Znotiņš: Iepirkumi par vienotā tīkla videonovērošanas sistēmu iegādi ir jāpārbauda

Rīga, 18.jūn., LETA. Valsts un pašvaldību vienotā tīkla videonovērošanas sistēmu iegādes iepirkumā pieņemtie lēmumi ir jāpārbauda, šodien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē sacīja tās priekšsēdētājs Reinis Znotiņš (JKP).

Kā aģentūru LETA informēja Saeimas Preses dienestā, Znotiņš uzsvēris, ka komisija turpinās vērtēt, kā 2020.gadā dibināts uzņēmums ir spējis tikt jau pie diviem vairāku miljonu eiro iepirkumiem, un sekos līdzi uzraugošo institūciju iesāktajām pārbaudēm.

Komisija sēdē sprieda par diviem Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centra iepirkumiem saistībā ar platformas izveidi, kas paredzēta visu valstij un pašvaldībām piederošo videonovērošanas sistēmu savienošanai vienotā tīklā, kā arī videonovērošanas kameru uzstādīšanu.

Atbildīgās ministrijas pārstāvji informēja par priekšizpētes, kā arī sarunu procedūras gaitu ar tirgus dalībniekiem, kuras rezultātā abi pasūtījumi piešķirti vienam uzņēmumam, kas piedāvājis tos īstenot par zemāko cenu. Pārstāvji izvēlēto procedūru pamatoja ar ātrāku iecerētā projekta mērķu sasniegšanu un epidemioloģisko situāciju valstī.

Deputāti uzsvēra neskaidros jautājumus, kas saistīti ar uzņēmuma līdzšinējo pieredzi, ņemot vērā, ka tas ticis dibināts pirms gada, kā arī pārsprieda sarunu procedūru kā izvēlēto metodi, izvērtējot, kam piešķirt pasūtījumus. Komisija sprieda arī par veidu, kādā uzrunāti iespējamie pretendenti, kā arī lūdza iespēju iepazīties ar projekta tehniskajām specifikācijām.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja, Iepirkumu uzraudzības biroja un IeM pārstāvji sēdē apliecināja, ka saistībā ar šiem iepirkumiem ir uzsāktas pārbaudes un to rezultāti varētu būt sagaidāmi jau jūlija otrajā pusē.

Jau ziņots, ka IeM Informācijas centrs aprīlī un maijā piešķīris divus pasūtījumus uz četriem gadiem par kopumā 2,6 miljoniem eiro firmai "KB Open", kas iepirkuma laikā piederēja IeM parlamentārās sekretāres Signes Boles dēlam Kārlim Bolem, vēstīja TV3 raidījums "Nekā personīga".

Firmai jāpiegādā programma, kas spētu vienotā tīklā savienot visas valstij un pašvaldībām piederošās video novērošanas sistēmas un ļautu ērti apstrādāt safilmēto, kā arī jāpiegādā un jāuzstāda video novērošanas kameras.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka par programmatūru uzņēmums saņems 800 000 eiro, bet par kamerām - 1 834 421 eiro, neskaitot pievienotās vērtības nodokli.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka sarunu procedūras izsludināšanas brīdī februārī un martā "KB Open" piederēja Bolem, bet 8.martā tā oficiāli nonākusi Gerdas Gotļevskas īpašumā. "Nekā personīga" norāda, ka arī viņai esot saistība ar Boļu ģimeni.

Kompānija dibināta 2020.gada 20.februārī ar pamatkapitālu 2800 eiro un reģistrēta daudzdzīvokļu mājā Kaivas ielā. Raidījums norāda, ka firmai nav biroja, nav mājas lapas internetā, izziņu dienestos nav pieejams tās telefons.

Atbildē uz "Nekā personīga" jautājumiem uzņēmuma pārstāvji e-pastā skaidrojuši, ka ir inovatīvs uzņēmums un neredz nepieciešamību pēc dārgas biroja telpas un liela administratīvā personāla.

"Esam godīgi piedalījušies atklātā konkursā, kur, atbilstoši iepirkuma nosacījumiem un kvalifikācijas prasībām, uzvarējām ar zemāko cenu. Esam izpildījuši saistības pret IeM Informācijas centru, kameru tīkls ir nodots un veiksmīgi strādā," teikts uzņēmuma atbildē.

Jebkādus interešu konfliktus firma kategoriski noliedz. Tādu esamību noliedz arī nu jau bijušie iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (KPV LV) un parlamentārā sekretāre Bole, kā arī IeM Informācijas centra amatpersonas.

Tikmēr jaunieceltā iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP) uzdevusi IeM valsts sekretāram Dmitrijam Trofimovam veikt dienesta pārbaudi.