Ienākt

Nekustamais īpašums

Apsaimniekošana Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Īpašumu tirgus Latvijā tuvākajos gados aktivizēsies

Deniss Kairāns, Nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas "Colliers International" izpilddirektors

Vēl gadu divus turpināsies jaunais nekustamo īpašumu tirgus attīstības cikls Igaunijā un Lietuvā, bet Latvijā tas aktivizēsies. Aktivitātes sākumu mēs redzējām jau pērn, un cerams, ka tirgū ienāks jauni projekti. Tāpat mēs aktīvi strādājam, lai atvestu jaunus spēlētājus - gan investorus, gan nomniekus. Tādēļ domāju, ka mēs visos sektoros dzirdēsim arī jaunus vārdus.

Ir jāskatās arī plašāk uz to, kādas iespējas mums paver globālie tirgi. Kompānijas maina savas atrašanās vietas, meklē izdevīgas valstis, kur izvietot savus servisa vai ārpakalpojumu centrus. Labs piemērs, kā ar izglītotu darbaspēku, civilizētu valsti un lētākām izmaksām to izmantot, ir Lietuva. Arī Latvijā ir ienākušas kompānijas - varbūt ne ar tik skaļiem vārdiem un tik lielas, bet ir ienākušas. Tagad jāseko tam, kādas iespējas paver, piemēram, "Brexit".

Komerciālo nekustamo īpašumu darījumu apmērs pagājušajā gadā Baltijā varētu pārsniegt miljardu eiro, bet Latvija gan šajā ziņā ievērojami atpaliek no savām kaimiņvalstīm un darījumu apmērs varētu sasniegt 100 miljonus eiro. Pērn trīs ceturkšņos darījumu apmērs veidoja jau aptuveni 700 miljonus eiro, tādēļ gada sākumā izteiktā prognoze par miljardu eiro, visticamāk, piepildīsies. Latvijā pēc trīs ceturkšņu datiem darījumu apmērs ir 79 miljoni eiro miljoni eiro.

Igaunijā un Lietuvā pēc krīzes bija vairāk projektu, tādēļ tagad ir arī vairāk ar ko tirgoties. Savukārt Latvijā joprojām tiek tirgotas mājas, kuras tika uzbūvētas pirms krīzes, un ir ierobežots skaits jaunu projektu. Otra lieta - mēs ļoti esam atkarīgi no lieliem darījumiem ar tirdzniecības centriem. Pagājušajā gadā bija darījumi ar "Riga Plaza" un "Domina". Aizpagājušajā gadā bija "Alfa", "Mols" un "Dole". Viens šāds darījums uzreiz veido lielu summu. 2017.gadā notika vairāki mazāki, bet šādu lielu darījumu nebija.

Lielāko atšķirību Baltijas valstu tirgos var saistīt ar to, ka pēc krīzes Igaunijas un Lietuvas tirgi atkopās straujāk nekā pie mums. To var izskaidrot ar vairākiem faktoriem. Piemēram, krīzē Latvija cieta vairāk nekā Igaunija. Savukārt Lietuvai pēc krīzes izdevās piesaistīt vairāk jauna biznesa nekā Latvijai. Rezultātā Lietuvā pēc krīzes ir uzbūvētas jau vairāk nekā 20 jaunas biroja ēkas ar kopējo platību vairāk nekā 250 000 kvadrātmetru. Latvijā ir tapuši tikai pāris jauni projekti. Vienlaikus gan tur, gan šeit brīvo biroja platību īpatsvars ir ļoti zems, un Lietuvā to var skaidrot tieši ar jaunu spēlētāju ienākšanu tirgū. Pašlaik visās Baltijas valstīs situācija ir vērtējama kā laba, bet kaimiņvalstīs attīstības dinamika tomēr ir straujāka. Kopš krīzes laika mums nav radies pietiekami daudz jauna biznesa, kurš radītu jaunas darbvietas. Esošais bizness attīstās, bet nespēj radīt pietiekamu pārliecību attīstītājiem par to, ka, ja tie sāks būvēt jaunas ēkas, tad tās visas tiks piepildītas. Arī profesionālo īpašuma attīstītāju kaimiņvalstīs gluži vienkārši ir vairāk. Pie mums tie, kas ir, pārsvarā fokusējas uz mazākiem objektiem, uz dzīvojamo segmentu. Savukārt lielos komerciālos objektus šeit pārsvarā attīsta Igaunijas, Lietuvas vai Skandināvijas attīstītāji.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. Pērn 11 mēnešos sērijveida dzīvokļu cenas augušas par 8,8%

