Ienākt

Informācijas tehnoloģijas, datortehnika

Datortehnika Informācijas tehnoloģijas, programmizstrāde

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Nākotnes attīstībai svarīga sadarbība

Andrejs Vasiļjevs, programmatūras uzņēmuma "Tilde" valdes priekšsēdētājs

Informāciju tehnoloģiju (IT) nozare varētu būt piemērs globālajai tendencei. Daudz tiek runāts par transformāciju no egocentriskā kapitālisma uz ekocentrisko kapitālismu. Egocentriskajā gadījumā katrs spēlētājs jeb uzņēmums fokusējas tikai uz savām interesēm, savukārt ekocentriskajā, līdzīgi kā ekosistēmas gadījumā, uzņēmums, ņemot vērā arī savas intereses, veido sadarbības un kopējiem spēkiem nodrošina kopējo labumu. Mums katram ir savs biznesa fokuss, bet, apvienojoties kopējos projektos, varam pārklāt plašāku valodu klāstu.

Mēs ļoti daudz publicējam zinātniskajās publikācijās savu pētījumu rezultātus. Dažkārt varētu domāt, kāpēc mums par savu jaunatklāto, labo metodi citiem stāstīt, paturēsim labumu pie sevis, bet tā ir īstermiņa, egocentriska domāšana. Ja mēs tā darīsim, arī citi savus risinājumus paturēs pie sevis, un tas bremzēs kopējo attīstību. Mēs nevarētu uzzināt, kas labs ir citiem. Mūsu nozarē gan pētnieki, gan uzņēmumi daudz dalās ar savām zināšanām, un tādā veidā mūsu kopiena var attīstīties.

IT joma ir šaura, spiež sadarboties. Šī nozare ir ļoti komplicēta, un tirgus ir ļoti ierobežots. Šajā jomā strādā ļoti daudz entuziastu, un entuziastu filozofija ir tāda, ka gribas padalīties ar izdarīto. Tas kopumā ir devis rezultātu.

Savukārt, kas attiecas uz tulkošanas un lokalizācijas pakalpojumu jomu, ir vērojama pāreja uz procesu automatizāciju visās jomās. Ja kādreiz galvenais virzītājspēks bija kvalificēti tulkotāji, kas pārzināja tulkošanas jomu, tad šobrīd ar to nepietiek. Tagad uzņēmumiem, lai veiksmīgi darbotos savā jomā, svarīgas ir jaunākās tehnoloģijas. Darbs arvien vairāk ir saistīts ar mašīnas iztulkota teksta pārbaudīšanu un tā koriģēšanu. Cilvēku tulkojums vairāk nozīmīgs ir radošās jomās, piemēram, mārketinga materiāliem, kurus nevar vienkārši pārtulkot, tie ir radoši jāpārveido tā, lai atbilstu citam tirgum, citai mentalitātei.

Gadu gaitā tulkotāju darbs ir būtiski mainījies. Tehnoloģijas ir kritiskais konkurētspējas elements, un tas mums ļauj savu biznesu būtiski attīstīt. Cilvēkiem ikdienā tas nav redzams, bet tehnisko tulkojumu apjoms ir daudz lielāks nekā literāro tulkojumu apjoms. Līdz ar digitālā satura pieaugumu, arī tehnisko tulkojumu apjoms ar katru gadu strauji pieaug.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. IKT pakalpojumu eksports pirmajā ceturksnī pieauga par 23%

Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas (IKT) nozares pakalpojumu eksports šā gada pirmajā ceturksnī salīdzinājumā ar attiecīgo laika periodu pērn pieauga par 23%, informēja Latvijas informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) pārstāvji.

LIKTA prezidente Signe Bāliņa norādīja, ka pakalpojumu eksporta pieaugums IKT sektorā norāda, ka nozares uzņēmumi ir inovatīvi un ar lielu eksportspēju. "Fakts, ka šā gada pirmajā ceturksnī eksporta apjoms ir sasniedzis 170 miljonus eiro, salīdzinot ar 138 miljoniem eiro aizvadītā gada pirmajā ceturksnī, apliecina, ka nozares uzņēmumi strādā ārvalstu tirgos un sekmīgi konkurē globālā mērogā, radot risinājumus ar augstu pievienoto vērtību," teica Bāliņa.

