Ienākt

Informācijas tehnoloģijas, datortehnika

Datortehnika Informācijas tehnoloģijas, programmizstrāde

Industrijas jaunumi

Viedoklis

Trūkst darbinieku centrālo funkciju veikšanai

Svens Dinsdorfs, AS "Elko Grupa" direktors

Sabalansēts, tirgus iespējām un klientu vajadzībām atbilstošs produktu portfelis ir viens no "Elko" darbības galvenajiem mērķiem. 2016.gadā "Elko Grupa" pievienoja apmēram 50 jaunus ražotājus, pērn - jau vairāk nekā 30. Arvien lielāku uzsvaru liekam uz IT risinājumu izplatīšanu un jaunu biznesa virzienu attīstīšanu.

Aizvadītais gads bija nozīmīgs, jo "Elko" startēja Ziemeļvalstu un Polijas tirgū. Jūlijā tika pabeigta 85% akciju iegāde vienā no vadošajiem datortehnikas un elektronikas izplatītājiem Zviedrijā – "Gandalf Distribution" AB, kā arī tika uzsākta tirdzniecība Polijā, piesaistot vietējo pārdošanas komandu.

"Elko" uzrāda rentabilitāti un izaugsmi gadu no gada. "Elko" izdevies augt straujāk nekā tirgum kopumā. 2017.gada gada pirmo deviņu mēnešu rezultāti uzrādīja 13,5% apgrozījuma pieaugumu pret iepriekšējo gadu.

NVS tirgus apstākļu stabilizēšanās ar neliela pieauguma tendenci, kā arī nesenās paplašināšanās, ļauj uzņēmumam izteikt aplēsi, ka 2017.gads varētu tik noslēgts ar aptuveni 10% apgrozījuma pieaugumu pret iepriekšējo gadu.

Runājot par informācijas tehnoloģiju nozari kopumā, tajā novērojama konsolidācija. Daudzi uzņēmumi apvienojas, citi no spēles izstājas, jo vairs nespēj sniegt skaidru vērtību piedāvājumu. "Elko" šajā procesā ieņem aktīvu, ne pasīvu lomu.

Izplatīšana ir zemas maržas bizness – 1-2% no apgrozījuma IT nozares gadījumā. Taču kāpēc klientam un ražotājam maksāt šo starpniecību?

Izplatītājs šodien pilda tādu kā riska operatora funkciju – nodrošinot kompleksus finansēšanas un loģistikas modeļus un pārvaldot valūtas un kredītriskus, gan klienta, gan ražotāja interesēs. Klientu pieredze ir izšķirīga. Sniegtajiem pakalpojumiem jāspēj palielināt partneru biznesa iespējas – jāpalīdz augt un jāaug pašiem. Mērogam ir nozīme.

Un, protams, darbaspēks. Jo sevišķi Latvijā. Trūkst cilvēku centrālajām funkcijām.

Šodien mēs tirgojam un nākotnē tirgosim citus produktus un tehnoloģijas, nekā, teiksim, pirms pieciem gadiem. Joprojām lielāko daļu sastādīs datortehnika. Taču ir skaidrs, ka, piemēram, tādas tehnoloģijas kā autonomie transportlīdzekļi un tādi koncepti kā viedās mājas, mums kā izplatītājiem paver jaunas tirgus iespējas. Jaunās tehnoloģijas pieprasa jaunas zināšanas. Nepieciešamība veicināt zināšanu un tehnoloģiju apmaiņu ir kļuvusi izšķirīga. Pieaug konsultāciju un tehniskā atbalsta loma izplatīšanas biznesā.

Mēs uzskatām, ka mūsu nākotnes panākumi, kā uzņēmumam, ir atkarīgi no mūsu komandas vēlmes nepārtraukti mācīties un attīstīties un spējas efektīvi nodot zināšanas visos piegādes ķēdes posmos.

Lasīt vairāk

TOP 5 ZIŅAS

01. "Providence" paplašina uzņēmumu portfeli Latvijā

Starptautiskā aktīvu pārvaldīšanas kompānija "Providence Equity Partners" ("Providence") sev Latvijā piederošo uzņēmumu klāstu novembrī papildināja ar informācijas tehnoloģiju (IT) un telekomunikāciju uzņēmuma SIA "Stream Networks" un tā meitasuzņēmuma - viena no Latvijā vecākajiem IT uzņēmumiem SIA "Latnet Serviss" - iegādi.