Pagājušā gada decembrī Rīgas mikrorajonos sērijveida dzīvokļu cenas palielinājās par 0,7%, bet kopš 2017.gada sākuma sērijveida dzīvokļu cenas kopumā 11 mēnešos palielinājās par 8,8%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Decembrī sērijveida dzīvokļu vidējā cena pieauga līdz 767 eiro par kvadrātmetru. Cenas vidēji bija par 52,6% zemākas nekā 2007.gada 1.jūlijā, kad neremontēta sērijveida dzīvokļa vidējā cena bija sasniegusi visu laiku augstāko atzīmi - 1620 eiro par kvadrātmetru. Pagājušā gada decembrī sērijveida dzīvokļu cenas, salīdzinot ar 2016.gada sākumu, bija augstākas par 17,1%.

Rīgas lielākajos mikrorajonos dzīvokļu cenas pieauga arī gada beigās, teikts pārskatā. Pārsvarā visos Rīgas lielākajos mikrorajonos notika minimālas cenu svārstības, tajā skaitā Zolitūdē, kur cenu pieaugums mēneša laikā bija visaugstākais, proti, 1,7% apmērā. Līdz ar to dzīvokļu cenas Zolitūdē jau atkal bija otras augstākās starp Rīgas mikrorajoniem.

Lasīt vairāk

02. "Baltic Horizon Fund" par 21,3 miljoniem eiro iegādājas biroju ēku Rīgā

Igaunijā reģistrētais slēgta tipa ieguldījumu fonds "Baltic Horizon Fund", ko pārvalda "Nordic Horizon Capital", par 21,3 miljoniem eiro iegādājas biroju ēku Rīgā.

"Baltic Horizon Fund" parakstījis līgumu ar uzņēmumiem "SIA NULE 4" un "SIA NM 2" par ēkas iegādi Vaiņodes ielā 1 un blakus esošā zemes gabala iegādi Telts ielā 1. Biroju kompleksu veido jauna 2014.gadā uzcelta ēka, kas saistīta ar mazāku atjaunotu ēku. Kopējā iznomājamā platība ir 8052 kvadrātmetri.

Galvenais nomnieks ir AS "Latvijas Valsts meži", kas nomā aptuveni 90% no pieejamajām biroju telpām. Ēkā telpas iznomājuši arī farmācijas uzņēmums "Abbvie" un kafejnīca. Tiek apsvērta iespējas zemesgabalos izbūvēt arī stāvvietu un uzcelt papildu biroja telpas vēl 18 262 kvadrātmetru platībā.

Lasīt vairāk

03. Notiek pirmo divu ēku karkasu būvniecība 25 dzīvojamo namu kompleksā "Trebū Home"

Topošajā dzīvojamo namu kompleksā "Trebū Home" Rīgā, teritorijā starp Lubānas, Salnas un Kupriču ielām, ir pabeigts nulles cikla būvniecības posms pirmajās divās no plānotajām 25 mājām un tiek veikta ēku karkasu būvniecība.

Pirmās dzīvojamās ēkas tiks nodotas ekspluatācijā 2018.gada vasaras sākumā. "Trebū Home" jaunbūves jau ir reģistrētas Zemesgrāmatā. "Trebū Home" ir ilgtermiņa projekts - tā teritorijā 10 gadu laikā tiks uzbūvētas vismaz 25 ēkas ar 1500 dzīvokļiem un komercplatībām, kopumā investējot 150 miljonus eiro. Projekts paredz arī vairāk nekā 10 hektāru plašas, apzaļumotas teritorijas attīstību. Apkaimes labiekārtošanā būtiska loma ir ainavas veidošanai, saglabājot teritorijā esošās ābeles.

Projekta pasūtītājs ir "AFI Europe Latvia". Līgums par daudzdzīvokļu namu būvniecību parakstīts 2017. gada 7. aprīlī. Atbilstoši konkursa rezultātiem darbus veic viens no vadošajiem būvniecības uzņēmumiem Latvijā - SIA "Arčers".