Viņa papildināja, ka digitālās tehnoloģijas aizvien vairāk ir integrētas un izmantotas visdažādākajās nozarēs, tādējādi IKT joma no atsevišķas nozares ir kļuvusi par dzinējspēku visai Latvijas tautsaimniecībai. "Ja paraugāmies, kā attīstās sabiedrība un tehnoloģijas, tad redzams, ka dažādu tehnoloģisku risinājumu un rīku izmantošana skar gandrīz ikvienu produktu un pakalpojumu," uzsvēra LIKTA prezidente.

Izaugsme vērojama arī Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rādītājos, kur, pateicoties industrijas attīstībai, turpina pieaugt IKT nozares radītie budžeta ieņēmumi, sasniedzot 132,9 miljonus eiro šā gada pirmajā ceturksnī. Salīdzinājumā ar aizvadītā gada attiecīgo ceturksni, tie palielinājušies par 16%.

Lasīt vairāk

02. Pētījums: Šogad kopējais mērķēto kiberuzbrukumu skaits palielinājies vairāk nekā divas reizes

Šogad kopējais mērķēto kiberuzbrukumu skaits pasaulē, salīdzinājumā ar 2017.gadu, ir palielinājies vairāk nekā divas reizes, tomēr uzņēmumi un organizācijas digitālajā vidē spēj sevi labāk aizsargāt, samazinot sekmīgo drošības incidentu skaitu, liecina jaunākais informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma "Accenture" kiberdrošības pētījums.

Pētījumā noskaidrots, ka uzņēmumi un organizācijas patlaban spēj novērst 87% mērķēto kiberuzbrukumu, savukārt pērn attiecīgais rādītājs bija 70%. Ja līdzīgs izaugsmes progress turpināsies, drošības eksperti sagaida, ka divu līdz trīs gadu laikā uzņēmumi un organizācijas varētu sasniegt nepieciešamo līmeni kiberaizsardzības jomā.

Tāpat pētījuma dati liecina, ka uzņēmumi un organizācijas kiberuzbrukumus spēj atklāt efektīvāk un ātrāk nekā pērn. Salīdzinājumā ar 2017.gadu, šogad par 57% vairāk kiberdrošības incidentus atklāja ātrāk - dienas līdz četru nedēļu laikā.

Pētījumā secināts, ka patlaban liels akcents drošības jomā ir jāvelta automatizācijai, mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās risinājumiem. Liela vērība jāpievērš esošajām uzņēmuma sistēmām, cenšoties palielināt kopējo aizsardzības līmeni. Vienlaikus nedrīkst aizmirst uzraudzības un monitoringa lomu, apmācības, kā arī proaktīvu dažādu simulāciju scenāriju izspēlēšanu. Būtiska loma uzņēmumu un organizāciju kiberaizsardzības spēju nodrošināšanā būs arī "nākošās paaudzes" informācijas drošības vadītājiem, kuriem aizvien vairāk būs jāiesaistās biznesa lēmumu pieņemšanā.

Lasīt vairāk

03. Pētījums: Latvijā 48% uzņēmumu izmanto nelicencētas datoru programmatūras

Latvijā 48% uzņēmumu izmanto nelicencētas datoru programmatūras, liecina Biznesa programmatūras alianses 2018.gada globālais programmatūru pētījums.

Savukārt Igaunijā nelicencētas datora programmatūras izmanto 41%, bet Lietuvā - 50%. Visās Baltijas valstīs, salīdzinājumā ar 2015.gadu, nelicencēto datoru programmatūru izmantojums samazinājies par vienu procentpunktu.

Kā liecina pētījuma dati, pasaulē nelicencētās programmatūras izmanto 37%, kas ir par diviem procentpunktiem mazāk nekā 2015.gadā, bet Eiropā nelicencēto programmatūru pielietojums samazinājies par vienu procentpunktu un bija 28%.

Balstoties uz pētījuma rezultātiem, vadošie informāciju tehnoloģiju (IT) speciālisti norādīja, ka nelicencētu programmatūru izmantošana kļūst arvien riskantāka un dārgāka. Vīrusi, kas nākuši no nelicencētām programmatūrām, ik gadu pasaules uzņēmumiem izmaksā gandrīz 359 miljardus dolāru (309,136 miljardus eiro).

