jomā.

Tā ir uzņēmuma pirmā investīcija komerciālā nekustamā īpašuma attīstībā ārpus Lietuvas," informēja "Lords LB Asset Management" direktors Doms Kačinsks. Rīgā īstenojamais projekts atbilst uzņēmuma investīciju virzieniem, jo zemesgabals atrodas īpaši perspektīvā vietā, informēja Matulēvičs. Tam apkārt esošās teritorijas tuvākajā laikā kļūs par jauna pilsētas biznesa rajona centru. No šīs vietas ir ērti piekļūt gan Vecrīgai, gan lidostai.

Lasīt vairāk

02. Rīgā dzīvokļu tirgū piecos mēnešos veikti darījumi par 166,4 miljoniem eiro

Rīgā dzīvokļu tirgū šogad pirmajos piecos mēnešos veikti 3096 darījumi par kopējo summu 166,4 miljoni eiro, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" jaunākajā tirgus pārskatā. Tādējādi vidēji mēnesī Rīgā dzīvokļu tirgū šogad veikti vairāk nekā 600 darījumu, kas gan ir par 0,4% mazāk nekā 2016.gada pirmajos piecos mēnešos.

Savukārt dzīvokļu darījumu kopējā Zemesgrāmatā reģistrētā summa bija par 8% lielāka nekā pirms gada un pārsniedza 33 miljonus eiro mēnesī. No visiem darījumiem dzīvokļu tirgū 64% notika ar sērijveida dzīvokļiem, 18% - ar jaunajiem dzīvokļiem, bet 17% - ar centra dzīvokļiem. No kopējās darījumus summas 40% reģistrēti ar darījumiem jauno dzīvokļu projektu segmentā, 39% - sērijveida, bet 21% - centra dzīvokļu segmentā.

"Latio" pārstāvji norāda, ka 2017.gada sākumā tirgus aktivitāte un kopējā darījumu summa pieauga sērijveida un centra dzīvokļu segmentā, taču bija vērojams aktivitātes kritums jauno dzīvokļu segmenta pirmreizējā tirgū.

Lasīt vairāk

03. Nekustamā īpašuma attīstītājs "AFI Europe" sācis būvniecības darbus daudzdzīvokļu namu projektā "Trebū Home"

Nekustamā īpašuma attīstītāja "AFI Europe" īstenotajā daudzdzīvokļu namu projekta "Trebū Home" Rīgā, teritorijā starp Lubānas, Salnas un Kupriču ielām, tiks investēti 10 miljoni eiro. Pirmajās divās "Trebū Home" piecstāvu ēkās ar kopējo platību vairāk nekā 6000 kvadrātmetru jauno iemītnieku izvēlei būs pieejami 108 dzīvokļi - 54 dzīvokļi katrā ēkā.

Pirmās divas "Trebū Home" piecstāvu dzīvojamās ēkas plānots nodot ekspluatācijā 2018.gada vasarā. Kopumā desmit hektāru teritorijā desmit gadu laikā tiks uzbūvētas vismaz 25 ēkas ar 1500 dzīvokļiem un komercplatībām, investējot kopumā 150 miljonus eiro. Projekts tapis, sadarbojoties Latvijas arhitektu birojiem "Arhis arhitekti" un "Mark arhitekti" kopā ar Izraēlas arhitektu biroju "ARC4G".

Projekta būvdarbus veiks būvniecības uzņēmums "Arčers", inženieru birojs "Būve un forma" atbild par projekta būvkonstrukcijām, inženierprojektēšanu un inženierkomunikācijām, projektēšanas birojs "Daina EL" - par elektroapgādes un telekomunikāciju projektēšanu, bet satiksmes plānojums, ceļu un stāvvietu izbūve ir SIA "BRD projekts" pārziņā.

Lasīt vairāk

04. Skanstes teritorijas attīstībā līdz 2024.gadam plānots ieguldīt 900 miljonus eiro

Skanstes teritorijas attīstībā līdz 2024.gadam privātie uzņēmēji un pašvaldība plāno ieguldīt vairāk nekā 900 miljonus eiro, šodien, informējot par izstrādāto Skanstes apkaimes lokālplānojumu un attīstības iecerēm.