Lasīt vairāk

04. "Altum" plāno izsniegt galvojumus mājokļa iegādei 1000 jaunajiem speciālistiem

AS "Attīstības finanšu institūcija "Altum"" ("Altum") 2018.gadā plāno izsniegt 1000 galvojumu 6,7 miljonu eiro apmērā jaunajiem profesionāļiem sava mājokļa iegādei. No 2018.gada "Altum" mājokļu garantiju programmu plānots paplašināt, lai sniegtu iespēju Latvijā noturēt un piesaistīt augstas kvalifikācijas speciālistus.

Atbalstu programmas ietvaros varēs saņemt ne tikai ģimenes ar bērniem, bet arī jaunie speciālisti, kuri ieguvuši profesionālo vai augstāko izglītību un kuri nepārsniedz 35 gadu vecumu. Tāpat atbalsts plānots personām, ar kurām kopā dzīvo un kuru apgādībā ir vismaz viens bērns vecumā līdz 24 gadu vecumam. Līdz šim atbalsts programmas ietvaros tika piešķirts ģimenēm ar bērniem, kuri nav sasnieguši 18 gadu vecumu.

Mājokļu garantiju programmai 2018.gadā plānots finansējums 6,6 miljonu eiro apmērā, kura ietvaros paredzēts sniegt garantijas ģimenēm ar bērniem un jauniešiem vecumā līdz 24 gadiem. Ar šo finansējumu, paplašinot saņēmēju loku, varēs izsniegt 4000 jaunas garantijas.

Lasīt vairāk

05. Viesnīcu "Radisson RED" bijušā "Mildas tirdziņa" vietā būvēs "LNK Industries"

Bijušā "Mildas tirdziņa" vietā Elizabetes ielā veikta būvlaukuma novākšana, lai jau tuvākajā laikā sāktu jaunas "Radisson RED" zīmola viesnīcas būvniecību, kuru būvēs "LNK Industries". Pagaidām viesnīcas būvniecībā plānotais investīciju apjoms netiek atklāts.

Šī būs pirmā "Radisson RED" viesnīca Latvijā un viena no pirmajām šī zīmola viesnīcām Eiropā. Zīmols "Radisson RED" ir viesnīcu grupas "Carlson Rezidor Hotel Group" jaunais dzīvesstila zīmols "millenials" paaudzes ceļotājiem.

"Radisson RED" viesnīca Rīgā tiks atvērta sadarbībā ar nekustamo īpašumu pārvaldītāju "Astor Group", kurš jau attīstījis vairākas citas viesnīcas Rīgā - "Park Inn by Radisson", "Astor Hotel", "Radisson Rezidences" un citas.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Investīciju pieaugums komercīpašumos par 128,5 %

Latvijā šā gada pirmajā pusgadā reģistrēts investīciju pieaugums komercīpašumos par 128,5 %, secinājusi komercīpašumu pakalpojumu uzņēmums CBRE. Baltijas reģionā investīciju tirgus šogad ir bijis ļoti aktīvs un kopējais investīciju apjoms šā gada pirmajā pusgadā ir sasniedzis 354 miljonus eiro, tiesa, tas ir par 15 % mazāk nekā iepriekšējā gada periodā.

Nozares neveiksmes

Sarūk darījumu skaits

Pagājušajā gadā darījumu skaits ar nekustamajiem īpašumiem samazinājās par 2,9 %. Darījumu skaita samazināšanās pērn Latvijā novērota pirmo reizi kopš 2009. gada, lielā mērā samazināšanās saistīta ar to, ka no Rīgas centra un Jūrmalas dzīvokļu tirgus praktiski ir pazuduši pircēji-nerezidenti. Pagājušajā gadā pavisam notika 46 889 darījumi. 2014. gadā notika 48 293 darījumi, bet 2013. gadā – 47 770 darījumi. Salīdzinot ar 2006. gadu, kad kopējais darījumu skaits bija 76 469, pērn darījumu skaits

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Piešķir papildus naudu mājokļu atbalsta programmā

Valdība šovasar atbalstīja Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu pirmā mājokļa programmai šogad atvēlēt papildu 3 378 373 eiro, kā arī noteikt, ka iegādājamā mājokļa maksimālā vērtība varēs būt 200 000 eiro. 2,5 miljoni eiro piešķirti no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, bet 887 373 eiro – no maksājumiem, kurus veic ārzemnieki, piesakoties termiņuzturēšanās atļauju izsniegšanai. Mājokļu galvojumu programma jau no pirmās dienas ir ļoti pieprasīta – 2016. gada 1. jūlijā kopumā atbalstītas 2686 ģimenes, un papildus piešķirtais finansējums ļaus "Altum" gandrīz dubultot atbalstīto ģimeņu skaitu.