Jaunie īpašnieki solīja, ka abu iegādāto uzņēmumu komanda un tās līdzšinējais vadītājs Edgars Ricevs turpinās darbu apvienotajā uzņēmumu struktūrā. Tāpat Ricevs turpinās darbu "Stream Networks" un "Latnet Serviss" valdēs kā to priekšsēdētājs.

Darījuma noslēgšanai vēl tiek gaidīta Konkurences padomes atļauja, bet darījuma summa netiek atklāta.

Abus uzņēmumus iegādājās mobilo sakaru operators SIA "Bite Latvija", kas pastarpināti pieder "Providence", kas iepriekš par 115 miljoniem eiro iegādājās arī visu Zviedrijas mediju grupas MTG Baltijas biznesu, ko pēcāk pārdēvēja par "All Media Baltics".

Lasīt vairāk

02. E-veselība startē ar grūtībām

1.janvārī Latvijā tika sākta obligāta valsts e-veselības sistēmas lietošana, kas paredz, ka turpmāk darbnespējas lapu un valsts kompensējamo zāļu recepšu aprite būs tikai elektroniska.

Pirmajās dienās par problēmām sistēmas darbā sūdzējās Latvijas medicīnas iestādes, ārsti un aptiekas. Sistēmas lietotāji sūdzējās par sistēmas lēndarbīgumu, nespēju tajā veikt nepieciešamās darbības un citām problēmām.

Kamēr speciālisti strādāja pie sistēmas darba uzlabošanas, 16.janvāra pēcpusdienā sistēma uz dažām stundām kļuva pilnīgi nepieejama. Kā vēlāk ziņoja Nacionālais veselības dienests (NVD), NVD informācijas sistēma un e-veselība piedzīvojusi kiberuzbrukumu, kas bija plānots un vienlaicīgi notika no 20 valstīm, vai vismaz datorsistēmām, kas uzdodas nākam no tādām.

Vēlāk informācijas tehnoloģiju (IT) drošības incidentu novēršanas institūcija "Cert.lv" atklāja, ka traucējumi e-veselības sistēmā bija novērojami jau kopš 11.janvāra, tomēr, vai tie bijuši uzbrukumi vai sistēmas darbības īpatnības, ļaus pateikt incidentu izmeklēšana.

Lasīt vairāk

03. Atjaunota e-paraksta tehnoloģiskā platforma

Gadu mijā - no 29.decembra līdz 2.janvāra rītam nebija pieejams portāls "eparaksts.lv", jo šajā laikā notika pāreja no portāla vecās versijas un jauno.

Izmaiņas "eparaksts.lv" veiktas, jo aizvadītajā gadā tika pilnībā atjaunota e-paraksta tehnoloģiskā platforma. Tas tika darīts, lai atbilstu Eiropas Savienības "eIDAS" regulai, kā arī, lai atjaunotu 2006.gadā ieviesto risinājumu un sniegtu klientiem lielāku funkcionalitāti un ērtības.

Kopā ar citiem uzlabojumiem, e-paraksta lietotājiem no šī gada parakstīt dokumentus kļuva iespējams arī izmantojot mobilo lietotni - "eParaksts mobile".

Tiesa, pāreja uz jauno platformu nenotika bez aizķeršanās - dažas dienas pēc tās palaišanas e-paraksta lietotāji sūdzējās par problēmām "eparaksts.lv" darbībā. Uz grūtībā norādīja "iOS" lietotāji.

Lasīt vairāk

04. Pērn "Google" visvairāk meklētais vārds bija "ss.com"

Interneta meklētājā "Google" pērn meklētākais vārds Latvijā bija "ss.com", kam seko "laikapstākļi" un "skrāpē un laimē".

Vēl populārāko vārdu desmitniekā bija "iPhone 8", "Andelemandele", "Fidget spinner", "Katalonija", "Gripas simptomi", "Despacito" un "Nokia 3310".

Savukārt šogad "Google" interneta meklētājā meklētākie notikumi Latvijā bija "X faktors", kam seko "Eirovīzija" un "Rīgas svētki". Tāpat cilvēkus interesēja "Vēlēšanu rezultāti", "Positivus", "Staro Rīga", "Red Hot Chilli Peppers", "Foo Fighters", "Prāta vētra koncerts 2018" un "Erots".