Plānots, ka 800 miljonus eiro teritorijas attīstībā ieguldīs privātie uzņēmēji. 100 miljoni eiro tiks piesaistīti no Eiropas struktūrfondiem jaunās tramvaja līnijas izbūvē, bet septiņi miljoni eiro paredzēti infrastruktūras uzlabošanai - ielām un parkiem. Pilsētas attīstības departamenta direktors Dzintars Balodis pastāstīja, ka Skanstes teritorijas attīstība Rīgas ilgtspējīgās attīstības stratēģijā definēta kā prioritāra. Pašreiz departaments Skanstes lokālplānojuma pilnveidoto redakciju plāno nodot sabiedrībai uz publisko apspriešanu.

Lokālplānojumu pasūtīja Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments, bet to izstrādāja SIA "Grupa 93". "Grupa 93" vadītājs Neils Balgalis norādīja, ka lokālplānojuma galvenais mērķis ir radīt Skanstes apkaimi tādu, kas ir pievilcīga dzīvesvieta un darbavieta, kā arī, lai tā ir labi savietota ar apkārtējām teritorijām un vienlaikus spēj radīt un dot pienesumu visai pilsētai.

Lasīt vairāk

05. Kopš gada sākuma sērijveida dzīvokļu cenas kopumā pieaugušas par 6,9%

Šā gada jūlijā Rīgas mikrorajonos sērijveida dzīvokļu cenas palielinājās par 0,5%, bet kopš 2017.gada sākuma sērijveida dzīvokļu cenas kopumā palielinājušās par 6,9%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Šā gada jūlijā sērijveida dzīvokļu vidējā cena pieauga līdz 754 eiro par kvadrātmetru, tomēr cenas vidēji bija par 53,5% zemākas nekā 2007.gada 1.jūlijā, kad neremontēta sērijveida dzīvokļa vidējā cena bija sasniegusi visu laiku augstāko atzīmi - 1620 eiro par kvadrātmetru. Salīdzinot ar 2016.gada sākumu, 2017.gada jūlijā sērijveida dzīvokļu cenas bija augstākas par 15,1%. Rīgas lielākajos mikrorajonos dzīvokļu cenas turpina palielināties, tomēr cenu pieaugums vasaras mēnešos ir samazinājies - pieaugums nav tik liels kā gada sākumā, norāda "Arco Real Estate". Visstraujāk dzīvokļu cenas šogad palielinājušās lētākajos Rīgas mikrorajonos - Bolderājā, Vecmīlgrāvī un Ķengaragā, kur cenas pieaugušas par 10% un vairāk.

Kā liecina "Arco Real Estate" novērojumi, jūlijā visvairāk cenas pieaugušas vienistabas dzīvokļiem. Neremontētu vienistabas dzīvokļu cenas dārgākajos Rīgas mikrorajonos sasniedz 1000 eiro par kvadrātmetru un pat vairāk.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Investīciju pieaugums komercīpašumos par 128,5 %

Latvijā šā gada pirmajā pusgadā reģistrēts investīciju pieaugums komercīpašumos par 128,5 %, secinājusi komercīpašumu pakalpojumu uzņēmums CBRE. Baltijas reģionā investīciju tirgus šogad ir bijis ļoti aktīvs un kopējais investīciju apjoms šā gada pirmajā pusgadā ir sasniedzis 354 miljonus eiro, tiesa, tas ir par 15 % mazāk nekā iepriekšējā gada periodā.

Nozares neveiksmes

Sarūk darījumu skaits

Pagājušajā gadā darījumu skaits ar nekustamajiem īpašumiem samazinājās par 2,9 %. Darījumu skaita samazināšanās pērn Latvijā novērota pirmo reizi kopš 2009. gada, lielā mērā samazināšanās saistīta ar to, ka no Rīgas centra un Jūrmalas dzīvokļu tirgus praktiski ir pazuduši pircēji-nerezidenti. Pagājušajā gadā pavisam notika 46 889 darījumi. 2014. gadā notika 48 293 darījumi, bet 2013. gadā – 47 770 darījumi. Salīdzinot ar 2006. gadu, kad kopējais darījumu skaits bija 76 469, pērn darījumu skaits

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Piešķir papildus naudu mājokļu atbalsta programmā