No jauna izsniegtie hipotekārie kredīti aug par 71 %
Pirmajā pusgadā Latvijas bankas mājsaimniecībām izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 217,1 miljona eiro kopsummā, kas ir par 71 % vairāk nekā pērn attiecīgajā laika posmā, liecina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) informācija. Hipotekāro aizdevumu apjoma pieaugumam ir vairāki iemesli, galvenais no tiem ir valsts atbalsta programmas pieejamība jaunajām ģimenēm ar bērniem. Pirmajā ceturksnī Latvijas bankas bija izsniegušas jaunus hipotekāros aizdevumus 91,5 miljonu eiro apmērā, otrajā ceturksnī – 125,6 miljonu eiro apmērā. Salīdzinājumam – pērn pirmajā ceturksnī jauno hipotekāro aizdevumu apjoms bija 51,6 miljoni eiro, otrajā ceturksnī – 75,3 miljoni eiro.

Rīgā uzlabojas mājokļu pieejamība

Mājokļu pieejamība šogad otrajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada attiecīgo periodu starp Baltijas valstu galvaspilsētām uzlabojusies Rīgā un Tallinā, bet Viļņā mājokļu pieejamība samazinājusies, liecina jaunākā "Swedbank" Baltijas Mājokļu pieejamības indeksa dati. Šā gada otrajā ceturksnī mājokļu pieejamība Rīgā turpinājusi strauji uzlaboties, saglabājot līdera pozīciju starp Baltijas valstu galvaspilsētām. Uzlabojumu veicināja vidējās dzīvokļu cenas kritums, vidējās algas kāpums un aizdevuma procentu likmju samazinājums.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 1 497 1 517 1 495
Darbinieku skaits, tūkst. 24 25 25
Peļņa, milj. EUR 43 127 61
Rentabilitāte, % 3 8 4
Apgrozījums, milj. EUR 1 535 1 562 1 502
Apgrozījuma izmaiņas 21 2 -4
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Nekustamais īpašums rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS, Rīgas namu pārvaldnieks, SIA, InA Group, SIA, Ektornet Real Estate Latvia, SIA, Plesko Real Estate, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Apsaimniekošana, Darījumi ar nekustamo īpašumu, noliktavu pakalpojumi

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. Valsts nekustamie īpašumi, Valsts AS
Vaļņu 28, Rīga, LV-1980 T. 80002000
Nekustamais īpašums 66 147 35.23 -10 506 -15.88% 586
2. Rīgas namu pārvaldnieks, SIA
Mārtiņa 7, Rīga, LV-1048 T. 8900
Namu apsaimniekošana 55 751 -7.44 616 1.11% 2896
3. InA Group, SIA
Lienes 7, Jūrmala, LV-2015 T. 67760470
Nekustamais īpašums 52 067 172.33 51 0.10% 8
4. Ektornet Real Estate Latvia, SIA
Balasta dambis 15, Rīga, LV-1048 T. 67444030
Nekustamais īpašums 28 526 4.76 -2 428 -8.51% 41
5. Plesko Real Estate, SIA
A.Deglava 161, Rīga, LV-1021 T. 67045409
Nekustamais īpašums 26 703 9.05 8 207 30.73%
6. Mežaparks SPV, SIA
Meistaru 10, Rīga, LV-1050 T. 67780577
Nekustamais īpašums 21 462 11 962 55.73%
7. LIEPAJA BULK TERMINAL LTD, SIA LSEZ
Brīvības 123, Liepāja, LV-3401 T. 63480961
Noliktavu pakalpojumi 19 279 20.88 2 115 10.97% 259
8. TIRDZNIECĪBAS CENTRS PLESKODĀLE, SIA
Lielirbes 29, TC "Spice", Rīga, LV-1046 T. 67807279
Nekustamais īpašums 12 789 7.63 6 150 48.09% 10
9. Pillar 3,, SIA
Elizabetes 23, Rīga, LV-1010 T. 67015666
Nekustamais īpašums 12 337 -31.7 -2 740 -22.21%
10. DELTA PROPERTY, SIA
Stacijas laukums 4, Rīga, LV-1050 T. 67018188
Nekustamais īpašums 11 736 3.34 4 548 38.76%