Runājot par sporta notikumiem, visvairāk Latvijas iedzīvotājus interesējis "EuroBasket", kam seko "Pasaules čempionāts hokejā" un "Vimbldona". Pirmajam trijniekam seko "Aļona Ostapenko", "Mairis Briedis", "Lattelecom maratons", "Mcgregor vs Mayweather", "Mairis Briedis vs Marco Huck", "Mairis Briedis vs Mike Perez", bet meklētāko desmitnieku noslēdz "Kristaps Porziņģis".

Lasīt vairāk

05. Ievēlēta jauna Latvijas "Start-up" asociācijas vadību

Decembrī tika ievelēta jauna Latvijas "Start-up" uzņēmumu asociācijas "Startin.lv" valde.

Par asociācijas valdes priekšsēdētāju tika ievēlēta akseleratora "Startup Wise Guys" uzņēmumu atlases vadītāja Egita Poļanska, kas nomainīja amatā Jekaterinu Novicku.

Par valdes locekļiem tika ievēlēts naftas ieguves industrijas jaunuzņēmuma "Vortex Oil Engineering" līdzdibinātājs Sergejs Jakimovs, nevalstiskās organizācijas "TechChill" pārstāve Līva Pērkone, pasākuma "Digital Freedom Festival" līdzdibinātāja Dagnija Lejiņa, e-pasta mārketinga uzņēmuma "Mailigen" dibinātājs Jānis Rozenblats, Igaunijas jaunuzņēmuma "Taxify" vadītājs Latvijā Juris Krūmiņš un zvērinātu advokātu biroja "Sorainen" zvērināts advokāts Jānis Bite.

Iepriekš asociācijas valdē bija Antons Adamovičs, Ernests Jenavs, Andris Bērziņš, Arturs Burņins, Daniels Pavļuts un Renāts Lokomets. Asociācijas valde pārvēlēta, jo to darīt ik pēc diviem gadiem paredz biedrības statūti.

Lasīt vairāk

Panākumi un neveiksmes

Tendence

Nozares panākumi

Tehnoloģiju nozare kļūst organizētāka

Pēc tam, kad 2015. gada beigās tika dibināta informācijas un komunikācijas tehnoloģiju kustība "Loģiskā atlase", kurā ar mērķi uzlabot IKT risinājumu ieviešanu Latvijas uzņēmumos apvienojās astoņi Latvijas IKT uzņēmumi, 2016. gadā tika dibinātas vēl divas tehnoloģiju nozares pārstāvju apvienības – "Latvijas "start-up" asociācija" un "Digitālās drošības alianse".

Nozares neveiksmes

Trūkst IT speciālistu

Latvijā IKT speciālisti veido 1,9 % no visiem nodarbinātajiem, kamēr Skandināvijas valstīs šis rādītājs ir 4 %. Papildus tam 42 % no Latvijas IKT ekspertu saražotā tiek eksportēts, Latvijas vajadzībām atstājot pavisam maz resursu. Palielinot IKT nozarē strādājošo skaitu līdz Skandināvijas līmenim, Latvijas iekšzemes kopprodukts iegūtu pusmiljardu eiro gadā.

 

Nozares fakti

Izaicinājumi un atbalsts

Pusi no IKT nozares veido vairumtirdzniecība

48 % no Latvijas IKT nozares apgrozījuma veido vairumtirdzniecība, liecina LIKTA statistika. Tikmēr otrā pusē, kur tiek radīta pievienotā vērtība, Latvija atpaliek no Skandināvijas – Latvijā IKT speciālisti veido 1,9 % no visiem nodarbinātajiem, kamēr Skandināvijas valstīs šis rādītājs ir 4 %. LIKTA norāda, ka, sasniedzot Skandināvijas rādītājus, Latvijas kopprodukts iegūtu pusmiljardu eiro gadā. Papildus tam, 42 % no šo cilvēku saražotā tiek eksportēts, Latvijas vajadzībām atstājot pavisam maz resursu.