IT nozares speciālisti atzīmēja, ka programmatūras atbilstības un papildu drošības uzlabošana nodrošinātu kompānijām 11% peļņas pieaugumu, bet, ieviešot stabilu programmatūras aktīvu pārvaldības sistēmu un programmatūru licencēšanas programmu, kompānijas ikgadēji programmatūras izdevumu budžetā ietaupītu līdz 30%.

Lasīt vairāk

04. Nākamgad Rīgā plāno atvērt “Tieto Latvia” virtuālās realitātes demo centru

Nākamā gada pirmajā pusgadā Rīgā atvērs informāciju tehnoloģiju uzņēmuma "Tieto Latvia" virtuālās realitātes demo centru.

Patlaban "Tieto" grupā vienīgais virtuālās realitātes demo centrs atrodas Somijā.

Jaunajā virtuālās realitātes demo centrā paredzēts klientiem sniegt iespēju iepazīties un izmēģināt virtuālās realitātes risinājumus klātienē. Demo centrs būs palīgs klientiem lēmumu pieņemšanā par risinājuma nepieciešamību un iegādi.

Par jaunā virtuālās realitātes demo centra investīcijām "Tieto Latvia" neatklāja.

Lasīt vairāk

05. IT uzņēmuma "Mikrotīkls" apgrozījuma pieaugums

Informāciju tehnoloģiju (IT) uzņēmums "Mikrotīkls" pērn strādāja ar 251,623 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 12,7% vairāk nekā gadu iepriekš, bet peļņa saruka par 34,7% un bija 43,256 miljoni eiro, liecina "Firmas.lv" informācija.

Gada pārskatā norādīts, ka kompānijas ieņēmumi no datu komunikāciju iekārtu pārdošanas Eiropas Savienībā un trešajās valstīs bija 238,547 miljoni eiro, ieņēmumi iekšzemē bija 4,959 miljoni eiro, bet ieņēmumi no programmatūras pārdošanas un pakalpojumu sniegšanas Eiropas Savienībā un trešajās valstīs bija 753 289 eiro.

Vadība minēja, ka pērn kompānija attīstīja jaunu produktu izstrādi un palielināja eksporta realizācijas apmērus. Savukārt peļņas rādītāji samazinājās valūtas kursa svārstību rezultātā.

Tostarp "Mikrotīkls" pērn iegādāja jaunu datortehniku un uzlaboja darba vietu aprīkojumu, kā arī noslēdza līgumu ar ražotāju atbildības sistēmu "Latvijas Zaļais punkts" par atkritumu savākšanu un pārstrādi, lai elektronikas nozarē izmantojamās videi kaitīgās komponentes neietekmētu apkārtējo vidi.

Nākotnē "Mikrotīkls" vadība plāno tirdzniecības apmēru stabilizēšanos, vienlaikus nepārtraukti strādājot pie jaunu produktu izstrādes, kā arī vairojot iepriekšējos darbības gados iemantoto klientu uzticību kompānijas produkcijai.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Tehnoloģiju nozare kļūst organizētāka

Pēc tam, kad 2015. gada beigās tika dibināta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kustība "Loģiskā atlase", kurā ar mērķi uzlabot IKT risinājumu ieviešanu Latvijas uzņēmumos apvienojās astoņi Latvijas IKT uzņēmumi, 2016. gadā tika dibinātas vēl divas tehnoloģiju nozares pārstāvju apvienības – "Latvijas "start-up" asociācija" un "Digitālās drošības alianse".

Nozares neveiksmes

Trūkst IT speciālistu

Latvijā IKT speciālisti veido 1,9 % no visiem nodarbinātajiem, kamēr Skandināvijas valstīs šis rādītājs ir 4 %. Papildus tam 42 % no Latvijas IKT ekspertu saražotā tiek eksportēts, Latvijas vajadzībām atstājot pavisam maz resursu. Palielinot IKT nozarē strādājošo skaitu līdz Skandināvijas līmenim, Latvijas iekšzemes kopprodukts iegūtu pusmiljardu eiro gadā.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Pusi no IKT nozares veido vairumtirdzniecība

48 % no Latvijas IKT nozares apgrozījuma veido vairumtirdzniecība, liecina LIKTA statistika. Tikmēr otrā pusē, kur tiek radīta pievienotā vērtība, Latvija atpaliek no Skandināvijas – Latvijā IKT speciālisti veido 1,9 % no visiem nodarbinātajiem, kamēr Skandināvijas valstīs šis rādītājs ir 4 %. LIKTA norāda, ka, sasniedzot Skandināvijas rādītājus, Latvijas kopprodukts iegūtu pusmiljardu eiro gadā. Papildus tam, 42 % no šo cilvēku saražotā tiek eksportēts, Latvijas vajadzībām atstājot pavisam maz resursu.

