Ienākt

"PwC Latvija"

Pētījums: Uzņēmumi, kas nerisina ilgtspējas jautājumus, riskē zaudēt investoru interesi

Vides, sociālie un pārvaldības (ESG) faktori arvien vairāk tiek iekļauti investīciju stratēģijās. “PwC" pētījumā secināts, ka aptaujātajiem investoriem ESG šobrīd ir kļuvis par izšķirošu faktoru. Gandrīz puse aptaujāto investoru (49%) pauž gatavību aiziet no uzņēmumiem, kas neveic pietiekamus pasākumus ESG jomās, savukārt lielākais vairums aptaujāto investoru (79%) uzskata uzņēmuma attieksmi pret ESG riskiem un iespējām kā būtisku faktoru investīciju lēmumu pieņemšanai šajos uzņēmumos.

Ģirts Priede, SEB bankas Mazo un vidējo uzņēmumu apkalpošanas pārvaldes vadītājs

Kurās jomās uzņēmumiem šobrīd vērts investēt?

Pandēmijas laikā daudziem uzņēmumiem uzlabojusies situācija ar pašu kapitālu, kas nozīmē — izveidojusies auglīga augsne jaunām investīcijām. Kā izvērtēt savas investīcijas no nākotnes tendenču skatupunkta? 

Jānis Salmiņš, Ekonomikas ministrijas Analītikas dienesta vadītāja vietnieks

Ekonomikas analīze: 3. ceturkšņa IKP dati liecina, ka ekonomika turpina atkopties

Saskaņā ar CSP datiem, šī gada 3.ceturksnī IKP gada griezumā pieauga par 5,1% un kopumā šogad trīs ceturkšņos IKP bija par 5,2% liekāks nekā 2020.gada janvārī-septembrī. Pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem izaugsme 3.ceturkšņa laikā bija 0,6% un ekonomikas apjomi par 1,7% pārsniedza 2019.gada 4. ceturkšņa līmeni, kas bija pēdējais pirms Covid-19 pandēmijas.

Līva Zorgenfreija, "Swedbank" Latvijā galvenā ekonomiste

Ekonomikas apskats: Ekonomikas izaugsme un inflācija – kurš kuru?

Riski, ko identificējām iepriekšējos ekonomikas apskatos, īstenojas. Vīrusa izplatība novedusi pie ierobežojumiem, pasaulē cenas aug straujāk nekā gaidīts, un piegāžu ķēdēs traucējumi turpinās. Tas ietekmē gan inflācijas rādītājus, gan arī reālo ekonomikas izaugsmi.

"Swedbank Latvija"/ Ieva Andersone, Dace Everte un Agneta Rumpa advokātu biroja "Sorainen" ekspertes

Kādi ir juridiskie soļi e-veikala atvēršanai? Stāsta eksperti

Covid-19 krīze ir būtiski mainījusi cilvēku ikdienu, tostarp iepirkšanās paradumus. Gan patērētāji, gan komersanti tagad dod priekšroku preču iegādei elektroniskā vidē, līdz ar to uzņēmumi, kuriem līdz šim vēl nebija savu e-veikalu, steidz tos atvērt. Ja esat to vidū, jums lieti noderēs juridisko darbu saraksts, ko sastādījušas advokātu biroja “Sorainen" ekspertes.

Guntars Veidemanis, "SEB bankas" klientu komunikācijas vadītājs; Katrīna Ošleja, līderības trenere, vadības koučs un uzņēmēja

Kādas īpašības piemīt veiksmīgiem uzņēmējiem?

Lai gan ikvienam piemīt potenciāls radīt veiksmīgu uzņēmumu, vairumā gadījumu iespējams izcelt trīs rakstura īpašības, kas uzņēmējus atšķir no algotiem speciālistiem un vadītājiem. Kādas tās ir, stāsta līderības trenere, vadības koučs un uzņēmēja Katrīna Ošleja.

Guntars Veidemanis, "SEB bankas" Klientu komunikācijas vadītājs

Kā pārvarēt šaubas par biznesa uzsākšanu?

Sākt savu uzņēmējdarbību daudzus attur gan neziņa un bailes par nākotni, gan dažādi iesakņojušies mīti, kas nemitīgi atgādina – tas būs ilgi, sarežģīti un dārgi. Taču iesoļot biznesa pasaulē vēl nekad nav bijis tik vienkārši, jo tehnoloģijas ļauj zibenīgi iegūt nepieciešamās zināšanas, būtiski ietaupīt laiku un līdzekļus, kā arī sasniegt klientus jebkurā pasaules nostūrī.