Aktivitāte televīzijas biznesā

Nevēloties kļūt par vienkāršu infrastruktūras nodrošinātāju, arī Latvijas telekomunikāciju uzņēmumi pievērsušies televīzijas biznesam, procesam kļūstot īpaši aktīvam 2016. gada vidū, kad savu versiju par tēmu prezentējuši teju visi vadošie nozares pārstāvji. Pēc tam, kad jau vairākus gadus darbojās LMT tiešraižu televīzija "LMT Straume", šogad īsā laika sprīdī tirgū parādījusies vai sevi pieteikusi "LMT mājas viedtelevīzija", "Tele2 Atvērtā televīzija", "Lattelecom" izklaides platforma "Shortcut", kā arī MTG veidotais video un televīzijas pakalpojums "ViaPlay". Tikmēr "Bite" norāda, ka tai šie televīzijas produkti draudus nerada, un uzņēmums strādā pie sava projekta, iespējams, sadarbībā ar "Baltcom", kurā 2016. gada vidū līdzekļus investēja "Bites" jaunais īpašnieks – ASV investīciju kompānija "Providence Equity Partners".

Kiberdrošība aizvien otrajā plānā
2015. gadā izplatītākie kiberincidenti Latvijā bija saistīti ar veciem datorvīrusiem un nedroši konfigurētām tīkla ierīcēm. Visbiežākais incidents bija saistīts ar novecojušo un salīdzinoši viegli "ārstējamo" "Conficker" vīrusu – tas fiksēts 95 783 reizes. Cert.lv statistika liecina, ka lielākā daļa ar šo vīrusu inficēto datoru lieto novecojušo "Microsoft Windows XP" operētājsistēmu, kuras uzturēšanu "Microsoft" pārtrauca pirms dažiem gadiem. Tāpat bieži netiek lietota pretvīrusu programmatūra, bet nemainīgi augstas izplatības pozīcijas saglabā lielais nedroši konfigurēto ierīču skaits.

Nozares skaitļos

Virsnozaru īpatsvars

Uzņēmumi, kuru apgrozījums ir virs 145 000 EUR201320142015
Apkopoto uzņēmumu skaits 441 441 448
Darbinieku skaits, tūkst. 9 9 10
Peļņa, milj. EUR 60 83 119
Rentabilitāte, % 4 6 9
Apgrozījums, milj. EUR 1 454 1 376 1 389
Apgrozījuma izmaiņas 2 -5 1
Lejuplādēt XLS

Virsnozares skaitļos

TOP 10 - lielākie uzņēmumi pēc 2015. gada apgrozījuma

Tabulā atspoguļoti sekojoši Informācijas tehnoloģijas, datortehnika rādītāji par 2015 gadu - neto apgrozījums (tūkst., EUR), apgrozījuma izmaiņas pret 2014 gadu procnetos, peļņa (tūkst., EUR), rentabilitāte un darbinieku skaits lielākie uzņēmumi pēc apgrozījuma ir ELKO GRUPA, AS, Mikrotīkls, SIA, ALSO Latvia, SIA, MoonCom, SIA, Tieto Latvia, SIA. Industrijas nozares ir sekojošas: Datortehnika, Informācijas tehnoloģijas, programmizstrāde

Nosaukums   Nozare 2015. g. neto apgrozījums,
tūkst. EUR
Apgrozījuma izmaiņas,
pret 2014. g., %
2015. g. peļņa,
tūkst. EUR
Rentabilitāte Darbinieku skaits
1. ELKO GRUPA, AS
Toma 4, Rīga, LV-1003 T. 67093230
Datortehnikas vairumtirdzniecība 368 006 -25.44 8 697 2.36% 203
2. Mikrotīkls, SIA
Pērnavas 46, Rīga, LV-1009 T. 67317700
IT, informācijas tehnoloģijas 202 395 49.5 61 367 30.32% 150
3. ALSO Latvia, SIA
Mārupe, Liliju 29, Mārupes n., LV-2167 T. 67018300
Datortehnikas vairumtirdzniecība 70 283 26.5 171 0.24% 67
4. MoonCom, SIA
Mārupe, Liliju 20, Mārupes n., LV-2167 T. 26322120
Datortehnikas vairumtirdzniecība 43 615 -31.75 77 0.18% 12
5. Tieto Latvia, SIA
Gustava Zemgala gatve 76, Rīga, LV-1039 T. 67510000
Programmatūra 41 021 3.26 4 008 9.77% 759
6. Evolution Latvia, SIA
Brīvības 151, Rīga, LV-1012 T. 22522026
IT, informācijas tehnoloģijas 37 947 41.67 2 447 6.45% 1318
7. DATA TECH SYSTEMS, SIA
Mārupe, Liliju 91, Mārupes n., LV-2167 T. 67869412
Datortehnikas vairumtirdzniecība 33 633 101.6 290 0.86% 3
Uzsākts maksātnespējas process
8. CAPITAL, AS
Ganību dambis 23c, Rīga, LV-1005 T. 67517822
Datortehnikas vairumtirdzniecība 24 384 14.9 58 0.24% 95
9. Lattelecom Technology, SIA
Pērses 8, Rīga, LV-1011 T. 67020000
IT, informācijas tehnoloģijas 21 334 8.74 2 275 10.66% 231
10. C.T.CO, SIA
Valdlauči, Meistaru 33, Ķekavas p., Ķekavas n., LV-1076 T. 66952000
Programmatūra 19 105 11.64 1 418 7.42% 372