Viedokļi

Autors: Guntars Grīnvalds

Rīgai iet secen daudzu miljonu investīcijas no nekustamo īpašumu attīstīšanas

Katru gadu Rīgai un valstij kopumā iet secen daudzu desmitu miljonu investīcijas, ko tā iegūtu no jaunu nekustamo īpašumu projektu attīstīšanas galvaspilsētā. Lai Rīga spētu sekmīgi konkurēt nekustamo īpašumu projektu un ārvalstu investoru kapitāla piesaistē ar kaimiņvalstīm Igauniju un Lietuvu, tai ir jāspēj nodrošināt projektu saskaņošanu līdz sešiem mēnešiem no projekta iesniegšanas brīža. Šobrīd daudzas prasības ir bezjēdzīgas un dzīvē nesniedz gaidīto drošības rezultātu, bet pats jaunu lasīt tālāk

Autors: Aigars Zariņš

Rīgas nekustamo īpašumu tirgus netiek līdzi kaimiņiem

Skandināvijas un citu pasaules reģionu pārstāvji uz trijām Baltijas valstīm skatās kā uz vienotu reģionu, tomēr šo valstu nekustamo īpašumu tirgū ir lielas, pat kardinālas atšķirības. Redzams, ka pēckrīzes posmā Baltijas galvaspilsētās vērojami dažādi attīstības tempi. Tirgus Tallinā pēc krīzes spēja atgūties pāris gadu laikā: šobrīd cenu izmaiņa no augstākā punkta ir tikai mīnus 9 %. Tirgus attīstība Viļņā ir bijusi nedaudz lēnāka: šobrīd cenu izmaiņa no augstākā punkta ir mīnus 32,5 %. lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

Ozolnieku novada dome piešķir nodokļa atlaidi priekšsēdētāja Liepiņa uzņēmumam

Jelgava, 23.marts, LETA. Ozolnieku novada dome piešķīrusi 2018.gadam aprēķinātā nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) atvieglojumu 50% apmērā domes priekšsēdētāja Daiņa Liepiņa (LRA) uzņēmumam SIA "G.R.B. Investīcijas", aģentūra LETA uzzināja domē. NĪN aprēķināts par ledus halli Stadiona ielā 5B un nomāto zemesgabalu Stadiona ielā 5. Nodokļa apmēru aģentūrai LETA domē neatklāja. Ozolnieku novada pašvaldības saistošie noteikumi nosaka, ka NĪN atlaidi var piemērot par īpašumu vai tā daļu, kas tiek lasīt tālāk

Autors: LETA

"Trebū Home" daudzdzīvokļu namos pabeigta nesošo konstrukciju būvniecība

Rīga, 5.marts, LETA. Pļavniekos dzīvojamo namu kompleksa "Trebū Home" pirmās kārtas būvniecībā SIA "Arčers" ir pabeidzis abu ēku nesošo konstrukciju būvniecību, un ēku augstums ir sasniedzis 18,7 metru atzīmi, aģentūru LETA informēja būvnieku pārstāvji. Līdz ar to kompleksā sāksies būvdarbu trešais posms - iekšējās un ārējās apdares izbūve. Kompānijā atzīmēja, ka līdz ar ēkas spāru svētkiem noslēgumam tuvojas arī mūrēšanas un apmešanas darbi. Abu ēku fasādēs ir ielikti visi logi, kas līdz ar lasīt tālāk

Autors: LETA

"Hagberg" ar bankas "Citadele" aizdevumu un "Altum" garantiju Mārupē būvēs industriālo kompleksu

Rīga, 28.febr., LETA. Pilna servisa apsaimniekošanas pakalpojumu uzņēmums "Hagberg" ir piesaistījis "Attīstības finanšu institūcijas "Altum"" ("Altum") garantiju 580 000 eiro apmērā, kā arī aizdevumu no bankas "Citadele" 1,45 miljonu eiro apmērā, lai Mārupes novadā sāktu jauna inovāciju un servisa centra būvniecību, aģentūru LETA informēja uzņēmumā. Industriālais komplekss sastāvēs no mūsdienīga biroja, mācību centra, tehnikas servisa un dzīvojamās mājas uzņēmuma darbiniekiem. Kompleksu lasīt tālāk

Visas ziņas >>>