Aktivitāte televīzijas biznesā

Nevēloties kļūt par vienkāršu infrastruktūras nodrošinātāju, arī Latvijas telekomunikāciju uzņēmumi pievērsušies televīzijas biznesam, procesam kļūstot īpaši aktīvam 2016. gada vidū, kad savu versiju par tēmu prezentējuši teju visi vadošie nozares pārstāvji. Pēc tam, kad jau vairākus gadus darbojās LMT tiešraižu televīzija "LMT Straume", šogad īsā laika sprīdī tirgū parādījusies vai sevi pieteikusi "LMT mājas viedtelevīzija", "Tele2 Atvērtā televīzija", "Lattelecom" izklaides platforma "Shortcut", kā arī MTG veidotais video un televīzijas pakalpojums "ViaPlay". Tikmēr "Bite" norāda, ka tai šie televīzijas produkti draudus nerada, un uzņēmums strādā pie sava projekta, iespējams, sadarbībā ar "Baltcom", kurā 2016. gada vidū līdzekļus investēja "Bites" jaunais īpašnieks – ASV investīciju kompānija "Providence Equity Partners".

Kiberdrošība aizvien otrajā plānā
2015. gadā izplatītākie kiberincidenti Latvijā bija saistīti ar veciem datorvīrusiem un nedroši konfigurētām tīkla ierīcēm. Visbiežākais incidents bija saistīts ar novecojušo un salīdzinoši viegli "ārstējamo" "Conficker" vīrusu – tas fiksēts 95 783 reizes. Cert.lv statistika liecina, ka lielākā daļa ar šo vīrusu inficēto datoru lieto novecojušo "Microsoft Windows XP" operētājsistēmu, kuras uzturēšanu "Microsoft" pārtrauca pirms dažiem gadiem. Tāpat bieži netiek lietota pretvīrusu programmatūra, bet nemainīgi augstas izplatības pozīcijas saglabā lielais nedroši konfigurēto ierīču skaits.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 441 441 448
Darbinieku skaits, tūkst. 9 9 10
Peļņa, milj. EUR 60 83 119
Rentabilitāte, % 4 6 9
Apgrozījums, milj. EUR 1 454 1 376 1 389
Apgrozījuma izmaiņas 2 -5 1
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Informācijas tehnoloģijas, datortehnika rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir ELKO GRUPA, AS, Mikrotīkls, SIA, ALSO Latvia, SIA, MoonCom, SIA, Tieto Latvia, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Datortehnika, Informācijas tehnoloģijas, programmizstrāde

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. ELKO GRUPA, AS
Toma 4, Rīga, LV-1003 T. 67093230
Datortehnikas vairumtirdzniecība 368 006 -25.44 8 697 2.36% 203
2. Mikrotīkls, SIA
Pērnavas 46, Rīga, LV-1009 T. 67317700
IT, informācijas tehnoloģijas 202 395 49.5 61 367 30.32% 150
3. ALSO Latvia, SIA
Mārupe, Liliju 29, Mārupes n., LV-2167 T. 67018300
Datortehnikas vairumtirdzniecība 70 283 26.5 171 0.24% 67
4. MoonCom, SIA
Mārupe, Liliju 20, Mārupes n., LV-2167 T. 26322120
Datortehnikas vairumtirdzniecība 43 615 -31.75 77 0.18% 12
5. Tieto Latvia, SIA
Gustava Zemgala gatve 76, Rīga, LV-1039 T. 67510000
Programmatūra 41 021 3.26 4 008 9.77% 759
6. Evolution Latvia, SIA
Brīvības 151, Rīga, LV-1012 T. 22522026
IT, informācijas tehnoloģijas 37 947 41.67 2 447 6.45% 1318
7. DATA TECH SYSTEMS, SIA
Mārupes nov., Mārupe, Liliju iela 93, LV-2167
Datortehnikas vairumtirdzniecība 33 633 101.6 290 0.86% 3
Uzsākts maksātnespējas process
8. CAPITAL, AS
Ganību dambis 23c, Rīga, LV-1005 T. 67517822
Datortehnikas vairumtirdzniecība 24 384 14.9 58 0.24% 95
9. Lattelecom Technology, SIA
Pērses 8, Rīga, LV-1011 T. 67020000
IT, informācijas tehnoloģijas 21 334 8.74 2 275 10.66% 231
10. C.T.CO, SIA
Valdlauči, Meistaru 33, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-1076 T. 66952000
Programmatūra 19 105 11.64 1 418 7.42% 372

