Aizsardzības inovāciju izmēģinājumu poligonā Ādažos darbu sākuši "Nokia" un "Ericsson" privātie 5G tīkli

Rīga, 7.nov., LETA. Aizsardzības inovāciju izmēģinājumu poligonā Ādažos darbu sākuši divi privātie 5G tīkli, ko izveidojusi SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) sadarbībā ar tehnoloģiju piegādātājiem "Nokia" un "Ericsson", aģentūrai LETA pavēstīja LMT pārstāvji.

Kompānijā norāda, ka, ieviešot šos divus jaunos privātos tīklus, 5G testa vide Ādažos nostiprināta kā vadošā 5G testēšanas vieta aizsardzības jomā Eiropā. Privātais tīkls nodrošina labāku ātrumu, zemāku aizturi un lielāku drošību, nekā parastais 5G tīkls.

Divu jaunu privāto 5G tīklu ieviešana ir nākamais solis LMT izveidotās testa vides attīstībā. Tā ļaus aizsardzības tehnoloģiju izstrādātājiem pārbaudīt un salīdzināt jauno inovāciju darbību dažādos 5G tīklos, pārliecināties par to savietojamību un paātrināt to nonākšanu ražošanā. Patlaban Ādažos testiem pieejams gan LMT 5G tīkls, gan privātie 5G tīkli 3,5 gigahercu un 26 gigahercu diapazonā, skaidro kompānijā.

LMT prezidents Juris Binde norāda, ka 5G tīkli sola plašu tehnoloģisko datu piegādes iespēju klāstu, kas var būtiski ietekmēt daudzas nozares, tostarp civilo un aizsardzības nozari. "Lai to īstenotu, ir jāizveido cieša sadarbība starp 5G tīkla infrastruktūras nodrošinātājiem, mobilo sakaru operatoriem, iekārtu ražotājiem un gala klientiem," viņš atzīmē.

LMT sadarbībā ar Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Aizsardzības ministriju 2020.gada novembrī Ādažu poligonā atvēra 5G tīklā balstītu tehnoloģiju testa vidi. 

Testa vides mērķis ir kopīgi izstrādāt, pārbaudīt un demonstrēt 5G pielietojumu aizsardzības jomā. Līdz šim Ādažos izvietotajā testa vidē ir īstenoti vairāki nozīmīgi Eiropas pētniecības un attīstības projekti, tostarp "iMUGS", "Sparta", "5G Compad", "Famous2", "Comp4Drones", "5G Routes" un citi.

Ādažu poligonā iepriekš norisinājušās starptautisku spēku mācības, izmēģinājumi un demonstrācijas, tostarp ar NATO, ASV Aizsardzības departamenta, Eiropas Aizsardzības fondu un Eiropas Aizsardzības rūpniecības attīstības programmu iesaisti. Iepriekšējās demonstrācijās šajā testa vidē noritējusi misiju vadības platformu, bezpilota sauszemes transportlīdzekļu un dažādu citu inovatīvu aizsardzības risinājumu testēšana. 

Jau vēstīts, ka pērn LMT koncerns strādāja ar 252,907 miljonu eiro apgrozījumu, kas bija par 11,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa 2021.gadā pieauga par 21,6% un bija 33,105 miljoni eiro. Vienlaikus koncerna māteskompānijas apgrozījums 2021.gadā bija 159,833 miljoni eiro, kas ir par 4,2% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 16,3%, sasniedzot 31,024 miljonus eiro.

LMT reģistrēta 1992.gada janvārī, un tās pamatkapitāls ir 817 000 eiro, liecina "Firmas.lv" informācija. LMT kapitālā 49% pieder "Telia Company" un tās meitasfirmai "Sonera Holding", pa 23% akciju pieder SIA "Tet" un Latvijas Valsts radio un televīzijas centram, bet 5% - SIA "Publisko aktīvu pārvaldītājs "Possessor"". "Telia Company" pieder 49% "Tet" kapitāldaļu, bet Latvijas valstij "Possessor" personā - 51%.