Ienākt

Autors: Valdis Dainis (SIA “Konekesko Latvija” valdes loceklis un lauksaimniecības tehnikas departamenta vadītājs) Avots: LBGP

Konkurence pieaug un kļūst agresīvāka

Kādi faktori ietekmēja lauksaimniecības tehnikas biznesu 2012.–2013. gada sezonā?
Nozīmīgākais faktors 2012. gadā bija veiksmīgā sakritība starp labo ražu un augstajām graudu cenām – tik veiksmīga kombinācija nebija bijusi kopš 2003.–2004. gada sezonas. Tāpat novērojām, ka, saimniecībām paplašinoties, pieauga nepieciešamība pēc jaudīgas un kvalitatīvas tehnikas. Uzņēmumi pirka tehniku par saviem līdzekļiem, negaidot Eiropas Savienības atbalstu, un par to liecina fakts, ka tehnikas trūkst. Šobrīd jūtam, ka paplašinās lielās saimniecības, taču arī vidējās saimnieko intensīvāk, palielinās kopējā ražība.

Kāda ir “Konekesko Latvija” attīstības perspektīva 2014. gadā?
Paredzam, ka tehnikas tirdzniecība kādu laiku stagnēs, jo nav skaidrības par nākamā Eiropas Savienības budžeta plānošanas periodā paredzēto atbalstu lauksaimniecības nozarei. Tāpēc arī daļa Latvijas saimniecību būs nogaidošas un piesardzīgas jaunas tehnikas iegādē.

Kā definēsiet galvenos šķēršļus un izaicinājumus nozarē?
Mūsu uzņēmuma darbību ietekmē tie paši faktori, kas mūsu klientus – lauksaimniekus, proti, laikapstākļi, raža, graudu cenas, kā arī ES atbalsts. Strauji sadārdzinoties zemes un zemes nomas cenai, lauksaimniekiem neatliek līdzekļu tehnikas iegādei, katrs ieguldījums tiek rūpīgi izvērtēts. Tā kā mēs tirgojam ilgtermiņa tehniku, kas prasa atbilstošas investīcijas, jūtam finansētāju piesardzīgo kredītpolitiku, līdz ar to neizbēgamas arī kredīttirgus svārstības.

Kādas prasmes, vērtības meklējat jaunajos darbiniekos?
Pats galvenais – pozitīva, godīga un atvērta domāšana, vēlme apgūt un darīt. Labprāt ņemam praksē studentus – topošos speciālistus.

Kādu atbalstu sagaidāt no valsts un Eiropas Savienības?
No valsts sagaidām pārskatāmu un stabilu likumdošanu – lai varam plānot savu biznesu un nebūtu lieki jātērē resursi dažādu normu maiņām. Tāpat ļoti gaidām, kad beidzot Latvijā tiks iedzīvināta elektroniskā datu vide – gan rēķinu parakstīšana, gan līgumu un citu dokumentu parakstīšana. Savukārt no Eiropas Savienības gaidām skaidrību par plānotajiem atbalsta pasākumiem lauksaimniecības nozarē. Tas ļautu plānot gan mūsu, gan mūsu klientu darbu ilgtermiņā.

Kāda patlaban ir konkurence tehnikas tirgū?
Konkurence pieaug un kļūst agresīvāka. Jārēķinās, ka Latvija diemžēl ir neliels tirgus ar salīdzinoši mazu saimniecību skaitu, līdz ar to tehnikas piegādātāju ir daudz un izvēle liela. Katrā ziņā no asās konkurences lielākais ieguvējs ir zemnieks, kuram ir patiešām liela cenas un zīmolu izvēle.

Kāds ir jūsu ieteikums topošajiem uzņēmējiem?
Jaunajiem uzņēmējiem, kas vēlas ienākt lauksaimniecības tehnikas tirdzniecības nozarē, iesakām rūpīgi izpētīt tirgu un klientu vajadzības. Patlaban lauksaimniecība ir tā nozare, kas attīstās stabili un strauji arī tehnoloģiju ziņā – lauksaimnieki kļūst arvien zinošāki un prasīgāki.