Viedokļi

Autors: Jānis Treijs

Nepieciešami kompetenti speciālisti valsts pārvaldē

Izaugsmi turpina viedās tehnoloģijas – "internet of everything". Attīstās arī uzņēmumu resursu koplietošanas centri, kas pārsvarā paredzēti starptautisku uzņēmumu iekšējo IT un citu pakalpojumu sniegšanai. Tā kā pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Latvijā dibinātie uzņēmumi ir sasnieguši zināmu briedumu arī IT jomā, tas varētu būt industrijas izaugsmi sekmējošs faktors. No tehnoloģiju aspekta industrijas attīstību nosaka arī vispārīgas tendences, tādas kā mobilo tehnoloģiju izplatība un lasīt tālāk

Autors: Jānis Bokta

Lielu nozīmi spēlēs tieši valsts

2015. gadā IKT nozarē kopumā notikuši "kosmētiski" notikumi, kas salīdzinoši maz ietekmējuši nozares attīstības virzienu vai tempus. Nenoliedzami, ka nozīmīgs brīdis elektronisko pakalpojumu sniedzējiem Latvijā bija platjoslas projekta 1. kārtas izbūves pabeigšana 2015. gada augustā. LVRTC ar ERAF līdzdalību ir veicis lielāko investīciju telekomunikāciju nozarē pēdējo gadu laikā. Jau paveiktie darbi un 2. kārtā iecerētais ļaus ne vien elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzējiem paplašināt lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

IT uzņēmuma "Microsoft Latvia" apgrozījums pagājušajā finanšu gadā saruka par 3,7%

Rīga, 5.nov., LETA. Informāciju tehnoloģiju (IT) uzņēmums "Microsoft Latvia" pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2017.gada 1.jūlija līdz 2018.gada 30.jūnijam, strādāja ar 4,442 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 3,7% mazāk nekā attiecīgajā laika periodā iepriekš, kā arī kompānijas peļņa saruka par 3,7% un bija 398 527 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Kompānijas finanšu pārskata vadības ziņojumā minēts, ka nākotnē "Microsoft Latvia" stiprinās pozīcijas Latvijas tirgū, ieviešot jaunus lasīt tālāk

Autors: LETA

Eksperti diskutēs par inteliģentu inovāciju pielietojumu

Rīga, 31.okt., LETA. Starptautiskā konferencē "SAP Intelligent Enterprise Day" eksperti diskutēs, kā inteliģenti uzņēmumā izmantot datus, lai ātrāk un ar mazāku risku sasniegtu vēlamos rezultātus, aģentūru LETA informēja programmatūru uzņēmuma "SAP Latvia" komunikācijas vadītāja Inese Mauriņa. Konference notiks plkst.9 viesnīcā "Radisson Blue Latvia", Elizabetes ielā 55, Rīgā. Konferenci apmeklēs vairāk nekā 200 IT un biznesa vadītāji, finanšu eksperti, kā arī valsts un pašvaldības iestāžu lasīt tālāk

Autors: LETA

IT un datortehnikas nozares līderis pērn nemainīgi bijis "Elko grupa"

Rīga, 31.okt., LETA. Informācijas tehnoloģiju (IT) un datortehnikas nozares līderis pēc apgrozījuma pērn, tāpat kā iepriekšējos gadus, bija datortehnikas vairumtirgotājs "Elko grupa", sasniedzot 436,48 miljonus eiro, liecina SIA "Firmas.lv" un aģentūras LETA veidotais "Latvijas biznesa gada pārskats 2018". "Elko grupas" apgrozījums salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieauga par 14,3%. Otro vietu topā stabili saglabā IT uzņēmums "Mikrotīkls", kura apgrozījums pērn palielinājās par 12,7% un lasīt tālāk

Visas ziņas >>>