Laura Orleāne, "Swedbank" ekonomiste

Ekonomiste: Mazumtirdzniecība jauna pārbaudījumu viļņa priekšā

Septembris bija pēdējais mēnesis, kad stingri ierobežojumi netraucēja mazumtirgotāju darbību, kas rezultējies mazumtirdzniecības pārdošanas apjomu kāpumā. Salīdzinot ar pērnā gada septembri reģistrēta 3.9% izaugsme, bet attiecībā pret augustu reģistrēts pieaugums 0.4% apmērā.  

Dainis Gašpuitis, SEB bankas ekonomists

Fondu cunami pret vīrusa vilni – kas turpmāk diktēs Latvijas ekonomiku?

Latvijas ekonomika atgriezās pirmskrīzes līmenī jau šī gada 2. ceturksnī, sagādājot nelielu pārsteigumu. Par to jāpateicas nozarēm, kuras prata ātri pielāgoties vai spēja pavisam izvairīties no vīrusa. Ņemot vērā gan jauno Covid-19 vilni, gan Eiropas Savienības fondu cunami, rodas jautājums – kā turpmāk attīstīsies Latvijas ekonomika?

Aija Miķelsone, SEB bankas Mazo un vidējo uzņēmumu segmenta vadītāja Baltijā

Eksperte: Vai šobrīd ir īstais laiks dibināt savu uzņēmumu?

Mēs dzīvojam strauju pārmaiņu laikā, kad notikumus vairs nevar paredzēt pat dažus mēnešus uz priekšu, turklāt daudzas pazīmes liecina, ka vēl kādu laiku nāksies sadzīvot arī ar Covid-19 pandēmiju. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) šogad pētījumā noskaidrojusi, ka nerealizēta biznesa ideja ir aptuveni 40% Latvijas iedzīvotāju, tāpēc daudziem aktuāls varētu būt jautājums – vai šobrīd ir īstais brīdis uzņēmuma dibināšanai, vai labāk nogaidīt mierīgākus laikus.

Agnese Buceniece, “Swedbank" vecākā ekonomiste

Ekonomiste: Eksports un imports aug “kā sēnes pēc lietus"

Pēdējā pusgada laikā esam jau pieraduši redzēt ar diviem cipariem rakstāmu pieauguma tempu ārējā tirdzniecībā. Augusts nebija izņēmums. CSP dati rāda, ka preču eksporta vērtība augustā bija par 32.3% lielāka un preču importa vērtība par 56.3% iespaidīgāka nekā pirms gada. Strauji kāpumi nozīmē arī jaunus rekordus. 

Uldis Upenieks, bankas "Citadele" valdes loceklis atbilstības jautājumos, Finanšu nozares asociācijas Darbības atbilstības komitejas līdzpriekšsēdētājs

5 vērtīgi padomi uzņēmējiem, kuri sadarbojas ar partneriem Baltkrievijā

Eiropas Savienības un ASV izdotās finanšu sankcijas pret Baltkrieviju ir vienas no stingrākajām, kādas vērstas pret Eiropas reģiona valsti. Tās neizbēgami ietekmē daudzus Latvijas uzņēmumus, kuriem ir sadarbības partneri Baltkrievijā. Šī sadarbība bieži vien tiek būtiski apgrūtināta vai arī kļūst neiespējama.

Mārtiņš Martinsons, "FranklinCovey" dibinātājs Latvijā, īpašnieks un sertificēts "FranklinCovey" treneris, koučs

Iekļaujoša komanda – viens no svarīgākajiem principiem šodien

Šobrīd mēs saskaramies ar dažādiem izteiktiem pretnostatījumiem sabiedrībā. Un saprotams, ka tas tieši ietekmē jebkuru organizāciju un komandu. Jebkuram vadītājam tuvākajā nākotnē būs daudzi jautājumi, kuri saistīti ar iekļaušanu un dažādību. 