Viedokļi

Autors: Jānis Treijs

Nepieciešami kompetenti speciālisti valsts pārvaldē

Izaugsmi turpina viedās tehnoloģijas – "internet of everything". Attīstās arī uzņēmumu resursu koplietošanas centri, kas pārsvarā paredzēti starptautisku uzņēmumu iekšējo IT un citu pakalpojumu sniegšanai. Tā kā pēc Latvijas neatkarības atgūšanas Latvijā dibinātie uzņēmumi ir sasnieguši zināmu briedumu arī IT jomā, tas varētu būt industrijas izaugsmi sekmējošs faktors. No tehnoloģiju aspekta industrijas attīstību nosaka arī vispārīgas tendences, tādas kā mobilo tehnoloģiju izplatība un lasīt tālāk

Autors: Jānis Bokta

Lielu nozīmi spēlēs tieši valsts

2015. gadā IKT nozarē kopumā notikuši "kosmētiski" notikumi, kas salīdzinoši maz ietekmējuši nozares attīstības virzienu vai tempus. Nenoliedzami, ka nozīmīgs brīdis elektronisko pakalpojumu sniedzējiem Latvijā bija platjoslas projekta 1. kārtas izbūves pabeigšana 2015. gada augustā. LVRTC ar ERAF līdzdalību ir veicis lielāko investīciju telekomunikāciju nozarē pēdējo gadu laikā. Jau paveiktie darbi un 2. kārtā iecerētais ļaus ne vien elektronisko sakaru pakalpojumu sniedzējiem paplašināt lasīt tālāk

Industrijas ziņas

Autors: LETA

"Evolution Latvia" apgrozījums pērn pieaudzis par 27%

Rīga, 12.apr., LETA. Informācijas tehnoloģiju (IT) un spēļu prezentētāju ārpakalpojumu uzņēmums SIA "Evolution Latvia" pagājušajā gadā strādāja ar 73,518 miljonu eiro apgrozījumu, kas ir par 27% vairāk nekā iepriekšējā gadā, savukārt kompānijas peļņa pieauga par 8%, kopumā veidojot 6,154 miljonus eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. Uzņēmuma finanšu pārskata vadības ziņojumā teikts, ka "Evolution Latvia" pērn palielināja administrācijas izmaksas par 38,55%, uzņēmuma darbinieku skaits ir lasīt tālāk

Autors: LETA

Vāc parakstus par savlaicīgām nodokļu un nodevu izmaiņām

Rīga, 9.apr., LETA. Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par nepieciešamību noteikt, ka nodokļu un nodevu izmaiņas notiek savlaicīgi. Uzņēmums "Visma enterprise" ar šo iniciatīvu aicina nodrošināt iespēju organizācijām savlaicīgi sagatavoties nodokļu un nodevu radītām izmaiņām, paredzot, ka nodokļu un nodevu likmes, aprēķina un iekasēšanas kārtība, kā arī datu apmaiņas formāti ar elektronisko deklarēšanas sistēmu drīkst stāties spēkā ne agrāk kā četru mēnešu lasīt tālāk

Autors: LETA

"Exigen Services Latvia" paplašinājis valdes sastāvu

Rīga, 27.marts, LETA. Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums AS "Exigen Services Latvia" paplašināja valdi, tajā ieceļot finanšu un administratīvo direktoru Pēteri Krastiņu, liecina "Firmas.lv" informācija. "Exigen Services Latvia" valdes priekšsēdētājs Māris Dreimanis strukturālās pārmaiņas uzņēmuma valdē skaidroja, ka tās bija nepieciešamas, lai sekmētu uzņēmuma ilgtermiņa attīstību un stratēģisko mērķu sasniegšanu. "Esam gandarīti par Pētera Krastiņa atgriešanos mūsu komandā. Jaunajam lasīt tālāk

Visas ziņas >>>