Valdība šovasar atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu pirmā mājokļa programmai šogad atvēlēt papildu 3 378 373 eiro, kā arī noteikt, ka iegādājamā mājokļa maksimālā vērtība varēs būt 200 000 eiro. 2,5 miljoni eiro piešķirti no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet 887 373 eiro – no maksājumiem, kurus veic ārzemnieki, piesakoties termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanai. Mājokļu galvojumu programma jau no pirmās dienas ir ļoti pieprasīta – 2016. gada 1. jūlijā kopumā atbalstītas 2686 ģimenes, un papildus piešķirtais finansējums ļaus "Altum" gandrīz dubultot atbalstīto ģimeņu skaitu.

No jauna izsniegtie hipotekārie kredīti aug par 71 %
Pirmajā pusgadā Latvijas bankas mājsaimniecībām izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 217,1 miljona eiro kopsummā, kas ir par 71 % vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) informācija. Hipotekāro aizdevumu apjoma pieaugumam ir vairāki iemesli, galvenais no tiem ir valsts atbalsta programmas pieejamība jaunajām ģimenēm ar bērniem. Pirmajā ceturksnī Latvijas bankas bija izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 91,5 miljonu eiro apmērā, otrajā ceturksnī – 125,6 miljonu eiro apmērā. Salīdzinājumam – pērn pirmajā ceturksnī jauno hipotekāro aizdevumu apjoms bija 51,6 miljoni eiro, otrajā ceturksnī – 75,3 miljoni eiro.

Rīgā uzlabojas mājokļu pieejamība

Mājokļu pieejamība šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu starp Baltijas valstu galvaspilsētām uzlabojusies Rīgā un Tallinā, bet Viļņā mājokļu pieejamība samazinājusies, liecina jaunākā "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati. Šā gada otrajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā turpinājusi strauji uzlaboties, saglabājot līdera pozīciju starp Baltijas valstu galvaspilsētām. Uzlabojumu veicināja vidējās dzīvokļu cenas kritums, vidējās algas kāpums un aizdevuma procentu likmju samazinājums.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 497 1 517 1 495
Darbinieku skaits, tūkst. 24 25 25
Peļņa, milj. EUR 43 127 61
Rentabilitāte, % 3 8 4
Apgrozījums, milj. EUR 1 535 1 562 1 502
Apgrozījuma izmaiņas 21 2 -4
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Nekustamais īpašums rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS, Rīgas namu pārvaldnieks, SIA, InA Group, SIA, Ektornet Real Estate Latvia, SIA, Plesko Real Estate, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apsaimniekošana, Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS
Vaļņu 28, Rīga, LV-1980 T. 80002000
Nekustamais īpašums 66 147 35.23 -10 506 -15.88% 586
2. Rīgas namu pārvaldnieks, SIA
Mārtiņa 7, Rīga, LV-1048 T. 8900
Namu apsaimniekošana 55 751 -7.44 616 1.11% 2896
3. InA Group, SIA
Lienes 7, Jūrmala, LV-2015 T. 67760470
Nekustamais īpašums 52 067 172.33 51 0.10% 8
4. Ektornet Real Estate Latvia, SIA
Balasta dambis 15, Rīga, LV-1048 T. 67444030
Nekustamais īpašums 28 526 4.76 -2 428 -8.51% 41
5. Plesko Real Estate, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Nekustamais īpašums 26 703 9.05 8 207 30.73%
6. Mežaparks SPV, SIA
Meistaru 10, Rīga, LV-1050 T. 67780577
Nekustamais īpašums 21 462 11 962 55.73%
7. LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ
Brīvības 123, Liepāja, LV-3401 T. 63480961
Noliktavu pakalpojumi 19 279 20.88 2 115 10.97% 259
8. TIRDZNIECĪBAS CENTRS PLESKODĀLE, SIA
Lielirbes 29, TC "Spice", Rīga, LV-1046 T. 67807279
Nekustamais īpašums 12 789 7.63 6 150 48.09% 10
9. Pillar 3,, SIA
Elizabetes 23, Rīga, LV-1010 T. 67015666
Nekustamais īpašums 12 337 -31.7 -2 740 -22.21%
10. DELTA PROPERTY, SIA
Stacijas laukums 4, Rīga, LV-1050 T. 67018188
Nekustamais īpašums 11 736 3.34 4 548 38.76%