Ekonomikas ministrija

EM: Biznesa inkubatori ir nozīmīgi jaunu uzņēmumu un arī reģionu attīstībai

Šobrīd lielākajās Latvijas pilsētās ir izveidoti 11 reģionālie biznesa inkubatori - Daugavpilī, Rēzeknē, Madonā, Siguldā, Ogrē, Valmierā, Jelgavā, Jūrmalā, Kuldīgā, Liepājā, Ventspilī, kā arī viens radošo industriju biznesa inkubators Rīgā. Tāpat ir izveidota biznesa inkubatoru atbalsta vienība Bauskā, Cēsīs, Gulbenē, Jēkabpilī, Talsos un Saldū.

Līva Zorgenfreija, "Swedbank" Latvijā galvenā ekonomiste

Ekonomiste: Ekonomika augs, tāpat kā darbaspēka trūkums

Gaidītā atkopšanās ekonomikā pienāca negaidīti ātri. Lai gan vairāki sektori joprojām dzīvo krīzes režīmā, Latvijas ekonomika kopumā jau gada otrajā ceturksnī pārsniedza pirms-krīzes līmeni. Arī mūsu partnervalstīs atkopšanās ir spēcīga.

Rolands Legzdiņš, AS "Expobank" valdes priekšsēdētājs

Eksperts: Atveseļošanas un noturības mehānisms nav vienīgais Latvijas uzņēmumu konkurētspējas virzītājs

Latvijas uzņēmumu konkurētspēja un tās attīstības iespējas ir plaši apspriests temats, ko īpaši aktualizēja arī pandēmijas radītie ierobežojumi. Kamēr vieni uzņēmumi varēja turpināt darboties un pat izrauties soli priekšā nozares pārstāvjiem citās pasaules valstīs, tikmēr daļa uzņēmumu bija spiesti darbību daļēji vai pilnībā apturēt.

Jevgenijs Ivanovs, "Swedbank" Lielo uzņēmumu apkalpošanas daļas vadītājs

Kā klimata pārmaiņas ietekmēs uzņēmumus? 

Aizvien vairāk uzņēmumu ievieš ilgtspējas aktivitātes, gan pieliekot roku klimata pārmaiņu mazināšanā, gan uzlabojot iekšējos procesus, veicinot izaugsmi un vairojot sava uzņēmuma vērtību. ESG jeb vide, sociālā atbildība un pārvaldība ir ilgtspējas standarts uzņēmumā, jo katrs no aspektiem pilda savu būtisku funkciju.

Dainis Gašpuitis, "SEB bankas" ekonomists

Viedoklis: Supercikls un teju divkāršoti apjomi – eksports bez bremzēm

Vietējo uzņēmumu eksporta rādītāji atsevišķās nozarēs ir teju dubultojušies. Lai gan būvniecībā pieprasījums pēc materiāliem būs tik spēcīgs, ka eksperti sagaida pat superciklu, uzņēmējiem tomēr jādomā arī par rudenī gaidāmo saslimstības pieaugumu un eksporta kvalitāti.

"Luminor" banka

Reģionu ekonomikas apskats: Kā Latvijas pilsētas un reģioni pārvar pandēmiju?

Latvijas pilsētu un novadu ekonomikas sekmes pandēmijas apstākļos nosaka to nozaru struktūra un spēja piesaistīt investīcijas. Pateicoties augstas pievienotās vērtības pakalpojumu un augsto tehnoloģiju rūpniecības lielajai lomai ekonomikā, starp izaugsmes līderiem pērn bija Ķekavas un Līvānu novadi. 

Dainis Gašpuitis, "SEB bankas" ekonomists

Apstrādes rūpniecība: Izaugsmei jāstiprina pārliecība par tālāku attīstību

Vietējā apstrādes rūpniecība pārvarējusi līdzšinējos šķēršļus, bet priekšā jau redzami nākamie – darbaspēka trūkums un piegādes ķēžu problēmas. Taču šie izaicinājumi arīdzan pavērs iespējas Latvijas uzņēmumiem attīstīties un ieņemt jaunas nišas.

Mārtiņš Āboliņš, bankas "Citadele" ekonomists

Eksperts: Latvijas ekonomika ir sasniegusi pirms COVID-19 līmeni

Šī gada otrajā ceturksnī Latvijas ekonomika ir negaidīti ātri sasniegusi pirms COVID-19 pandēmijas līmeni un mūsu IKP šobrīd ir par 0,1 % lielāks nekā pirms COVID-19 pandēmijas sākuma 2019. gada 4. ceturksnī, liecina Centrālās statistikas pārvaldes publicētā informācija. 

Jānis Bebris, Investīciju produktu vadītājs, "Luminor" banka

Tematiskā ieguldīšana – ilgtspējīga alternatīva

Pēdējās desmitgadēs esam piedzīvojuši vairākas globālas ekonomikas tendenču maiņas, kas sniegušas gan lieliskas ieguldījumu iespējas, gan fundamentāli pārveidojušas pasaules ekonomiku. Turklāt tādas sociālās pārmaiņas kā vienlīdzība un zaļais kurss veicina ilgtspējīgākas un iekļaujošākas sabiedrības veidošanos, aktualizējot jautājumu – kā cilvēkiem, kas vēlas ieguldīt, sagatavoties šīm pārmaiņām un gūt no tām labumu? 

Einārs Stavro, bankas "BlueOrange" E-komercijas pārvaldes vadītājs

4 jaunākās tendences e-komercijā

Iepirkšanās internetā stabilu pieaugumu uzrāda jau vairākus gadus, taču globālās pandēmijas laiks kļuvis par tās, iespējams, lielāko grūdienu. Aicinājumi palikt mājās, distancēties un liegums daudzas preces un pakalpojumus iegādāties klātienē par pārcelšanos uz interneta vidi un e-komercijas virziena attīstīšanu piespiedis domāt pat mazākos tirgotājus un ražotājus.

Vasilijs Karpovs, AS "Expobank" valdes loceklis

Uzņēmuma saistību restarts – kādos gadījumos izmantot?

Lai gan fizisko personu kredītu apvienošanas pakalpojums kļūst aizvien populārāks, daudzi uzņēmumu vadītāji un īpašnieki joprojām nenovērtē refinansēšanas iespējas juridiskām personām pietiekami augstu. Refinansēšana zināmā mērā nozīmē uzņēmuma saistību restartu un jaunas iespējas saņemt izdevīgāku finanšu risinājumu savam uzņēmumam.

Lauris Klagišs, zvērināts advokāts, sertificēts datu aizsardzības speciālists

Svarīgākais, kas jāzina katram uzņēmējam saistībā ar AML un sankciju likumdošanu

Jebkuram saimnieciskās darbības veicējam ir svarīgi saprast, vai viņš klasificējas kā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma (turpmāk – AML likums) subjekts. Respektīvi – sākotnēji ir jāsaprot, vai AML likums uz konkrētu uzņēmumu vai saimnieciskās darbības veicēju vispār attiecas. 

Mārtiņš Veidemanis, SIA „Hubilis” valdes loceklis

Personāla administrēšanas un algu aprēķina procesu automatizācija un digitalizācija uzņēmumā

Uzņēmuma veiksmīga darbība lielā mērā ir atkarīga no vadības vīzijas un rīcības pamadarbības jomā, tomēr, lai uzņēmuma galvenie procesi norisinātos bez liekiem sarežģījumiem, ir būtiski pievērst uzmanību arī atbalsta procesiem, tai skaitā – investējot to automatizēšanā un digitalizācijā. Ikviena uzņēmuma atbalsta procesus nodrošina vismaz grāmatvedības uzskaites sistēma.

Lauris Klagišs, zvērināts advokāts

5 riski, kas jāizvērtē esošajā vai topošajā darījumu partnerī

Veidojot jebkāda veida sadarbību ar juridiskām personām, ir nepieciešams maksimāli samazināt visus iespējamos biznesa riskus, kas var potenciāli apdraudēt jūsu uzņēmējdarbību. Zemāk rakstā esam apkopojuši piecus svarīgus riskus, kurus nepieciešams izvērtēt esošajā vai topošajā sadarbības partnerī, un kā Firmas.lv ar to var palīdzēt.

Ričards Ķirpis, sertificēts koučs

Koučings – ikviena uzņēmuma pievienotā vērtība!

Sabiedrībā joprojām valda diezgan daudz stereotipu un maldinošas informācijas par to, kas ir koučings. Tāpēc īsumā pastāstīšu dažas patiesības par to, ko tad īsti šis termins nozīmē, kā koučingu pielietot uzņēmumā un kādus ieguvumus tas sniedz, vairāk uzsverot koučinga nozīmi mazos un vidējos uzņēmumos, jo lielajos uzņēmumos vairāk vai mazāk šo pieeju izmanto, daļā – pat sistēmiski.