Viedokļi

Autors: Guntars Grīnvalds

Rīgai iet secen daudzu miljonu investīcijas no nekustamo īpašumu attīstīšanas

Katru gadu Rīgai un valstij kopumā iet secen daudzu desmitu miljonu investīcijas, ko tā iegūtu no jaunu nekustamo īpašumu projektu attīstīšanas galvaspilsētā. Lai Rīga spētu sekmīgi konkurēt nekustamo īpašumu projektu un ārvalstu investoru kapitāla piesaistē ar kaimiņvalstīm Igauniju un Lietuvu, tai ir jāspēj nodrošināt projektu saskaņošanu līdz sešiem mēnešiem no projekta iesniegšanas brīža. Šobrīd daudzas prasības ir bezjēdzīgas un dzīvē nesniedz gaidīto drošības rezultātu, bet pats jaunu lasīt tālāk

Autors: Aigars Zariņš

Rīgas nekustamo īpašumu tirgus netiek līdzi kaimiņiem

Skandināvijas un citu pasaules reģionu pārstāvji uz trijām Baltijas valstīm skatās kā uz vienotu reģionu, tomēr šo valstu nekustamo īpašumu tirgū ir lielas, pat kardinālas atšķirības. Redzams, ka pēckrīzes posmā Baltijas galvaspilsētās vērojami dažādi attīstības tempi. Tirgus Tallinā pēc krīzes spēja atgūties pāris gadu laikā: šobrīd cenu izmaiņa no augstākā punkta ir tikai mīnus 9 %. Tirgus attīstība Viļņā ir bijusi nedaudz lēnāka: šobrīd cenu izmaiņa no augstākā punkta ir mīnus 32,5 %. lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Notiks sabiedriskā apspriešana saistībā ar sašķidrinātās dabasgāzes termināļa projektu Ventspilī

Ventspils, 12.dec., LETA. Šodien Ventspilī notiks sabiedriskās apspriešanas sanāksme saistībā ar SIA "Ventstone Complex" plāniem Ventspilī būvēt sašķidrinātās dabasgāzes krātuves termināli, gāzes cauruļvada sistēmu un koģenerācijas staciju, liecina informācijas Ventspils pašvaldības mājaslapā. Sabiedriskā apspriešana tiek rīkota par šīs būvniecības ieceres ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojumu. Sanāksme notiks plkst.17 Valsts Vides dienesta Ventspils reģionālās vides pārvaldes telpās. SIA lasīt tālāk

Autors: LETA

"Rīga Plaza" notiks Ziemassvētku radošās darbnīcas bērniem

Rīga, 7.dec., LETA. Modes un izklaides centrā "Rīga Plaza" notiks Ziemassvētku radošās darbnīcas bērniem, aģentūru LETA informēja centra pārstāvji. Radošās darbnīcas notiks katru sestdienu un svētdienu, un to laikā līdz janvārim bērni ar radošo darbnīcu pārstāvju palīdzību varēs veidot pašu rokām gatavotas dāvanas. Šajā nedēļas nogalē sestdien, 9.decembrī, un svētdien, 10.decembrī, radošās darbnīcas strādās no plkst.11 līdz plkst.12, un tās būs veltītas eglītes rotājumu un karnevāla masku lasīt tālāk

Autors: LETA

Darbu "Meridian Trade Bank" valdes priekšsēdētājas amatā atstājusi Svetlana Dzene

Rīga, 7.dec., LETA. Darbu "Meridian Trade Bank" valdes priekšsēdētājas amatā atstājusi Svetlana Dzene, liecina "Firmas.lv" informācija. Amatu bankas ilggadējā vadītāja atstājusi pēc savas iniciatīvas. "Meridian Trade Bank" valdē darbu turpina valdes locekļi Ivars Lapiņš, Sergejs Golubčikovs, Ilze Pudiste, Dmitrijs Kozlovs un Jekaterina Meinharde. Izmaiņas bankas valdes sastāvā Komercreģistrā iegrāmatotas ceturtdien. Dzene vadīja "Meridian Trade Bank" kopš 1995.gada. Vienlaikus, pēc bankas lasīt tālāk

Visas ziņas >>>